Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγραψα το ιδιο ακριβως ποστ σε ενα αλλο τοπικ

 

Λοιπον ερχεται ο τεχνικος του καταστηματος στο σπιτι,ξηλωνει το κλιματιστικο που πρεπει να λειτουργει και το παιρνει(τον πληρωνεις για την δουλεια του)παιρνεις εσυ απο το μαγαζι,μονο κλιματιστικο inverter και εχεις μειωση 35% απο το καταστημα,μετα νομιζω το καταστημα τα βρισκει με το κρατος,το προγραμμα αυτο απευθεινετε μονο σε οικιες

 

Λοιπον κοστος,μιλωντας για το δωματιο σου,θες ενα 9αρι inverter,το πιο φτηνο που ειδα προχειρα στο κωτσοβολο ειναι ενα morris,στα 550,αρα μειον 35% ειναι στα 360 ευρω,αν δεν καλυψει το μαγαζι την απεγκατασταση και εγκατασταση του νεου(που σιγα μην το κανει)θες αλλα 80+80 περιπου ισον 160+520 ευρω,δεν αξιζει κατα την αποψη μου να το κανεις για ενα κλιματιστικο δωματιου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας.

Θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό για ενιαίο χώρο σαλονιού 42τ.μ. Ο καταστηματάρχης μου είπε για 18άρι [κάποιο fujitsu inverter A/A ή LG]. Ενώ σε ηλεκτρονικά καταστήματα είδα ότι τα 18άρια τα δίνουν για έως 36τ.μ. Τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια διευκρινηση ΑΛΛΟ ειναι το "κλιματιστικο με inverter" και ΑΛΛΟ ειναι "κλιματιστικο ενεργειακης κλασης Α+" το οποιο πιθανον να εχει και αυτο inverter μεσα..

Υπαρχουν κλιματιστικα με inverter που καινε πολυ ρευμα, τα νεα κλιματιστικα ειναι αυτα που το κουτι τους πανω γραφουν "ενεργειακη κλαση Α+" μη πατε σε κανα μαγαζι και σας κοροιδεψουν και σας δωσουν τιποτα inverter 10ετιας.. Να γραφει πανω ενεργειακη κλαση Α με μεγαλα πρασινα γραμματα..

 

Τα μαγαζια παιρνουν επιδοτηση ΜΟΝΟ για την αντικατασταση με νεα κλιματιστικα ενεργιακης κλασης Α.. και βρηκαν ευκαιρια τα λαμογια να πουλησουν οτι σαβουρα τους εχει απομηνει στις αποθηκες σε αυτους που δε ξερουν, γιατι πολυ απλα τα βαζουν σε υποτηθεμενη "εκπτωση" και εσυ νομιζεις οτι αγορασες κελεπουρι ευρωπαικο επιδοτουμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό για ενιαίο χώρο σαλονιού 42τ.μ. Ο καταστηματάρχης μου είπε για 18άρι [κάποιο fujitsu inverter A/A ή LG]. Ενώ σε ηλεκτρονικά καταστήματα είδα ότι τα 18άρια τα δίνουν για έως 36τ.μ. Τι να κάνω?

 

δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτάς...όλη η ιστορία με τα τετραγωνικά είναι μια τεράστια μπούρδα των μαγαζιών...αν δεν είσαι σίγουρος, είτε ρώτα έναν μηχανικό, είτε πάρε ένα 24άρι να είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό για ενιαίο χώρο σαλονιού 42τ.μ. Ο καταστηματάρχης μου είπε για 18άρι [κάποιο fujitsu inverter A/A ή LG]. Ενώ σε ηλεκτρονικά καταστήματα είδα ότι τα 18άρια τα δίνουν για έως 36τ.μ. Τι να κάνω?

 

Εγω εχω 12αρι χωρις inverter για χωρο 60 τ.μ ενιαιο. Κατεβαζει την θερμοκρασια αλλα αργει λιγο παραπανω απο π.χ ενα 18αρι.

Αυτο ειναι ολο..

Εχω καλη μονωση βεβαια στο σπιτι δεν εχω απωλειες ουτε ανιγοκλεινω παραθυρα και πορτες οταν δουλευει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φορητο κλιματιστικο τι λέτε; Εχετε κάποιο να προτείνετε;

 

Μόνο φορητά δεν είναι αυτά τα κλιματιστικά με τις σωλήνες που έχουν...:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις σωλήνες που έχουν...
Μακαρι να υπηρχε σε στυλ σομπας κλιματιστικό.

Γιατί δεν υπάρχουν???

Όταν λέμε σωλήνες τι εννοούμε? Χρειάζεται σωλήνας να βγαίνει έξω από το σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς φορητό κλιματιστικό ; Κάπου πρέπει να υπάρχει και ο συμπιεστής ο οποίος συνδέεται με σωλήνες με το κλιματιστικό.

 

@Sadamiraq, τη γνώμη έχεις για τα toshiba daisekai και συγκεκριμενα για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν υπάρχουν???

Όταν λέμε σωλήνες τι εννοούμε? Χρειάζεται σωλήνας να βγαίνει έξω από το σπίτι?

 

Εχει σωλήνα που βγαζει ζεστο αερα εξω...Είναι μια λύση όμως γιαυτους που δεν μπορουν να τρυπήσουν τον τοίχο ή μετακομίζουν συνέχεια.

 

Θέλω να πάρω ενα για τους παραπάνω λόγους αλλά δεν εχω ιδεα απο αυτα:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό για ενιαίο χώρο σαλονιού 42τ.μ. Ο καταστηματάρχης μου είπε για 18άρι [κάποιο fujitsu inverter A/A ή LG]. Ενώ σε ηλεκτρονικά καταστήματα είδα ότι τα 18άρια τα δίνουν για έως 36τ.μ. Τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...