Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω αγχωθει, απλως καθε χρονο με πιανει και αμα με πιασει δεν μαφηνει. Φυσαω ρολα ολοκληρα, οποτε θελω απλα να ειμαι προετοιμασμενος. Εσυ λες οτι το φυσιολογικο ειναι να ξεκινας τα φαρμακα οταν σε πιανει καταροη?

Ναί!

Άσε που εντάξει και εγώ έχω πολύ αλλεργία αλλά κάνω υπομονή!

Υπάρχουν και τα αντισταμινικά τα οποία όμως φέρνουν υπνηλία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί!

Άσε που εντάξει και εγώ έχω πολύ αλλεργία αλλά κάνω υπομονή!

Υπάρχουν και τα αντισταμινικά τα οποία όμως φέρνουν υπνηλία!

 

Ρε συ, δεν είναι κατάσταση αυτή, ψάξε καμιά θεραπέια, εγω με την ανοσοθεραπεια που κάνω έχω δει βελτίωση.

 

Παντως ακομα και αν δεν ειναι επισημα αποδεδειγμενο τι εχουμε να χασουμε με το να το δοκιμασουμε, εφοσον σιγουρα και κατηγορηματικο δεν προκειται να προκαλεσει καποια παρενεργεια?

 

Αν το μονο που χανουμε ειναι τα λεφτα μας και ενα ταξιδι στην θεσσαλονικη τοτε ισως να αξιζει το ρισκο. Δεδομενου πως ειναι λογικες οι τιμες βεβαια.

 

Γιαυτο αν μπορεις φιλαρακι ριξε καμμια ενδεικτικη τιμη, να ξερουμε που βαδιζουμε.

 

αν το δοκίμασε από τότε και κανενας άλλος ας μας πει εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε συ, δεν είναι κατάσταση αυτή, ψάξε καμιά θεραπέια, εγω με την ανοσοθεραπεια που κάνω έχω δει βελτίωση.

 

 

 

αν το δοκίμασε από τότε και κανενας άλλος ας μας πει εντυπώσεις.

ποσο σου κόστισε η ανασοθεραπια??είναι αποτελεσματική??εγώ έγραψα παραπάνω τι με κόστισε και με γιάτρεψε 100% πάντως σας το ξαναλέω με τη βιοφυσική θεραπεία μέσω πληροφοριών σωθικά...και σας το ξαναλέω ο γιατρός που το έχει είναι αναπληρωτής διευθυντής στο νοσοκομείο γεννήματα(υποδιευθυντής)όπως καταλαβαίνετε δεν είναι κομπογιαννίτης αλλα άνθρωπος με μια καριέρα..μου έχουν ζητήσει το τηλέφωνο του πολύ πολύ.πήγαν και γιατρεύτηκαν και αυτοί..είναι πραγματικά αποτελεσματικο..98% στατιστικά και το 2%που δεν βλέπουν αποτελέσματα είναι υπερήλικες από ότι μου είπε ο γιατρός με πολλά προβλήματα υγείας..στους υγιής ανθρώπους είναι σχεδόν 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να γινει και λιγη συζητησουλα.

 

Στεροειδη ή Αντι-ισταμινικά?

 

Εδω βλεπω απο μια παλια ερευνα οτι αναφερεται πως για τις εποχιακες αλλεργιες τα κορτικο-στεροειδη (Aurid και συναφη nasal spray) ειναι ποιο αποτελεσματικα.

 

http://www.sciencedaily.com/releases/2001/11/011127004650.htm

 

Απο την αλλη ομως μονο και απο το ακοθσμα της λεξης στεροειδη αξιζει κανεις να τρομαζει?

 

"Antihistamines," explained Naclerio, "taken once symptoms have already appeared, arrive too late to block the early response and have little effect on the late response. Corticosteroids taken when symptoms begin can prevent the late response and inhibit priming, which makes the patient more sensitive to subsequent contacts."

 

Οποτε εγω φετος περιμενα να εμφανιστουν τα αρχικα συμπτωματα, φτερνισματα τρεξιμο μυτης, εγραψα το Aurid μου, jεκινησα την τυπικη δοσολογια 2 ψεκασμοθς πρωι-εναν βραδυ και μεχρι στιγμης δειχνω να το καταπολεμω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off από τη δουλειά και γω σήμερα γιατί ξεκινήσαμε τα ανοιξιάτικα :P

 

λαιμός

μύτη

αφτιά

 

ευτυχώς τα μάτια φέτος την γλίτωσαν....αλλά έχουμε ακόμα..

 

αύριο με zirtek και ελπίζω να αντέξω όλο το οκτάωρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο κουσούρι...μάτια!Δέν μιλάμε για απλό ερεθισμό...μιλάμε για αίμα,κόκκινα σάν βρυκόλακας.

Δέν μου κάνει εντύπωση,αφού η ατμόσφαιρα έχει πήξει στην γύρη και όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε κάπου,άν δέν βρέξει ...δέν.

Και για να καταλάβετε για τί ποσότητες μιλάμε,όσοι καθάρισαν το αμάξι τους θα διαπίστωσαν οτι μέχρι το βράδυ όλες οι οριζόντιες επιφάνειες ήταν λές και είχες τινάξει κίτρινο κουραμπιέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις αλλεργια στα χερια του?Γιατι εμενα σκανε τα χερια μου και ανοιγουν και ματωνουν.Μηπως εχει κανεις κατι το παρομοιο και τι λυση βρηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις αλλεργια στα χερια του?Γιατι εμενα σκανε τα χερια μου και ανοιγουν και ματωνουν.Μηπως εχει κανεις κατι το παρομοιο και τι λυση βρηκε?

 

Κάτι τέτοιο παθαίνω το χειμώνα , σκάνε , γίνονται κατακόκκινα , εμφανίζω πληγές σαν γρατζουνιές και κάποιες φορές ματώνουν . Με την άνοιξη σταματάει το φαινόμενο και δε χρειάζομαι κρέμα για τα χέρια |( εννοείται φοράω γάντια τις μέρες που έχει κρύο το χειμώνα , δε με σώζει και τόσο βέβαια αυτό ) . Χρησιμοποιώ μία συγκεκριμένη κρέμα απο το φαρμακείο μετά από πάρα πολλές δοκιμές κρεμών που δεν κάνανε τίποτα. Καίει αρκετά βέβαια η κρέμα , την πρώτη φορά μου ερχόταν να φωνάξω από το κάψιμο . Το ίδιο πρόβλημα είχε και η μητέρα μου μέχρι τα 30 της που εξαφανίστηκε το πρόβλημα.

 

Xρησιμοποιώ αυτήν Link . Ρώτα φυσικά στο φαρμακείο να σου πουν καλύτερα.

 

 

Αurid , Nasal από την πρώτη μέρα που τα είχα δοκιμάσει ( με συνταγή γιατρού εννοείται ) είχανε το αντίθετο αποτέλεσμα : έντονη δύσπνοια και μάτωμα μύτης. Μου κόψανε όλα τα σπρευ , μόνο κανα otrivin gel μου επιτρέπουνε και αυτό με ρέγουλα. Εμένα που με πιάνει αυπνία με τα αντισταμινικά , τι να πω ; Πρέπει να πέσω και εγώ στα βαριά αντισταμινικά μου φαίνεται . Προς το παρόν πολλά μπάνια τη μέρα , λούσιμο τα μαλλιά κάθε μέρα αυστηρά και όχι να βαρεθώ κάποια μέρα να τα λούσω και λιγότερα χάδια στο Σίφη ( το σκύλο μου ) και ας κάνει μούτρα. Αποφεύγω τους χώρους με καπνό γιατί η δύσπνοια χειροτερεύει. Τα μάτια μου είναι κόκκινα και μένα ενώ άλλες χρονιές δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Άνοιξη 2009 και 2011 by far οι χειρότερες για μένα χρονιές ως προς τις αλλεργίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο παθαίνω το χειμώνα , σκάνε , γίνονται κατακόκκινα , εμφανίζω πληγές σαν γρατζουνιές και κάποιες φορές ματώνουν . Με την άνοιξη σταματάει το φαινόμενο και δε χρειάζομαι κρέμα για τα χέρια |( εννοείται φοράω γάντια τις μέρες που έχει κρύο το χειμώνα , δε με σώζει και τόσο βέβαια αυτό ) . Χρησιμοποιώ μία συγκεκριμένη κρέμα απο το φαρμακείο μετά από πάρα πολλές δοκιμές κρεμών που δεν κάνανε τίποτα. Καίει αρκετά βέβαια η κρέμα , την πρώτη φορά μου ερχόταν να φωνάξω από το κάψιμο . Το ίδιο πρόβλημα είχε και η μητέρα μου μέχρι τα 30 της που εξαφανίστηκε το πρόβλημα.

 

Xρησιμοποιώ αυτήν Link . Ρώτα φυσικά στο φαρμακείο να σου πουν καλύτερα.

 

Thanks Black Widow ,much obliged. Θα ρωτησω αυριο τον φαρμακοπειο.

 

Παντως πολλα μικρα παιδακια φετος εχουν αυτο το προβλημα στο σχολειο που διδασκω.

 

Επισης ευχαριστιες και στον the rock..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως ο δερματολογος μου εγραψε μια κρεμα που εκανε 18 ευρω (δεν την πηρα). Αντιθετως στο φαρμακειο της γειτονιας μου μου φτιαξαν μια δικια τους με 7 ευρω, μιλαμε για βαζο ολοκληρο και πολυ παχυρευστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου ξεκινησε η αλλεργια και φετος πριν 5 μερες.Ειχα φρουδες ελπιδες οτι θα την γλυτωσω αλλα τζιφος βεβαια.Προς το παρον μυτη και φταρνισμα μονο.Τα ματια την εχουν γλυτωσει αλλα οσο θα προχωραει η ανοιξη θα "πεσουν" και αυτα.

Απο ο,τι εχω δοκιμασει μονο το Zirtek μου φερνει αποτελεσμα ικανοποιητικο, ομως με ριχνει σωματικα οπως ειναι φυσικο για τετοιου ειδους φαρμακο.Αν καποιος/α εχει να προτεινει αλλο φαρμακο με χαρα θα το δοκιμασω.Οχι spray ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aerius(χαπακι) και Pulmicort(σπρευ).

 

Αυτα χρησιμοποιω καθε ανοιξη τα τελευταια χρονια και ειμαι κομπλε.

 

Δεν θελουν συνταγη αλλα επειδη ισως για καποιους να ειναι ακριβα(γυρω στα 20 ευρω ειναι και τα 2 μαζι αν θυμαμαι καλα), πηγαιντε να σας τα γραψει ο ωριλα.

 

Δοκιμαστε τα και πειτε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...