Προς το περιεχόμενο

Μόνωση Ταράτσας με ελάχιστο βάρος


smilefreeware

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να μονώσω ταράτσα σε μονοκατοικία και έπηξα από τις πολλές λύσεις.

Το βασικό είναι ότι θέλω ελάχιστο βάρος.

 

Ρώτησα και οι λυσεις ήταν διάφορα στρώματα με το τελευταίο μαζί με τις ρύσεις για να πατιέται έδινε μπόλικο βάρος.

 

Καμιά λύση με μικρό βάρος που να πατιέται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βαφή με άσπρο μονοτικώ χρώμα από durostick.Αφού τριφτεί(με τροχό-συρματόβουρτσα) ,καθαριστεί κ πλυθεί η επιφάνεια της ταράτσας.Δεν υπάρχει κάτι πιο ελαφρύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Βαφή με άσπρο μονοτικώ χρώμα από durostick.Αφού τριφτεί(με τροχό-συρματόβουρτσα) ,καθαριστεί κ πλυθεί η επιφάνεια της ταράτσας.Δεν υπάρχει κάτι πιο ελαφρύ.

Led Zeppelin / Physical Graffiti / Kashmir

Αν είναι ελαστομερές υλικό λένε ότι κρατάει 5 χρόνια αλλά στη πράξη στα 3 πρέπει φτου ξανά τρίψιμο κλπ.

 

Εννοώ υγρομόνωση -θερμομόνωση.

Πχ.

Ασφαλτόπανα-Νταου-αφρομπετό-πλακάκια = ΒΑΡΟΣ πιθανά >100Kg/m2

Πολυουρεθάνη-γαρμπιλομπετό = αρκετό βαρος >70Kg/m2

Πολυουρεθάνη-αφρομπετό-πλακάκια = ?

Ασφαλτόπανα/πίσσες-πλάκες(πολυτάιτ θερμομονωτικές) = 42Kg/m2

Από κει και πέρα είδα κάτι υλικά με νανοτεχνολογία κλπ. χάθηκα .......

Επεξ/σία από smilefreeware
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαφή με άσπρο μονοτικώ χρώμα από durostick.Αφού τριφτεί(με τροχό-συρματόβουρτσα) ,καθαριστεί κ πλυθεί η επιφάνεια της ταράτσας.Δεν υπάρχει κάτι πιο ελαφρύ.

 

αυτο σκεφτομαι να κανω εγω αλλα τι προσφερει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν κατι πλακες τησ dow νομιζω polytile λεγονται που μπαινουν πανω απο το ασφαλτοπανο (υγρομονωση) για θερμομονωση. οι πλακες αυτεσ ειναι 5αρι dow με μια ελαφρα στρωση απο πανω σαν τσιμεντο για να μην τις παιρνει ο αερας. τοποθετουνται χωρις κολλεσ και τσιμεντα αλλα ειναι ακριβουτσικες. στο πρακτικερ τις ειδα σημερα 28 ευρω το τμ2. στο σπιτι μου αυτη τη μονωση καναμε και το αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο... τα ταβανια απο μαυρα που ηταν απο μουχλα λογω υγρασιας πλεον δεν εχουν κανενα προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν κατι πλακες τησ dow νομιζω polytile λεγονται που μπαινουν πανω απο το ασφαλτοπανο (υγρομονωση) για θερμομονωση. οι πλακες αυτεσ ειναι 5αρι dow με μια ελαφρα στρωση απο πανω σαν τσιμεντο για να μην τις παιρνει ο αερας. τοποθετουνται χωρις κολλεσ και τσιμεντα αλλα ειναι ακριβουτσικες. στο πρακτικερ τις ειδα σημερα 28 ευρω το τμ2. στο σπιτι μου αυτη τη μονωση καναμε και το αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο... τα ταβανια απο μαυρα που ηταν απο μουχλα λογω υγρασιας πλεον δεν εχουν κανενα προβλημα!

 

Μάλλον είναι μια λύση.

Αν το πολυταιτ (που άκουσα τηλ) είναι το ίδιο με το polytile τότε μιλάμε για 38 Kg/m2 + 4 κιλά τα ασφαλτόπανα = 42 κιλά.

Πολύ καλή λύση και για κιλά και για ύψος. Το μόνο ερώτημα είναι ότι πρέπει να δω τη ταράτσα με αλφαδολάστιχο αν έχει ρύσεις. Αν δεν έχει τότε πάμε για γεμίσματα δηλ. παραπάνω βάρος. Βρήκα κάποιον με 3.000€ όλα για περίπου 60+ μέτρα.

 

Το Ψάξιμο βέβαια δεν σταματά εδώ.

 

Και να μη ξεχάσω σε λίγο θα έχουμε επιδότηση 50% για θερμομονώσεις. (ΕΟΚ)

 

http://www.sts.gr/151/4562.aspx

Μονώστε και ανακαινίστε τα κτίριά σας με 50% επιδότηση από το κράτος.

Σύμφωνα με το νέο νόμο δεν θα επιτρέπεται η ενοικίαση ή η πώληση ακινήτων που δεν θα

έχουν γραπτή βεβαίωση για επαρκή θερμομόνωση από πιστοποιημένο ενεργειακό επιθεωρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου στοιχισε 39 ευρω το μετρο με ασφαλτοπανο με ψηφιδα και πριν πισσαρισμα, αλλα χωρις αποδειξη....παντως η διαφορα ηταν απιστευτη. δεν επεσε η εσωτερικη θερμοκρασια του σπιτιου το χειμωνα χωρισ καλοριφερ αναμενο απο τουσ 15 βαθμους ενω παλιοτερα εβλεπα ακομη κι εφταρακια ή οχταρακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@path1983

Αν είσαι από ν.Αττικής δώσε τηλ. μάστορα να δω τι γίνεται.

 

Εχω ήδη βάλει σε 2 δωμάτια πετροβάμβακα+γυψοσανίδα και πράγματι είδα καλή διαφορά.

 

Και μια ερώτηση ακόμα.

Μεταξύ των polytile τι υλικό έβαλε ?

Γιατί αν με ζέστες-κρύα-σεισμούς έχουμε ανοίγματα τότε θα μπαίνει νερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα τετραγωνικα ειναι η ταρατσα? Γιατι θελεις μικρο βαρος? Τι οροφος ειναι η ταρατσα? (γραφεις μονοκατοικια, εχεις απο κατω ημιυπογειο, πυλωτη ή εισαι ισογειο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα τετραγωνικα ειναι η ταρατσα? Γιατι θελεις μικρο βαρος? Τι οροφος ειναι η ταρατσα? (γραφεις μονοκατοικια, εχεις απο κατω ημιυπογειο, πυλωτη ή εισαι ισογειο?)

 

60+ μέτρα , 2 όροφοι και ημιυπόγειο . Αυτά με τα ψηλά ταβάνια , με κολώνες.

Το σεισμό του 99 τον έβγαλε χωρίς πρόβλημα αλλά επειδή δεν γνωρίζω τα όριά του

προσπαθώ όσο μπορώ με το βάρος. Οσο για το κανονισμό της εποχής του για 200Kg/m2

διαφωνώ γιατί αυτά ισχύουν για κατασκευές με full επίβλεψη και σχέδιο μηχανικού.

 

Αν είσαι της δουλειάς εσύ ή γνωστός σου ευχαρίστως ερχόμαστε σε επαφή.

Μια γνώμη-προσφορά ακόμη δεν νομίζω να βλάψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εβαλα με 30€ το τετραγωνικο ολα στην ταρατσα μου ....αλλα στην επαρχία

πισσα+μονωση με πλακες πολυστερινης+τσιμεντοκονια+ασφαλτοπανο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα στην δουλεια ειμαι και γω, κατασκευες και ετσι. Αυτο που προτηνω σε ολους και εχω κανει και το ιδιο για μενα ειναι στρωσιμο με πλακακια ολη η ταρατσα με 6-10 ποντους γεμισμα, και τελος υγρασια και ειναι τελεια μωνωση..

Γιατι να αχριστευσεις την ταρατσα με διαφορες ιστοριες και πισσες, ενω μπορεις να στρωσεις πλακακια ανοιχτου χρωματος, και μπορεις π.χ το καλοκαιρακι να βγαλεις μεγαλη ομπρελα και ξαπλωστρες πανω και να αραζεις.

 

Ειναι βεβαια το οικονομικο στη μεση, δε ξερω ποσο θα σου παει το τετραγωνικο, αλλα δε χριαζεται να βαλεις και το καλυτερο πλακακι, κανε μια ερευνα αγορας δε χανεις τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία εδώ και χρόνια.Αν βάφαμε απλώς τη ταράτσα για να ανακλάμε την υπέρυθρη καλύτερα θα ήταν το άσπρο χρώμα ή το "καθρεπτέ" χρωμίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα απο τα δυο.

Αν βαψεις με καποιο χρωμα την ταρατσα την προστατευεις μονο απο υγρασια. Δεν την μονωνεις θερμικα..

Τα χρωματα που βαφονται οι ταρατσες ειναι φτιαγμενα απο ειδικα υλικα που μπαινουν και κλεινουν ολους τους πορους στο τσιμεντο και δε περναει κατω η υγρασια..

Η θερμοτητα ομως περναει ανετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα στην δουλεια ειμαι και γω, κατασκευες και ετσι. Αυτο που προτηνω σε ολους και εχω κανει και το ιδιο για μενα ειναι στρωσιμο με πλακακια ολη η ταρατσα με 6-10 ποντους γεμισμα, και τελος υγρασια και ειναι τελεια μωνωση..

Γιατι να αχριστευσεις την ταρατσα με διαφορες ιστοριες και πισσες, ενω μπορεις να στρωσεις πλακακια ανοιχτου χρωματος, και μπορεις π.χ το καλοκαιρακι να βγαλεις μεγαλη ομπρελα και ξαπλωστρες πανω και να αραζεις.

 

Ειναι βεβαια το οικονομικο στη μεση, δε ξερω ποσο θα σου παει το τετραγωνικο, αλλα δε χριαζεται να βαλεις και το καλυτερο πλακακι, κανε μια ερευνα αγορας δε χανεις τιποτα..

 

Εκτός όμως από υγρομόνωση, ο smilefreeware ζητάει και θερμομόνωση. Με σκέτο πλακάκι δεν επιτυγχάνεις θερμομόνωση.

 

Και όταν λες γέμισμα 6-10 πόντους, τι εννοείς; Με τι θα γεμίσεις;

 

Έχω μια απορία εδώ και χρόνια.Αν βάφαμε απλώς τη ταράτσα για να ανακλάμε την υπέρυθρη καλύτερα θα ήταν το άσπρο χρώμα ή το "καθρεπτέ" χρωμίου;

 

Αν και αυτό που λες δεν αποτελεί ορθή λύση, θα σου πρότεινα οτιδήποτε αντανακλαστικό. Γι΄αυτό άλλωστε υπάρχουν και αντανακλαστικά ασφαλτόπανα, τα οποία δεν έχουν το κλασικό πράσινο χρώμα, αλλά κάποιο ασημί-χρυσαφί, ώστε να μην απορροφούν μεγάλες ποσότητες θερμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...