Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειασας! 

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός κλιματιστικού για ενιαίο χώρο σαλόνι-κουζίνα 40m2 σύνολο. Το διαμέρισμα είναι σε καινούρια 5 όροφη πολυκατοικία στην Αθήνα. Είναι στον 4ο όροφο με ύψος ορόφου γύρω στα 272cm. 

https://www.dropbox.com/s/...%20ac.JPG?dl=0

Το σπίτι έχει διπλά τζάμια και ο χώρος όπως βλέπετε και στο αρχείο έχει μια πόρτα που οδηγεί σε μπαλκόνι (πάνω δεξιά από την οποία είναι ο χώρος για να μπει το κλιματιστικό), και μια πόρτα και ένα παράθυρο στην κουζίνα. Επίσης έχει μια πόρτα εισόδου και μια πόρτα που οδηγεί σε χολ.

Θα ήθελα ένα κλιματιστικό που να καλύπτει το χώρο σαλόνι – κουζίνα, καταρχήν να κοιτάω για 24BTU? Τι μου προτείνετε από μάρκες μοντέλα? Μπορώ να βάλω κάτι που να φτάνει και στο ένα τουλάχιστον υπνοδωμάτιο?

Θα ήθελα να έχει καλά φίλτρα, αξιόπιστο, οικονομικό και όσο πιο αθόρυβο γίνεται.

Το θέλω και για θέρμανση και για ψύξη.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Ίσως να μπορείς να βάλεις και 18άρι . Αφού μιλάμε για καινούρια μονωμένη πολυκατοικία . Συμβουλέψου μηχανολόγο ή ψυκτικό να σου πει για το μέγεθος.

 

Απο κει και πέρα. Τι budget διαθέτεις;

Αμα σε ενδιαφέρει κάτι φθηνό οικονομικό αξιόπιστο και γενικα value for money τότε κοίτα σε inventor passion . 

Εναλλακτικά με περισσότερα χρήματα μπορείς να δεις σε HITATCHI FUJITSU και LG prestige 

 

Ως συμβουλή το κλιματιστικό να ναι απο Α++ και πάνω σε θέρμανση και ψύξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε με ενδιαφέρει από θέμα budget.

Θέλω κάτι για ψύξη-θέρμανση και να είναι καλό και αξιόπιστο.

 

Από μάρκες τι έχεις να προτείνεις?

 

Ίσως να μπορείς να βάλεις και 18άρι . Αφού μιλάμε για καινούρια μονωμένη πολυκατοικία . Συμβουλέψου μηχανολόγο ή ψυκτικό να σου πει για το μέγεθος.

Απο κει και πέρα. Τι budget διαθέτεις;
Αμα σε ενδιαφέρει κάτι φθηνό οικονομικό αξιόπιστο και γενικα value for money τότε κοίτα σε inventor passion . 
Εναλλακτικά με περισσότερα χρήματα μπορείς να δεις σε HITATCHI FUJITSU και LG prestige 

Ως συμβουλή το κλιματιστικό να ναι απο Α++ και πάνω σε θέρμανση και ψύξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με ενδιαφέρει από θέμα budget.

Θέλω κάτι για ψύξη-θέρμανση και να είναι καλό και αξιόπιστο.

 

Από μάρκες τι έχεις να προτείνεις?

Δες σε lg prestige (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα στο εμπόριο) αφου το budget δεν είναι θέμα. Εναλλακτικά αν βρεις παρόμοιο σε επιδόσεις μοντέλο με το το prestige δες σε HITATCHI FUJITSU

και διαφορετικά δες το inventor passion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε με ενδιαφέρει από θέμα budget.

Θέλω κάτι για ψύξη-θέρμανση και να είναι καλό και αξιόπιστο.

 

Από μάρκες τι έχεις να προτείνεις?

Αν δεν έχεις θέμα με το budget τότε χωρίς άλλη κουβέντα πας σε daikin.

Και αν το αντέχεις στην σειρά http://www.daikin.gr/for-your-home/needs/ventilation-and-air-purification/ventilation/

Πανάκριβα αλλά το αξίζουν.

Είναι τα μόνα που ελέγχουν και την υγρασία του χώρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις θέμα με το budget τότε χωρίς άλλη κουβέντα πας σε daikin.

Και αν το αντέχεις στην σειρά http://www.daikin.gr/for-your-home/needs/ventilation-and-air-purification/ventilation/

Πανάκριβα αλλά το αξίζουν.

Είναι τα μόνα που ελέγχουν και την υγρασία του χώρου

Δεν νομίζω να εννουσε για τέτοιο εύρος budget για να του πουμε το ururu sarata.

Anyway !!! Είναι το κορυφαίο κλιματιστικό της αγοράς με ventilation .

Απο κει και πέρα η ένσταση μου είναι σε οποιδήποτε άλλο daikin απλά δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Ναι είναι ποιοτικά αξιόπιστα αλλα πληρώνεις σήμα  και τα περισσότερα μοντέλα της δεν μπορούν να τα βάλουν με τον ανταγωνισμό . Μονο το ururu sarara βασιλεύει εδώ και πολλά χρόνια στην αυτοκρατορία των κλιματιστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Εχω βρει αυτό το μοντέλο Mitsubishi MSZ-GF71VE

είναι καλό?

ΝΟμίζω οτι τα DAIKIN φεύγουν πολύ στην τιμή...

Πολύ καλό μοντέλο απο άποψη αξιοπιστίας θορύβου και κατανάλωσης. Δεν έχει όμως ιονιστή (αν σε ενδιαφέρει αυτό απο άποψη υγείας)

Να ξέρεις ότι έχει 2 χρόνια εγγύηση . 

 

Αν θες με ιονιστή στα 24 btu να ναι οικονομικό σε καταναλωση και να χει όλες τις ευκολίες κοίτα το passion της inventor.

Aν σε ενδιαφέρει η μεγάλη εγγύηση τότε μόνο σε 2 κατασκευαστές βρίσκεις μεγάλη εγγύηση στην αγορά. Gree inventor δίνουν 10 χρόνια στον συμπιεστή και 5 χρόνια στα υπόλοιπά μέρη της μονάδας αρκεί  (όπως και ισχύει με όλες σχεδόν τις εγγυήσεις) να γίνεται κάθε χρόνο συντήρηση του μηχανήματος για να ισχύει η εγγύηση.

 

Καταρχάς πρώτη σου δουλειά είναι να δεις τί μεγεθος κλιματιστικού θες . 24ρι ή 18 άρι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα παρω 24αρι...για να μαι πιο ανετα...είναι και η κουζίνα.

 

Ο ιονιστής τι προσφέρει?

 

Ξέρω ότι εχει2 έτη για τα ηλεκτρικά και μηχανικά μέρη και 5 έτη για τον συμπιεστή , σωστα?

 

Οταν λες μεγάλη εγγυήση τι εννοεις? Τα Gree inventor  που αναφέρεις είναι η μάρκα invertor?Είναι καλή?

 

Σε ευχαριστώ!

Πολύ καλό μοντέλο απο άποψη αξιοπιστίας θορύβου και κατανάλωσης. Δεν έχει όμως ιονιστή (αν σε ενδιαφέρει αυτό απο άποψη υγείας)
Να ξέρεις ότι έχει 2 χρόνια εγγύηση . 

Αν θες με ιονιστή στα 24 btu να ναι οικονομικό σε καταναλωση και να χει όλες τις ευκολίες κοίτα το passion της inventor.
Aν σε ενδιαφέρει η μεγάλη εγγύηση τότε μόνο σε 2 κατασκευαστές βρίσκεις μεγάλη εγγύηση στην αγορά. Gree inventor δίνουν 10 χρόνια στον συμπιεστή και 5 χρόνια στα υπόλοιπά μέρη της μονάδας αρκεί  (όπως και ισχύει με όλες σχεδόν τις εγγυήσεις) να γίνεται κάθε χρόνο συντήρηση του μηχανήματος για να ισχύει η εγγύηση.

Καταρχάς πρώτη σου δουλειά είναι να δεις τί μεγεθος κλιματιστικού θες . 24ρι ή 18 άρι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα παρω 24αρι...για να μαι πιο ανετα...είναι και η κουζίνα.

 

Ο ιονιστής τι προσφέρει?

 

Ξέρω ότι εχει2 έτη για τα ηλεκτρικά και μηχανικά μέρη και 5 έτη για τον συμπιεστή , σωστα?

 

Οταν λες μεγάλη εγγυήση τι εννοεις? Τα Gree inventor  που αναφέρεις είναι η μάρκα invertor?Είναι καλή?

 

Σε ευχαριστώ!

Gree και inventor είναι μάρκες κλιματιστικών . Έχουν 5 χρόνια στα ηλεκτρικά και 10 στον συμπιεστή σε αντ΄ιθεση με τις αλλες μάρκς με 2 και 5 χρόνια αντιστοιχα. 

Ο ιονιστής καθαρίζει τον αέρα και είναι θέμα υγείας .Ψάξ το παραπάνω.

Λες να πάρεις 24άρι για να είσαι πιο άνετα. Λάθος σκεπτικό .Παίρνουμε μέγεθος κλιματιστικού που είναι ούτε μεγαλυτερο για τον χώρο μας ούτε μικρότερο όμως γιατί αλλιώς υπάρχουν επιπτώσεις στην άνεση που θα νιώθουμε στον χώρο μας. Το να επιλέξεις καταλληλα btu χώρου είναι υπόθεση ψυκτικού ή μηχανολόγου.

 

Σε γενικές γραμμές για την Gree και inventor . Η gree είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής κλιματιστικών στον κόσμο (βάση πωλήσεων ) Είναι επίσης εργοστάσιο κατασκευής και παραγωγής τεχνογνωσίας και αναλαμβάνει να κατασκευάζει και για άλλες εταιρίες κλιματιστικά. 

Η inventor είναι ελληνική εταιρία που τα κλιματιστικά της είναι κατασκευής και τεχνολογίας Gree . 

Επίσης να ξέρεις ότι πολλά DAIKIN φοράνε τεχνολογία της Gree και πολλα Gree τεχνολογία της Daikin μιας και gree-daikin έχουν απο κοινου εργοστάσια και ερευνητικά κέντρα εδώ και χρόνια  καθώς και μοιράζονται εμπειρία και τεχνογνωσία.

Πρίν ενώσουν τις δυνάμεις τους η Daikin ανέθετε στην Gree την κατασκευή κλιματιστικών για την Ιαπωνική αγορά με το σήμα της Daikin .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ανάμεσα στα παρακάτω μοντέλα ποιο προτείνετε?

www.electric-eshop.gr/p.MITSUBISHI-MSH-MUH-GA50VB.863392.html

www.e-expert.gr/ProductDetails/klimatism...i-RAS-RAC-18GH5.aspx

www.homelove.gr/index.php?option=com_vir...&vmcchk=1&Itemid=135

fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Toshiba-RA...-doseis.1133678.html

www.eshopexpert.gr/component/virtuemart/...detail.html?Itemid=0

Να αναφέρω ότι είμαι σε νησί και επειδή είναι συχνό φαινόμενο να καίγονται συσκευές δεν θέλω να πάρω inverter.

Θέλω το κλιματιστικό να έχει απόδοση περίπου 28500 btu/h

 

Εννοείται ότι είναι καλοδεχούμενες προτάσεις δικές σας εκτός λίστας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στα παρακάτω μοντέλα ποιο προτείνετε?

 

www.electric-eshop.gr/p.MITSUBISHI-MSH-MUH-GA50VB.863392.html

 

www.e-expert.gr/ProductDetails/klimatism...i-RAS-RAC-18GH5.aspx

 

www.homelove.gr/index.php?option=com_vir...&vmcchk=1&Itemid=135

 

fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Toshiba-RA...-doseis.1133678.html

 

www.eshopexpert.gr/component/virtuemart/...detail.html?Itemid=0

 

Να αναφέρω ότι είμαι σε νησί και επειδή είναι συχνό φαινόμενο να καίγονται συσκευές δεν θέλω να πάρω inverter.

 

Θέλω το κλιματιστικό να έχει απόδοση περίπου 28500 btu/h

 

Εννοείται ότι είναι καλοδεχούμενες προτάσεις δικές σας εκτός λίστας...

 

 

Όποιο και αν πάρεις να είναι inerter. Μπορείς με 10 ευρώ να πάρεις ένα πολύμπριζο ασφαλείας ή και μονή και θα είσαι αρχηγός.

 http://www.skroutz.gr/s/4364247/APC-P1-GR.html?from=catspan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στα παρακάτω μοντέλα ποιο προτείνετε?

 

www.electric-eshop.gr/p.MITSUBISHI-MSH-MUH-GA50VB.863392.html

 

www.e-expert.gr/ProductDetails/klimatism...i-RAS-RAC-18GH5.aspx

 

www.homelove.gr/index.php?option=com_vir...&vmcchk=1&Itemid=135

 

fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Toshiba-RA...-doseis.1133678.html

 

www.eshopexpert.gr/component/virtuemart/...detail.html?Itemid=0

 

Να αναφέρω ότι είμαι σε νησί και επειδή είναι συχνό φαινόμενο να καίγονται συσκευές δεν θέλω να πάρω inverter.

 

Θέλω το κλιματιστικό να έχει απόδοση περίπου 28500 btu/h

 

Εννοείται ότι είναι καλοδεχούμενες προτάσεις δικές σας εκτός λίστας...

Aπο το να παρεις ενα ενεργοβόρο συμβατικό και όχι ινβερτερ που μειονεκτεί σε πολλά συγκριτικά με τα ινβερτερ μπορείς απλα να προστατέψεις όλες τις συσκευές στο σπίτι σου απο φαινόμενα που καίγονται λόγο αστάθειας δικτύου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα στα παρακάτω μοντέλα ποιο προτείνετε?

 

www.electric-eshop.gr/p.MITSUBISHI-MSH-MUH-GA50VB.863392.html

 

www.e-expert.gr/ProductDetails/klimatism...i-RAS-RAC-18GH5.aspx

 

www.homelove.gr/index.php?option=com_vir...&vmcchk=1&Itemid=135

 

fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Toshiba-RA...-doseis.1133678.html

 

www.eshopexpert.gr/component/virtuemart/...detail.html?Itemid=0

 

Να αναφέρω ότι είμαι σε νησί και επειδή είναι συχνό φαινόμενο να καίγονται συσκευές δεν θέλω να πάρω inverter.

 

Θέλω το κλιματιστικό να έχει απόδοση περίπου 28500 btu/h

 

Εννοείται ότι είναι καλοδεχούμενες προτάσεις δικές σας εκτός λίστας...

 

Κανένα από τα παραπάνω μοντέλα δεν έχει αποδιδόμενη θερμική ισχύ 28500 btu/h. Τα περισσότερα έχουν υψηλή ενεργειακή κατανάλωση, το δε τελευταίο δεν αναγράφει καν τις καταναλώσεις και τους συντελεστές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To hitatchi με διαφορά !!

 

Καταρχάς είσαι σίγουρος ότι ο χώρος σου θέλει τόσο μεγάλο κλιματιστικό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...