Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητάει αποκλειστικά απο κοτσόβολο. 

 

Για μένα κοίτα με σειρά προτεραιότητας αυτά :

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/119304-hitachi-rak60ppa?cmicc=skroutzαυτό μόνο σε περίπτωση που τα btu του σου κάνουν για το χώρο γιατί ναι μεν είναι στην κατηγορία του 24άρι αλλα είναι πιο αδύναμο απο τα άλλα.

 

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/115907-fujitsu-asyg24lfcc

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/138931-toyotomi-izuru-trn-trg-71zr

 

 

Δυστυχώς δεν είναι οι καλύτερες επιλογές και αυτό γιατί με περιορίζεις μόνο σε κοτσόβολο (όχι ότι έχουν κάτι απλά με τα ίδια λεφτά και ακόμα πιο φθηνά έπαιρνες με καλύτερα χαρακτηριστικά και οικονομικα μηχανήματα σε αλλα μαγαζιά).

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοτσοβολος αναγκαστικά...δεν γνωρίζω άλλον με δόσεις χωρις πιστωτική οποτε μονόδρομος.

 

Το λοιπόν, με ηλεκτρολογική εγκατάσταση τι παίζει γιατί διάβασα ότι θέλει καλώδιο στον πίνακα (;). Η θέση του a/c ειναι στην άλλη άκρη από τον πίνακα. Κατάλαβα κατι λάθος (άσχετος παντελώς με δαύτα);

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chill, δεν ξέρω αν είσαι σε πολύ κρύα ή πολύ ζεστή περιοχή αλλά για 45τμ μπορείς να πάρεις και πιο μικρό από 24άρι (γνώμη μου και προσωπική εμπειρία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό που λέει ο zio πιστεύω, εγώ έχω ένα 12άρι παλιό για 33τμ χώρο και 4μ ύψος, βέβαια αργεί λίγο να ψύξει το καλοκαίρι και τον χειμώνα με το πολύ κρύο δεν μπορεί να ζεστάνει τον χώρο. Για 45τμ σε τυπικό διαμέρισμα με 3μ το 18αρι είναι μια χαρά, το 24αρι θα καταναλώνει αρκετή ενέργεια, δεν αξίζει.

 

 

Το λοιπόν, με ηλεκτρολογική εγκατάσταση τι παίζει γιατί διάβασα ότι θέλει καλώδιο στον πίνακα ( ;). Η θέση του a/c ειναι στην άλλη άκρη από τον πίνακα. Κατάλαβα κατι λάθος (άσχετος παντελώς με δαύτα);

Ευχαριστώ για τις προτάσεις!

 

Καλύτερα να καταγράψεις σε ένα χαρτί τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κλιματιστικού που θα αποφασίσεις να αγοράσεις και μετά να καλέσεις έναν ηλεκτρολόγο στο σπίτι να δει την εγκατάσταση και τις ασφάλειες στο ταμπλό. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που θα κρίνουν αν θέλει δική του γραμμή μέχρι το ταμπλό. Ακόμα και ίδια BTU να δίνουν στον χώρο 2 κλιματιστικά διαφορετικής εταιρείας, ο συμπιεστής τους θα απαιτεί διαφορετική ένταση ρεύματος και κατανάλωση ενέργειας λόγω διαφορετικής ποιότητας και τεχνικών χαρακτηριστικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chill, δεν ξέρω αν είσαι σε πολύ κρύα ή πολύ ζεστή περιοχή αλλά για 45τμ μπορείς να πάρεις και πιο μικρό από 24άρι (γνώμη μου και προσωπική εμπειρία)

Βασικά το καλοκαίρι στο σπιτι μου σκας και το χειμώνα έρχονται πιγκουίνοι. Παλιό σπιτι δεκαετίας 70 ψιλοταβανο και γωνιακό. Εβαλα αλουμίνια πρόσφατα, έκανα και μονοσήμαντη στην ταράτσα αλλα η κατάσταση ειναι Demi. Θέλω κατι πρωτίστως για το σαλόνι αλλά αν μπορει να πιάσει και υπόλοιπα δωμάτια ακόμα καλυτερα.

 

Είχα ενα toshiba 16αρι που έκανε κουδούνι το σαλόνι χειμώνα καλοκαίρι αλλα φέτος το καλοκαίρι μας άφησε χρόνους (εχω φέρει 3 τεχνικούς και οι τρεις μου παν το ίδιο πράγμα). Ήθελα να το αλλάξω εδω και μήνες αλλα δεν μπόρεσα ηρθε η ωρα.

 

Δεδομένου ότι θα πάρω αποκλειστικά inverter θεωρώ ότι η κατανάλωση παρόλα τα παραπάνω btu θα ναι μικρότερη απο το 10ετιας toshiba. Κάνω λάθος; Η δε διαφορά στην τιμη από 18αρι σε 24αρι δεν ειναι τόσο τραγικά μεγάλη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σε κάλυπτε παλιό 16άρι το 18άρι νέας τεχνολογίας θα είναι υπεραρκετό πιστεύω. Οριακά φτάνει και το 12άρι για τέτοιο χώρο, το 24άρι το θεωρώ υπερβολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το καλοκαίρι στο σπιτι μου σκας και το χειμώνα έρχονται πιγκουίνοι. Παλιό σπιτι δεκαετίας 70 ψιλοταβανο και γωνιακό. Εβαλα αλουμίνια πρόσφατα, έκανα και μονοσήμαντη στην ταράτσα αλλα η κατάσταση ειναι Demi. Θέλω κατι πρωτίστως για το σαλόνι αλλά αν μπορει να πιάσει και υπόλοιπα δωμάτια ακόμα καλυτερα.

 

Είχα ενα toshiba 16αρι που έκανε κουδούνι το σαλόνι χειμώνα καλοκαίρι αλλα φέτος το καλοκαίρι μας άφησε χρόνους (εχω φέρει 3 τεχνικούς και οι τρεις μου παν το ίδιο πράγμα). Ήθελα να το αλλάξω εδω και μήνες αλλα δεν μπόρεσα ηρθε η ωρα.

 

Δεδομένου ότι θα πάρω αποκλειστικά inverter θεωρώ ότι η κατανάλωση παρόλα τα παραπάνω btu θα ναι μικρότερη απο το 10ετιας toshiba. Κάνω λάθος; Η δε διαφορά στην τιμη από 18αρι σε 24αρι δεν ειναι τόσο τραγικά μεγάλη.....

 

Και εμείς toshiba 11ετιας έχουμε σε παμπάλαιο και ψηλοτάβανο σπίτι, για την ισχύ του μας έχει αφήσει ικανοποιημένους. Το 18αρι απ΄το 24αρι μπορεί στην τιμή αγοράς να μην έχουν τραγική διαφορά, παρόλα αυτά το 24αρι θα καταναλώνει τζάμπα ενέργεια την οποία μπορείς να αποφύγεις. Εφόσον είχες 16αρι παλιά βάλε 18αρι και εισαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγη πλεύσης μιας και εξασφάλισα οικογενειακό δάνειο. Θα χτυπήσω μετρητοίς ενα 18000btu inverter μάρκας inventor απο συνοικιακό κατάστημα (μοντέλο Cosmo ενεργειακής κλάσης A+/A+) στα 576€ (640 εχει τιμη τόσο θα βγει με την έκπτωση αλλα θα μου πει σίγουρα αν ισχύει η μικρότερη τιμη την Παρασκευή)

 

Καλα σχόλια διάβασα και στο internet και εδω (υπάρχει και ανάλογο θεμα γίαυτη τη μάρκα) οποτε θεωρώ πως θα με καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγη πλεύσης μιας και εξασφάλισα οικογενειακό δάνειο. Θα χτυπήσω μετρητοίς ενα 18000btu inverter μάρκας inventor απο συνοικιακό κατάστημα (μοντέλο Cosmo ενεργειακής κλάσης A+/A+) στα 576€ (640 εχει τιμη τόσο θα βγει με την έκπτωση αλλα θα μου πει σίγουρα αν ισχύει η μικρότερη τιμη την Παρασκευή)

 

Καλα σχόλια διάβασα και στο internet και εδω (υπάρχει και ανάλογο θεμα γίαυτη τη μάρκα) οποτε θεωρώ πως θα με καλύψει.

Ναι για inventor με τα χίλια να πας !! Απλα το Cosmo δεν είναι Α+ όπως λες. Είναι Α+ στην ψύξη και A  στην θέρμανση. Για μένα δώσε κάτι παραπάνω και κοίτα σε Alfa  ή ακόμη καλύτερα σε Passion σειρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο ειναι Α+/Α. Πανέμορφο το passion αλλά ξεφεύγουμε σε τιμή και δεν μπορω να δώσω περισσότερα cash (δόσεις δεν κάνει το συνοικιακό). Cosmo it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια...

θα ρωτησω καποια χαζα θεματα για εσας αλλα δεν τα εχω καταλαβει ακομη....

 

για να διευκρινισω μιλαω για κλιματιστικο inverter μαρκας midea

 

1) πως ειναι σωστο να το δουλευω? να θετω μια θερμοκρασια και να το αφηνω η να το αναβω και μολις ζεστενομαι να το κλεινω? μιλαω απο αποψη οικονομιας

 

2) Εχει επιλογη εντασης.... low-medium-high.... αναλογα την βαθμιδα καιει και πιο πολυ η αφου δουλευει ειναι το ιδιο ?

 

3)  Μια νορμαλ θερμοκρασια να το βαλω να δουλευει ποια ειναι? 22? 23? 24? θα μου πειτε ειναι υποκειμενικο αλλα ρωταω τι ειναι λογικο

 

σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για θέρμανση προτίμησε 21-22 βαθμούς. To low-medium-high είναι η ταχύτητα του αέρα από τον ανεμιστήρα, εγώ το βάζω στο high και εφόσον ζεσταθεί ο χώρος το χαμηλώνω σε medium/low. Καλύτερα να αφήνεις το κλιματιστικό συνέχεια ανοιχτό και να μην το σβήνεις διότι με το τερματισμό λειτουργίας παύει η πρόσδοση θερμικής ισχύος στον χώρο, ο αέρας παγώνει και μετά όταν θα το ανοίξεις ξανά θα πρέπει να θερμανθεί ο παγωμένος αέρας και να καταναλωθεί ενέργεια, όταν είναι εν λειτουργία και μειωθεί η θερμοκρασία κάτω από αυτή που έχεις ορίσει ενεργοποιείται ο συμπιεστής και παράγει θερμό αέρα μέχρι να επανέλθει στα ίδια επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια...

θα ρωτησω καποια χαζα θεματα για εσας αλλα δεν τα εχω καταλαβει ακομη....

 

για να διευκρινισω μιλαω για κλιματιστικο inverter μαρκας midea

 

1) πως ειναι σωστο να το δουλευω? να θετω μια θερμοκρασια και να το αφηνω η να το αναβω και μολις ζεστενομαι να το κλεινω? μιλαω απο αποψη οικονομιας

 

2) Εχει επιλογη εντασης.... low-medium-high.... αναλογα την βαθμιδα καιει και πιο πολυ η αφου δουλευει ειναι το ιδιο ?

 

3)  Μια νορμαλ θερμοκρασια να το βαλω να δουλευει ποια ειναι? 22? 23? 24? θα μου πειτε ειναι υποκειμενικο αλλα ρωταω τι ειναι λογικο

 

σας ευχαριστω

παρε ενα μετρητη καταναλωσης ρευματος(ρουφιανος) και θα σου φυγει η απορια.. http://www.cosmodata.gr/product/165655/metritis-katanal-trustwire-pmb-2-30010αυτον εχω και τον ειχα παρει σε προσφορα 10ε. πχ το δικο μου στο high ριχνει τα ρευματα! ενω το αλλο μου κλιματιστικο τ ανεβαζει..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...