Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη αλλά σχετικά με αυτό εγώ θα διαφωνήσω. Στην δικιά μου λογική όταν κάτι είναι made in japan, θεωρώ ότι είναι σίγουρα αξιόπιστο. 

Και τι είναι made in japan πλέον;;; Για ΄σένα παίζει ρόλο που συναρμολογείται κάτι ή που κατασκευάζεται κάτι εξολοκλήρου (η τεχνολογία που φοράει και τα εξαρτήματα) ; Γιατί αν σε ενδιαφέρει το δεύτερο συγνώμη κιόλας αλλά τα εξαρτήματα που φοράει οποιοδήποτε προϊόν στην σήμερον ημέρα δεν είναι από την χώρα συναρμολόγησης του και μόνο .

Δεν υπάρχει καθαρά Ιαπωνικό προιον .

Αυτή η αντίληψη που έχεις ίσχυε κατά πολύ κάποτε πριν πολλές δεκαετίες . Οχι τώρα. 

Και αν το made in Japan είναι η κορυφή της αξιοπιστίας εξήγησε μου γιατί παράδειγμα η Honda στην Ελλάδα έχει 50 περίπου φορές ανακαλέσει αυτοκινήτα λόγο προβλημάτων και η Κορεατικη hyundai έχει ΜΟΝΟ 4 φορές......

Απλά ένα παράδειγμα. Μπορώ να σου πώ άπειρα για να δείς ότι δεν παίζει ρόλο το made in πλέον αλλά το τί τεχνολογία φοράει και τι συναμρολόγηση έχει γίνει ΜΕ ΤΙ standards και ποιοτικούς ελέγχους .

 

Γιατί αν το πάμε έτσι όπως το σκέφτεσαι μην θεωρείς τα Daikin αξιόπιστα . Γιατί πλέον κάποια made in Japan Daikin έχουν στα σπλάχνα τους Κινέζικη τεχνογνωσία .

 

Αυτό που η Κίνα κάποτε ήταν η αναξιοπιστία η ίδια δεν ισχύει πλέον με την παγκοσμιοποίηση . Τίποτα δεν είναι καθαρά Ιαπωνικό τίποτα Καθαρα Κινέζικο τίποτα Καθαρά Γερμανικό.

 

Και μένα το αμάξι μου είναι Hyundai και made in Korea . Αλλά καθαρά κορεατικη τεχνολογια δεν έχει . Παράδειγμα φοράει δυναμό της Valeo (Γαλλία) 

Πολλά made in Korea hyundai φοράνε εγκεφάλους τεχνολογίας bosch και με σήμα της Kefico (Hyundai ) εξαιτίας του τότε joint venture της Bosch με την Kefico

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε αυτό που λες βέβαια υπάρχει και αντίλογος, το οτι διάφορες εταιρείες έχουν μεταφέρει στην Κίνα τα εργοστάσια κατασκευής των συσκευών τους δεν σημαίνει απαραίτητα οτι μειώθηκε η αξιοπιστία. Μπορεί συγκεκριμένες εταιρείες που ανέκαθεν είχαν υψηλή αξιοπιστία ποιότητα και διάρκεια ζωής των συσκευών τους να μετέφεραν εργοστάσια προς Κίνα Ινδία κτλ αλλά να φρόντισαν παράλληλα να διαδώσουν την αξιοπιστία τους και να ελέγχουν σοβαρά τα προϊόντα τους ώστε να μην ρισκάρουν στην αξιοπιστία τους, διαφορετικά θα αρχίσει η πτώση των πωλήσεών τους σε κάποιο βάθος χρόνου και αυτό θα κοστίσει στην εταιρεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι εχουν βαλει ηδη κλιματιστικα aux θα μας πουν παρατηρησεις?

βασικα με ενδιαφερει αν εχουν auto restart δηλαδη

να εκκινουν μονα τους αν διακοπει το ρευμα και επανελθει. δεν ρωταω το eshop γιατι δεν τους εμπιστευομαι. μπορει να πουν οτι εχει και να μην εχει!

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Συγνώμη αλλά σχετικά με αυτό εγώ θα διαφωνήσω. Στην δικιά μου λογική όταν κάτι είναι made in japan, θεωρώ ότι είναι σίγουρα αξιόπιστο. 

Και τι είναι made in japan πλέον;;; Για ΄σένα παίζει ρόλο που συναρμολογείται κάτι ή που κατασκευάζεται κάτι εξολοκλήρου (η τεχνολογία που φοράει και τα εξαρτήματα) ; Γιατί αν σε ενδιαφέρει το δεύτερο συγνώμη κιόλας αλλά τα εξαρτήματα που φοράει οποιοδήποτε προϊόν στην σήμερον ημέρα δεν είναι από την χώρα συναρμολόγησης του και μόνο .

Δεν υπάρχει καθαρά Ιαπωνικό προιον .

Αυτή η αντίληψη που έχεις ίσχυε κατά πολύ κάποτε πριν πολλές δεκαετίες . Οχι τώρα. 

Και αν το made in Japan είναι η κορυφή της αξιοπιστίας εξήγησε μου γιατί παράδειγμα η Honda στην Ελλάδα έχει 50 περίπου φορές ανακαλέσει αυτοκινήτα λόγο προβλημάτων και η Κορεατικη hyundai έχει ΜΟΝΟ 4 φορές......

Απλά ένα παράδειγμα. Μπορώ να σου πώ άπειρα για να δείς ότι δεν παίζει ρόλο το made in πλέον αλλά το τί τεχνολογία φοράει και τι συναμρολόγηση έχει γίνει ΜΕ ΤΙ standards και ποιοτικούς ελέγχους .

 

Γιατί αν το πάμε έτσι όπως το σκέφτεσαι μην θεωρείς τα Daikin αξιόπιστα . Γιατί πλέον κάποια made in Japan Daikin έχουν στα σπλάχνα τους Κινέζικη τεχνογνωσία .

 

Αυτό που η Κίνα κάποτε ήταν η αναξιοπιστία η ίδια δεν ισχύει πλέον με την παγκοσμιοποίηση . Τίποτα δεν είναι καθαρά Ιαπωνικό τίποτα Καθαρα Κινέζικο τίποτα Καθαρά Γερμανικό.

 

Και μένα το αμάξι μου είναι Hyundai και made in Korea . Αλλά καθαρά κορεατικη τεχνολογια δεν έχει . Παράδειγμα φοράει δυναμό της Valeo (Γαλλία) 

Πολλά made in Korea hyundai φοράνε εγκεφάλους τεχνολογίας bosch και με σήμα της Kefico (Hyundai ) εξαιτίας του τότε joint venture της Bosch με την Kefico

 

Ποτε δεν ειπα οτι τα κινεζικα δεν ειναι καλα. Απλα θεωρω οτι τα japan θα ειναι καλυτερα. Δηλαδα αν επρεπε να επιλεξεις αναμεσα σε 2 ΙΔΙΑ πραγματα με την ιδια τιμη πχ αυτοκινητο (καποια yaris νομιζω εβγαιναν απο japan κι καποια απο Τουρκια) δεν θα επελεγες το japan? Αυτο νομιζω οτι ρωτησε ο φιλος για ιδια πραγματα τι προτιμουμε.Αποστολή από το Lenovo P770 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν ειπα οτι τα κινεζικα δεν ειναι καλα. Απλα θεωρω οτι τα japan θα ειναι καλυτερα. Δηλαδα αν επρεπε να επιλεξεις αναμεσα σε 2 ΙΔΙΑ πραγματα με την ιδια τιμη πχ αυτοκινητο (καποια yaris νομιζω εβγαιναν απο japan κι καποια απο Τουρκια) δεν θα επελεγες το japan? Αυτο νομιζω οτι ρωτησε ο φιλος για ιδια πραγματα τι προτιμουμε.Αποστολή από το Lenovo P770 με τη χρήση Insomnia App

Στο παράδειγμα που παραθέτεις όχι . Κοιτάζω την εταιρία που τα κατασκευάζει όχι σε ποια χώρα . Δεν λέει κάτι η χώρα κατασκευής πλέον. Παλιά ναι . Τώρα δεν κοιτάς που είναι το εργοστάσιο. Κοιτάς stadards ελέγχου-ποιοτητας και κατασκευής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι εχουν βαλει ηδη κλιματιστικα aux θα μας πουν παρατηρησεις?

βασικα με ενδιαφερει αν εχουν auto restart δηλαδη

να εκκινουν μονα τους αν διακοπει το ρευμα και επανελθει. δεν ρωταω το eshop γιατι δεν τους εμπιστευομαι. μπορει να πουν οτι εχει και να μην εχει!

thanks

Kαπου ειχα διαβασει οτι δεν αποδιδουν καλα στην θερμανση..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι εχουν βαλει ηδη κλιματιστικα aux θα μας πουν παρατηρησεις?

βασικα με ενδιαφερει αν εχουν auto restart δηλαδη

να εκκινουν μονα τους αν διακοπει το ρευμα και επανελθει. δεν ρωταω το eshop γιατι δεν τους εμπιστευομαι. μπορει να πουν οτι εχει και να μην εχει!

thanks

Πολλά προβλήματα διαβάζω και δεν ε΄χουν κεντρική αντιπροσωπία απο όσο ξέρω Ελλάδα. ότι υποστήριξη έχεις θα την έχεις απο το e-shop και κάποιος κάπου είχε γράψει ότι είχε θέμα με αναμονή ανταλλακτικού.

 

Για μένα δεν αξίζει να πάρεις π.χ ένα 9άρι AUX για να γλιτώσεις 50-60 ευρώ που κάνει ένα toyotomi ή ένα inventor ή ένα carrier που είναι ανώτερα σε χαρακτηριστικά και σε εξοικονόμηση ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.ισχυει οτι πρεπει να υπαρχει αποσταση τουλ. 1.5μ a/c με το κουτι εξω?

2. το χουν βιδωσει πανω σε ξυλο οταν ανεβαζω φουλ τον ανεμιστηρα συντονιζει με το ξυλο και κανει βουητο σαν μπασο...υπαρχει λυση?π.χ. κατι σαν ricofon στην πλατη του a/c?

και το εβαλε εξουσιοδοτημενος της mitsubishi !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια ενδιαφερομαι για ενα 18αρι κλιματιστικό σε εναν χωρο 30τμ σαλονι κουζινα μαζι.η μονωση του σπιτιου ειναι καλη με αλουμινια και μονα τζαμια.Σκεφτομαι να παω για αυτο που εχω ψαξει λιγο.Εσεις πως το βλεπεται απο θεμα καταλωσεις και θορυβου εσωτερικης μοναδας?Εχετε και κατι αλλο να προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ενδιαφερομαι για ενα 18αρι κλιματιστικό σε εναν χωρο 30τμ σαλονι κουζινα μαζι.η μονωση του σπιτιου ειναι καλη με αλουμινια και μονα τζαμια.Σκεφτομαι να παω για αυτο που εχω ψαξει λιγο.Εσεις πως το βλεπεται απο θεμα καταλωσεις και θορυβου εσωτερικης μοναδας?Εχετε και κατι αλλο να προτείνετε?

Απο θορύβους είναι απο τα καλύτερα τι;ς αγοράς. Απο κατανάλωση επίσης. Απο φίλτρα είναι πλήρης καθώς και απο λειτουργίες. Δεν του λείπει κάτι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σας παιδιά,

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση.

Ενδιαφέρομαι να βάλω ένα κλιματιστικό σε ένα σπίτι 55τ.μ.

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι να ψύχει το σαλόνι (όπου και θα μπει) που είναι περίπου 15-18 τ.μ., αλλά για το βράδυ να στέλνει και λίγο ψύχρα προς το υπνοδωμάτιο (δε θέλω να γίνεται πάγος, απλά να έχει μια άνετη θερμοκρασία). Για το υπνοδωμάτιο περνάει από ένα διάδρομο 2 τ.μ. και το δωμάτιο είναι γύρω στα 10-12 τ.μ. Το σπίτι είναι καινούριο διαμέρισμα (του 2006) με διπλά τζάμια (συρόμενα) και βλέπει νότια. Γενικά έχει ήλιο, αλλά δεν το βαράει και πολύ. 2ος όροφος σε 5όροφη πολυκατοικία.

Γενικά σκεφτόμουν για ένα 18άρι, αλλά δεν έχω διαθέσιμα αρκετά λεφτά, άρρα θα πρέπει να είναι από τα φθηνά(στα 600 περιπου). Γι'αυτό μήπως να πάρω ένα καλό 12άρι?

Ακούω γνώμες και προτάσεις.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά,

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση.

Ενδιαφέρομαι να βάλω......

......Ακούω γνώμες και προτάσεις.

Ευχαριστώ πολύ.

Δεν ειναι θεμα 12αρι ή 18αρι.. Θα δυσαρεστηθεις γιατι πρεπει πρωτα να δουλεψει καποιες ωρες να παγωσει το σαλονι και μετα θα ξεκιναει να πηγαινει στο υπνοδωματιο.. Αρνητικα:Αυξημενη καταναλωση,μειωμενει αποδοση στο υπνοδωματιο με μεγαλη καθυστερηση..!!!

Λυσεις:βαζεις 2 κλιματιστικα ή εναν ανεμιστηρα να χτυπαει απο το σαλονι στο υπνοδωματιο για να επιταχυνεις την κινηση του ψυχρου αερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...