Προς το περιεχόμενο

Η σφαγή του Πάσχα


@@sos@@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι κάποια πράγματα που δεν γνωρίζεται (βασικά είναι πολλά αυτά που δεν γνωρίζεται) για αυτό υπάρχει μια τάση προς ακατάσχετη μπουρδολογία.

 

Λοιπόν, το ζώο, όπως φυσικά και ο άνθρωπος όταν βρίσκεται σε αγωνία παράγει ορμόνες στο σώμα του, οι οποίες επηρεάζουν πολλά πράγματα, όπως π.χ. την ηλεκτρική αντίσταση του σώματος, τη συγκέντρωση των ηλεκτρολυτών, οι μύες συσπώνται και γίνονται δύσκαμπτοι και άλλα πολλά. Επειδή λοιπόν το κρέας έτσι είναι χειρότερης ποιότητας υπάρχει νομοθεσία που απαγορεύει την προθανάτια αγωνία. Που σημαίνει ότι πρέπει το ζώο όσο είναι δυνατόν να μην καταλάβει ότι πάει για σφαγή. Τα κλωτσίδια και σπασίματα ποδιών δεν ενδείκνυνται. Οι αρχαίοι δεν θυσίαζαν ζώα αν συμπεριφέρονταν σπασμωδικά, το θεωρούσαν ανίερο. Ανέβαλαν την σφαγή για άλλη φορά.

Επίσης απαγορεύεται ο επιθανάτιος ρόγχος, πρέπει δηλαδή το σφάξιμο να γίνεται γρήγορα, χωρίς το ζώο να βασανίζεται, αλλιώς εκλύονται στο αίμα πολλές ορμόνες τις οποίες τρώμε εμείς και το κρέας του είναι σκληρό σαν λάστιχο.

Οπωσδήποτε απαγορεύεται οποιοσδήποτε χειρισμός πριν την θανάτωση.

 

Δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση ισχύει το δίκαιο του ισχυρού. Αυτό βεβαια μπορεί να μας έρθει και mpoumerang. Αν αύριο προσγειωθεί ένα διαστημόπλοιο με υπερεξελιγμένους τεχνολογικά εξωγήινους που βρουν το ανθρώπινο κρέας τρυφερό και εύγευστο, τότε τίποτε δεν θα μπορεί να τους σταματήσει ή να τους πείσει να μην οδηγήσουν 6 δις νωματαίους με τη σειρά κρεμασμένους ανάποδα από τα πόδια σε κάποιο σφαγείο. Κανένας θεούλης δεν θα μπορούσε να εμποδίσει τέτοια εξέλιξη, καμία έκλυση σε αξίες και διαχρονικές αρχές.

(Φαντάζεστε γιαγιούλες κρεμασμένες από τα πόδια σε ιμάντα μεταφοράς για σφάξιμο; )

 

Όπως και να έχει, όπως συμπεριφερόμαστε στους άλλους, έτσι συμπεριφερόμαστε και στον εαυτό μας, για αυτό πρέπει να είμαστε ήρεμοι όταν κάνουμε κάποια πράγματα, η ευθύνη είναι δικη μας και οι συνέπειες δικες μας.

Φυσικά είμαι εναντίον οποιασδήποτε κακομεταχείρισης, δικαιολογίες δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 639
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το να μιλάμε για σφαγή προβάτων το θεωρώ λάθος γιατί αν δεν τρώγαμε κατσικάκι το Πασχα θα τρώγαμε λουκάνικα, μπριζόλες παιδάκια κλπ οπότε θα μιλούσαμε για σφαγή γουρουνιων. Οποτε για μένα δεν τιθεται θέμα..

Παμε τώρα εκεί που υπάρχουν οι σοβαρες ενστάσεις ως προς τον τρόπο σφαγης δηλαδη. Σαφως κανείς δεν θέλει να βλέπει ζωα να βασανίζονται και θελω να πιστευω οτι τα ζωα δεν βασανίζονται πριν τη σφαγη με τον οποιοδηποτε τρόπο. Φαντάζομαι οτι όλοι καταδικάζουν πιθανο βασανισμό ζώων αλλά δεν μπορουμε να μιλάμε για σφαγή ή οτιδηποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μια που περάσαμε στο ιστορικό-νομοθετικό πλαίσιο της σφαγής των ζώων, και στην προσπάθειά μου να εντοπίσω κάποια πηγή για όλα αυτά τα ενδιαφέροντα πράγματα που αναφέρει ο tacticalcube138, χωρίς δυστυχώς να παραθέτει κάποια πηγή, βρήκα ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον άρθρο, από τον Ιό της Ελευθεροτυπίας. Παραθέτω ένα χαρακτηριστικό κομμάτι, με την επισήμανση πως το άρθρο έχει ημερομηνία 21/5/95, με ό,τι σημαίνει αυτό:

 

"Αυτή, λοιπόν, η φαινομενικά απλή υπόθεση της δημόσιας σφαγής αποδεικνύεται εξαιρετικά περίπλοκη. Σε πιο βαθμό είναι υποχρεωμένη η πολυπολιτισμική Ευρώπη των οραμάτων μας να σέβεται τα ιερά και όσια κάθε πολιτισμού, ακόμα και όταν τα θεωρούμε -δικαίως- βάρβαρα; Το ερώτημα δεν έχει δυστυχώς εύκολη απάντηση. Το μόνο που μπορεί κανείς εξαρχής να παρατηρήσει είναι ότι αυτή η "εξέγερση" των "πολιτισμένων" μπροστά στα έθιμα των απολίτιστων και καθυστερημένων δεν είναι ούτε πάντα αυθόρμητη ούτε μπορεί πάντα να αποδοθεί σε ευγενή ελατήρια. Ο πρώτος, π.χ., που θέσπισε νόμο για την απαγόρευση της τελετουργικής σφαγής ζώων ήταν ο Χίτλερ στις 21.4.1933. Ο νόμος αυτός στρεφόταν κατά των Εβραίων, που κι αυτοί έχουν ένα αντίστοιχο έθιμο. Επρόκειτο για μια από τις βασικές μεθόδους για την απομόνωση του εβραϊκού στοιχείου από τον υπόλοιπο γερμανικό λαό. Το 1945 ο νόμος καταργήθηκε, αλλά η ρατσιστική φιλολογία που τον συνόδευε παρέμεινε ισχυρή."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε δει το βιντεο που εχει ο poulinos για υπογραφη ?

http://video.google.com/videoplay?docid=-5165231031895551470

 

αυτη ειναι η ουσια και οχι να προσπαθουμε να τα ριξουμε στο Πασχα στο θεο κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσια δε βρισκεται στο ποιο ποναει, αλλα το τι βλεπουμε εμεις οτι ποναει.

Οσο δεν το βλεπουμε, μια χαρα τις τρωμε τις μπριζολιτσες μας, και τα μπιφτεκακια μας και ολα.

Εκτος κι αν πιστεψουμε οτι αυτα που κυκλοφορουν στα βιντεακια τωρα τελευταια, δεν γινονται τα τελευταια 15 χιλιαδες χρονια απο τον ανθρωπο στα ζωα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν απο μπροστα σου εχουν περασει χιλιαδες προβατα και τα εχεις σφαξει, παυεις να εχεις το παραμικρο ιχνος ελεους, απεναντι σε αυτα.
Κάπως έτσι.Καθαρά θέμα εξοικείωσης είναι.Ακόμα κι εγώ που δεν έχω σφάξει πρόβατο ,αλλά έχω παρευρεθεί σε πολλά τέτοια σκηνικά, μού φαίνεται απόλυτα φυσιολογική σαν διαδικασία.

 

Όπως πολύ σωστά είπε ο tacticalcube138 :"Ισχύει το δίκαιο του ισχυρού".Και γενικότερα θεωρώ ότι η κακομεταχείριση ζώων αντιστοιχεί σε διαφορετικά όρια ανεκτικότητας,τα οποία διαφοροποιούνται ανάλογα με τον προορισμό των ζώων.Τα πρόβατα τα εκτρέφουμε για να τα τρώμε.Γι αυτό προορίζονται.Και τα κουνέλια και τα κατσίκια και τις όρνιθες.Τα σκυλιά πάλι όχι.

 

Στα χωριά δεν αγοράζουν κρέατα ,έχουν τα δικά τους.Είχα τύχει σε γλέντι για τις ανάγκες του οποίου είχαν βάλει 50 αιγοπρόβατα στη σειρά ,ξαπλωμένα με τα πόδια δεμένα.Ούτε τους είχαν σπάσει τίποτα,ούτε τα χαν δείρει =ρ Δεμένα στα πατώματα ήταν και περνούσε ένας και τα έσφαζε ένα ένα.Θέμα δευτερολέπτων ήταν ο πόνος.Μόνο μια αθηναία θυμάμαι χαρακτηριστικά να βρίσκεται πρώτη φορά στη ζωή της σε τέτοια φάση και την έκανε τρέχοντας..Το βράδυ ,βέβαια, μια χαρά τα τσάκισε τα ψητά και τα συκωτάκια ..

Όλη αυτή η συγκίνηση επομένως προς την τροφή μας την θεωρώ υπερβολική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα ζώα έχουν αρχίσει και αμφισβητούν την εξουσία που δώσανε στο πρωτεύον θηλαστικό.Διάβασα ότι κάποιος πιθηκάκος σε ζωολογικό κήπο μάζευε για μεγάλο χρονικό διάστημα πέτρες,μάλιστα τις έσπαγε σε μικρότερες για καλύτερη μεταφορά/χρήση και τις εκτόξευε σε επισκέπτες τους ως άνω ζωολογικού κήπου.Ήταν ο δύστυχος και ατζαμής,κανένας δεν έπαθε το παραμικρό,αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους ιθύνοντες να του μειώσουν την τεστοτερόνη (παρεπόμενο επιθετική διάθεση...),στειρώνοντάς τον.

 

Το άλλο,ένα πιθηκάκι που το χρησιμοποιούσε κάποια γυναίκα για να κατεβάζει καρύδες απ' τα δέντρα,λόγω επαναλαμβανόμενης κακοποίησής του,της έφερε μια καρύδα κατακέφαλα με αποτέλεσμα να τη στείλει.

 

Μεγάλο θεριό ό άνθρωπας,το μεγαλύτερο ever...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως στο χωριό μου τους κόβουν το λαιμό και τα παρατάνε να πεθάνουν αργά. Έχω δει πρόβατο να το γδέρνουν ζωντανό, όπως επίσης πρόβατο να τρέχει να σωθεί και το κεφάλι του να κρέμεται στο πλάι (μισοκομμένο) :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως στο χωριό μου τους κόβουν το λαιμό και τα παρατάνε να πεθάνουν αργά. Έχω δει πρόβατο να το γδέρνουν ζωντανό, όπως επίσης πρόβατο να τρέχει να σωθεί και το κεφάλι του να κρέμεται στο πλάι (μισοκομμένο) :fear:

 

αν εφαγες, παλι καλα που δεν επαθες τιποτα.

 

 

εκει που γινεται η σφαγη πρεπει να ειναι πιο καθαρα και απο το σπιτι σου (που δεν ειναι και οτι πιο καθαρο υπαρχει αν το σκεφτεις κανονικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εφαγες, παλι καλα που δεν επαθες τιποτα.

 

Δεν έχω και πολλές επιλογές κάθε πάσχα. Όλα τα αρνιά στο χωριό έχουν σφαχτεί στην αυλή του κάθε σπιτιού (εκεί που κατουράει ο κάθε σκύλος, γάτα κλπ) :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έρθουν μεθαύριο κάτι φίλοι από τη Νορβηγία να πάμε στο χωριό για πάσχα, λοιπόν με έχουν πρήξει (ειδικά οι κοπέλες) γιατί θέλουν ντέ και καλά να σφάξουν, να γδάρουν, να ξαντεριάσουν και γενικά να ασχοληθούν με τις σούβλες και τα κοκορέτσια. Το βρίσκουν γοητευτικό, θυσία στο θεό, αιματοχυσία, είναι και ψιλοπαγάνια, κλπ. και λένε οτι έχουν ξανασφάξει και καλά και ξέρουν (@@). Αυτά είναι μαλακίες, σιγά μη τους αφήσω, αυτή είναι δουλειά που πρέπει να την κάνει ειδικός και όχι ο κάθε άσχετος, γιατί τότε είναι που γίνονται καφρίλες και υποφέρει το ζωντανό και δεν τηρούνται οι κανόνες υγιεινής. Γενικά στα χωριά πολλοί το παίζουν σφάχτες χωρίς να ξέρουν και τα κάνουν σκατά στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος κι αν πιστεψουμε οτι αυτα που κυκλοφορουν στα βιντεακια τωρα τελευταια, δεν γινονται τα τελευταια 15 χιλιαδες χρονια απο τον ανθρωπο στα ζωα.

Καλα δεν εχετε δει κανενα ντοκιμαντερ πως συμπεριφερονται τα αλλα ζωα στα άλλα ζωα; :lol: Ειδα ένα λιοντάρι που ανεβαινε πανω σε έναν ελεφαντα, αυτος γονατιζε απο την κουραση και τοτε επιτιθενταν τα υπόλοιπα και τον τρωγανε ζωντανο. Δηλαδη η Αφρική ειναι μια κολαση για τα περισσότερα ζωα. Και στη γειτονια μου ειδα κατι γατες να κυνηγανε ποντικι και να το τρωνε ζωντανο. Ετσι λειτουργει το συστημα. Τι να κανουμε. Μια χαρα σφαζει ο ανθρωπος (το βιντεακι στην αρχη πιστευω ειναι εξαιρεση - κατι γυφτοι κλωτσουσαν προβατα). Στα επαγγελματικα σφαγεια οταν τα ζωα ειναι στη σειρα δεν νομιζω να καταλαβαινουν τι θα γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...