Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση σπίλων


sheik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω στο προσωπο μια ελια,θελω να την αφαιρεσω για αισθητικους λογους.Ειναι μικρη.Θελω να ρωτησω αν αφησει σημαδι μετα την αφαιρεση παρολο που ειναι μικρη και αν γνωριζετε παρακαλω το κοστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δεν χειρουργεί ο δερματολόγος είναι παθολογική ειδικότητα. Κάνει όμως laser με το μειονέκτημα ότι δεν στέλνει υλικό για βιοψία ( το λέιζερ προκαλεί εξάχνωση των ιστών). Εάν θέλεις να βγει με το παραδοσιακό τρόπο, τοπική αναισθησία, νυστέρι, ράμματα, πρέπει να πας σε γενικό χειρουργό και είναι μια απλή διαδικασία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κινδυνο για καρκινο αμα τις αφαιρεσεις; Η κοπελα μου εχει μερικες κρεατοελιες στη πλατη, οχι μεγαλες, αλλα φοβαται να τις αφαιρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κινδυνο για καρκινο αμα τις αφαιρεσεις; Η κοπελα μου εχει μερικες κρεατοελιες στη πλατη, οχι μεγαλες, αλλα φοβαται να τις αφαιρεσει.

 

Οι γιατροί λένε οτι υπάρχει τέτοιος κίνδυνος, αν έχεις ελιές και είναι και εκτεθιμένες στον ήλιο, γι'αυτό προληπτικά προτείνουν την αφαίρεσή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Λοιπον,εχω και εγω μια κρεατοελια στον λεμο,στον πλαινο σημειο, σε σημειο που αλλοτε φαινετε άλλοτε οχι.Θελω να την βγαλω.Με λειζερ ή νυστερη?Αφηνει σημαδι?Εχετε καναν καλο[τον οποιο τον γνωριζετε?].Ειναι σε μερος του προσωπου[λιγο κατω απο το κεφαλι ,με το που ξεκινα ο λαιμός ]και δεν θα ηθελα να αφησει σημαδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ μια κρεατοελιά πίσω απο τον λαιμό. Πολύ αντιαισθητική - δυο φορές ένα μολύβι σε διάμετρο. Να προσθέσω ότι είμαι αρκετά φοβιτσιάρης και δεν ήθελα ούτε να ακούω για νυστέρι.

 

Πήγα σε έναν εξαιρετικό γιατρό στη Γλυφάδα..(στείλε μου π.μ. αν σε ενδιαφέρει μη κάνω και διαφήμιση), ο οποίος μου την αφαίρεσε με Laser σε 3 λεπτά!!!

Βέβαια ήταν καλοήθης οπότε δεν χρειάστηκε βιοψία. Αν χρειάζεται τότε υποχρεωτικά νυστέρι.

Το μόνο που ένιωσα ήταν το τσίμπημα της τοπικής αναισθησίας...και έβγαλα και άλλες 2 μετά πιό μικρές ;). Για κανα μήνα περίπου είχα "κακάδι" ήταν και μεγάλη η πληγή και έπρεπε συνέχεια να βάζω αντιβίωση (αλοιφή) μέχρι να κλείσει.

Στις πιό μικρές έκλεισε πολύ πιό εύκολα. Όταν έκλεισε πλέον η πληγή το δέρμα ήταν λίγο ροζ σε αυτό το σημείο (όπως είναι πάντα το καινούργιο δέρμα). Σήμερα δεν φαίνεται ΤΙΠΟΤΑ! Είναι μόνο λιιιιιιγο πιό ευαίσθητο το δέρμα σε εκείνο το σημείο.

 

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι κοστίζει. 3 πλάσια σχεδόν απο το νυστέρι (αλλά δεν βγάζεις μόνο 1). Υπόψη ότι μία απο τις 3 που έβγαλα είχε πιό βαθειά ρίζα και όταν πήγα στην επανεξέταση μετά απο 1 μήνα αφαίρεσε την υπόλοιπη δωρεάν...και είπε αν έχει κιάλο βγάζουμε και το υπόλοιπο δωρεάν.

 

Μην ταλαιπωρείσαι άλλο....εγώ την είχα 30 χρόνια και ντρεπόμουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις,εμενα δεν με ενοχλει τοσο πολυ καθως ειναι δυσκολο να την δει καποιος[ειναι ακριβως ιατο απο το πηγούνι μου ,με το που ξεκιναει ο λαιμος,με λιγα λογια πρεπει να με κοιταξεις απο κατω για να το δεις],αλλα θελω να την βγαλω.Αμα μπορεις στειλε μου πμ.Οταν λες αφηνει κακαδι ,τι ενοεις?Φαινεται περισσοτερο αποτι φαινοταν η ελιά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κοίτα...αν η ελιά σου είναι μαύρη..ε πάνω κάτω το ίδο θα φαίνεται..αλλά κρατάει κανα 2-3 βδομάδες και μετά πέφτει. Ε αν είναι στο χρώμα του δέρματος η ελιά το κακάδι θα φαίνεται περισσότερο αφου είναι μαύρο. Αλλά σε 2-3 βδομάδες πέφτει :P. Τις πρώτες 2 μέρες θα έχεις και hansaplast.

Πολύ σημαντικό είναι να ΜΗΝ το βγάλεις μόνος σου το κακάδι και γενικώς να μην ενοχλέις τη πληγή γιατί θα ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ σημάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μου φαίνεται σύντομα θα πάω και εγώ σε δερματολόγο έλεγχο, μιας και μια ελιά που έχω στον σβέρκο. Δεν είναι και τόσο μεγάλη, εξέχει ~2mm, ούτε με ενοχλεί τόσο το αισθητικό του θέματος, απλά με ανησύχησε το "απότομο" της ανακάλυψης, είτε μεγάλωσε πρόσφατα είτε απλά την πρόσεξα αφού κούρεψα την αλογοουρά :P

 

Τέσπα ξέρει κανείς αν η αφαίρεση μπορεί να γίνει σε δερματολόγο η χρειάζεται νοσοκομείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται σύντομα θα πάω και εγώ σε δερματολόγο έλεγχο, μιας και μια ελιά που έχω στον σβέρκο. Δεν είναι και τόσο μεγάλη, εξέχει ~2mm, ούτε με ενοχλεί τόσο το αισθητικό του θέματος, απλά με ανησύχησε το "απότομο" της ανακάλυψης, είτε μεγάλωσε πρόσφατα είτε απλά την πρόσεξα αφού κούρεψα την αλογοουρά :P

 

Τέσπα ξέρει κανείς αν η αφαίρεση μπορεί να γίνει σε δερματολόγο η χρειάζεται νοσοκομείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ποιο εξιδικευμενοι στην αφαιρεση σπιλων ειναι στο νοσοκομειο Ανδρεας Συγγρος. πηγαινε κανε μια χαρτογραφηση πρωτα ( και μετα ανα 1 χρονο ) ωστε να εχεις και ιστορικο μεταβολης των "υποπτων" σπιλων.

 

αυτοι θα σου πουν αν χρειαζεται να αφαιρεσεις η οχι τον σπιλο που λες.

 

η αφαιρεση γινεται αναλογα με τον τυπο του σπιλου, το βαθος του εσωτερικα κτλ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...