Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγω εχω χρονια αλλεργικη ρυνιτιδια απο πολυ μικρος.Ειχα αλλεργια σε σκονη (ακαρι) αγριαδα και μουχλα κυριως.Συμπτωματα οπως δακρυα στα ματια,φαγουρα στο εσωτερικο της μυτης (μπουνιες στη μυτη) και κλασσικα καταροη και φταρνισμα.Πριν απο 2-3 χρονια εκανα ομοιοπαθητικη.Δεν θυμαμαι για ποσο καιρο.Περιπου 3-4 μηνες επαιρνα καψουλες.Επειδη δεν εβλεπα αποτελεσματα την σταματησα.Τωρα ομως νιωθω πως εχει φυγει το προβλημα...Ισως επειδη μεγαλωσα δεν ξερω

 

Βασικά δέν είχες/έχεις αλλεργία στα ακάρια,άλλα στα περιττώματά τους.Μια απο τα ίδια και γώ.Τα σιχαμένα ζούνε κυρίως πάνω στα σεντόνια-σκεπάσματα-μαξιλάρια-στρώματα και τρέφονται με φολίδες νεκρού δέρματος που αποβάλλουμε απο το σώμα μας.Τα συναντάμε και σε χαλιά και καναπέδες,άλλα κυρίως εκεί όπου βρίσκουν σε αφθονία την τροφή τους,δηλαδή στο κρεβάτι μας.Δέν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο φάρμακο για να τα καταπολεμήσεις και αν υπάρχει θα είναι θέμα χρόνου να ξαναμαζευτούν.Δέν γουστάρουν τον ήλιο και τον φρέσκο αέρα,οπότε επιβάλλεται ένα καλό τίναγμα τον σεντονιών στο μπαλκόνι και ο αερισμός του δωματίου κάθε πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά δέν είχες/έχεις αλλεργία στα ακάρια,άλλα στα περιττώματά τους.Μια απο τα ίδια και γώ.Τα σιχαμένα ζούνε κυρίως πάνω στα σεντόνια-σκεπάσματα-μαξιλάρια-στρώματα και τρέφονται με φολίδες νεκρού δέρματος που αποβάλλουμε απο το σώμα μας.Τα συναντάμε και σε χαλιά και καναπέδες,άλλα κυρίως εκεί όπου βρίσκουν σε αφθονία την τροφή τους,δηλαδή στο κρεβάτι μας.Δέν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο φάρμακο για να τα καταπολεμήσεις και αν υπάρχει θα είναι θέμα χρόνου να ξαναμαζευτούν.Δέν γουστάρουν τον ήλιο και τον φρέσκο αέρα,οπότε επιβάλλεται ένα καλό τίναγμα τον σεντονιών στο μπαλκόνι και ο αερισμός του δωματίου κάθε πρωί.

 

να βαλουμε κανα πληντυριο, να περασουμε μια ηλεκτρικη δεν παιζει εε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βαλουμε κανα πληντυριο, να περασουμε μια ηλεκτρικη δεν παιζει εε;

 

Όταν είσαι φοιτητής;...NO...

Βαριά να ανοίξω το παράθυρο και αυτό γιατι ο κάδος σκουπιδιών είναι στο μπαλκόνι...

 

 

Ευτυχώς έγινα άνθρωπος απο τότε...(evolution λέγεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω και γω αυτην την αλλεργια...Ιδιως στην κιτρινη γυρη απο τα πευκα...και φετος μετακομισα σε και εδω που ηρ8α ειναι γεματο πευκα..(Πευκα λεγεται και ο Δημος)

 

το Xozal ειναι η λυση για μενα...Αν ειμαι σε ασχημη κατασταση μονο ενα μπανιο με φερνει στα ισα μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σταματησε τωρα,παιρνω Nasonex (σπρευ ) για το φτερνισμα και σε 1 μερα ειμαι περδικι.Αν συνεχισει , παιρνω αντι-ισταμινικα Clarytine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω και γω αυτην την αλλεργια...Ιδιως στην κιτρινη γυρη απο τα πευκα...και φετος μετακομισα σε και εδω που ηρ8α ειναι γεματο πευκα..(Πευκα λεγεται και ο Δημος)

 

το Xozal ειναι η λυση για μενα...Αν ειμαι σε ασχημη κατασταση μονο ενα μπανιο με φερνει στα ισα μου..

 

Πολύ βαρύ φίλος το φάρμακο ;) 2 φορές πιο δυνατό απο τα υπόλοιπα αλλά κόβει μαχαίρι όλα τα συμπτώματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ βαρύ φίλος το φάρμακο ;) 2 φορές πιο δυνατό απο τα υπόλοιπα αλλά κόβει μαχαίρι όλα τα συμπτώματα ;)

 

Ενταξει ειναι αρκετα βαρυ αλλα το πιο βαρυ για μενα ειναι το Zirtek (καπως ετσι...)

Εκεινο αποφευγω να το περνω γιατι μ φερνει υπνιλια...Το μπανιο ιεναι το καλυτερο παντως...Αν και δν κραταει για ολη μερα φευγουν ολα τα συμπτωματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σταματησε τωρα,παιρνω Nasonex (σπρευ ) για το φτερνισμα και σε 1 μερα ειμαι περδικι.Αν συνεχισει , παιρνω αντι-ισταμινικα Clarytine

 

το nasonex ειναι πολυ καλο. αλλα θελει μερικες μερες μεχρι να σε πιασει, αναλογως ποσο παρθενος οργανισμος εισαι. εμενα παντως μετα απο τοσα χρονια χρησης δεν με πιανει. φετος το γυρισα στα φαρμακα που τα παιρνω μονο οταν με πιασουν τα συμπτωματα κι οχι ολη την ωρα γτ εδω που ζω αλλωστε δεν εχω ολη την ωρα. αλλα εκει περνας σε αλλη κατηγορια. κορτιζονουχα σπρει και αντισταμινικα που λιωνουν στο στομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

καλημέρα παιδιά σας έχω ευχάριστα νέα!οι αλλεργιες θεραπεύονται πλήρως δίχως χάπια, δίχως σπρέι, δίχως ενέσεις.ήμουν κ εγώ θύμα τους μέχρι πέρυσι μέχρι που ένας φίλος μου μου πρότεινε να δοκιμάσω την βιοφυσική θεραπεία την οποια είχε δοκιμάσει κ ο ίδιος με αποτέλεσμα να θεραπευτεί πλήρως!αυτό έκανα λοιπόν και φέτος είναι η πρώτη μου άνοιξη που δεν υποφέρω καθόλου!τα συμπτώματα μου? μόνιμος βήχας όλοι την άνοιξη μόνιμη καταρροή στον λαιμό μου και πονοκέφαλος.τα συμπτώματα του φιλου μου?εντελώς διαφορετικά σπυράκια σε όλο του το σώμα μετά από κάθε γεύμα σχεδόν(αλλεργία σχεδόν σε όλα τα συντηρητικά)και οι 2 είμαστε τελείως καλά!θεραπευτήκαμε 100% με μια επισκεπση 1 φορα την εβδομαδα το μονο που καναμε αγγιζαμε 2 σιδερα!ειναι καταληλο και για μικρα παιδια!παιδια αξιζει των κοπο να το δοκιμασετε!το κοστος 150 ευρο η προτη επισκεπση η οποια θα γινει διαγνοση(για το ποσες αλλεργιες εχεις)και 50 ευρο για καθε επισκεψη(εγω πηγα γυρο στησ 18 επισκεψεις με 20 αλλεργιες)τσουχτερο το ποσο αλλα αξιζε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ξερω εχω κανει κι εγω, και πιανει. πολυ ακριβο βεβαια και πολυ δυσκολη θεραπεια, τελικα την παρατησα. ειναι τροπος ζωης βασικα γι αυτο ειναι δυσκολο. και μια ξαδερφη μου με τρελο προβλημα (αλλεργικο ασθμα και παμε νοσοκομειο) εκανε τετοια θεραπεια και ηταν μια χαρα, μια μερα εφαγε κατι που κανονικα δεν την πειραζε αλλα ο γιατρος της το ειχε βγαλει αλλεργιογονο και οπως ηταν αποτοξινωμενος ο οργανισμος την επιασε αμεσως και κατεληξε νοσοκομειο.... οποτε λιγη προσοχη με αυτες τις θεραπειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Clarityne από μένα εδώ και χρόνια.

 

Ένα κάθε βράδυ (για να μη με νοιάζει και η υπνηλία, αφού θα κοιμηθώ έτσι κι αλλιώς) και τα συμπτώματα πάνε περίπατο.

 

Σάββατο βράδυ ΔΕΝ παίρνω απλώς για να ελέγξω πως τα πάει η αλλεργία. Αν έχει υποχωρήσει σε ανεκτά επίπεδα το κόβω τελείως... αλλιώς ξαναβλέπουμε την άλλη εβδομάδα.

 

---------- Προσθήκη στις 17:48 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:45 ----------

 

Μιας και το θυμήθηκα... παλαιότερα χρησιμοποιούσα Zirtek και Aerius.

 

Τίποτα απ' αυτά δεν έκανε δουλειά. Ίσα που κοροϊδευόμουν. Να κι αν τα έπαιρνα να κι αν όχι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω επαναφερατε το τοπικ, μιας και πιθανον ξαναμπαινει η ανοιξη σιγα σιγα. Ξεκινησα και γω πριν 2 μερες κατι φταιρνισματακια και ελαφρια καταροη, και εισα αναμονη της εξελιξης.

 

Αυτο με τα σιδερα που λετε τι ειναι ακριβως? ΠΩς λεγεται αυτη η θεραπεια και ποσες επισκεψεις χρειαζεται? Θεραπευεσαι πληρως, η μονο για το διαστημα που ακολουθεις την μεθοδο αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω καμια βδομαδα που αρχισαν παλι τα συμπτωματα μπορει και δυο. προσπαθω να μπει απριλης για να παρω την πρεζα μου αλλα ειμαι πολυ χαλια δεν με βλεπω να αντεχω.

 

οι αλλοι εχετε ξεκινησει ηδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ονομάζεται βιοφυσική θεραπεία μέσω πληροφοριών. ναι εγώ και ο φίλος μου θεραπευτήκαμε πλήρως για πάντα! στατιστικά ένα 80-85%θεραπεύεται πλήρως ένα 10-11%έχει σημαντική μειώσει των συμπτωμάτων και 4-5%δεν έχει βελτιώσει.απλά την πρώτη επίσκεψη κανεις διάγνωση από πόσες αλλεργιες υποφέρεις και μετά πηγαίνεις κάθε βδομάδα και σου αφαιρεί μια κατηγορια. το κόστος εξαρτάται από το πόσες αλλεργίες έχεις,απ την ηλικία το βάρος,κλινική εικόνα και χρονική διάρκεια αλλεργίας. αν θέλεις μπορείς να θεραπεύσεις αυτές που πιστεύεις ότι σε πειράζουν παράδειγμα αγρωστοειδή.(που συμπεριλαμβάνει την γύρη απ τα λουλούδια)εγώ πέρυσι τέτοιο καιρό δεν μπορώ να σας περιγράψω πως ήμουν... η "οτολαριγολογος" μου είπε πως πάω για αλλεργικό άσμα.. και φέτος μια χαρά!!πως δουλεύει? δεν είμαι γιατρός για να σας πω ακριβώς αλλα όπως με είπαν δίνουν μια πληροφορία στα κύτταρα ότι η γύρη παράδειγμα δεν είναι εχθρός μας οποτε όταν την συναντά να μην αντιδρά με διαφορους τρόπους (σπυράκια στ σώμα,βλέμμα στ λαιμό,συνάχι κ.λ.π)είναι ακίνδυνη 100%το κάναν και σε παιδάκια 4 ετών!και η κοπέλα που το χειριζόταν ήταν έγκυος..!.οι άνθρωποι που έβρισκα μέσα και μιλούσα μαζί τους όλοι τους ήταν ενθουσιασμένη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...