Προς το περιεχόμενο

Μόνωση Ταράτσας με ελάχιστο βάρος


smilefreeware

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Achilles!

Το σπίτι είναι κανονικό, κολώνες-πλάκες τσιμέντα κλπ. απλώς είναι παλιό. Το είχε φτιάξει ο παπούς μου. Γνωρίζω ότι τσακωνόταν με μαστόρους γιατί ήθελε μπετό που δεν δουλευόταν εύκολα. Τότε το έφτιαχναν με μηχανή. Τα μπετά τώρα έχουν σκληρήνει και είναι πράγνατι καλά και πιθανώς καλύτερα από τα τωρινά. Εχω ενισχύσει και το ημιυπόγειο με μπόλικο μπετό όπως και το πάτωμα με διπλά πλέγματα δεμένα με τις άκρες. Κάτι σαν κλωβό στο μπάτο της οικοδομής.

 

Οταν έβαλα πλακάκια στον όροφο που παλιά ήταν ταράτσα είδα κλίση 12cm.

 

Για την υπογραφή έτυχε και έπεσε το μάτι μου. Το ότι δεν μπορείς να τα βάλεις με χαζό είναι σίγουρο. Θα σε φέρει στο επίπεδό του όπου είναι καλύτερος.

 

@ Radiatedsoul

γαρμπιλομπετο = γαρμπίλι + μπετό = βάρος

Τα πλακάκια τα θέλω και εγώ αλλά ...

* Θα μπει τσιμεντογωνία + πλακάκια = (βάρος)

* φοβάμαι τους αρμούς με ζέστη-κρύο-σεισμούς μήπως ανοίξουν. (πιθανή κακοτεχνία)

Αν ανοίξουν και μπει νερό από ότι έχω διαβάσει σε site με μηχανοκούς η μόνη λύση είναι πέταμα όλης της μόνωσης.

 

Αρά τώρα στην ταράτσα έχεις σκέτο μπετόν.

Δες και τα τσιμεντοειδή στεγανωτικά που σου ανέφερα και πιο πάνω. π.χ. από το http://www.durostick.gr/site/gr/. Έχει online τον κατάλογό τους με λύσεις για κάθε περίπτωση. Είναι ο περσινός βέβαια, αλλά αν πας σε κάποιο κατάστημα με δομικά υλικά, χρώματα κτλ μπορείς να ζητήσεις τον καινούργιο του 2009. Δες πχ. το υλικό hydrostop που κάνει για την περίπτωσή σου.

 

Όσον αφορά την υπόβαση αν δεν έχεις κλίσεις σκέψου για ελαφρομπετόν κλίσεων. Δες όμως αν έχεις περιορισμό στο πάχος της υπόβασης (κυρίως από τις άκρες τις ταράτσας) και δεν είναι επαρκές για τις κατάλληλες κλίσεις.

Για να μην μιλάμε θεωρητικά επειδή κάτι μπορεί να μην είναι εφαρμόσιμο...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:33 ----------

 

Δες και αυτό. Θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις αρκετά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία νέα http://www.sts.gr/151/article_2023.aspx

Τιμοκατάλογος και 2 λόγια για τα προιόντα http://www.sts.gr/151/1757.aspx

 

Λύση με διάφορες στρώσεις από (ας πούμε) μπογιές και έχω υγρομόνωση και για το καλοκαίρι ίδια απόδοση με τις κλασσικές μονώσεις ενώ το χειμώνα 20-30% των κλασσικών.

Υλικό ελαστομερές υγροθερμομονωτικό υλικό επικάλυψης με διογκωμένο οψιδιανό ΠΡΟΪΟΝ ΝΑΝΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

 

Πλεονεκτήματα

όχι βάρος, όχι ύψος και αν χαλάσει κάπου εύκολα ξαναβάζεις υλικό.

Μειονεκτήματα

Οχι ζέστη το χειμώνα και φυσικά καλά είναι στα λόγια.

Στη πράξη γνωρίζει κανείς τίποτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι επρεπε να βαλεις πρωτα ενα ελαφροτσιμεντο παχους 5-10 ποντους, και μετα να το βαψεις με αυτο..

 

Αυτοί τηλ. μου έδωσαν λύση χωρίς τσιμέντα.

Επίσης έχουν και υλικά για τοίχους όπου κάνουν την ίδια δουλειά.

Συζήτησα αρκετά, αν θέλετε λεπτομέρειες μπορώ να πώ.

 

Πχ. ή όλη φιλοσοφία του υλικού είναι ότι :

η θερμική ακτινοβολία ανακλάται από το υλικό(Aerozyl).

η θερμική ακτινοβολία είναι ο ισχυρότερος από τους τρεις τρόπους με τους οποίους μεταδίδεται η θερμική ενέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.sts.gr/151/article_2023.aspx

υλικα-κοστος / Τιμοκατάλογος και 2 λόγια για τα προιόντα http://www.sts.gr/151/1757.aspx

 

Η "μπογιά" αυτή για τοίχους πρέπει :

1. Πέρασμα έξω για αντανάκλαση του ήλιου ώστε να μην μπαίνει ζέστη στο σπίτι το καλοκαίρι.

2. Πέρασμα μέσα για αντανάκλαση της ζέστης πχ. του καλοριφέρ ώστε να μην βγαίνει η ζέστη έξω από το σπίτι το χειμώνα.

Φυσικά δεν είναι ανάγκη να μπει και μέσα και έξω.

 

Κάποια υλικά είναι προιόντα ΝΑΝΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ (τι άλλο θα δούμε). Προφανώς είναι νέα υλικά.

Από φίλο μηχανικό είχα ακούσει λίγο πιο παλιά ότι υπάρχει υλικό για μόνωση ταράτσας από υγρασία με νανοτεχνολογία. Μπαίνει μια φορά και τέλος, νερό δεν περνάει ποτέ και με τίποτα.

 

Για ταράτσα που ρώτησα το προιόν κρατάει αρκετά χρόνια αλλά...

Εκει που πατιέται σίγουρα καταπονείται περισσότερο με αποτέλεσμα φθορά. Η λύση βέβαια απλή , αγοράζεις λίγο υλικό της τελευταίας στρώσης , το βάζεις και τέλος.

Στους τοίχους δεν υπάρχει πάτημα αλλά οι στρώσεις υλικών δεν είναι ίδιες με τη ταράτσα.

 

(Στο τέλος θα πάρω και προμήθεια .*.*.*.*.*.)

 

Υπάρχουν και απλές ερωτήσεις.

Πχ. αφού εμποδίζει να περάσει ο ήλιος είναι καλό τώρα με τις ζέστες. Ναι αλλά το χειμώνα συμφέρει ?

Πέρα από όλα το ερώτημα παραμένει, στη πράξη γνωρίζει κανείς τίποτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω και γω με την σειρά μου για μόνωση ταράτσας εξαιτίας του σοβαρού προβλήματος υγρομόνωσης και θερμομόνωσης που αντιμετοπίζω εγώ και η οικεγένεια μου τα τελευταία 2 χρόνια (μούχλα στην ντουλάπα και σε όλα τα ρούχα και άλλα πολλά τέτοια ωραία πράγματα...)

Το οίκημα είναι απο το '60 η ταράτσα έχει σαν υλικό μωσαικό και έχει και κάποιες μικρόρογμές λόγω των πολλών χρόνων...

Εκτίμηση ενός μονωσά που ήρθε να το δει είπε πως δεν κρατά καθόλου νερά εξαιτίας της καλής ρίσης που έχει...

 

Σαν λύση μου πρότεινε...

Στεγάνωση με πολυουρεθάνη (Ηyperdesmo LV)και για τέλος πλάκες απο λευκό τσιμετνοκονίαμα 2 εκ. και μονωτικό Styrofoam 5 εκ. (Polytile της Polykem)

Η ταράτσα είναι περίπου 100 τ.μ και έδωσε γι'αυτά τα δύο υλικά 41euro ανά τετραγωνικό..

Είναι καλά??

Μπορεί να μου πει κάποιος τα υπέρ και τα κατά??

Σαν τιμη μου φαινεται τσιμπιμένη...Έχει κανείς να προτείνει καποιον ειδικό για μονώσεις κοντά στον Βύρωνα??Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν υποθεσω οτι θα βαλεις polytile πλακες νομιζω εχουν 28€και 4-6 υλικα αλλα με ασφαλτοπανο τοτε καπου εκει βγαινει με την εργασια!!!

εμενα μου φαινεται καπως ακριβουτσικη η τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω και γω με την σειρά μου για μόνωση ταράτσας εξαιτίας του σοβαρού προβλήματος υγρομόνωσης και θερμομόνωσης που αντιμετοπίζω εγώ και η οικεγένεια μου τα τελευταία 2 χρόνια (μούχλα στην ντουλάπα και σε όλα τα ρούχα και άλλα πολλά τέτοια ωραία πράγματα...)

 

Αυτο θελει ψαξιμο, σιγουρα η μουχλα ειναι σημαδι υγρασιας. Τωρα το καλοκαιρι ασε να στεγνωσει καλα η πλακα απο οτι νερο μπορει να υπαρχει, και μονωσε την. Και αφου λες οτι τα τελευταια δυο χρονια δημιουργηθεικε το προβλημα, αρα σιγουρα κατι υποπτο συμβαινει με τα νερα..

 

Πριν σου βαλει οτιδηποτε μονωτικο απο πανω εγω θα αγοραζα ενα κουτι ελαστικο μονωτικο και οπου εχει ρογμες το μωσαικο θα εριχνα μεσα να παει παντου και να κλεισει η ρωγμη.. Και μετα απο πανω οτι μονωτικο αποφασισεις να βαλεις.

Μη προσπαθησεις να κλεισεις τις ρωγμες με υλικα οπως σιλικονη, στοκος, τσιμεντο γιατι δε θα κανεις τιποτα. Ειναι κατι ειδικα υλικα σε μορφη μπογιας, τα ριχνεις μεσα στις ρωγμες και αυτο παει μεχρι κατω και γεμιζει ολα τα κενα. Μετα αυτο πηζει και γινεται σαν σκληρο λαστιχο (ποιο σκληρο απο την απλη σιλικονη, αλλα ποιο μαλακο απο το τσιμεντο), και δε περναει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

ηθελα να ρωτησω για τις πλακες τησ dow που κανουν ανεστραμμενη μονωση κ τις διαπερνα το νερο απο τουσ αρμουσ τους ωστε να καταληξει στις υδρορροες. η πολυστερινη εξ. ειναι πολυ καλο θερμομονωτικο υλικο κ νεκρο χαρακτηριζεται. οταν λοιπον το παγωμενο νερο της βροχης διαπερνα τις πλακεσ κ ερχεται σε επαφη με την στεγανωση και συνεπως με την πλακα ,δεν υπαρχουν απωλειες θερμοτητας ? :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νερό που περνάει μέσα μη φαντάζεσαι ότι είναι πολύ.

Οι πλάκες μεταξύ τους "δένουν" κατά κάποιο τρόπο.

Περνάει λίγο νερό.

Ψάξε, κυκλοφορεί ένα pdf μάλλον της εταιρείας να δείς για το polytile.

 

Πάρε κείμενο από αυτό το Pdf.

 

POLYTILE

Κατά την εφαρμογή πρέπει να δοθεί προσοχή στα εξής σημεία:

• Για να έχουμε ικανή απορροή υδάτων η κλίση πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 1:80 [bS 6229:2003]

• Οι υδρορροές πρέπει να είναι κατάλληλα τοποθετημένες έτσι ώστε να δέχονται τα όμβρια τόσο από την πάνω επιφάνεια του Polytile όσο και από την κάτω. Διευκρινήσεις δίνονται στο ΕΝ 12056:2000

• Για την καλύτερη αποστράγγιση των όμβριων προτείνεται από το BS 8218:1998 η χρήση ενός μη υφαντού γεωυφάσματος από ίνες πολυεστέρα 130-140 gr/m2. To γεωύφασμα θα εφαρμοστεί μεταξύ του Polytile και της στεγανωτικής στρώσης.

Εργασίες τοποθέτησης

*- ∆ημιουργία στρώσης ρύσεων στην πλάκα του δώματος και τοποθέτηση υδροροών.

 

*- Στεγανοποίηση δώματος. Η στρώση των ρύσεων και η στεγάνωση (ειδικά στις επικαλύψεις ασφαλτοπάνων) πρέπει να είναι πολύ καλά εξομαλυμένες για μείωση των καταπονήσεων του POLYTILE.

 

*- Στρώστε τη διαχωριστική στρώση (αν χρειάζεται), γεωύφασμα TS 20 της POLYFELT πάνω από την υδατοστεγανή στρώση. Επικαλύψτε όλες τις άκρες κατά 200 - 300 mm. Στις περιμέτρους και τις διεισδύσεις γυρίστε τη στρώση προς τα πάνω, πάνω από το προβλεπόμενο πάχος της θερμομόνωσης.

 

*- Τα πλακίδια POLYTILE τοποθετούνται ελεύθερα αρχίζοντας από την περίμετρο, σε διάταξη διακοπτόμενων εγκάρσιων αρμών ταιριάζοντας τις ειδικές πατούρες, ώστε να βελτιώνεται η σταθερότητα και η βατότητα του δώματος. Σε δώματα αυξημένης βατότητας είναι αναγκαία η βελτίωση της ποιότητας του υποστρώματος.

 

*- Οι αρμοί μεταξύ των πλακιδίων δεν πρέπει να σφραγίζονται σε καμία περίπτωση ( για λόγους ανεμοαναρρόφησης), όπως επίσης πρέπει να αποφεύγεται η οριζόντια μετακίνηση του POLYTILE με χρήση στηθαίων. Σε κτίρια εκτεθειμένα σε δυνατούς ανέμους είναι δυνατό να απαιτείται κατακόρυφη ακινητοποίηση των πλακών με στερέωση της πρώτης περιμετρικής ζώνης με χρήση μεταλλικής γωνιάς ή με “λούκι” από τσιμεντοκονίαμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως ακούω για αδιβροχοποιήσεις Νανοτεχνολογίας. Αυτό είναι θερμομονωτικό, δηλαδή μονώνει όπως αυτά που βάζουν στα κτίρια, σωατά?

 

http://www.nansulate.com

 

Ποιά η γνώμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είναι θερμομονωτικό διαφανές. Δεν αφήνει να περνάει υγρασία. Δεν επηρεάζεται απο την υγρασία η απόδοσή του που λέει μένει ίδια όσα χρόνια και να περάσουν. Έχει το μικρότερο λ απο όλα τα άλλα θερμομονωτικά. Δεν αφήνει να μεγαλώσουν μύκητες και προστατεύει τις μεταλλικές επιφάνειες απο διάβρωση. Είδα και πολλά παραδείγματα απο διάφορες εφαρμογές σε όλο τον κόσμο. Ενώ οι μεγαλύτερες πετραιλαϊκές και κλωστοϋφαντουργικές εταιρείες το χρησιμοποιούν για να εξοικονομησουν ενέργεια.

 

Τι να πώ?

 

Ακούγετε πολύ ενδιαφέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως ακούω για αδιβροχοποιήσεις Νανοτεχνολογίας. Αυτό είναι θερμομονωτικό, δηλαδή μονώνει όπως αυτά που βάζουν στα κτίρια, σωατά?

 

http://www.nansulate.com

 

Ποιά η γνώμη σας?

 

Εγραψα σε προηγούμενα post για αυτά τα υλικά.

Τα έχουν φέρει και Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...