Προς το περιεχόμενο

Στησιμο Σουβλατζιδικου


kabouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Donjimbeam αγόρι μου τι έγινε?Δεν πήγε καλά το μαγαζί με τα χαρτικά και είπες να ανοίξεις σουβλατζίδικο? Εδώ δεν ήξερες τι θέλει για να ανοίξεις μαγαζί με χαρτικά που σε γενικές γραμμές μπροστά σε μαγαζί υγειονομικού ενδιαφέροντος και χώρο εστίασης είναι παιχνιδάκι...βρες καμιά δουλίτσα με όσα λεφτά βρεις και άσε το επιχειρείν γιατί έτσι όπως σε κόβω καλύτερα να ξέρεις ότι θα παίρνεις τον μισθό σου αλλιώς σε βλέπω καταχρεωμένο...

 

ΥΓ off topic Διαβασα πιο πριν τον φίλο που έλεγε για το σουβλατζίδικο στο Βερολίνο και μου θύμισε τρελές εποχές με backpacking..το Gyros Land λέει διπλα απ΄τον σταθμό τρένων τον zoo bahnhof...τρελός γύρος...έβαζε κάτω πολλά γυράδικα της Ελλάδας...

Ρε αγορινα τι τρελαινεσαι συγνωμη κιολας.....Εφοσον δεν εχεις να πεις κατι περι του θεματος γιατι μιλας αχσημα και προκαλεις.Εγω δεν ανοιξα το θεμα περι σουβλατσιδικου απλα μπηκα να καουσω 5 γνωμες.....τα χαρτικα παιζουν ακομη μπαλα....

Ενώ είναι λύση απλά να αποφασίσεις να ανοίξεις ένα μαγαζί, χωρίς να έχεις πείρα στο επάγγελμα, χωρίς να ξέρεις τι είναι αυτό που θέλεις να ανοίξεις και να δουλέψεις, ζητώντας τις γνώμες αγνώστων χωρίς να γνωρίζουμε ούτε εσένα, τι σόι τύπος είσαι, ούτε τον συνέταιρό σου, που μένεις, την γειτονιά σου εννοώ, τι κόσμος μένει εκεί και πόσος, τι μαγαζιά υπάρχουν ήδη, τι μαγαζιά έχουν κλείσει, πόσο μεγάλο είναι το μαγαζί σου, κτλ κτλ

 

Στο ξαναείπα και στο άλλο thread, δεν είναι φτιαγμένοι όλοι για ελεύθεροι επαγγελματίες, και ελεύθερος επαγγελματίας δεν είναι επάγγελμα. Μπορεί να είσαι το καλύτερο αφεντικό σε επιχείριση με χαρτικά, σε επιχείριση με σουβλάκια όμως να είσαι για τα μπάζα.

 

Εσύ απλά θέλεις να ανοίξεις ένα μαγαζί ξεχνώντας το βασικότερο....τι θα σου άρεσε πάνω απ'όλα να δουλεύεις, 7 μέρες τη βδομάδα, και 12ωρο τουλάχιστον. Βάλε τον εαυτό σου μόνο, γιατί πολλά γίνονται, και σήμερα έχεις συνέταιρο, αύριο όχι. Είσαι έτοιμος; Μπορείς; Τι σου αρέσει να κάνεις;

ρε φιλε τι σχεση εχουν ολα αυτα που λες?? μηπως θες να σου δωσω και το Ε9 μου αν ειναι δυνατον.....μια συζυτηση γινεται αν ξερεις απαντας αν δεν ξερεις ασχολεισου με κανα pc τι πιο απλο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγγνώμη αλλά δεν έχουν και άδικο διαφορετικά δεν μπορούν να εκφράσουν γνώμη.

 

Προσωπικά βλέπω διάφορα σουβλατζίδικα να ξεφυτρώνουν τα οποία και έχουν κόσμο. Έχουν όμως κόσμο λόγω ποιότητας και γεύσης και φαντάζομαι οτι θα υπάρχουν αντίστοιχα που κλείνουν. Βέβαια αυτά που βλέπω εγώ δεν ειναι σε φάση λαδόκολλας αλλά τρως εκεί σε καλοφτιαγμένους χώρους. πχ η Ν. Φιλαδέλφεια είναι χαρακτηριστική περιοχή που έχουν ξεφυτρώσει τέτοια σουβλατζίδικα.

 

Όμως όπως είπαν και παραπάνω πρέπει να ξέρεις τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα κάτι μικρότερο όπως πχ τυροπιτες, μπουγάτσες κλπ και καφέδες. Ευκολότερο με λιγότερο κόστος και μικρότερο ρίσκο νομίζω.

 

Αν και είμαι άρρωστος με το γύρο τον έχω κόψει εδώ και χρόνια με τόσα βρωμομάγαζα στην Αθήνα και χάλια ποιότητα δύσκολα θα εμπιστευτεί ο άλλος νέο μαγαζί και ο εξοπλισμός για γυροπιτάδικα δε νομίζω να είναι και φτηνός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αγόρι μου εσύ ρωτάς τι μπορεί να πουλάει σε μια γειτονιά που δεν έχουμε ιδέα ποια είναι! Τι γνώσεις έχεις εσύ απο δουλειές ή κανα πτυχίο...από τι οικονομικής δύναμης κόσμο αποτελείται και τι target group έχει (αλλο φοιτητογειτονιά αλλο γεμάτη οικογένειες άλλο εργατικές κατοικίες άλλο καμιά που να είναι παράλληλη σε κεντρικό/εμπορικό δρόμο άλλο να έχεις σχολεία κοντά ή κάνα νοσοκομείο)...πόσο κεφάλαιο έχετε με τον "συνέταιρο στα λόγια" και τι γνωριμίες έχετε εσείς...και από αυτά που ρωτάς φαίνεται ότι δεν ξέρεις βασικά πράγματα που χρειάζεται μια επιχείρηση...

 

Είναι σαν να ανοίξω εγώ τόπικ και να ρωτάω τι φαγητό πιστεύεται ότι πρέπει φτιάξω τώρα το μεσημέρι να φάω και να μην σας λέω ούτε τι έχω στο ψυγείο...ούτε αν έχω λεφτά ή τηλέφωνο να παραγγείλω...σε τι έχω αλλεργίες...ούτε καν τι φαγητά μου αρέσουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αγόρι μου εσύ ρωτάς τι μπορεί να πουλάει σε μια γειτονιά που δεν έχουμε ιδέα ποια είναι! Τι γνώσεις έχεις εσύ απο δουλειές ή κανα πτυχίο...από τι οικονομικής δύναμης κόσμο αποτελείται και τι target group έχει (αλλο φοιτητογειτονιά αλλο γεμάτη οικογένειες άλλο εργατικές κατοικίες άλλο καμιά που να είναι παράλληλη σε κεντρικό/εμπορικό δρόμο άλλο να έχεις σχολεία κοντά ή κάνα νοσοκομείο)...πόσο κεφάλαιο έχετε με τον "συνέταιρο στα λόγια" και τι γνωριμίες έχετε εσείς...και από αυτά που ρωτάς φαίνεται ότι δεν ξέρεις βασικά πράγματα που χρειάζεται μια επιχείρηση...

 

Είναι σαν να ανοίξω εγώ τόπικ και να ρωτάω τι φαγητό πιστεύεται ότι πρέπει φτιάξω τώρα το μεσημέρι να φάω και να μην σας λέω ούτε τι έχω στο ψυγείο...ούτε αν έχω λεφτά ή τηλέφωνο να παραγγείλω...σε τι έχω αλλεργίες...ούτε καν τι φαγητά μου αρέσουν...

Αμα ηξερες την δουλεια θα ηξερες και να απαντησεις συγκεκριμενα οπως καποιοι μου στειλανε πμ για το μαγαζι.οτι κοστιζει τοσο πρεπει να πουλας τοσα τα εξοδα υπολογιζετα τοσα κτλπ εσυ δεν εχεις πει τιποτα απλα μονο αρνητικα σχολια.Μαλλον θα εισαι του δημοσιου αλλα ολοι καπου πρεπει να δουλεψουν δεν ειναι κακο.

Σε παρακαλω μην ξαναποσταρεις εφοσον δεν εχεις να πεις κατι ουσιαστικο.

το φορουμ ειναι ελευθερο για ολους το γνωριζω απλα οι απαντησεις το μονο που φερουν ειναι η αντιδικια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...