Προς το περιεχόμενο

Τοποθετηση πλακιδιων ..οδηγος?


Deargr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα θέλω να βάλω πλακάκια στην κουζίνα μου και έπειτα στο μαγαζί μου , έτσι λοιπόν αγόρασα 4 τετραγωνικά πλακάκια σαν ψιφιδωτά με κουτάκια και σκεφτομαι να τα βαλω χωρις αρμους, αυτό προυποθέτει ίσια κοψίματα έτσι λοιπόν αγόρασα και εναν κόφτη πλακιδίων όπως του παρακάτω τύπου, δοκίμασα σε κάτι πρόχειρα γρανιτοπλακάκια άλλα τα κοψίματα βγαίνουν λίγο στραβά  μιας και θελει πολυ δύναμη , επίσης παρατήρισα ότι η βάση του κόφτη (εκεί που πατάει το πλακάκι κουνιέτε για λόγους ελαστικότητας ) και επίσης απο κάτω έχει ελλατήρια για να ρυθμισεις λογικά το βάθος και το ύψος της βάσης, γνωρίζει κανεις αν χρειάζεται ρύθμιση αναλογα με το παχος του πλακιδιου που θες να κόψεις ,έχει χρησιμοποιήσει κανεις κάποιον αντιστοιχο κόφτη?

Ο πωλητής που είναι και γνωστός μου, είπε οτι είναι απομίμιση του sigma και οτι έχει δώσει πολλούς , με το μάτι φαίνετε καλός κόφτης και γιαυτο τον αγόρασα αν και έκανε μερικά ίσα κοψίματα μάλλον δεν τα πάει καλά στα γρανιτοπλακάκια που δοκίμασα, τώρα που θα πάω σπίτι θα δοκιμάσω στα κεραμικά που θελω να βαλω στην κουζίνα., είδωμεν...

 

 

 

 

BTC-530.jpg?sess=5c7416e17f91c50cf139f26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα..Τα πλακάκια που έχω στο μπάνιο μου σε μερικά σημεία έχει φύγει ο αρμός και τραβάει υγρασία.....καλά είναι 20 χρονών και παραπάνω....όσο να ναι και απο τα χρόνια μπορεί να τραβάει νερό....το ξέρω γιατί ακριβός απο κάτω έχουμε αποθήκη και φουσκώνει το ταβάνι....Πώς μπορώ να φρεσκάρω τον αρμό ;;; Τα κενά ανάμεσα στο πλακάκια έιναι πολύ μικρά....με το ζόρι μπαίνει μια σπάτουλα....

ΤΙ διαδικασία χρειάζεται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...
  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεθάβω.

Σε πάτωμα που έχει παλιό μωσαικό και θέλεουμε να περάσουμε πλακάκια, το παλιό σοβατεπί:

- το βγάζουμε/σπάμε?

- ποιά είναι η διαδικασία για το νέο ? 

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrLo είπε

Ξεθάβω.

Σε πάτωμα που έχει παλιό μωσαικό και θέλεουμε να περάσουμε πλακάκια, το παλιό σοβατεπί:

- το βγάζουμε/σπάμε?

- ποιά είναι η διαδικασία για το νέο ? 

Φυσικά το βγάζεις-σπας και στοκάρεις τις τρύπες έστω με κόλλα πλακιδίων να μην παιδεύεσαι με σοβά, αν βγει και σοβάς μαζί με το σοβατεπί.

Καινούργιο κόβεις στη διάσταση που θέλεις ( 5,6,7,8... εκατοστά) από τα πλακάκια για αυτό θα παραγγείλης 1-2 τετραγωνικά περισσότερα, και το κολλάς με την ίδια κόλλα που θα κολλήσεις και τα πλακάκια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2012 στις 7:45 ΜΜ, DrLo είπε

400mm / sqrt(2) ~= 280mm

400mm*sqrt(2)~=565mm

η διαγώνιος τετραγώνου είναι πάντα μεγαλύτερη της πλευράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, bapel είπε

400mm*sqrt(2)~=565mm

η διαγώνιος τετραγώνου είναι πάντα μεγαλύτερη της πλευράς

No shit Sherlock.

Το point που προφανώς δεν μπορεσες να καταλάβεις είναι ότι ένα κοπτικό με διαδρομή 400 μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να κόψει διαγώνια μέχρι εικοσιοκταρια πλακάκια.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Φυσικά το βγάζεις-σπας και στοκάρεις τις τρύπες έστω με κόλλα πλακιδίων να μην παιδεύεσαι με σοβά, αν βγει και σοβάς μαζί με το σοβατεπί.

Καινούργιο κόβεις στη διάσταση που θέλεις ( 5,6,7,8... εκατοστά) από τα πλακάκια για αυτό θα παραγγείλης 1-2 τετραγωνικά περισσότερα, και το κολλάς με την ίδια κόλλα που θα κολλήσεις και τα πλακάκια.

Κανονικα ολες οι σειρες πλακιδιων δεν βγαζουν και κομματια με τελειωμα επανω για σοβαντεπι; Εχω δει σιγουρα σε αρκετες σειρες αλλα δεν ξερω εαν εχουν ολες. Το συστημα περνω ενα πλακακι και κοβω λωριδες και τοποθετω δεν μου φαινεται σωστο, αν και ειναι ευκολο για τον μαστορα η "μαστορα", γιατι δινει ανομοιομορφο αποτελεσμα, πχ δυο κομματια εχουν στρογγυλεμενο τελειωμα οπως εχουν τα πλακακια γιατι ειναι απο τις ακρες και αλλα δυο εχουν αγριο τελειωμα γιατι ειναι απο τον κοφτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, orck είπε

Κανονικα ολες οι σειρες πλακιδιων δεν βγαζουν και κομματια με τελειωμα επανω για σοβαντεπι; Εχω δει σιγουρα σε αρκετες σειρες αλλα δεν ξερω εαν εχουν ολες. Το συστημα περνω ενα πλακακι και κοβω λωριδες και τοποθετω δεν μου φαινεται σωστο, αν και ειναι ευκολο για τον μαστορα η "μαστορα", γιατι δινει ανομοιομορφο αποτελεσμα, πχ δυο κομματια εχουν στρογγυλεμενο τελειωμα οπως εχουν τα πλακακια γιατι ειναι απο τις ακρες και αλλα δυο εχουν αγριο τελειωμα γιατι ειναι απο τον κοφτη

Σωστό και αυτό αλλά μπορείς απλά να τοποθετήσεις από την πάνω πλευρά το κομμένο έτσι ώστε όλα να είναι ομοιόμορφα.

Επειδή ερασιτεχνικά πάντα,έχω τοποθετήσει και κομμένα και έτοιμα σοφατεπί και έχω βάψει μετά τον τοίχο μπορώ να πω ότι τα κομμένα είναι πολύ πιο εύκολα μετά στο βάψιμο επειδή είναι ίσια και όχι οβάλ που είναι τα έτοιμα και στα έτοιμα μπορεί εύκολα να σου ξεφύγει το πινέλο και να κάνεις πινελιά προς τα κάτω.:)

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα!!! Θέλω να τοποθετησω πλακακια τοίχου στην κουζίνα και μου είπαν ότι πρέπει να κάνουν τρύπες στον τοίχο για να πιάσει η κόλλα φυσικά ζητάνε περισσότερα λεφτά από ότι είναι η τοποθέτηση αληθεύει η με κοροϊδεύουν? Θεωρώ ότι με μια καλή κολλα μπορώ να κάνω την δουλειά μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Stellavs είπε

Καλησπέρα!!! Θέλω να τοποθετησω πλακακια τοίχου στην κουζίνα και μου είπαν ότι πρέπει να κάνουν τρύπες στον τοίχο για να πιάσει η κόλλα φυσικά ζητάνε περισσότερα λεφτά από ότι είναι η τοποθέτηση αληθεύει η με κοροϊδεύουν? Θεωρώ ότι με μια καλή κολλα μπορώ να κάνω την δουλειά μου 

Τι τρυπες; Οι μαστορες δεν σου εξηγησαν τον λογο που πρεπει να γινει αυτο; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...