Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα περιμένω να ερθει μπας και φτιάξει το samsung. Ο καθαρισμός αν δε γίνει γιατι να μπορει να σε βγαλει εκτος εγγύησης;

 

παραλογο μου φαίνεται. Δεν γνωρίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα! Χρειάζομαι την βοήθειά σας για να επιλέξω κλιματιστικό. Είχαμε ένα trane 9000 Btu inverter το οποίο παρέδωσε πνεύμα μετά από 18 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας. Έχω αποφασίσει να πάρω ένα 12000 Btu απλά δεν έχω αποφασίσει στην μάρκα και στο μοντέλο. Έχω δει αυτά τα δύο : http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/141780-fujitsu-asyg35llcr#prettyPhoto και http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/131843-panasonic-re12pke . Τι γνώμη έχετε? Προτείνεται να πάρω άλλη εταιρία?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Inventor passion με κλειστα ματια.ο εισαγωγεας ειναι αυτος που ειχε και τα trane. Αξιοπιστα τα inventor και τεραστια εγγυηση.10 χρονια συμπιεστης και 5 χρονια τα υπολοιπα μερη. Επισης το passion καιει λιγοτερο απο τα κλιματιστικα που βρηκες και εχει περισσοτερες λειτουργιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Χρειάζομαι την βοήθειά σας για να επιλέξω κλιματιστικό. Είχαμε ένα trane 9000 Btu inverter το οποίο παρέδωσε πνεύμα μετά από 18 χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας. Έχω αποφασίσει να πάρω ένα 12000 Btu απλά δεν έχω αποφασίσει στην μάρκα και στο μοντέλο. Έχω δει αυτά τα δύο : http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/141780-fujitsu-asyg35llcr#prettyPhoto και http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/131843-panasonic-re12pke . Τι γνώμη έχετε? Προτείνεται να πάρω άλλη εταιρία?

Ευχαριστώ.

Για το panasonic 12pke τι θελεις να μαθεις? Να ξερεις οτι το συγκεκριμενο μοντελο εχει απο 530 εως 650ε στο εμποριο.Ο κοτσοβολος αυτη τη στιγμη το εχει σε τιμη χωμα(το ειχε στα 650ε) Ειναι απο τα δυνατα 12αρια και αν ο χωρος σου ειναι μονωμενος καλυπτει ανετα 35 τ.μ.  ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ αποδοση στην θερμανση 14500btu! Η εσωτερικη μοναδα δεν κανει θορυβο και με την λειτουργια quiet χαμηλωνει πολυ ο αερας(καταλληλο για υπνο και παραλληλα σου κανει οικονομια στο ρευμα) το αλλο θετικο οτι εχει δυνατο ανεμιστηρα 5 σκαλες(εκτιμω στην 3 σκαλα θα εισαι καλυμμενος) σημαινει οτι ζεσταινει και ψυχη πολυ γρηγορα.. τεχνικα φτανει 750m3/h οταν τα περισσοτερα 12αρια εχουν 650 με 680.  Η εξωτερικη μοναδα δεν ακουγεται την ημερα,τo βραδυ ομως στον υπνο ακους ενα διακριτικο σφυριγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω δυο 9αριά panasonic και ενα 18αρι της ιδιας σειράς (5 ετιας περιπου αλλα δε μπορω να δω μοντελο αυτή τη στιγμη) οι εσωτερικές μονάδες είναι αθορυβες (προφανώς οταν φουλαρεις τον ανεμιστήρα ακούγεται ο αερας) αλλα στο ενα 9αρι μου έχει πάρει τα αυτιά η εξωτερική μονάδα. Το άλλο δεν ακούγεται πολυ και το γελειο της υπόθεσης; Το 18αρι δεν ακούγεται καθόλου ακόμα και αν βγω στο μπαλκόνι και κάτσω δίπλα του. Ουτε σφύριγμα απο τον συμπιεστή. Μονο ο ανεμιστήρας ακούγεται.

Σημείωση. Τα 9αρια είναι στον τοίχο ενω το 18αρι στο πάτωμα. Αρα εγώ πιστεύω πως δε φταίνε καθολου τα κλιματιστικά αλλά η εγκατάσταση... Την επόμενη φορά λοιπον θα τους βαλω να το τοποθετήσουν σε άλλο όροφο :lol:

 

Ξέρετε κάποιο μαγαζί εγγυημένο να γνωρίζει περι τινος προκειται και να μη με ληστέψει που θα εχει αυτά τα ωραία σινεμπλόκ που αναφερθηκαν στην αρχη του θεματος το 2009;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λογικο το Inverter που εχω να δουλευει ασταματητα; Βεβαια οταν το βαζω στο auto και εχει πιασει θερμοκρασια ριχνει αρκετα τις στροφες, αλλα δε σταματει τελειως.

 

http://www.skroutz.gr/s/3452183/Toshiba-Avant-RAS-167SKV-E5-RAS-167SAV-E5.html

 

Ο χωρος ειναι περι τα 31-33τμ

 

Συνηθως ομως αφηνω και την πορτα του υπνοδωματιου ανοικτη το βραδυ, οποτε ανεβαινουν τα τ.μ ισως και στα 40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω αυτή την απορία. Στο δωμάτιο μου το βάζω συνήθως στους 27-28 βαθμούς. Σταματάει εντελώς για αρκετή ώρα και απλά ανά διαστήματα ρίχνει λίγο αεράκι (δουλεύει μόνο η εσωτερική μονάδα) αλλά στους 27 και κάτω μερικές φορές δουλεύει ασταμάτητα σε πολύ χαμηλές στροφές αλλά δουλεύει και ο συμπιεστής έξω (τον ακούω). Δηλαδή γιατί δε φουλάρει να φτάσει την θερμοκρασία και μετά να σταματήσει και να δουλεύει πιο χαμηλά όταν ανέβει λίγο η θερμοκρασία;

 

Υποθέσεις:

Ίσως παρακολουθεί όλη την πορεία ψύξης του χώρου από την αρχική θερμοκρασία έως εκεί που έχει φτάσει την κάθε χρονική στιγμή και να θεωρεί πιο συμφέρον να δουλεύει χαμηλά συνέχεια για διατήρηση της θερμοκρασίας. (σε περίπτωση για παράδειγμα που δυσκολεύτηκε να κατεβάσει την θερμοκρασία μέχρι εκεί) Ενώ αν σταμάταγε ίσως μετά χρειαζόταν περισσότερη ισχύ για να ξανα ρίξει την θερμοκρασία (όχι φουλ αλλά και πάλι μεγαλύτερη από αυτήν που καταναλώνει για συνεχόμενη λειτουργία).

 

Εμένα είναι panasonic RE9HKE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Luxx

Λογικό να μην κόβει.

α) Δουλεύει οριακά στο χώρο σου, και δεν ξέρουμε αν έχει τοποθετηθεί στο σωστό σημείο.

β) Δεν γνωρίζεις προφανώς τις απώλειες του χώρου αυτό όμως τις αντιλαμβάνεται.

γ) Και τι σε κόφτει αν δουλεύει συνέχεια καταναλώνοντας 250Watt για παράδειγμα.

Εκεί έχει υψηλότερη αποδοτικότητα από το να δουλεύει στο full. Πάντως δεν κάνει κακό να το

ελέγξεις με ένα μετρητή κατανάλωσης.

Τέλος αφού αγόρασες Inverter γιατί θέλεις να συμπεριφέρεται σαν on-off ?

 

.::NikoS::.

Οι υποθέσεις σου έχουν βάση, δηλαδή απάντησες μόνος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το on-off;

 

Εγω αγορασα το inverter, γιατι ακουγα οτι δουλευε ελαχιστες ωρες, τις περισσοτερες ηταν κλειστο. Εμενα δε κλεινει ποτε. Αμα μου ερθει η δεη κανα 100ρικο το μηνα την εβαψα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το on-off;

 

Εγω αγορασα το inverter, γιατι ακουγα οτι δουλευε ελαχιστες ωρες, τις περισσοτερες ηταν κλειστο. Εμενα δε κλεινει ποτε. Αμα μου ερθει η δεη κανα 100ρικο το μηνα την εβαψα..

Λοιπον.. Τα συμβατικα aircondition έχουν συμπιεστή on-off . Δηλαδή. Ο κομπρέσσορας του κλιματιστικού έχει 2 λειτουργίες μια που ανοιγει και αποδίδει στο full και μια που κλίνει off .

Με τον inverter (ουσιαστικά μια διάταξη που μετατρέπει το εναλλασόμενο ρεύμα της ΔΕΗ  σε συνεχές )  μας δίνεται η δυνατοτητα να μπορούμε να προσαρμόσουμε την λειτουργία του κομπρέσσορα πέρα απο καταστάσεις on off . Δηλαδή ένας κομπρέσορας με ινβερτερ μπορεί να έχει και 25 σκάλες λειτουργίας δηλαδή δεν δουλεύει στο full αλλά σε διάφορες φάσεις 10 % 20 % 25 % 32 % κτλ της συνολικής ισχύς του . Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα ινβερτερ να είναι πιο οικονομικά να μπορούν να διαχειρίζονται καλύτερα την επιθυμητή θερμοκρασία στον χώρο (δηλαδή να δουλεύει ο κομπρέσσορας στο ποσοστό που κρίνει ο μικρουπολογιστής του κλιματιστικού ότι πρέπει) χωρίς σκαμπανεβάσματα θερμοκρασιακά. Η μονάδα είναι πιο αθόρυβη (πολιτισμενη)κτλ. Τελος πάντων στην ουσία τα ινβερτερ δουλεύουν μόνιμα  και αυτό δημιουργεί οικονομία ρεύματος μιας και συντηρούν την θερμοκρασία του χώρου σε σύγκριση με τα on off που όταν η θερμοκρασία του χώρου ξεπεράσει την τιμή που έχουμε ορίσει τότε μπαίνει σε λειτουργία ο κομπρεσσορας στην full ισχύ όπου οι εκκινήσεις ενός κομπρέσσορα είναι ενεργοβόρες.

 

Η μόνη περίπτωση να εχεις διακοπές λειτουργίας στον κομπρέσσορα ενός ινβερτερ είναι όταν είναι πολύ μεγάλο για τον χώρου το κλιματιστικό. Τότε το inverter κλιματιστικό συμπεριφέρεται σαν on off κάτι που δεν το θέλουμε για λόγους εξοικονόμισης ενέργειας.

 

Μην σε φοβίζει η κατανάλωση. 2 ίδια κλιματιστικά σε απόδοση όπου το ένα ειναι ινβερτερ και το άλλο συμβατικό on off ναι μεν έχουν την ίδια ισχύ (θεωρητικά) σε full λειτουργία του κομπρέσσορα π.χ  1000 watt αλλα το ινβερτερ κλιματιστικό που μπορεί να προσαρμόσει την λειτουργία του κομπρέσσορα όταν πιάσει την θερμοκρασία χώρου και απλα μετά την συντηρεί τότε μπορεί να λειτουργήσει ακόμα και με 150 watt . To συμβατικό απλά έχει 2 λειτουργίες 1000 watt (on) 0 watt (off) ο κομπρέσορας .

 

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα και να ήμουν κατανοητός. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα και τα on-off που λες εχουν επιλογη για speed fan, οπως και eco/night modes. Αμα θελω το βαζω στην ελαχιστη δυνατη καταναλωση. Οποτε που ειναι η διαφορα; Το θεμα ειναι να σταματαει τελειως το Inverter, αλλα στη περιπτωση μου δε γινεται κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα και τα on-off που λες εχουν επιλογη για speed fan, οπως και eco/night modes. Αμα θελω το βαζω στην ελαχιστη δυνατη καταναλωση. Οποτε που ειναι η διαφορα; Το θεμα ειναι να σταματαει τελειως το Inverter, αλλα στη περιπτωση μου δε γινεται κατι τετοιο.

Μιλάς για ανεμιστήρα εσωτερικής μονάδας γιατί εγώ σου μιλούσα για τον κομπρέσσορα.  Όχι το να σταματήσει τελείως δεν γίνεται και δεν θα έπρεπε για θέματα εξοικονόμησης ενέργειας. Ο ανεμιστήρας δεν θα πρεπει να σε ανησυχεί για το πόσο καταναλώνει σε ενα σύγχρονο κλιματιστικό . Ούτε 40 watt δεν καίει στην μέγιστη σκάλα και δεν κάνει την διαφορά στο τιμολόγιο της ΔΕΗ  και αυτό που λες ότι το βάζεις το συμβατικό κλιματιστικό να καίει λιγότερο ναι καίει λιιιιγο λιγοτερο και όχι καμια σπουδαία διαφορά σε σύγκριση με ενα ινβερτερ. Αυτό που είναι η ουσία και καταναλώνει το μεγαλύτερο ποσοστό της ηλεκτρικής ενεργειας που απορροφά το κλιματιστικό είναι ο κομπρέσορας. Οπότε καταλαβαίνεις ότι ενα συμβατικό καίει περισσότερο απο τι ένα ινβερτερ που μπορεί το κλιματιστικό να διαχειριστεί την λειτουργία του κομπρέσορα.

Καλό είναι να ρυθμίζεται στο auto ο ανεμιστήρας έτσι ώστε ο υπολογιστής του κλιματιστικού να κάνει καλύτερη εξοικονόμιση ενέργειας και καλύτερη διαχείριση της θερμοκρασίας εντός του χώρου. Γενικά τα ινβέρτερ είναι πιο αυτοματοποιημένα και ελεγχονται απο μικρουπολογιστή για την βέλτιστη λειτουργία τους. Μην ψάχνεις γιατί δεν κλινει αυτό γιατί δεν κλίνει το άλλο. Σιγουρα δεν κλίνει για λόγους εξοικονομησης ενεργειας.

 

Όσο για την επιλογή eco night modes  αυτό που θα συμβαίνει είναι να σου ρίξει τον ανεμιστήρα στην χαμηλή σκάλα και ίσως να σου αυξήσει την θερμοκρασία δωματίου κατα την διάρκεια του ύπνου  καμία ουσιώδης οικονομία ρεύματος που θα το δεις στο λογαριασμό της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα και τα on-off που λες εχουν επιλογη για speed fan, οπως και eco/night modes. Αμα θελω το βαζω στην ελαχιστη δυνατη καταναλωση. Οποτε που ειναι η διαφορα; Το θεμα ειναι να σταματαει τελειως το Inverter, αλλα στη περιπτωση μου δε γινεται κατι τετοιο.

 

Ο Dare-Devil τα λέει πολύ καλά, να κάνω κάποιες διευκρινίσεις.

- Η πραγματική  κατανάλωση του ανεμιστήρα κυμαίνεται από12-14 έως 35Watt.

- Σε λειτουργίες τύπου eco/night modes, το on-off μειώνει τον χρόνο λειτουργίας της εξωτερικής μονάδας. Αν πριν δούλευε 5΄ (λεπτά) και έσβηνε για 3΄, σε αυτήν δουλεύει 5΄-5΄ ή 4΄-5΄ή κάτι παρόμοιο ανάλογα τις ρυθμίσεις του κατασκευαστή.

Aλλά ενώ ένα 12άρι on-off καταναλώνει σταθερά 1100Watt, όση ώρα λειτουργεί, την ίδια στιγμή το Inverter μπορεί να μην σβήνει και να ξεκινάει καταναλώνοντας 1100Watt, αλλά μετά τα πρώτα 30΄-60΄, να καταναλώνει συνεχώς 150-250Watt.

Θα το δείς να σβήνει μόνο άνοιξη και φθινόπωρο. (όταν η διαφορά εξωτερικής και εσωτερικής θερμοκρασίας είναι μικρή)

- Επειδή όμως δεν ξέρουμε, αν το κλιματιστικό σου είναι σωστά τοποθετημένο, τι απώλειες έχει ο χώρος σου και αν εσύ το χρησιμοποιείς με το σωστό τρόπο, την απάντηση στο πόσο καταναλώνει μπορεί να δώσει, μόνο, ένας μετρητής κατανάλωσης πρίζας.

Δίνεις 15-30 ευρώ, αλλά τον έχεις χρόνια και για όλες τις συσκευές.

Προτείνεται ανεπιφύλακτα αυτός.  http://www.skroutz.gr/s/4312570/Brennenstuhl-1506600.html

Πολλοί άλλοι, ακόμα και ακριβότεροι είναι για τα μπάζα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...