Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εμενα τα Clarityne D μου προκαλουσαν υπνηλια, τα Αerius οχι, αλλα τα παιρνεις το βραδυ και ετσι δεν εχεις προβλημα..

Φετος δεν με επιασε (ακομα) ευτυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απ τα ίδια κι από δω........Το μεγαλύτερο πρόβλημα εγώ το έχω με τα μάτια..... δάκρια φαγούρα κατακόκκινα και όταν δεν μπορώ και να κρατηθώ να μην τα τρίψω βλέπω και θολά... Ένα απλό κολήριο σχεδόν μιά χαρά έκανε τη δουλειά του.. και απο κει και πέρα για να μην χαπακωθείς λίγη υπομονή (κανά μήνα+ ακόμη) και θα στρώσει...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απ τα ίδια κι από δω........Το μεγαλύτερο πρόβλημα εγώ το έχω με τα μάτια..... δάκρια φαγούρα κατακόκκινα και όταν δεν μπορώ και να κρατηθώ να μην τα τρίψω βλέπω και θολά... Ένα απλό κολήριο σχεδόν μιά χαρά έκανε τη δουλειά του.. και απο κει και πέρα για να μην χαπακωθείς λίγη υπομονή (κανά μήνα+ ακόμη) και θα στρώσει...!!

 

καμια φορα δεν στρωνει. εμενα μου κραταει 4-5 μηνες:cry: σημερα τα μαδισα τα ματια μου μεχρι που πηρα το χαπι και τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 3 τελευταία χρόνια που δουλεύω στο ύπαιθρο την άνοιξη, Απρίλιο-Μάιο υποφέρω. Ειδικά αν υπάρχει αυτό το @μημένο χόρτο "περδικάκι" εκει γύρω λιώνω. Πρέπει να το ξεπερνάω όμως λόγω δουλειάς. Μόνη λύση οι μάσκες που είπε ο λούσιφερ και αντιισταμινικά, σε νορμάλ δόσεις πάντως, και ισιώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2008 δεν είχα καθόλου αλλεργία κατά ένα περίεργο λόγο, ενώ με ταλαιπωρεί χρόνια ολόκληρα. Φέτος νιώθω ότι κάτι πάει να ξεκινήσει. Είναι ανάλογα τη χρονιά και το κάθε φάρμακο ανάλογα στον καθένα. Δεν είναι σαν το depon για τον πονοκέφαλο. Σε εμένα ας πούμε το claritine δεν έκανε απολύτως τίποτα. Καραμελίτσα. Το ζιρτέκ με έπιανε στην αρχή αλλά μετά από κάποια χρόνια σταμάτησε να με πιάνει (άσε που μου έφερνε τρελή υπνηλία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εστι Μασκα στοματος μυτης? Κατευθειαν οπως βλεπεις προετρεξα στην μη φαρμακευτικη λυση. Παντως ναι μου ειναι αναποφευκτο το να κινουμε σε εξωτερικους χωρους οσο ανεπιθυμητο και αν ειανι αυτο.

 

Αυτο για την μυτη που αναφερθηκε πιο πανω, τι κανει σταματα την καταρροη? Επισης οι γαργαρες σταματανε τα φλεματα? Δεν ξερω αν εχω συνδυασει την αλλεργια και με καποια ιωση που πιθανων να επανεφερε ο αργανισμος μου, αλλα το πρωι που ξυπναω εχω εντονο βηχα και φλεμματα. Και μια νυχτα ειχα αρχισει να ανεβαζω και λιγη θερμοκρασια.

 

Ειναι περιεργη αυτη η περιοδος...

 

σου συσορεύοντε και γιαυτο σου προκαλουν ψυλο αδιαθεσία , πυρτο

αν ανεβασω πυρετο λογο αυτου και δεν το προλάβω θα χροιαστω 3-4 μπουκαλακια ....Α4 αντιβιωση

το χελαξεν ειναι αντιφλεγμονόδες γιαυτο τις περιορίζει και δεν τις ''αφηνει να εξελικτουν σε ίοση'

ρώτα και το γιατρο

αυτο γιατι μυτη σου την ανυγει και περιορίζει την καταροή (μην περιμενεις με την πρωτη να δεις πολλά και απο τα δύο)

 

δεν είμαι τυπος που θέλω να πάρω φάρμακα για το παραμικρό προτιμω το τσαγακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 4 χρόνια είχα επισκευτεί εναν καλο αλεργιολογο εδώ στην Θεσσαλονικη. Γενικα μου εκανε καμια 30ρια ενεσουλες και μου εβγαλε ενα 'πορισμα' με τις ουσίες που ειμαι αλεργικός.Ουσιαστικο δεν μου ειπε και τιποτα καινούριο απο όσα ήξερα, εκτός οτι ειμαι αλεργικός στις γατες ενώ εχουμε γατες στο σπίτι τα τελευταία 15 χρόνια χωρίς να έχω πρόβλημα. Ουσιαστικα και αυτός μου είπε πως το χαπάκωμα ειναι η μόνη λύση και πως πρέπει να βλέπω τα χαπια σαν ντεπον, μολις εχω καποιο συμπτωμα να πέρνω ένα αμέσως.

 

Αυτό που με βοηθησε εμενα ειναι το Xozal, το Aerius το δοκίμασα και δεν είχε ιδιαίτερο αποτελεσμα. Το Xozal δεν μου φέρνει καθόλου υπνηλια και γενικα δεν ειδα καμία παρενέργεια. Μαλιστα περισυ πήρα ελάχιστα χαπια, ίσως αμα αντιμετωπίσεις την αλεργία 2-3 χρόνια, τα συμπτώματα μετα να μειωθούν. Σπρέι τα έχω κόψεί εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι περισσότεροι που έχετε αλλεργία και δεν ξέρετε τι, το πιθανότερο είναι να την έχετε στο περδικάκι, ένα παρασιτικό κ@λόφυτο, το οποίο είναι πολύ αλλεργιογόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ένα κωλόχορτο προτείνω κάποιος που ξέρει ποιό είναι να βάλει φωτογραφία.Μετά θα πάω στο κοντινότερο μαγαζί με ζιζανιοκτόνα και θα του προκαλέσω αλλεργία εγώ αυτή τη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό είναι το γαμίδι. Εχει πολλά είδη βέβαια που μοιάζουν μεταξύ τους. Είναι πολύ διαδεδομένο, υπάρχει παντού στην ελληνική ύπαιθρο, ντεθ λορντ δε νομίζω να του κλάσει μία το ζιζανιοκτόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τότε θα χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο:flamethrower.jpg

 

δεν φαινεται η εικονα σου αλλα εγω θα προτινα γενικως κατι τετοιο

 

XB5200-NAKAYAMA.jpg

 

η τετοιοHOMELITE-CSP4016.jpg

 

 

για πολλα νευρα:-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τότε θα χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο:flamethrower.jpg

 

Αυτή η φωτογραφία μου θυμίζει περισσότερο αυτό που μου προκαλεί το κωλόχορτο στη μύτη και το κεφάλι μου...

 

grrrrr! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evabb έτσι κ χρησιμοποιήσει αλλεργικός στο περδικάκι αυτά που δείχνεις μόλις εξασφάλισε φτέρνισμα μέχρι την τρίτη παρουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...