Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματα του μελλοντος!


HELP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σερβιτόρος ναι, πρωΪνές ώρες σε καφετέρια.Μου 'φυγε λίγο η μαγκιά γιατί πήγαινα σε τράπεζες και εμπορικά καφέδες.

 

αυτο δεν ειναι σερβιτορος. ειναι ο ΖΗΚΟΣ σε νεα εκδοση....

 

το ξερεις οτι υπαρχει σχολη για σερβιτορους η οποια βγαζει επαγγελματιες σερβιτορους οι οποιοι δουλευουν σε ΜΕΓΑΛΑ ακριβα μαγαζια οπου πανε οι πλουσιοι ανθρωποι και πληρονωνται 100-150 την ημερα? (ασε τα χαρτζιλικια)

ΔΕΝ ειναι εξελιξη αυτο?

 

DJ, χμ όχι, θεωρώ πως απέχω αρκετά απ' αυτήν την υποτιθέμενη εργασία.

ειναι ακριβως το ιδιο με το απο πανω.

υπαρχουν οι dj που δουλευουν σαν σερβιτοροι σε καφενειο και περνουν 3 κ 60 και υπαρχουν dj με @@ που δουλευουν επαγγελματικα και εσυ ακους το καινουργιο του κομματι που κατεβασες απο το ιντερνετ....

φυσικα αυτος χ3ζεται στο χρημα.

υπαρχει μεγαλη εξελιξη αρκει να το θελει και να το κυνηγησει καποιος...

 

και μη λες για υποτιθεμενη εργασια γιατι ακομα και στο γαμο σου dj θα πληρωσεις... οποτε τον εχεις αναγκη!

δουλευω εγω σε μπαρ ως dj και ξερω τι σημαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

κάθε 5 χρόνια ακούς για επαγγέλματα του μέλλοντος....μια εκδοχή είναι καρδιοχειρούργος.........All time Clasic....και διαχρονική σταθερά......επίσης....δες το σαν δημοσιογράφος....(δεν είναι ανάγκη να το σπουδάσεις πλεον άλλωστε....)......επίσης......σκέψου το ενδεχόμενο του Σεφ.....αρκετά καλές πληρωμές....και κυρίως.....η μάσα δεν σταματάει ποτέ......τέλος μπορείς να ασχοληθείς με την πολιτική.....απλά θα πρέπει να πάς για λίγο καιρό στο Ι.Ε.Κ. Βατοπέδι....

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ale..

 

dscn0197y.jpg

 

Φρόντισε το επόμενο τζιπεγκάκι να μην είναι με τη τούρτα που τρώω στην οθόνη μου.Κρίμα για τη τούρτα, κρίμα για την οθόνη, κρίμα για 'σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@slygeo87 μαλλον δεν εχεις επαφη με το περιβαλον γυρω σου και νομιζεις οτι ολοι ειναι σαν εσενα και οι σερβιτοροι τρεχουν σε τραπεζες και εμπορικα...

 

οι barman δηλαδη Ελληνικο με 2 φουσκαλες φτιαχνουν?

 

http://www.iekdomi.gr/eidikotites.php?cat_id=8&scat_id=32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρεις ότι υπάρχει το ΙΕΚ Λατζιέρης και όσοι βγαίνουν απο κει [5 χρόνια σπουδές] κάνουν τη λάτζα σε ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΑ μαγαζιά όπου πάν οι πλούσιοι και πληρώνονται 200-250 ευρώ την ημέρα;Χώρια τα τζάμπα πιάτα για το σπίτι.

 

Γίνε παρανυφάκι.Και μη πεις δεν το χεις ανάγκη γιατί στο γάμο σου θες τουλάχιστον ένα,είχα ανηψιά παρανυφάκι και ξέρω τι σημαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα που ειχα ακουσει αλλα δεν θυμαμε πως λεγεται

ειναι συνδιασμος αρχιτεκτονικής και οικολογιας

 

δουλεια που εχει μέλλον ειναι αυτη που σου αρέσει πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρεις ότι υπάρχει το ΙΕΚ Λατζιέρης και όσοι βγαίνουν απο κει [5 χρόνια σπουδές] κάνουν τη λάτζα σε ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΑ μαγαζιά όπου πάν οι πλούσιοι και πληρώνονται 200-250 ευρώ την ημέρα;Χώρια τα τζάμπα πιάτα για το σπίτι.

 

Γίνε παρανυφάκι.Και μη πεις δεν το χεις ανάγκη γιατί στο γάμο σου θες τουλάχιστον ένα,είχα ανηψιά παρανυφάκι και ξέρω τι σημαίνει

 

χαχαχαχαχα καλο μ'αρεσε. :lol:

 

παντος εγω παιδια κυνηγαω να μπω στο δημο ως σκουπιδιαρης!

ο θειος μου δουλευει ετσι, 4 ωρες την ημερα και περνει 1400 ευρω....

 

ας δουλευουν οι υπολοιποι 8ωρα και 10ωρα με 700 ευρω.

 

να τυλιξουν τα πτυχια τους και να τα φανε ως κρεπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχα καλο μ'αρεσε. :lol:

 

παντος εγω παιδια κυνηγαω να μπω στο δημο ως σκουπιδιαρης!

ο θειος μου δουλευει ετσι, 4 ωρες την ημερα και περνει 1400 ευρω....

 

ας δουλευουν οι υπολοιποι 8ωρα και 10ωρα με 700 ευρω.

 

να τυλιξουν τα πτυχια τους και να τα φανε ως κρεπες

 

παιζει τρελο κομπλεξ με τα πτυχια ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ποια ειναι αυτα τα επαγγελματα??

Ειναι αυτα που εχουν σχεση με Η\Υ?? Ειναι οι δασκαλοι?? Ειναι οι στρατιωτικοι?? Οι καθηγητες?? Τελικα ποια ειναι??

 

δεν θα έπρεπαι να είναι η ερώτηση ποιός κλάδος έχει ανάπτηξη στην ελλάδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παντος εγω παιδια κυνηγαω να μπω στο δημο ως σκουπιδιαρης!

ο θειος μου δουλευει ετσι, 4 ωρες την ημερα και περνει 1400 ευρω....

 

ας δουλευουν οι υπολοιποι 8ωρα και 10ωρα με 700 ευρω.

 

να τυλιξουν τα πτυχια τους και να τα φανε ως κρεπες

 

παιδια οριστε ο aledjo το βρηκε! σκιστε τα πτυχια σας και παρατηστε τα πανεπιστημια.

 

σκουπιδιαρηδες, εδω ειναι το χρημα .. μπραβο ρε aledjo πως και δεν το σκεφτηκε κανενας μας ?? :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέλλον είναι τόσο ρευστό, που αποκλείεται να μπορέσεις να προβλέψεις κάποιο επάγγελμα ως "του μέλλοντος".

Μας λέγανε προ 15ετίας ότι η πληροφορική θα δημιουργήσει προσοδοφόρα επαγγέλματα. Αν τα επαγγέλματα αυτά ήταν κλειστά κ απαιτούσαν σπουδές (π.χ. δικηγόροι/γιατροί/συμβολαιογράφοι), τότε ναι, υπήρχε ελπίδα. Τώρα όμως ο καθένας έχει πρόσβαση στη γνώση. Το internet την προσφέρει απλόχερα. Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και (στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον) οι θέσεις είναι λίγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δουλείες του μέλλοντος θα περιλαμβάνουν εργασίες και χώρους που δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμα.

πχ:

Μοριακή Βιολογία (2015+)

Βιοτεχνολογία (2020-2030)

Νανομηχανική (2040+)

Εναλλακτικές πηγές ενέργειας (αυτό έχει αναπτυχθεί εν μέρει αλλά μετά το 2020-2030 θα ανθήσει)

Εναλλακτικοί τρόποι επεξεργασίας νερού (? υπάρχει κάτι τέτοιο ?)

Αστικά Αγροκτήματα και γενικά τρόποι αύξησης της γεωργικής παραγωγής

Ανακυκλωτής :lol:

 

Επίσης η γνώμη μου είναι οτι οι πληροφορικάριοι κλπ θα πέσουν σαν επάγγελμα. Πλέον κάποιος που ξέρει "απλά" πληροφορική δεν θα είναι κάτι ιδιαίτερο. Απλά δεν θα είναι αγράμματος. Θα είναι σαν να ξέρει να γράφει δηλαδή. Θα πρέπει να είσαι ξεχωριστός για να μπορείς να αντέξεις στον χώρο της πληροφορικής.

 

Βαρμαν γιατί όχι; Αρκεί να μην μένεις στο Μπουφέ όλη σου την ζωή...

Βέβαια υπάρχουν και τα εξής ερωτήματα... Και μετά τα 35-40 τι θα κάνεις σε ένα Μπάρ(Υπεύθυνος;) και στα 50; Και στα 35 σου όντας μια ζωή μόνο στα μπάρ άμα αποφασίσεις να φύγεις τι θα κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια οριστε ο aledjo το βρηκε! σκιστε τα πτυχια σας και παρατηστε τα πανεπιστημια.

 

σκουπιδιαρηδες, εδω ειναι το χρημα .. μπραβο ρε aledjo πως και δεν το σκεφτηκε κανενας μας ?? :-(

 

Λοιπόν σκέψου λίγο αυτό που αναφέρει και ξανα μίλησε...

 

Για να γίνει κάποιος σκουπιδιάρης δεν απαιτούνται σπουδές, απλά ένα απολυτήριο λυκείου. Που συνεπάγεται με ΜΗΔΕΝ κόστος!!!

 

Μπορείς όμως να σπουδάσεις για 4-5 χρόνια σε μια σχολή με κόστος 12.000€-15.000€ τον χρόνο με περίπου 48.000€ βγαίνεις απο την σχολή. Ωστόσο το χαρτί δεν είναι αρκετό γι' αυτό θα κάνεις και ένα μεταπτυχιακό με καμια 10αριά χιλιαρικάκια γιατι στο εξωτερικό είναι καλύτερα!!! Βγαίνεις λοιπόν για δουλειά στα 23-24 στην καλύτερη μαζί με στρατό και θα βρείς μια δουλειά στην καλύτερη με 800€...

 

Δηλαδή τα 5-6 χρόνια που εσύ θα σπουδάζεις και θα κάνεις "επένδυση" κάποια χρήματα, κάποιος που θα δούλευε σκουπιδιάρης θα έχει κάνει μια καβάτζα της τάξεως των 78,000€ πέρνοντας 1300€ μισθό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...