Προς το περιεχόμενο

Κλείσιμο ημιυπαίθριων χώρων. Ισχύει;


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σημερα μια φιλη με ενημερωσε οτι ακουσε στις ειδησεις οτι νομοθετηθηκε το δικαιωμα κλεισιματος της βεραντας μιας κατοικιας με τζαμι.ισχυει αυτο?ακουσατε τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα μια φιλη με ενημερωσε οτι ακουσε στις ειδησεις οτι νομοθετηθηκε το δικαιωμα κλεισιματος της βεραντας μιας κατοικιας με τζαμι.ισχυει αυτο?ακουσατε τιποτα?

 

Μα καλά, εσύ που ζεις?!

Από το μεσημέρι τα κανάλια έχουν έκτακτα δελτία κάθε πέντε λεπτά, το κέντρο της Αθήνας έχει γίνει πεδίο μάχης ανάμεσα σε άντρες της ομάδας ΣΟΥΑΤ και αγανακτισμένους νοικουραίους και απ' ότι φαίνεται πάμε για πρόωρες εκλογές.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ.

Εσύ με τα κουφώματα τι έκανες τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο και αν σου φαινεται παραξενο φιλε μου,εχω να δω τηλεοραση κατι μηνες...ειμαι απεξαρτημενος απο το χαζοκουτι θα ελεγα ευστοχα..και πιο πολυ εξαρτημενος με την θεση μου στην οικογενεια και τους φιλους.

οσον αφορα την αναφορα στην απογευματινη εφημεριδα,δυσκολα κατανοω τι θελουν να επιτυχουν με αυτα τα μετρα,οποτε μαλλον καθομαι στα αυγα μου.. ;)

ενα παλικαρι μου ειπε το εξης στο θεμα κλεισιματος του χωρου που θελω.κλειστο με ζελατινα-καθετη που εχει οδηγους δεξια-αριστερα που να μπορει να ανεβοκατεβαινει,οποτε εχει και αερομονωση και ειναι νομιμο-σαν τεντα.τι λετε για αυτο?εγκρινετε ωστε να προχωρησω στο εργον?;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, από τα κάτι λίγα που μου εξήγησε η μάνα που 'ναι μηχανικός:

 

1) Αυτό το παραμύθι το πιπιλάνε κάνα τρίχρονο τώρα. Μου κάνει σαν την αμερικανική βίζα, όλο προτάσεις και σχέδια, "πολύ κλοκλό και αυγό τίποτα". Η πρόταση για την εφαρμογή έχει μεν κατατεθεί απ' ότι κατάλαβα, αλλά δεν γνωρίζουμε τίποτα ΣΑΦΩΣ για το τι ακριβώς προτείνεται -και ακόμα και αν μάθουμε, το ΥΠΕΧΩΔΕ την κατέβασε την πρόταση, το ΤΕΕ θα πει οκ ή θα τσινίσει;

2) Σε γενικές γραμμές αυτά που λένε στέκουν, πχ ίδιο ποσοστό ημιυπαίθριων πάνω και κάτω ώστε να μην μοιράζεις το συντελεστή όπως γουστάρεις (μια μπαλκονάρα στο ισόγειο και ένα στέγαστρο στον πρώτο) το οποίο σε συνδυασμό με τη μείωση βάθους και αύξηση πλάτους, είναι σα να σου λέει "μπορείς να φτιάξεις μπαλκονάκια, αλλά δωμάτιο δεν κάνεις, εκτός αν το θες για να κοιμάσαι κατά πλάτος". 1.8 βάθος και 3.5 μήκος θέλουν (μάλλον) να το πάνε ΜΑΖΙ με μείωση του συντελεστή στο 15% από 20%.

3) Οι τρόποι αποπληρωμής και τα χρονοδιαγράμματα είναι μια μπούρδα και μισή και ίσως το μελανότερο σημείο μιας προσπάθειας που εγώ προσωπικά θεωρώ καλή σε επίπεδο πρωτοβουλίας. Και αυτό γιατί έτσι όπως (λένε πως) θέλουν να ρυθμιστούν, αν εμένα δε μου φτάνουν τα γκαφρά να τελειώσω μονοκοπανιά την οικοδομή, θα βρεθώ παράνομος λόγω χρόνου. Από την άλλη, αν μετρούσαν μόνο το πότε έπεσαν τα πρώτα μπετά, όλοι οι έξυπνοι Ελληνάρες θα ρίχνανε 2 σακιά τσιμέντο, ίσα να κάνουν τη δήλωση και 20 χρόνια μετά θα βγάζανε τα παιδιά τους μπαλκόνια στο άνετο.

 

Γενικά, μπλέξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κατατοπισες πληρως.το παραπονο μου με την κρατικη α-μεριμνα μενει ομως ;)

ρωτα την μητερα σου το εξης:αν κλεισω 3πλευρες με ναυλον τεντες με καθετους οδηγους θα θεωρουμαι παρανομος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα, αυτό τη ρώτησα και εγώ. Όχι, για να θεωρείται ημιυπαίθριος πρέπει η κατασκευή στέγασης και στήριξης να θεωρείται σταθερής φύσης και το πλάτος στέγασης να υπερβαίνει τα 40 (νομίζω) εκατοστά, τα οποία θεωρούνται "υδροροή". Οπότε αν:

 

1) Ρίξεις κεραμίδι και κολώνες μπετού, είναι ημιυπαίθριος.

2) Κεραμίδι και ξύλινες δοκοί, πάλι ημιυπαίθριος.

3) Κεραμίδι-ελενίτ και ξύλινες δοκοί -μάντεψε, ημιυπαίθριος.

4) Προσωρινής ή μη-σταθερής φύσης κατασκευές όπως τέντες, αδιάβροχα νάυλον κτλ, όσο δεν έχουν στήριξη από κολώνες και δοκάρια κτλ, ΣΥΝΗΘΩΣ δεν θεωρούνται παράνομα. Λέω συνήθως επειδή αν θέλουν να σε τρέξουν μπορούν, αλλά στο μεγαλύτερο ποσοστό δεν τρέχει κάστανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ...εδω μπαινω σε σκεψεις...η τεντα θα ειναι μεσα σε κουτι και θα βγαινει απο κει και θα κυλαει καθετα σε κατι σιδερα-οδηγουςμε κατι σφουγγαρακια μεσα,ωστε να μην περναει ο αερας.την παταω ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια σχεση.δεν ειμαι και πολυ ομιλητικος :) θα μου βγει σε καλο αραγε?χεχε..

βεβαια,το εθεσα με την λογικη οτι οι τεντες κινουνται σε δρομεις που εχουν κλιση.τι και αν ειναι καθετοι?τρέλα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε αδερφέ, ο νόμος λέει μέσες-άκρες πως σε εξωτερικό χώρο τέτοιας φάσης, που μπορεί να γίνει χρήση (κάθεσαι, πίνεις καφέ, ποτίζεις λουλούδια) το μόνο που επιτρέπεται είναι αυτό το στεγαστράκι για να φεύγουν τα νερά μακρυά από την είσοδο. Από 'κει και πέρα αν είναι σε ισόγειο μπορείς να αρχίσεις το μπούρου μπούρου πως είναι τάχα για διακόσμηση και πως είναι για να μην σκάνε τα νερά και χίλια δύο αν έχεις καλό μηχανικό ή αν είναι κατασκευή όπως η δική σου να το γυρίσεις πως ξηλώνεται σε μια μέρα, δεν είναι σταθερής φύσης και δε θεωρείται σκέπη, ούτε το 'χεις κλείσει με ντουβάρι κτλ. Αλλά είναι στην κρίση του κάθε πολεοδόμου που θα σε ελέγξει και στο πόσο συχνά θα σε ρουφιανεύει ο γείτονας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον δεν βαζω τζαμι!η ζελατινα θα τυλιγεται στην κασα της,οπως μια τεντα,οποτε δεν υπαρχει σταθεροτητα..μαλλον εχω περισσοτερες πιθανοτητες επιβιωσης απο το να βαλω τζαμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...