Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τη παρέα!! Επειδή το έχω χάσει λίγο με τα κλιματιστικά λίγο τα φώτα σας!! Θέλω να βάλω κλιματιστικά σε σαλονοκουζίνα 56τ.μ. και σε ένα δωμάτιο 17τ.μ.! Το σπίτι είναι μονοκατοικία με εξωτερική θερμοπρόσοψη ενεργειακά κουφώματα και διπλή μόνωση στο ταβάνι! Θέλω να τα δουλεύω χειμώνα-καλοκαίρι! Σε πόσα btu να ψάχνω για το κάθε χώρο; Οι ενεργειακές κλάσης πχ Α+ και Α+++ έχουν μεγάλες διαφορές στην κατανάλωση ή είναι ασήμαντες; Έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; Κάθε βοήθεια δεκτή!!

Τα α+++ εχουν να κανουν με την λειτουργια του inverter. Mην εχεις στο μυαλο σου οτι μπορει να σου αποδιδει πολυ κρυο αερα με 100watt λιγοτερο σε σχεση με ενα α+. Τα α+++ θα τα δεις απο την καλη μονωση του χωρου και απο τις περιορισμενες απαιτησεις σου..! Δηλαδη αν εξω εχει 38 βαθμους και το σπιτι σου δεν ειναι ενεργειακο και θελεις να εχεις 24 βαθμους εσωτερικη αντι για 27 θα φας καλα απο την δεη και ας λεει το κλιματιστικο σου α+++++!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω παρατηρησει πως αν εξω δεν κανει πολυ ζεστη και βαλω το κλιματιστικο σε απο 24οC και πανω, μυριζει περιεργα. Στους 23οC και κατω δεν υπαρχει προβλημα.

Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρικά ναι. Το δικό μου όταν ψύχει ή ζεσταίνει και φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία του δωματίου και σταματήσει η λειτουργία από τον συμπιεστή, δηλαδή να λειτουργεί σαν ανεμιστήρας, σε εκείνα τα διαστήματα μυρίζει κάπως αλλιώς σαν οσμή υγρασίας ή μούχλας, αυτή η οσμή σταματάει αν πάρει μπρος ξανά ο συμπιεστής για ψύξη ή θέρμανση. Εσύ λοιπόν αν το βάζεις σε υψηλή θερμοκρασία το καλοκαίρι και δεν απαιτείται να λειτουργεί συνέχεια στην ψύξη, θα λειτουργεί σαν ανεμιστήρας και θα μυρίζει αυτή η οσμή και σε εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εσύ λοιπόν αν το βάζεις σε υψηλή θερμοκρασία το καλοκαίρι και δεν απαιτείται να λειτουργεί συνέχεια στην ψύξη, θα λειτουργεί σαν ανεμιστήρας και θα μυρίζει αυτή η οσμή και σε εσένα.

 

Σε υψηλη θερμοκρασια το κλιματιστικο ή ο καιρος εξω?

Αν καταλαβα καλα, μου λες πως αν εχεις το κλιματιστικο στη θερμοκρασια δωματιου, τοτε ειναι που μυριζει?

Αλλα οταν φτασει στη θερμοκρασια δωματου τοτε το ινβερτερ δε σταματαει αυτοματα?

Σαν ανεμιστηρα αν το βαλω δεν μυριζει.

 

Αυτο που ειπα εγω το καταλαβες, ετσι? Κανει εξω οχι πολυ ζεστη, οπως πχ. αυτες τις μερες, το βαζω 24οC και πανω, τοτε ειναι που μυριζει. Αν εξω εχει 35οC τοτε δε μυριζει, ειτε 24 το βαλω ειτε 28.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε το εξής, βάλε το κλιματιστικό στην ψύξη αρχικά, και μετά από 20-30 λεπτά βάλτο να δουλεύει μόνο ανεμιστήρα και δες αν θα μυρίσει η μυρωδιά που λες. Αν οχι τότε κάτι άλλο παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Έχω δύο κλιματιστικά παλιά (δεν είναι inverter), ένα 9000btu firstline από carrefour και ένα Mitsubishi 12.000btu Made in Japan (φαντάσου πόσο παλιό είναι). Και τα δύο δουλεύουν κανονικότατα. Απλώς τα άλλαξα γιατί έβαλα inverter της Inventor. Έχει ιδέα κανείς αν μπορώ να τα πουλήσω και τα δύο και πόσο θα πιάσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρατηρησει πως αν εξω δεν κανει πολυ ζεστη και βαλω το κλιματιστικο σε απο 24οC και πανω, μυριζει περιεργα. Στους 23οC και κατω δεν υπαρχει προβλημα.

Ειναι φυσιολογικο αυτο?

θελει καθαρισμο. Αυτο συμβαινει οταν σταματαει να λειτουργει η εξωτερικη μοναδα(συμπιεστης).

Πρεπει να καθαριστουν καλα τα στοιχεια και ο ανεμιστηρας..

Αν και παλι μυριζει(λιγοτερο) τοτε ο μαστορας δεν εκανε καλα την δουλεια του.. ή πρεπει να κοιταξει μηπως θελει καθαρισμα η αποχετευση..

 

μην δωσεις πανω απο 20ε.. και θα σου ελεξουν και την πιεση του φρεον..

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Έχω δύο κλιματιστικά παλιά (δεν είναι inverter), ένα 9000btu firstline από carrefour και ένα Mitsubishi 12.000btu Made in Japan (φαντάσου πόσο παλιό είναι). Και τα δύο δουλεύουν κανονικότατα. Απλώς τα άλλαξα γιατί έβαλα inverter της Inventor. Έχει ιδέα κανείς αν μπορώ να τα πουλήσω και τα δύο και πόσο θα πιάσουν;

πριν 4 χρονια ειχα πουλησει ενα 12αρι firstline στα 50ε,το ειχα παρει το 2006
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει καθαρισμο. Αυτο συμβαινει οταν σταματαει να λειτουργει η εξωτερικη μοναδα(συμπιεστης).

Πρεπει να καθαριστουν καλα τα στοιχεια και ο ανεμιστηρας..

Αν και παλι μυριζει(λιγοτερο) τοτε ο μαστορας δεν εκανε καλα την δουλεια του.. ή πρεπει να κοιταξει μηπως θελει καθαρισμα η αποχετευση..

 

 

 

Τι καθαρισμο φιλε μου, απο τοτε που το πηρα υπαρχει το προβλημα, και παρουσιαζεται μονο υπο τις συνθηκες που ανεφερα (το βαζεις  σε >24-25οC ενω η θερμοκρασια του περιβαλλοντος δεν ειναι υψηλη). Αν ηταν θεμα καθαρισμου δε θα επρεπε να μυριζει συνεχεια?

 

Μπορει να λειτουργει η εσωτερικη μοναδα με κλειστη την εξωτερικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καθαρισμο φιλε μου, απο τοτε που το πηρα υπαρχει το προβλημα, και παρουσιαζεται μονο υπο τις συνθηκες που ανεφερα (το βαζεις  σε >24-25οC ενω η θερμοκρασια του περιβαλλοντος δεν ειναι υψηλη). Αν ηταν θεμα καθαρισμου δε θα επρεπε να μυριζει συνεχεια?

 

Μπορει να λειτουργει η εσωτερικη μοναδα με κλειστη την εξωτερικη?

ναι και απο καινουργιο μπορει να μυριζει.. πειραμα:παρε και ψεκασε με αρωματικο χωρου τα στοιχεια.. θα σταματησει αλλα μετα απο καποιες μερες αναλογα την χρηση θα ξεκινησει παλι να μυριζει..

Ναι δουλευει ο ανεμιστηρας σε χαμηλες στροφες.Απο κρυα που ειναι τα στοιχεια ζεσταινονται και ξεκιναει το αρωμα της λεβαντας..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε το εξής, βάλε το κλιματιστικό στην ψύξη αρχικά, και μετά από 20-30 λεπτά βάλτο να δουλεύει μόνο ανεμιστήρα και δες αν θα μυρίσει η μυρωδιά που λες.

 

Nα το βαλω υπο τις συνθηκες που ανεφερα ή υπο οποιεσδηποτε συνθηκες?

ναι και απο καινουργιο μπορει να μυριζει.. πειραμα:παρε και ψεκασε με αρωματικο χωρου τα στοιχεια.. θα σταματησει αλλα μετα απο καποιες μερες αναλογα την χρηση θα ξεκινησει παλι να μυριζει..

Ναι δουλευει ο ανεμιστηρας σε χαμηλες στροφες.Απο κρυα που ειναι τα στοιχεια ζεσταινονται και ξεκιναει το αρωμα της λεβαντας..!!!

 

Η αληθεια ειναι οτι δε καταλαβα τιποτα:P, παντως αρωματικο χωρου δε ψεκαζω στο δωματιο μου, αυτα τα πραγματα ειναι ανθυγιεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα το βαλω υπο τις συνθηκες που ανεφερα ή υπο οποιεσδηποτε συνθηκες?

 

 

Η αληθεια ειναι οτι δε καταλαβα τιποτα :P, παντως αρωματικο χωρου δε ψεκαζω στο δωματιο μου, αυτα τα πραγματα ειναι ανθυγιεινα.

μυριζει γιατι το κλιματιστικο σου εχει μυκητες και ξεκιναει να μυριζει οταν σταματαει η εξωτερικη μοναδα. Τι δεν μπορεις να καταλαβεις???

Οταν θα ερθουν οι ζεστες βαλτο στο 29 με 30 και εκει θα σου μυριζει.. γιατι του δινεις μεγαλυτερη θερμοκρασια απ οσο εχει μεσα και σταματαει ο συμπιεστης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβα ποτε σταματαει και γιατι ο συμπιεστης(αυτο ειναι η εκωτερικη μοναδα?). Ειναι μερος της λειτουργιας του?

29 με 30 βαθμους δε το βαζω ποτε, αλλα μοιαζει να ειναι το αντιστοιχο των 24 με καιρο σα τον τωρινο.

Τους μυκητες που λες πως τους εξοντωνω? Πως δημιουργηθηκαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβα ποτε σταματαει και γιατι ο συμπιεστης(αυτο ειναι η εκωτερικη μοναδα?). Ειναι μερος της λειτουργιας του?

29 με 30 βαθμους δε το βαζω ποτε, αλλα μοιαζει να ειναι το αντιστοιχο των 24 με καιρο σα τον τωρινο.

Τους μυκητες που λες πως τους εξοντωνω? Πως δημιουργηθηκαν?

θα στα πω απλα.. ο συμπιεστης παγωνει τα στοιχεια.. ο ανεμιστηρας με την σειρα του σου πεταει κρυο αερα απο τα στοιχεια που ειναι παγωμενα. Οταν εσυ του δωσεις μεγαλυτερη θερμοκρασια δινει εντολη να σταματησει ο συμπιεστης να δουλευει.Στο σημειο αυτο ξεκινανε τα στοιχεια σου σιγα-σιγα να ανεβαζουν θερμοκρασια και αν δεν ειναι καθαρα ξεκιναει να μυριζει..

ο συμπιεστης βρισκεται στην εξωτερικη και τα στοιχεια με τον ανεμιστηρα στην εσωτερικη.

οταν φτασει στην επιθυμητη θερμοκρασια που του εχεις ορισει εσυ τοτε σταματαει ο συμπιεστης.. δεν νομιζω ακομα να αναρωτιεσαι γιατι πρεπει να κλεισει ο συμπιεστης..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μιλας για τη κλασικη λειτουργια του ινβερτερ, οταν φτασει στην οριζομενη θερμοκρασια κλεινει μονο του, ετσι επιτυγχανεται εξοικονομηση ρευματος.

Τα στοιχεια που λες, μπορω να τα καθαρισω/πλυνω? Αν ναι, πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To inverter κλιματιστικό γενικά δεν κλείνει ποτέ. Πάντα δουλεύει ο συμπιεστής και κρατάει σταθερή θερμοκρασία . 
Σπανίως να κλείσει.
Η τεχνολογία inverter είναι στην ουσία μετατροπέας εναλλασόμενου ρεύματος σε συνεχές . Αυτό όμως μας δίνει ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Με εναλασσόμενο ρεύμα οι συμπιεστές έχουν 2 σκάλες λειτουργίας. ΟΝ full τα γκάζια τους και off (τα λεγόμενα συμβατικά κλιματιστικά ή τύπου on off) . Με συνεχές όμως έχουμε το σημαντικό πλεονέκτημα να μπορεί ο συμπιεστής να δουλεύει σε ένα τεράστιο φάσμα στροφών  (πολλές σκάλες λειτουργίας) οπότε προσαρμόζεται ο συμπιεστής με βάση τις απαιτήσεις σε btu του χώρου μας συντηρεί καλύτερα την θερμοκρασία του χώρου χωρίς αποκλίσεις σημαντικές . δουλεύει πολιτισμένα  (πιο αθόρυβα ) και γενικά έχουμε μια καλύτερη ενεργειακή απόδοση του μηχανήματος (μείωση κατανάλωσης )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...