Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση σπίλων


sheik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι κανεις γιατρος εδω μεσα?:-)

 

Πηγα σημερα στο νοσοκομειο σε δερματολογο, για μια ελια που εχω κατω απο το πηγουνι και η οποια ειδα τον τελευταιο καιρο οτι σαν να αλλαζε και απο κατω επιανα μια μαζα.Φοβηθηκα λοιπον επειδη γενικα εχω πολλες ελιες στο σωμα και πηγα να δω τι τρεχει.

Μου ειπε οτι δεν βλεπει καποια κακοηθεια και η μαζα αυτη μαλλον ειναι σπυρακι ή κυστη που ετυχε να βγει κατω απο την ελια.

Παρ'ολα αυτα μου ειπε οτι μου προτεινει να την αφαιρεσω, γιατι ειναι σε επικινδυνο σημειο και σχετικα μεγαλουτσικη.

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι η διαδικασια της αφαιρεσης ειναι απλη?Υπαρχει καποιος κινδυνος?Ποναει?

Θα κυκλοφορω για λιγες μερες με γαζα ξερω γω μεχρι να φυγει η πληγη?

 

Υ.Γ : Γενικως το θεμα με τις ελιες εχει παρει ανησυχητικες διαστασεις διοτι τα μελανωματα αυξανονται και απο οτι μου εχουν πει ειναι η πιο επιθετικη μορφη καρκινου. Οποτε θα προτεινα σε οσους εχουν αρκετες ελιες και μαλιστα μερικες μεγαλες/δυσπλαστικες να αποφευγουν τον ηλιο και να επισκεπτονται τον δερματολογο συχνα για να τις ελεγχει...Δεν τα λεω εγω, ο γιατρος μου τα ειπε...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

 

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι η διαδικασια της αφαιρεσης ειναι απλη?Υπαρχει καποιος κινδυνος?Ποναει?

Θα κυκλοφορω για λιγες μερες με γαζα ξερω γω μεχρι να φυγει η πληγη?

 

[...]

Μία γνωστή μου έκανε πριν κανά εξάμηνο, πήγε στην κλινική της Πλαστικής Χειρουργικής στον Ευαγγελισμό. Η διαδικασία αφαίρεσης κράτησε περίπου ένα 20λεπτο, από τη στιγμή που μπήκε μέχρι τη στιγμή που βγήκε.

 

Πονάει ελάχιστα (καθώς της έκαναν τοπική αναισθησία). Ναι, κυκλοφορείς μερικές ημέρες με γάζα και δεν πρέπει να βρέξεις την πληγή ή να την δει ο ήλιος. Όχι, δυστυχώς δεν νομίζω να εγκυμονεί κινδύνους, αν και ειδικά για τη γνωστή μου θα το ευχόμουν σφόδρα. Ίσως πλήρωνα κι όλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι τπτ σοβαρό.

Τοπική αναισθησία,πιθανόν κάποια μικροράμματα (ανάλογα το μέγεθος της ελιάς) και τελείωσες.

Δέστο σαν μια οποιαδήποτε πληγή που χρειάζεται φροντίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Απλα επειδη ακουγα το γνωστο "δεν κανει να αφαιρεις τις ελιες" γι'αυτο ανησυχουσα.

 

paredwse πολυ κακια ρε φιλε για την γνωστη σου,χαχαχαχα.

Τι σου'χει κανει το κοριτσακι...? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δυστυχώς δεν νομίζω να εγκυμονεί κινδύνους,

 

δηλαδή για να καταλάβω, αν εγκυμονούσε κινδύνους θα έλεγες "ευτυχώς"? :-)

 

 

Edit: Μήπως εννοείς δυστυχώς που δεν εγκυμονούσε κάποιους κινδύνους για την γνωστή σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι'ομως.

Επιβάλλεται να αφαιρείς κρεατοελιές.

Ιδιαίτερα όταν είναι σε επικίνδυνα σημεία.

Και όταν τις βλέπεις να αλλάζουν σχήμα,να ξεφλουδίζουν,να αλλάζουν χρώμα,κλπ.

 

Εγώ είχα δυο τέτοιες ελιές.

Μια στην μασχάλη και μια χαμηλά πίσω στο κεφάλι.

Την πρώτη την αφαίρεσα,γιατί ήταν σε κόκκινη ζώνη.

Την δεύτερη,σκοπεύω να την αφαιρέσω επίσης,γιατί είναι σε κίτρινη ζώνη.

 

Τιμουρ21,χιουμορ κάνει.

Κατάμαυρο.

Επεξ/σία από paschalia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

[...]

paredwse πολυ κακια ρε φιλε για την γνωστη σου,χαχαχαχα.

Τι σου'χει κανει το κοριτσακι...? :P

Δεν είναι κακία, είναι ευχή. Γιατί αν την πιάσει στο στόμα του ένας φίλος μου απ' το Λονδίνο, θα ευχόταν να μην είχε γεννηθεί. :-)

 

δηλαδή για να καταλάβω, αν εγκυμονούσε κινδύνους θα έλεγες "ευτυχώς"? :-)

 

Edit: Μήπως εννοείς δυστυχώς που δεν εγκυμονούσε κάποιους κινδύνους για την γνωστή σου?

Προφανώς εννοώ για τη γνωστή μου, όχι για τον sheik, τι μου φταίει ο άνθρωπος; :-)

 

[...]

Τιμουρ21,χιουμορ κάνει.

Κατάμαυρο.

Καθόλου χιούμορ. Εννοώ κάθε λέξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πώ και την δικιά μου εμπειρία.

 

Είχα πάει σε δερματολόγο πριν 2 χρόνια για την ακμή, και είχα μια ελιά στην πλάτη η οποία ήταν λίγο μεγάλη. Αυτός μου πρότεινε οτι θα ήταν καλό να την βγάλω, προληπτικά και για να μην την βλέπει ο ήλιος. Τέσπα ψιλοσκιάχτηκα και εγώ και την έκανα.

 

 

Δεν είναι απολύτως τίποτα!!! Τοπική αναισθησία και σε 5 λεπτά έχει τελειώσει η αφαίρεση.

 

Και μετά την πάς για ανάλυση, εμένα ήταν απλώς σπίλος!

 

*Μην φοβηθείς, εγώ προτείνω να την βγάλεις! Μόνο να κερδίσεις μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aστα να πανε.

Πηγαινω παραλια ξερω γω και βλεπω πλατες που δεν εχουν ουτε ενα σημαδι και λεω απιστευτο,πως γινεται?

Εγω στη πλατη παιζει να εχω καμια 100αρια ελιες, ολες μικρες εκτος απο καμια 6-7 που ειναι τεραστιες.Οχι κρεατοελιες φυσικα, ουτε καν να ψηλαφιστουν δεν γινεται, ειναι ενα με το δερμα, αλλα οσο να πεις ειναι το λιγοτερο αντιαισθητικες....α στα διαλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πριν κανα χρονο πηγα και εβγαλα μια μια ελια που ειχα κεντρο θωρακα. Δεν ηταν ιδιαιτερα μεγαλη αλλα με ανυσηχησε επειδη 1) ειχε δυσαρεστο, μη φυσιολογικο χρωμα και 2) εμφανιστηκε αποτομα

η αναλυση ειπε πως καλα εκανα και την εβγαλα, τα κυτταρα της ηταν "ζωηρα"

 

οσο για την επεμβαση την ιδια, την εκανα ακριβως στην πλαστικη κλινικη του ευαγγελισμου. Κρατησε γυρω στο 10λεπτο-τεταρτο, δε πονεσε καθολου. Ειχα γαζες μια βδομαδα και τα ραμματα επιπλεον 10 μερες. Πλεον εχω σαν σημαδι ενα ροζ εξογκοματακι διαμετρου εναμιση εκατοστου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aστα να πανε.

Πηγαινω παραλια ξερω γω και βλεπω πλατες που δεν εχουν ουτε ενα σημαδι και λεω απιστευτο,πως γινεται?

Εγω στη πλατη παιζει να εχω καμια 100αρια ελιες, ολες μικρες εκτος απο καμια 6-7 που ειναι τεραστιες.Οχι κρεατοελιες φυσικα, ουτε καν να ψηλαφιστουν δεν γινεται, ειναι ενα με το δερμα, αλλα οσο να πεις ειναι το λιγοτερο αντιαισθητικες....α στα διαλα...

+1:devil: Και οχι μονο πλάτη αλλα μαπα κτλ κτλ

 

Ετσι ειναι η ΜΟΙΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...