Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματα του μελλοντος!


HELP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είπε και ένας σοφός γέροντας, σιμς δι εντζιν ιζ ρανιν μπατ νομπαντι'ς μπιχαϊντ δε γουιλ.Άσχετο.

Κοίτα αλέκο (έτσι δεν σε λένε; ) λοιπόν...

Το θέμα είναι να βρούμε μια δουλειά η οποία όπως είπε και ο διάολος δεν θα μας προσφέρει μόνο οικονομικό ώφελος.Να τη γουστάρουμε, δηλαδή, να την αγαπάμε.Λογικό δεν είναι;Αυτό που λες εσύ περι ''λίγες ώρες πολλά λεφτά'' φαντάζει ως σενάριο χαπι εντιν σε ταινία επιστημονικής φαντασίας και αν θες να το κάνω ακόμα πιο χάπι ''λίγες ώρες πολλά λεφτά αγάπη για τη συγκεκριμένη δουλειά''.Μπορείς να βρεις;

Να προσθέσω σε αυτά που είπε ο λουσι ο,τι καμία δουλειά δεν είναι ωραία και καμία δεν αγαπάμε.Όσο και να σου αρέσουν οι υπολογιστές δεν θα γουστάρεις να κάνεις 30.000 φορματ την ημέρα.Είναι σπαστικό.Άλλο χομπυ άλλο δουλειά.Βέβαια σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με αυτό που δεν γουστάρεις, σκατατζής φορ ινστανς. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

τοτε τι με ζαλιζετε τοση ωρα εδω?

τα ιδια λεμε...

 

αλλο χομπυ και αλλο δουλεια.

ολες τις δουλειες τις βαριεσαι οσο και να σου αρεσει.

 

οσο το 'λίγες ώρες πολλά λεφτά αγάπη για τη συγκεκριμένη δουλειά' ειπες και μονος σου οτι δε μπορεις να βρεις.

εγω ΔΕΝ ειπα πουθενα οτι υπαρχει αυτο και οτι γινεται, αλλα ειναι ενα ονειρο που κυνηγανε ολοι...

αλλα εσεις μου κανατε επιθεση οτι δε πρεπει να το σκεφτομαστε αυτο κτλ..

 

ρε παρτε το χαμπαρι, ολα για τα λεφτα γινονται!

ποσες δουλειες θα κανατε ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ χωρις λεφτα?

 

μη μπερδευεται το προσωπικα. και γω σπιτι μου μπορει να κανω 100 φορματ σε μια μερα για πειραματα.

σε αφεντικο χωρις λεφτα δε θα το εκανα ποτε ουτε εγω ουτε κανενας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε aledjo,

 

Στη δουλειά, θα κάνεις μικρούς συμβιβασμούς αλλά δε θα το γυρίσεις εντελώς. Το παρατηρώ γύρω μου, σε νέους σχετικά σε ηλικία να έχουν αυτό τον τρόπο αντιμετώπισης. "Δε βαριέσαι, έτσι είναι τα πράγματα, ας κάνω την πάπια να ζήσω καλά". Είναι λογική αυτή; Απλά ήθελα να σου δώσω να καταλάβεις ότι:

"Πώς πάει στη δουλειά;"

"Καλά μωρέ, βγαίνει το μεροκάματο"

Λάθος. Δεν κρίνεις την ασχολία σου μόνο απο το πόσο σου γεμίζει την τσέπη.

 

Πληροφοριακά, εργάζομαι εδώ και 20 χρόνια χωρίς περίοδο ανεργίας πάνω απο 1 χρόνο, και έχω αλλάξει πάρα πολλές δουλειές. Σε ΚΑΜΙΑ δουλειά δεν ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά ΠΟΤΕ δεν έκανα μια δουλειά που θεωρούσα ότι με υποτιμούσε ή δεν με σεβόταν. Και στο κάτω κάτω, γι'αυτό τώρα μπορώ να πώ πως εργάζομαι και όχι πως απλά δουλεύω γιατί ναι μεν, έχω παράπονα απο την ασχολία μου αλλά είναι σαφέστατα σε ανώτερο επίπεδο απο τη θέση που ήμουν όταν εργάστικα για πρώτη φορά.

 

Δεν υπάρχει η τέλεια δουλειά, βέβαια, δεν υπάρχει γενικώς τέλειο τίποτα αρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε aledjo,

 

Στη δουλειά, θα κάνεις μικρούς συμβιβασμούς αλλά δε θα το γυρίσεις εντελώς. Το παρατηρώ γύρω μου, σε νέους σχετικά σε ηλικία να έχουν αυτό τον τρόπο αντιμετώπισης. "Δε βαριέσαι, έτσι είναι τα πράγματα, ας κάνω την πάπια να ζήσω καλά". Είναι λογική αυτή; Απλά ήθελα να σου δώσω να καταλάβεις ότι:

"Πώς πάει στη δουλειά;"

"Καλά μωρέ, βγαίνει το μεροκάματο"

Λάθος. Δεν κρίνεις την ασχολία σου μόνο απο το πόσο σου γεμίζει την τσέπη.

 

Πληροφοριακά, εργάζομαι εδώ και 20 χρόνια χωρίς περίοδο ανεργίας πάνω απο 1 χρόνο, και έχω αλλάξει πάρα πολλές δουλειές. Σε ΚΑΜΙΑ δουλειά δεν ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά ΠΟΤΕ δεν έκανα μια δουλειά που θεωρούσα ότι με υποτιμούσε ή δεν με σεβόταν. Και στο κάτω κάτω, γι'αυτό τώρα μπορώ να πώ πως εργάζομαι και όχι πως απλά δουλεύω γιατί ναι μεν, έχω παράπονα απο την ασχολία μου αλλά είναι σαφέστατα σε ανώτερο επίπεδο απο τη θέση που ήμουν όταν εργάστικα για πρώτη φορά.

 

Δεν υπάρχει η τέλεια δουλειά, βέβαια, δεν υπάρχει γενικώς τέλειο τίποτα αρα...

 

ακριβως το ιδιο λεω και γω αλλα μαλλον δε με καταλαβες.

 

οι αλλοι διαφωνουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...