Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(ερώτηση. Φορητά κλιματιστικά. Κάνουν ητν ίδια δουλειά? και 2η ερώτηση: πρέπει να αποβάλει κάπου το νερό που βγάζει, άρα τραβάς τη σωλήνα σε κανά μπαλκόνι, ή αποχαίτευση μπαλκονιού?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα κι απο εμένα,

για μια βορεινη σαλονοτραπεζαρία 33 τμ (παλιά μόνωση, διπλά τζάμια) και αφού διάβασα αρκετά σχόλια εδώ μέσα, τείνω να καταλήξω στο Ιnvertor Passion (https://www.skroutz.gr/s/4582204/Inventor-Passion-P2MVI-P2MVO-18.html), βάσει ενεργειακής κλάσης/εγγυησης/τιμής. Γνώμες/σχόλια/εναλλακτικές θα εκτιμηθούν πολύ, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια...

θα ρωτησω καποια χαζα θεματα για εσας αλλα δεν τα εχω καταλαβει ακομη....

 

για να διευκρινισω μιλαω για κλιματιστικο inverter μαρκας midea

 

1) πως ειναι σωστο να το δουλευω? να θετω μια θερμοκρασια και να το αφηνω η να το αναβω και μολις ζεστενομαι να το κλεινω? μιλαω απο αποψη οικονομιας

 

2) Εχει επιλογη εντασης.... low-medium-high.... αναλογα την βαθμιδα καιει και πιο πολυ η αφου δουλευει ειναι το ιδιο ?

 

3)  Μια νορμαλ θερμοκρασια να το βαλω να δουλευει ποια ειναι? 22? 23? 24? θα μου πειτε ειναι υποκειμενικο αλλα ρωταω τι ειναι λογικο

 

σας ευχαριστω

1)Να δουλεύει συνεχώς αλλιώς ακυρώνεις την ουσία των inverter κλιματιστικών και θα καις περισσότερο.

 

2) Η καλύτερη λύση είναι στο auto όχι για να μην σου καίει αλλα για να κάνει καλύτερη διαχείριση θερμοκρασίας στον χώρο. Ο ανεμιστήρας ενος συγχρονου κλιματιστικού ζήτημα να καίει 40 watt στο φουλ .

 

3) Η ιδανική θερμοκρασία για συνθήκες ανεσης είναι με βάση στατιστικές ερευνες 19-22 βαθμοί κελσίου  . Για παράδειγμα σε υπνοδωμάτιο που κοιμάσαι είναι 19 βαθμοί για σαλόνι τραπεζαρια κτλ 21 βαθμοί και για μπάνιο 22 βαθμοί  .

Αυτο όμως είναι μια κοινή παραδοχή. Δεν είναι νόμος . Γιατί η θερμική ανεση είναι υποκειμενικό στην τελική.

 

Καλησπέρα κι απο εμένα,

για μια βορεινη σαλονοτραπεζαρία 33 τμ (παλιά μόνωση, διπλά τζάμια) και αφού διάβασα αρκετά σχόλια εδώ μέσα, τείνω να καταλήξω στο Ιnvertor Passion (https://www.skroutz.gr/s/4582204/Inventor-Passion-P2MVI-P2MVO-18.html), βάσει ενεργειακής κλάσης/εγγυησης/τιμής. Γνώμες/σχόλια/εναλλακτικές θα εκτιμηθούν πολύ, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καμία εναλλακτική απο εμένα . Τα inventor είναι κατασκευής Gree (το μεγαλύτερο εργοστάσιο παραγωγής κλιματιστικών παγκοσμίως) καθώς και εταιρία που έχει αμέτρητες πατέντες και διακινεί τεχνογνωσία στον κλιματισμό (π.χ ανταλλαγή τεχνογνωσίας με την Daikin όπου εδω και μερικά χρόνια παραγουν κλιματιστικά απο κοινού με κοινή τεχνολογία και κοινά ερευνητικά κέντρα !!!!! Παλιά η daikin ανέθετε στην gree να κατασκευάζει κλιματιστικά για την Ιαπωνική αγορά ) όπως επίσης παγκοσμίως ο καλύτερος σε απόδοση ινβερτερ είναι κατασκευής Gree.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Να δουλεύει συνεχώς αλλιώς ακυρώνεις την ουσία των inverter κλιματιστικών και θα καις περισσότερο.

Αυτο εχει να κανει με την διαχειρισει του inverter του καθε κλιματιστικου.. εμενα το ενα καιει περισσοτερο αμα δεν σταματησει ενω το αλλο προσφερει πιο ισορροπημενη θερμοκρασια(και καιει το ιδιο) στο χωρο γιατι δεν σταματαει και αυτο οφειλεται στο οτι μπορει να κατεβει στα 170watt ενω το αλλο κατω απο τα 300 σβηνει!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα, 

 

Είμαι σε ένα δίλλημα την τελευταία εβδομάδα και θα εκτιμούσα τη γνώμη σας. 

Θέλω να βάλω κάποιο θερμαντικό σώμα στο υπνοδωμάτιο (12-13 τμ.) και ενώ αρχικά είχα καταλήξει προς τη λύση του θερμοπομπού ή Mica καλοριφέρ, μετά μπήκα στις σκέψεις μήπως να πάω σε inverter κλιματιστικό. 

Προφανώς τα λεφτά δεν είναι προς σύγκριση, αλλά αντί να δώσω 100€ για θερμοπομπό μήπως να δώσω 400€ για κλιματιστικό; 

Με ενδιαφέρει κυρίως η θέρμανση, αλλά προφανώς θα το χρησιμοποιώ και το καλοκαίρι. 

Τι λέτε; Αξίζει αυτά τα παραπάνω λεφτά; Και εάν ναι, ποιο κλιματιστικό θα προτείνατε; 

(καινούριο διαμέρισμα, βορειοδυτικό, διπλά τζάμια - η χρήση θα είναι για λίγο πριν τον ύπνο και καμιά δυό ώρες κατά τη διάρκεια του ύπνου, όχι όλο το βράδυ). 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Γ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα αγόρασα το Hitachi Perfomance RAK-50PPB και το χρησιμοποιώ για θέρμανση. Αλλα δυστυχώς το έχω βάλει στους 29 και το δωμάτιο δνε ξεπερνάει τους 19-20. Γιατι συμβαίνει αυτό; Ο χώρος είναι 45τμ. Και έχω θερμικές απώλειες λογο τζαμαρίας και μονου τουβλου απο κάτω. Αλά και πάλι δεν έπρεπε να το κάνει το σπίτι φούρνο; Τι ρυθμίσεις να βάλω; Ο τεχνικος που ηρθε και μέτρησε βρήκε οτι βγάζει πάνω 55 βαθμούς ζεστό άερα εσωτερικά στις περσίδες. Οπότε τι φταίει; Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα, 

 

Είμαι σε ένα δίλλημα την τελευταία εβδομάδα και θα εκτιμούσα τη γνώμη σας. 

Θέλω να βάλω κάποιο θερμαντικό σώμα στο υπνοδωμάτιο (12-13 τμ.) και ενώ αρχικά είχα καταλήξει προς τη λύση του θερμοπομπού ή Mica καλοριφέρ, μετά μπήκα στις σκέψεις μήπως να πάω σε inverter κλιματιστικό. 

Προφανώς τα λεφτά δεν είναι προς σύγκριση, αλλά αντί να δώσω 100€ για θερμοπομπό μήπως να δώσω 400€ για κλιματιστικό; 

Με ενδιαφέρει κυρίως η θέρμανση, αλλά προφανώς θα το χρησιμοποιώ και το καλοκαίρι. 

Τι λέτε; Αξίζει αυτά τα παραπάνω λεφτά; Και εάν ναι, ποιο κλιματιστικό θα προτείνατε; 

(καινούριο διαμέρισμα, βορειοδυτικό, διπλά τζάμια - η χρήση θα είναι για λίγο πριν τον ύπνο και καμιά δυό ώρες κατά τη διάρκεια του ύπνου, όχι όλο το βράδυ). 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Γ.

inventor.. στα 350ε+60ε τοποθετηση..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα αγόρασα το Hitachi Perfomance RAK-50PPB και το χρησιμοποιώ για θέρμανση. Αλλα δυστυχώς το έχω βάλει στους 29 και το δωμάτιο δνε ξεπερνάει τους 19-20. Γιατι συμβαίνει αυτό; Ο χώρος είναι 45τμ. Και έχω θερμικές απώλειες λογο τζαμαρίας και μονου τουβλου απο κάτω. Αλά και πάλι δεν έπρεπε να το κάνει το σπίτι φούρνο; Τι ρυθμίσεις να βάλω; Ο τεχνικος που ηρθε και μέτρησε βρήκε οτι βγάζει πάνω 55 βαθμούς ζεστό άερα εσωτερικά στις περσίδες. Οπότε τι φταίει; Ευχαριστώ πολύ!

 

Μήπως εχεις κανένα εμπόδιο μπροστά απο το κλιματιστικό πχ ντουλαπα; Γενικά καλό είναι να το εχεις στον μέγιστο ανεμιστήρα και οι γρυλιες να φυσούν προς τα κάτω - πάτωμα. Επίσεις πρεπει η τοποθέτηση του να είναι τέτοια ώστε να φυσάει προς την μεγάλη πλευρά σε ενα παραλληλόγραμμο χώρο.

 

Sent from my XT1068 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εχεις κανένα εμπόδιο μπροστά απο το κλιματιστικό πχ ντουλαπα; Γενικά καλό είναι να το εχεις στον μέγιστο ανεμιστήρα και οι γρυλιες να φυσούν προς τα κάτω - πάτωμα. Επίσεις πρεπει η τοποθέτηση του να είναι τέτοια ώστε να φυσάει προς την μεγάλη πλευρά σε ενα παραλληλόγραμμο χώρο.

 

Sent from my XT1068 using Insomnia

Δυστυχώς χτυπάει πάνω στο τραπέζι. Αν τον βάλω στο μέγιστο δεν θα καίει πιο πολύ; (Αν και ειναι Α+++ στην θέρμανση 24αρι)  Η τοποθέτηση ειναι ΟΚ φυσάει προς παραλληλόγραμμο χώρο. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα αγόρασα το Hitachi Perfomance RAK-50PPB και το χρησιμοποιώ για θέρμανση. Αλλα δυστυχώς το έχω βάλει στους 29 και το δωμάτιο δνε ξεπερνάει τους 19-20. Γιατι συμβαίνει αυτό; Ο χώρος είναι 45τμ. Και έχω θερμικές απώλειες λογο τζαμαρίας και μονου τουβλου απο κάτω. Αλά και πάλι δεν έπρεπε να το κάνει το σπίτι φούρνο; Τι ρυθμίσεις να βάλω; Ο τεχνικος που ηρθε και μέτρησε βρήκε οτι βγάζει πάνω 55 βαθμούς ζεστό άερα εσωτερικά στις περσίδες. Οπότε τι φταίει; Ευχαριστώ πολύ!

 

Δε νομίζω φίλε μου ότι ανταποκρίνεται το κλιματιστικό σου στο δωμάτιό σου. Μου φαίνεται λογικό να μην ζεσταίνει το χώρο ειδικά αφού έχεις απώλειες και μάλιστα τώρα με τόσο κρύο. Εαν στο ζέσταινε καλά εγώ θα παραξενευόμουνα. Εάν αλλάξεις κλιματιστικό (σε 10 χρόνια π.χ.) να βάλεις 24αρι (δηλ. κάτι σαν το http://www.skroutz.gr/s/2862299/Hitachi-RAK-70PPA-RAC-70WPA.html ). Μόνο έτσι θα δεις προκοπή.

 

Εναλλακτικά μπορείς να πας στον άσχετο που σου το πρότεινε να του το χτυπάς στην κεφαλή (μήπως με μια μικρή επιβάρυνση βάλεις κανένα μεγαλύτερο).

Αλήθεια, για ποια περιοχή μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς χτυπάει πάνω στο τραπέζι. Αν τον βάλω στο μέγιστο δεν θα καίει πιο πολύ; (Αν και ειναι Α+++ στην θέρμανση 24αρι)  Η τοποθέτηση ειναι ΟΚ φυσάει προς παραλληλόγραμμο χώρο. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Δοκίμασε να μετακινησεις λιγο το τραπεζι ωστε ο αέρας να φτάνει μεχρι το πατωμα, επισεις στο μεγιστο ανεμιστηρα δεν καιες παρα ελαχιστα παραπανω, το χειμωνα πρεπει να ειναι στο μεγιστο ενω το καλοκαιρι μπορει να ειναι στο ελαχιστο. ΓΙα 45 τμ δεν ειναι ασχημο το 18++ρι, εκτος αμα εχεις τρελες απωλειες...

 

PS: 45 μετρα ειναι ενας χωρος; Μηπως εχεις και καμια σκαλα που οδηγει στον πανω οροφο και χανεις απο εκει θερμοτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω φίλε μου ότι ανταποκρίνεται το κλιματιστικό σου στο δωμάτιό σου. Μου φαίνεται λογικό να μην ζεσταίνει το χώρο ειδικά αφού έχεις απώλειες και μάλιστα τώρα με τόσο κρύο. Εαν στο ζέσταινε καλά εγώ θα παραξενευόμουνα. Εάν αλλάξεις κλιματιστικό (σε 10 χρόνια π.χ.) να βάλεις 24αρι (δηλ. κάτι σαν το http://www.skroutz.gr/s/2862299/Hitachi-RAK-70PPA-RAC-70WPA.html ). Μόνο έτσι θα δεις προκοπή.

 

Εναλλακτικά μπορείς να πας στον άσχετο που σου το πρότεινε να του το χτυπάς στην κεφαλή (μήπως με μια μικρή επιβάρυνση βάλεις κανένα μεγαλύτερο).

Αλήθεια, για ποια περιοχή μιλάμε;

Tώρα δύσκολο να το αλλάξω τα οικονομικά μας δεν είναι οτι καλύτερο στην θερμανση πάντως γράφει 24αρι Α+++. ΜΙλάμε για νησί του ΒορειουΑνατολικού Αιγαίο με κρύο μέχρι 3-6  βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία η κατώτερη και πολυ άερα και υγρασία. Η τζαμαρία ειναι διπλό τζάμι και απο κάτω μονο τούβλο. Επίσης προσπαθώ να περιορίσω οσο είανι δυνατόν τον χώρο με κλειστε ςπόρτες κτλ.

 

Δοκίμασε να μετακινησεις λιγο το τραπεζι ωστε ο αέρας να φτάνει μεχρι το πατωμα, επισεις στο μεγιστο ανεμιστηρα δεν καιες παρα ελαχιστα παραπανω, το χειμωνα πρεπει να ειναι στο μεγιστο ενω το καλοκαιρι μπορει να ειναι στο ελαχιστο. ΓΙα 45 τμ δεν ειναι ασχημο το 18++ρι, εκτος αμα εχεις τρελες απωλειες...

 

PS: 45 μετρα ειναι ενας χωρος; Μηπως εχεις και καμια σκαλα που οδηγει στον πανω οροφο και χανεις απο εκει θερμοτητα;

 Ναι είναι ενιαίος χώρος.  Τωρα κάνω δοκιμές για τον μέγιστο ανεμιστήρα. 

 

Σας ευχραιστω για τις απαντήσεις μάλλον τζάμπα το 1000 που δώσαμε! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον τζάμπα το 1000 που δώσαμε! :(

κοιτα εγω εχω 12αρι σε 30τμ με διπλη μπαλκονοπορτα παλιο αλουμινιο χωρις αεροστεγανοτητα.. Τωρα με 4 βαθμους εξωτερικη και εσωτερικη 14.5 με 60% υγρασια στη μεγιστη αποδοση μεσα σε 30 λεπτα εχει φτασει η θερμοκρασια 19 βαθμους. Για συντηρη τον χωρο στους 20 βαθμους με ρυθμιση κλιματιστικου στους 24 καιει 650watt/h. Στην χαμηλη σκαλα αποδιδει 62 βαθμους ενω στη μεγαλη 55

κοιτα εγω εχω 12αρι σε 30τμ με διπλη μπαλκονοπορτα παλιο αλουμινιο χωρις αεροστεγανοτητα.. Τωρα με 4 βαθμους εξωτερικη και εσωτερικη 14.5 με 60% υγρασια στη μεγιστη αποδοση μεσα σε 30 λεπτα εχει φτασει η θερμοκρασια 19 βαθμους. Για συντηρη τον χωρο στους 20 βαθμους με ρυθμιση κλιματιστικου στους 24 καιει 650watt/h. Στην χαμηλη σκαλα αποδιδει 62 βαθμους ενω στη μεγαλη 55

..για συντηρηση του χωρου..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλει μία φίλη να βάλει σε ένα δωμάτιο περίπου 12τμ ένα κλιματιστικό για χειμώνα καλοκαίρι γιατί είδικα το χειμώνα δε μπορεί να κοιμηθεί από το κρύο (δεν ανάβουν καλοριφέρ στην πολυκατοικία) Το θέμα είναι ότι οι μπαλκονόπορτες είναι παλιές συρρώμενες νομίζω με μονό τζάμι, πλησιάζεις στις πόρτες και σου έρχεται κρύο. Αλλά και ο ένας ή δύο τοίχοι του δωματίου αν θυμάμαι καλά είναι εκτεθειμένοι μιας και δεν υπάρχει τίποτε άλλο γύρω γύρω. Είναι και πάνω πάνω όροφος (άρα και η πλάκα από πάνω δεν έχει τίποτα). 

Ρώτησε σε ένα γνωστό μας και τις προτείνει panasonic ή fujitsu σε 9άρι, αλλά εγώ θα το φοβόμουν το 9άρι λόγω των παραπάνω συνθηκών. Εσάς η εμπειρία τι λέει; Να κοιτάξει σε κάνα 12άρι; Τον ρώτησε και για inventor και της είπε ότι είναι λίγο κατώτερα των panasonic και fujitsu  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...