Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας βάλει 12αρι inverter να είναι σίγουρα καλυμμένη. Και μεγαλύτερο να είναι αφού ειναι inverter θα δουλευει και θα καταναλώνει, για ότι πραγματικά παράγει. Υπόψη η απόδοση στη ζέστη είναι διαφορετική  απο το κρυο. Επίσης υπάρχει και συνετελστής απόδοσης δαφορετικός σε κάθε κλιματιστικό οπότε αυτά παίζουν ρόλο να δουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα αγόρασα το Hitachi Perfomance RAK-50PPB και το χρησιμοποιώ για θέρμανση. Αλλα δυστυχώς το έχω βάλει στους 29 και το δωμάτιο δνε ξεπερνάει τους 19-20. Γιατι συμβαίνει αυτό; Ο χώρος είναι 45τμ. Και έχω θερμικές απώλειες λογο τζαμαρίας και μονου τουβλου απο κάτω. Αλά και πάλι δεν έπρεπε να το κάνει το σπίτι φούρνο; Τι ρυθμίσεις να βάλω; Ο τεχνικος που ηρθε και μέτρησε βρήκε οτι βγάζει πάνω 55 βαθμούς ζεστό άερα εσωτερικά στις περσίδες. Οπότε τι φταίει; Ευχαριστώ πολύ!

Λίγα τα btu για τον χώρο αυτό. Αυτό είναι το πιθανότερο σενάριο. Ήθελες μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην το σκέφτεται καν για 9άρι. Είναι πολύ αδύναμα. 12άρι μίνιμουμ.

Απο πού και ως που είναι αδύναμα; Ετσι γενικά είναι αδύναμα; 

Σε δωμάτιο αμόνωτο 13 τ.μ  7άρι θέλω και το 9άρι που βαλα τελικά είναι υπερβολικό.

 

Εξαρτάται την περίπτωση.

Παιδιά θέλει μία φίλη να βάλει σε ένα δωμάτιο περίπου 12τμ ένα κλιματιστικό για χειμώνα καλοκαίρι γιατί είδικα το χειμώνα δε μπορεί να κοιμηθεί από το κρύο (δεν ανάβουν καλοριφέρ στην πολυκατοικία) Το θέμα είναι ότι οι μπαλκονόπορτες είναι παλιές συρρώμενες νομίζω με μονό τζάμι, πλησιάζεις στις πόρτες και σου έρχεται κρύο. Αλλά και ο ένας ή δύο τοίχοι του δωματίου αν θυμάμαι καλά είναι εκτεθειμένοι μιας και δεν υπάρχει τίποτε άλλο γύρω γύρω. Είναι και πάνω πάνω όροφος (άρα και η πλάκα από πάνω δεν έχει τίποτα). 

Ρώτησε σε ένα γνωστό μας και τις προτείνει panasonic ή fujitsu σε 9άρι, αλλά εγώ θα το φοβόμουν το 9άρι λόγω των παραπάνω συνθηκών. Εσάς η εμπειρία τι λέει; Να κοιτάξει σε κάνα 12άρι; Τον ρώτησε και για inventor και της είπε ότι είναι λίγο κατώτερα των panasonic και fujitsu  :wacko:

Καθόλου κατώτερα απο Panasonic και fujitsu. Τα inventor είναι κορυφαία μηχανήματα και αν μιλάμε για αξιοπιστία σαφώς και είναι ανώτερα απο όλα μαζί με τα Gree .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σε fujitsu θα πάει σε ένα 12άρι στα 540€ αν κατάλαβα καλά. Δε ξέρω ακριβώς μοντέλο. Λογικά αυτό θα είναι. Βλέπω τρελά νούμερα σε BTU ότι αποδίδει. Είναι αληθινά;

Καλύτερα πιστεύω λίγο μεγαλύτερο να έχει και την άνεση μπας και ζεσταίνει/ψύχει και λίγο από το υπόλοιπο σπίτι (διάδρομο, μπάνιο που βολεύει :P )

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι εμένα προσωπικά μου γεμίζει το μάτι αυτό το inventor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σε fujitsu θα πάει σε ένα 12άρι στα 540€ αν κατάλαβα καλά. Δε ξέρω ακριβώς μοντέλο. Λογικά αυτό θα είναι. Βλέπω τρελά νούμερα σε BTU ότι αποδίδει. Είναι αληθινά;

Καλύτερα πιστεύω λίγο μεγαλύτερο να έχει και την άνεση μπας και ζεσταίνει/ψύχει και λίγο από το υπόλοιπο σπίτι (διάδρομο, μπάνιο που βολεύει :P )

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι εμένα προσωπικά μου γεμίζει το μάτι αυτό το inventor. 

 

Ναι τόσο αποδίδει εφόσον ο χώρος δεν έχει θερμανθεί μπορεί να φτάσει και το μέγιστο, δεν γνωρίζω βέβαια αν ο SCOP/SEER που λένε αφορά όλα τις κλίμακες ισχύος ή μόνο στην ονομαστική. Από αυτά που βλέπω το inventor είναι καλύτερο, ναι μεν έχει χαμηλότερη μέγιστη ισχύ στην θέρμανση από το fujitsu αλλά στην θέρμανση είναι Α+++ με πολύ καλύτερο SCOP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σε fujitsu θα πάει σε ένα 12άρι στα 540€ αν κατάλαβα καλά. Δε ξέρω ακριβώς μοντέλο. Λογικά αυτό θα είναι. Βλέπω τρελά νούμερα σε BTU ότι αποδίδει. Είναι αληθινά;

Καλύτερα πιστεύω λίγο μεγαλύτερο να έχει και την άνεση μπας και ζεσταίνει/ψύχει και λίγο από το υπόλοιπο σπίτι (διάδρομο, μπάνιο που βολεύει :P )

 

Η αλήθεια πάντως είναι ότι εμένα προσωπικά μου γεμίζει το μάτι αυτό το inventor. 

Στην θερμική απόδοση το 19000 btu είναι λάθος. Αποδίδει 13600 btu και στην ψύξη 11600

 

To inventor που ποσταρες είναι αυτό που θα πρότεινα και γω. Είναι πολύ πιο οικονομικό σε κατανάλωση απο το fujitsu . Κατα πολύ όμως. Έχει και ιονιστή που αυτό είναι θετικό για την υγεία. Έχει και τεχνολογια ifeel που το fujitsu αν θυμάμαι καλά δεν έχει ανάλογη τεχνολογία. Γενικά έχει περισσότερες λειτουργίες το inventor.

Μεγάλο συν η τεράστια εγγύηση του και το όνομα που βρίσκεται πίσω απο την κατασκευή και την τεχνολογία του.

 

Ενα αρνητικό που χει το inventor είναι ότι είναι πιο θορυβώδης απο το fujitsu . To μόνο αρνητικό που του βρίσκω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς τα dB που γράφουν είναι σε μέγιστη ισχύ και τα 31 στην εσωτερική μονάδα δεν θα ακούγονται συνέχεια, έτσι δεν είναι; Ναι βλέπω κι εγώ ότι έχει κάποια περισσότερα πράγματα + τα 10 χρόνια εγγύηση στο συμπιεστή αλλά πραγματικά δε καταλαβαίνω γιατί είναι φθηνότερο από άλλα αντίστοιχα fujitsu, panasonic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς τα dB που γράφουν είναι σε μέγιστη ισχύ και τα 31 στην εσωτερική μονάδα δεν θα ακούγονται συνέχεια, έτσι δεν είναι; Ναι βλέπω κι εγώ ότι έχει κάποια περισσότερα πράγματα + τα 10 χρόνια εγγύηση στο συμπιεστή αλλά πραγματικά δε καταλαβαίνω γιατί είναι φθηνότερο από άλλα αντίστοιχα fujitsu, panasonic...

Εργατικά χέρια  (made in china ) και επίσης δεν πληρώνεις όνομα. Πληρώνεις value for money .

 

Τα 31 db 99  % αναφέρονται στην στάθμη θορύβου της εσωτερικής μονάδας στην χαμηλή λειτουργία του ανεμιστήρα. 

 

Πάντως αν η κοπελιά θέλε ινα κοιμάται με ανοιχτό κλιματιστικό και είναι ευαίσθητη σε θορύβους κατα την διάρκεια του ύπνου. Δηλαδή θέλει απόλυτη ησυχία τότε δεν θα λεγα το inventor . Όχι ότι θα ακούει κανένα αεροπλάνο αλλά θα ακούγεται λίγο.

http://www.inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/seira-passion-all-dc-inverter-klasi-a-plus-plus/

 

Το χω ξανα αναφέρει πολλές φορές αλλά θα το πω άλλη μια. Τα inventor είναι απλά μια στάμπα της Ελληνικής εταιρίας. Τα μηχανήματα με την στάμπα inventor είναι κατασκευής και τεχνογνωσίας Gree .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα κι εγώ το λινκ και το χάζευα πριν λίγο και όντως τα 31dB είναι τα ελάχιστα και όχι τα μέγιστα. Όχι δεν έχει θέμα με θόρυβο. Έχει συνηθίσει με τρόμπες και φίλτρα ενυδρείων να βουίζουν και να κατουράνε 24 ώρες το 24ωρο :P

 

Αυτα που δε καταλαβαίνω είναι για τις περσίδες* και τις ταχύτητες του εσωτερικού ανεμιστήρα. Λέει 12 ταχύτητες ανεμιστήρας άρα δεν έχει χειροκίνητο; (δεν είναι δυνατόν να έχει 12 χειροκίνητες ταχύτητες) Εκτός και αν έχει 5 χειροκίνητες και στο Auto παίζει και με ενδιάμεσες. (αυτό θα ήταν το λογικό με βάση το δικό μου μυαλό βασικά)

 

*

Αποθήκευση θέσης περσίδας

Η κλιματιστική μονάδα διατηρεί την προηγούμενη ρύθμιση της θέσης της οριζόντιας περσίδας
Δηλαδή; Τι εννοεί ότι διατηρεί την προηγούμενη θέση; Αφού το τηλεκοντρόλ δίνει την εντολή για το που την θες αν θες χειροκίνητη, οπότε όταν το ξανα ανοίξεις το κοντρόλ θα ξαναδώσει την προηγούμενη θέση που είχες ούτως η άλλως. 
 
Μου φαίνεται λένε μπαρούφες προσπαθώντας να εντυπωσιάσουν για αυτονόητα πράγματα... Δε μ'αρέσει αυτό. Και το τηλεκοντρόλ είναι άθλιο κατα τα γούστα μου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλει μία φίλη να βάλει σε ένα δωμάτιο περίπου 12τμ ένα κλιματιστικό για χειμώνα καλοκαίρι γιατί είδικα το χειμώνα δε μπορεί να κοιμηθεί από το κρύο (δεν ανάβουν καλοριφέρ στην πολυκατοικία) Το θέμα είναι ότι οι μπαλκονόπορτες είναι παλιές συρρώμενες νομίζω με μονό τζάμι, πλησιάζεις στις πόρτες και σου έρχεται κρύο. Αλλά και ο ένας ή δύο τοίχοι του δωματίου αν θυμάμαι καλά είναι εκτεθειμένοι μιας και δεν υπάρχει τίποτε άλλο γύρω γύρω. Είναι και πάνω πάνω όροφος (άρα και η πλάκα από πάνω δεν έχει τίποτα). 

:wacko:

Για την αποδοση αναλογα τι απαιτησεις εχει.. Αν στο δωματιο παιζουν χαμηλες θερμοκρασιες δηλαδη κατεβαινει και κατω απο τους 15 βαθμους και αυτη αρχιζει να αισθανεται καλα απο τους 21 βαθμους και πανω τοτε σιγουρα θελει 12αρι. Τα fujitsu ειναι πιο αθορυβα απο τα panasonic(συγκριση σε φθηνη σειρα) Τα panasonic ομως εχουν καλυτερη διαχειριση inverter(χαμηλοτερη καταναλωση). Εγω θα προτεινα να παρει αυτο https://www.skroutz.gr/s/5052350/Fujitsu-Ecolandia-ASYG35LLCR.htmlγιατι τα panasonic ειναι πιο ακριβα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω το Toshiba RAS-167SKV. Εχει φιλτρο hepa. Ξερει κανεις εαν γινεται να το καθαρισω; Το εχω 4 μηνες το inverter. Επισης, γινεται να αγορασω περισσοτερα κομματια και να τα τοποθετησω παντου; Το υπαρχων φιλτρο καλυπτει μικρο χωρο του inverter.

 

post-69898-0-09330000-1422812612_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γειασας! 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός κλιματιστικού για ενιαίο χώρο σαλόνι-κουζίνα 40m2 σύνολο. Το διαμέρισμα είναι σε καινούρια 5 όροφη πολυκατοικία στην Αθήνα. Είναι στον 4ο όροφο με ύψος ορόφου γύρω στα 272cm. 
https://www.dropbox.com/s/...%20ac.JPG?dl=0
Το σπίτι έχει διπλά τζάμια και ο χώρος όπως βλέπετε και στο αρχείο έχει μια πόρτα που οδηγεί σε μπαλκόνι (πάνω δεξιά από την οποία είναι ο χώρος για να μπει το κλιματιστικό), και μια πόρτα και ένα παράθυρο στην κουζίνα. Επίσης έχει μια πόρτα εισόδου και μια πόρτα που οδηγεί σε χολ.
Θα ήθελα ένα κλιματιστικό που να καλύπτει το χώρο σαλόνι – κουζίνα, καταρχήν να κοιτάω για 24BTU? Τι μου προτείνετε από μάρκες μοντέλα? Μπορώ να βάλω κάτι που να φτάνει και στο ένα τουλάχιστον υπνοδωμάτιο?
Θα ήθελα να έχει καλά φίλτρα, αξιόπιστο, οικονομικό και όσο πιο αθόρυβο γίνεται.
Το θέλω και για θέρμανση και για ψύξη.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...