Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατεληξα σε αυτο Mitsubishi MSZ/MUZ-FH50VE...

θα ηθελα να ξερα αν αυτο το κινεζικο inventor ειναι οντως αξιοπιστο(5-10χρονια εγγυηση!)...

Απο τα πιο αξιόπιστα της αγοράς. Made in China αλλά αυτό εδώ και πολλά χρόνια δνε καθορίζει την αξιοπιστία . Σχεδόν τα πάντα επώνυμα φτιάχνονται στην Κινα samsung εκτυπωτές laptops HP VAIO  κτλ κινητά τηλέφωνα επώνυμων εταιριών κ.α 

 

Στο θέμα μας τώρα. Η inventor είναι ελληνική εταιρία αλλα τα κλιματιστικά της είναι κατασκευής  Gree (China) . Η Gree ειναι παγκοσμίως το μεγαλύτερο εργοστάσιο κλιματισμού κατασκευής κλιματιστικών split units τόσο με την δικιά της επωνυμία καθώς και με την επωνυμία άλλων γνωστών εταιριών. Επίσης επενδύει στην έρευνα . Για να καταλάβεις σε τι επίπεδο είναι η εταιρία μην σου φανεί παράξενο αν ακούσεις Daikin να φορά εξαρτήματα της Gree ή να έχει παραχθεί απο αυτήν μιας και οι 2 εταιρίες έχουν εδω και μερικά χρόνια κοινοπραξία ανταλλαγής τεχνογνωσίας, απο κοινού γραμμές παραγωγής στην κίνα και απο κοινού ερευνητικά εργαστήρια . Πριν απο αυτό η Gree έφτιαξε για λογαριασμό της Daikin 500 000 κλιματιστικά για την αγορά της Ιαπωνίας .

Η gree είναι κρατική εταιρία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο τα πιο αξιόπιστα της αγοράς. Made in China αλλά αυτό εδώ και πολλά χρόνια δνε καθορίζει την αξιοπιστία . Σχεδόν τα πάντα επώνυμα φτιάχνονται στην Κινα samsung εκτυπωτές laptops HP VAIO  κτλ κινητά τηλέφωνα επώνυμων εταιριών κ.α 

 

Στο θέμα μας τώρα. Η inventor είναι ελληνική εταιρία αλλα τα κλιματιστικά της είναι κατασκευής  Gree (China) . Η Gree ειναι παγκοσμίως το μεγαλύτερο εργοστάσιο κλιματισμού κατασκευής κλιματιστικών split units τόσο με την δικιά της επωνυμία καθώς και με την επωνυμία άλλων γνωστών εταιριών. Επίσης επενδύει στην έρευνα . Για να καταλάβεις σε τι επίπεδο είναι η εταιρία μην σου φανεί παράξενο αν ακούσεις Daikin να φορά εξαρτήματα της Gree ή να έχει παραχθεί απο αυτήν μιας και οι 2 εταιρίες έχουν εδω και μερικά χρόνια κοινοπραξία ανταλλαγής τεχνογνωσίας, απο κοινού γραμμές παραγωγής στην κίνα και απο κοινού ερευνητικά εργαστήρια . Πριν απο αυτό η Gree έφτιαξε για λογαριασμό της Daikin 500 000 κλιματιστικά για την αγορά της Ιαπωνίας .

Η gree είναι κρατική εταιρία .

 

 

Η επισήμανση που κάνεις σήμερα, είναι καθοριστική.

 

Γι αυτό ακριβώς είναι καλά τα Gree (δεν βρίσκονται όμως με τίποτα στην αιχμή της τεχνολογικής ανάπτυξης), γιατί στην Κίνα,

οι διευθυντές των κρατικών υπηρεσιών στις οποίες παρουσιάζονται προβλήματα που δυσφημούν την παραγωγική της μηχανή,

δεν χάνουν μόνο τη θέση τους, χάνουν καμιά φορά και το ίδιο τους το κεφάλι (κυριολεκτικά).

 

Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου επίσης, ότι τα Mitsubishi είναι «Από τα πιο αξιόπιστα της αγοράς.»

 

Η άλλη Κίνα τώρα.

Αγόρασα πρόσφατα έναν ανακατασκευασμένο (από την ίδια την κατασκευάστρια-στην Κίνα) Η/Υ,

που ήταν πανάκριβος ως καινούργιο προϊόν.

(δεν αναφέρω όνομα, για να μην φανεί σαν αρνητική διαφήμιση)

Είχε πάθει βλάβη, γιατί είχαν τρέξει εντός λασπόνερα.

1. Το στεγνωμένο χώμα, στη μητρική δεν είχε καθαρισθεί.

2. Στην ίδια τη μητρική, 2 βίδες είχαν απλώς τοποθετηθεί, δεν την ακινητοποιούσαν, κουνιόταν σαν τραμπάλα,

όταν ξεκίνησα το καθάρισμα, πριν το προσέξω.

3. Αν δεν είχα αποφασίσει να αλλάξω τις μνήμες ακυρώνοντας την εγγύηση (1 χρόνο για τα ανακατασκευασμένα),

κάτι που ελάχιστοι κάνουν, και χαλούσε σε αυτό το διάστημα άντε να αποδείξω εγώ στον έλληνα πωλητή,

ότι τα λασπόνερα δεν έτρεξαν στο σπίτι μου.

Ότι δεν τον άνοιξα εγώ και ότι ξέρω χειριστώ με καλύτερο τρόπο το κατσαβίδι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η επισήμανση που κάνεις σήμερα, είναι καθοριστική.

 

Γι αυτό ακριβώς είναι καλά τα Gree (δεν βρίσκονται όμως με τίποτα στην αιχμή της τεχνολογικής ανάπτυξης), γιατί στην Κίνα,

οι διευθυντές των κρατικών υπηρεσιών στις οποίες παρουσιάζονται προβλήματα που δυσφημούν την παραγωγική της μηχανή,

δεν χάνουν μόνο τη θέση τους, χάνουν καμιά φορά και το ίδιο τους το κεφάλι (κυριολεκτικά).

 

Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου επίσης, ότι τα Mitsubishi είναι «Από τα πιο αξιόπιστα της αγοράς.»

 

Η άλλη Κίνα τώρα.

Αγόρασα πρόσφατα έναν ανακατασκευασμένο (από την ίδια την κατασκευάστρια-στην Κίνα) Η/Υ,

που ήταν πανάκριβος ως καινούργιο προϊόν.

(δεν αναφέρω όνομα, για να μην φανεί σαν αρνητική διαφήμιση)

Είχε πάθει βλάβη, γιατί είχαν τρέξει εντός λασπόνερα.

1. Το στεγνωμένο χώμα, στη μητρική δεν είχε καθαρισθεί.

2. Στην ίδια τη μητρική, 2 βίδες είχαν απλώς τοποθετηθεί, δεν την ακινητοποιούσαν, κουνιόταν σαν τραμπάλα,

όταν ξεκίνησα το καθάρισμα, πριν το προσέξω.

3. Αν δεν είχα αποφασίσει να αλλάξω τις μνήμες ακυρώνοντας την εγγύηση (1 χρόνο για τα ανακατασκευασμένα),

κάτι που ελάχιστοι κάνουν, και χαλούσε σε αυτό το διάστημα άντε να αποδείξω εγώ στον έλληνα πωλητή,

ότι τα λασπόνερα δεν έτρεξαν στο σπίτι μου.

Ότι δεν τον άνοιξα εγώ και ότι ξέρω χειριστώ με καλύτερο τρόπο το κατσαβίδι…

Συμφωνώ σε όλα μαζί σου . Γνωρίζω τι επικρατεί στον εργασιακό τομέα της Κινας  (όσα μπορώ να γνωρίζω τελοσπάντων )

Ανακατασκευασμένο ; Η ανακτασκευή έγινε απο την κατασκευάστρια ή απο το κατάστημα ; Όπως και νά χει η στάμπα της αναξιοπιστίας για τα made in china έχει περάσει προ πολλού . Ναι δεν σου λεω ότι δεν βγάζουν κινεζίες ακόμα αλλά βγάζουν πλέον κυρίως αξιόπιστα προιόντα. Αλλωστε οι μεγαλοεταιρίες Ευρωπαικές και Ιαπωνικές και Αμερικάνικες  δεν θα τους εμπιστεύονταν για την ακτασκευή των προιόντων τους αν δεν είχε η Κίνα ποιοτική γραμμή παραγωγής.

To που φτιάχνεται ενα προιόν (χώρα) δεν παίζει κανένα ρόλο με την παγκοσμιοποίηση πλέον. Για μένα παίζει ρόλο η εταιρία και η γραμμή παραγωγής τι standards ποιότητας χρησιμοποιεί . Τα iphone στην foxconn φτιάχνονται ,παρ όλο που είναι κινεζικη εταιρία είναι πολύ γνωστή για την ποιότητα των υπηρεσιών της αλλα πολύ κακή φήμη σε αλλα εργασιακά πραγματα :/

 

Διευκρίνιση : Αν ισχύει ακόμα 51 % των  μετοχών στο κράτος και 49 % σε ιδιώτες συμφωνα με wikipedia.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Ανακατασκευασμένο ; Η ανακτασκευή έγινε απο την κατασκευάστρια ή απο το κατάστημα ;

[...]

 

Διευκρίνιση : Αν ισχύει ακόμα 51 % των  μετοχών στο κράτος και 49 % σε ιδιώτες συμφωνα με wikipedia.

 

 

 

Ανακατασκευή από το εργοστάσιο  και αποστολή σε Ευρώπη.

 

Η εδώ εταιρεία είχε φέρει δεκάδες κομμάτια, μέσω Ολλανδικής εταιρείας,

που μοίρασε και σε Γερμανία, Βέλγιο κτλ.

Άλλωστε ξέρω πως δουλεύουν στην Ολλανδία, έχω ζήσει και εργασθεί εκεί.

Μόνο ο περίφημος Van Den Hul (για όσους ξέρουν), έκανε ανακατασκευές σε προϊόντα hi-fi, με τιμές στα σύννεφα…

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/489120-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B1%CF%82-inventor-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CE%B7-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CE%BC%CE%B7-%CF%83%CE%B1%CF%82/

τα inventor ειναι φασον της gree δηλ?

παρολο που εισαγονται και τα gree?!

τωρα για το κοβουν κεφαλια στην κινα σε κρατικες θεσεις δεν το ξερω.μηπως τα μπερδευετε με β.κορεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/489120-%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B1%CF%82-inventor-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CE%B7-%CE%B3%CE%BD%CF%89%CE%BC%CE%B7-%CF%83%CE%B1%CF%82/

τα inventor ειναι φασον της gree δηλ?

παρολο που εισαγονται και τα gree?!

τωρα για το κοβουν κεφαλια στην κινα σε κρατικες θεσεις δεν το ξερω.μηπως τα μπερδευετε με β.κορεα?

Είναι κατασκευής Gree . Όχι φασόν. Δηλαδή δεν είναι ότι υπάρχει κάποιο μηχάνημα στο εμπόριο με την επωνυμία της gree και το ίδιο ακριβώς με επωνυμία inventor .Η gree φτιάχνει κατα παραγγελία και για άλλες εταιρίες .Δεν ξέρω λεπτομέρειες πάνω σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και απο μένα!.

Θέλω να αλλάξω το κλιματιστικό και θα ήθελα οι γνώστες να με βοηθήσουν.

Πρόκειτε για κατάστημα-internet cafe

Ο χώρος είναι 35 τετραγωνικά και έχει 11 υπολογιστές,το ταβάνι είναι ψιλούτσικο 3-3,5 μέτρα περίπου και η μία πλευρά είναι τζαμαρία οπου κάποιες ώρες της μέρας χτυπάει ο ήλιος.

Μέσα επήσης έχει 2 ψυγεία.

Ο πωλητής που μίλησα σήμερα μου είπε να βάλω 24άρι ενώ εγώ τώρα έχω 18άρι.

Η αλλαγή θα γίνει καθαρά για λόγους οικονομίας της δεη αυτό που έχω τώρα είναι συμβατικό 18άρι όπος είπα και καίει τον κόλ.. του..

Αξίζει καταρχάς να αλλάξω?θα δώ διαφορά στης κιλοβατώρες?24 για το χώρο μου θα κάνει όντος εξικονόμηση ρευματος σε σχέση με το 18άρι?


ο πωλητής μου πρώτεινε αυτό,http://www.kazanas.g...roduct_id=25725

ξερω δέν είναι το καλύτερο αλλά σκευτείτε οτι εγώ τώρα αυτό που έχω είναι μάρκα καρφούρ.

Εχω φτιάξει και θρεντ δέν ξέρω αν πρέπει να διαγραφεί η να απαντησει κάποιοσ εκει.

http://www.insomnia.gr/topic/575331-%CF%84%CE%B9-air-condition-%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CE%AC%CE%BB%CF%89/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι καιει εχει να κανει με τις απαιτησεις σου.. Και τα inverter καινε σε σχεση με αυτο που αποδιδουν..! Αλλα ειναι ετσι προγραμματισμενα να ανεβαζουν αργα τα ρευματα,να μην τα κρατανε για πολλα λεπτα στο pick με αποτελεσμα να σου κανει οικονομια σε αντιστοιχη αποδοση..

 

Για να καταλαβεις ενα ακριβο 12αρι αξιας 1000ε α+++ αποδιδει αργα και με τον δικο του τροπο.. οταν φτασει στο σημειο της αποδοσης που σε ικανοποιει πηγαινε στο ρολοι της δεη να δεις πως γυρναει..!!!

Επισης η καταναλωση οπως και η αποδοση του κλιματιστικου εχει να κανει με την εξωτερικη-εσωτερικη θερμοκρασια.

 

Εσυ με 11 υ/π,με τοσα ατομα μεσα,πορτα που ανοιγοκλεινει.. μεταφραζονται σε απωλειες-αυξημενη καταναλωση..

 

Αμα θες πραγματικη οικονομια βαζεις ενα inverter και δυο με τρεις επιτοιχιους ανεμιστηρες. Ετσι δεν χρειαζεται να ριχνεις πολυ την θερμοκρασια που ειναι ενεργοβορο..!

 

ΠΧ Αν η αρχικη εσωτερικη θερμοκρασια ειναι 30 βαθμους και θες να τους πας στους 24 με 25 βαθμους(κλιμα) θα καψεις 30-40% παραπανω σε σχεση με εσωτερικη 27-28 βαθμους(κλιμα+ανεμιστηρες).

 

Και να ξερεις το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο κλιμα σε συνδιασμο με ανεμιστηρα..

 

Τα HISENSE τα εχω δει σε γυμναστηριο και δουλευουν απροβληματιστα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και διαβάζοντας όλο το thread και καθώς θα προχωρήσω σε αγορά και εγκατάσταση ενός μηχανήματος 24 BTU θα ήθελα κάποια συμβουλή γιατί είμαι μεταξύ 3 κλιματιστικών σε παρόμοια τιμή και πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω.

 

Στα γρήγορα έίναι για ενιάιο χώρο σαλονοτραπεζαριοκουζίνα 50 τμ (2.70 ύψος και ένα μικρό άνοιγμα για τον πάνω όροφο που όμως απομονώνει)διπλά τζάμια (ένα βορινό παράθυρο και μία ανατολική μπαλκονόπορτα). θέση του AC θα είναι παραδίπλα από το βορινό παράθυρο (αυτό είναι σε 4 μέτρα τοίχο και βλέπει στην ευθεία περίπου 11 μέτρα μακριά) Το θέλω και για ψύξη και για θέρμανση . περιοχή Β.Π. ΑΘΗΝΩΝ

 

budget έως 900-1000 για το μηχάνημα.

 

Τα βάζω κατά σειρά αρχικής μου προτίμησης και κάνω κάποια σχόλια :

 

TOYOTOMI IZURU ECO TRN/TRG 71Z http://www.skroutz.gr/s/6339971/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-571ZR.html

το οποίο το βρίσκω στα 899 €

 

FUZITSU ASYG/AOYG-24LF A++/A - 24000Btu https://www.01aeraaa.gr/el/proionta/klimatismos/toixou/fujitsu-asyg-aoyg-24lf.html

το οποίο το βρίσκω στα 999 € και εκτός αυτού ο πωλητής μου είπε ότι τα fujitsu υπερτερούν των toyotomi στα 9-12 και αυτό αντιστρέφεται στα 18-24.

 

INVENTOR PASSION P4MVI κλπ http://www.skroutz.gr/s/6578895/Inventor-Passion-P4MVI-24WFR-P4MVO-24.html

το οποίο και αυτό 999 € το οποίο μου φαίνεται πολύ γιατί είχα ακούσει για VFM οπότε ήλπιζα τουλάχιστον να ήταν στο κατοστάρικο κάτω όπως το toyotomi.

 

και λόγω τιμής αλλά και λόγω ονόματος έχω ψιλοαποφασίσει για το toyotomi όμως σκέφτηκα μήπως υπήρχε κάποιος εδώ που να το έχει και μπορούσε να κάνει μια σύσταση ή αποτροπή καθώς και επίσης μήπως κάποιος από τα πιο έμπειρα μέλη που ήδη έχουν δώσει πολλές πληροφορίες έχει να συμπληρώσει κάτι !

(τα βασικά τα έχω διαβάσει : δηλαδή σχέσεις και προέλευση των inventor με gree - κίνα Ιαπωνία ή όπου φτιάχνετε το τογιοτόμι επίσης κλπ)

 

ψάχνω δεδομένου του budget μου την κορυφαία value for money επιλογή !

 

ευχαριστώ πολύ που το διαβάσατε :P

 

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μετρητη ρευματος ηλεκτρονικό μέσα στο μαγαζί οπότε βλέπω ανα πάσα στιγμή πόσο ρευμα καιω.

οι μετρήσεις μου λένε οτι χωρίς το κλιματιστικό έχω μέσο όρο κατανάλωσης 55-60 κιλοβατ'ωρες το 24ώρο.

Με το κλιματιστικό που έχω τώρα έχω μέσο όρο 85-90 μερικές φορές 100 κιλοβατ'ωρες οπότε το κλιματιστικό μου καίει αυτήν τη διαφορά,καιει πάρα πολύ...

Μήπος φταίει οτι είναι 18αρι και αναγαστικά δουλευει συνέχεια σε φουλ φορτίο για να καλύψει της ανάγκες του μαγαζιου?

Μήπος ένα 24άρι όντος θα μου έκανε οικονομία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και διαβάζοντας όλο το thread και καθώς θα προχωρήσω σε αγορά και εγκατάσταση ενός μηχανήματος 24 BTU θα ήθελα κάποια συμβουλή γιατί είμαι μεταξύ 3 κλιματιστικών σε παρόμοια τιμή και πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω.

 

Στα γρήγορα έίναι για ενιάιο χώρο σαλονοτραπεζαριοκουζίνα 50 τμ (2.70 ύψος και ένα μικρό άνοιγμα για τον πάνω όροφο που όμως απομονώνει)διπλά τζάμια (ένα βορινό παράθυρο και μία ανατολική μπαλκονόπορτα). θέση του AC θα είναι παραδίπλα από το βορινό παράθυρο (αυτό είναι σε 4 μέτρα τοίχο και βλέπει στην ευθεία περίπου 11 μέτρα μακριά) Το θέλω και για ψύξη και για θέρμανση . περιοχή Β.Π. ΑΘΗΝΩΝ

 

budget έως 900-1000 για το μηχάνημα.

 

Τα βάζω κατά σειρά αρχικής μου προτίμησης και κάνω κάποια σχόλια :

 

TOYOTOMI IZURU ECO TRN/TRG 71Z http://www.skroutz.gr/s/6339971/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-571ZR.html

το οποίο το βρίσκω στα 899 €

 

FUZITSU ASYG/AOYG-24LF A++/A - 24000Btu https://www.01aeraaa.gr/el/proionta/klimatismos/toixou/fujitsu-asyg-aoyg-24lf.html

το οποίο το βρίσκω στα 999 € και εκτός αυτού ο πωλητής μου είπε ότι τα fujitsu υπερτερούν των toyotomi στα 9-12 και αυτό αντιστρέφεται στα 18-24.

 

INVENTOR PASSION P4MVI κλπ http://www.skroutz.gr/s/6578895/Inventor-Passion-P4MVI-24WFR-P4MVO-24.html

το οποίο και αυτό 999 € το οποίο μου φαίνεται πολύ γιατί είχα ακούσει για VFM οπότε ήλπιζα τουλάχιστον να ήταν στο κατοστάρικο κάτω όπως το toyotomi.

 

και λόγω τιμής αλλά και λόγω ονόματος έχω ψιλοαποφασίσει για το toyotomi όμως σκέφτηκα μήπως υπήρχε κάποιος εδώ που να το έχει και μπορούσε να κάνει μια σύσταση ή αποτροπή καθώς και επίσης μήπως κάποιος από τα πιο έμπειρα μέλη που ήδη έχουν δώσει πολλές πληροφορίες έχει να συμπληρώσει κάτι !

(τα βασικά τα έχω διαβάσει : δηλαδή σχέσεις και προέλευση των inventor με gree - κίνα Ιαπωνία ή όπου φτιάχνετε το τογιοτόμι επίσης κλπ)

 

ψάχνω δεδομένου του budget μου την κορυφαία value for money επιλογή !

 

ευχαριστώ πολύ που το διαβάσατε :P

 

Δημήτρης

οποιο και να βαλεις να κοιταξεις να δουλευει σωστα το inverter δηλαδη κατα καποιο τροπο οταν φτανει στην επιθυμητη θερμοκρασια να πεφτει αρκετα χαμηλα στα watt και να μην σβηνει.. το αλλο να μην κανει θορυβο η εξωτερικη μοναδα.. Εγω θα κοιταζα σε inventor

Εχω μετρητη ρευματος ηλεκτρονικό μέσα στο μαγαζί οπότε βλέπω ανα πάσα στιγμή πόσο ρευμα καιω.

οι μετρήσεις μου λένε οτι χωρίς το κλιματιστικό έχω μέσο όρο κατανάλωσης 55-60 κιλοβατ'ωρες το 24ώρο.

Με το κλιματιστικό που έχω τώρα έχω μέσο όρο 85-90 μερικές φορές 100 κιλοβατ'ωρες οπότε το κλιματιστικό μου καίει αυτήν τη διαφορά,καιει πάρα πολύ...

Μήπος φταίει οτι είναι 18αρι και αναγαστικά δουλευει συνέχεια σε φουλ φορτίο για να καλύψει της ανάγκες του μαγαζιου?

Μήπος ένα 24άρι όντος θα μου έκανε οικονομία???

Σιγουρα με ενα inverter θα εβλεπες μια χ διαφορα.Το καλο ειναι οτι εχεις τον μετρητη(ρουφιανο) και θα κρινεις εσυ αυτη τη χ διαφορα αν αξιζε τελικα που αλλαξες το κλιματιστικο..!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και διαβάζοντας όλο το thread και καθώς θα προχωρήσω σε αγορά και εγκατάσταση ενός μηχανήματος 24 BTU θα ήθελα κάποια συμβουλή γιατί είμαι μεταξύ 3 κλιματιστικών σε παρόμοια τιμή και πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω.

 

Στα γρήγορα έίναι για ενιάιο χώρο σαλονοτραπεζαριοκουζίνα 50 τμ (2.70 ύψος και ένα μικρό άνοιγμα για τον πάνω όροφο που όμως απομονώνει)διπλά τζάμια (ένα βορινό παράθυρο και μία ανατολική μπαλκονόπορτα). θέση του AC θα είναι παραδίπλα από το βορινό παράθυρο (αυτό είναι σε 4 μέτρα τοίχο και βλέπει στην ευθεία περίπου 11 μέτρα μακριά) Το θέλω και για ψύξη και για θέρμανση . περιοχή Β.Π. ΑΘΗΝΩΝ

 

budget έως 900-1000 για το μηχάνημα.

 

Τα βάζω κατά σειρά αρχικής μου προτίμησης και κάνω κάποια σχόλια :

 

TOYOTOMI IZURU ECO TRN/TRG 71Z http://www.skroutz.gr/s/6339971/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-571ZR.html

το οποίο το βρίσκω στα 899 €

 

FUZITSU ASYG/AOYG-24LF A++/A - 24000Btu https://www.01aeraaa.gr/el/proionta/klimatismos/toixou/fujitsu-asyg-aoyg-24lf.html

το οποίο το βρίσκω στα 999 € και εκτός αυτού ο πωλητής μου είπε ότι τα fujitsu υπερτερούν των toyotomi στα 9-12 και αυτό αντιστρέφεται στα 18-24.

 

INVENTOR PASSION P4MVI κλπ http://www.skroutz.gr/s/6578895/Inventor-Passion-P4MVI-24WFR-P4MVO-24.html

το οποίο και αυτό 999 € το οποίο μου φαίνεται πολύ γιατί είχα ακούσει για VFM οπότε ήλπιζα τουλάχιστον να ήταν στο κατοστάρικο κάτω όπως το toyotomi.

 

και λόγω τιμής αλλά και λόγω ονόματος έχω ψιλοαποφασίσει για το toyotomi όμως σκέφτηκα μήπως υπήρχε κάποιος εδώ που να το έχει και μπορούσε να κάνει μια σύσταση ή αποτροπή καθώς και επίσης μήπως κάποιος από τα πιο έμπειρα μέλη που ήδη έχουν δώσει πολλές πληροφορίες έχει να συμπληρώσει κάτι !

(τα βασικά τα έχω διαβάσει : δηλαδή σχέσεις και προέλευση των inventor με gree - κίνα Ιαπωνία ή όπου φτιάχνετε το τογιοτόμι επίσης κλπ)

 

ψάχνω δεδομένου του budget μου την κορυφαία value for money επιλογή !

 

ευχαριστώ πολύ που το διαβάσατε :P

 

Δημήτρης

Απο αυτά τα toyotomi γενικά ή θα ακούσεις καλά λόγια ή θα ακούσεις πολύ κακα . 

 

Για μένα passion.  Υπερτερεί στα πάντα σε σύγκριση με το fujitsu . Κατανάλωση . Λειτουργίες, Δύναμη ανεμιστήρα, εγγύηση .

 

Aπο την άλλη το toyotomi αυτό είναι στην κατηγορία του passion . Με μόνη διαφορά ότι ίσως έιναι ελάχιστα πιο ενεργοβόρο στην θερμανση απο το passion καθώς και είναι πιο θορυβώδης μηχάνημα απο το passion . 

Απο λειτουργίες το toyotomi είναι στα ίδια επίπεδα με το passion απλα το passion προσφέρει κάτι παραπάνω σε φίλτρα (αλλά όχι κατι το σημαντικό ) καθώς και wifi που αν δεν απατόμαι είναι Wifi ready δηλαδή πρέπει να αγοράσεις τον adaptor για να γίνει wifi .

 

Οπότε για μένα passion και εναλλακτικά toyotomi τα οποία δεν τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση. 

Όσον αφορά ποια είναι το απόλυτο value for money στην αγορά , τα inventor στο 99% των περιπτωσεων για οικιακό κλιματισμό προς το παρόν .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Τότε θα κατευθυνθώ προς inventor που μου αρέσουν και πιο πολύ εξωτερικά και ήταν η αρχική μου επιλογή πριν με τουμπάρουν οι πωλητές! εντωμεταξύ βρίσκω τώρα το passion στα 979 και το vision στα 1029 οπότε αν είναι καλύτερο (γιατί πιο ωραίο είναι σίγουρα) σκέφτομαι να πάρω αυτό. το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι στην θέρμανση γράφει 2 ++ ενώ το πάσιον γράφει 3+++ ...

 

τα εκτύπωσα τώρα να τα ξανά-κοιτάξω από το επίσημο site αλλά αν έχεις κάποια γνώμη σύγκρισης μεταξύ των 2 της inventor εσύ ή κάποιος άλλος είναι ευπρόσδεκτη! 

στο σαλόνι ο θόρυβος δεν με νοιάζει και τόσο - περισσότερο με ενδιαφέρουν τα φίλτρα να είναι καλή η ατμόσφαιρα και σίγουρα η κατανάλωση ρεύματος! (με δεδομένο ότι θα του κάνω όσο πιο υποδειγματική χρήση του inverter όπως πρότεινε και ο φίλος παραπάνω).

 

ευχαριστώ και πάλι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την περιπτωση μου δέν ξέρω αν οντος θα κάνω αξιόλογη οικονομία.

Το θέμα είναι οτι εχω πολλες πηγές ζέστης στον ίδιο χώρο επήσης έχω και τον εξαερισμό ο οποίος δουλευει συνεχέια σε χαμιλο ρυθμό βαιβαια οπότε βγάζω έξω και πολύ απο το κρύο που παράγεται.

Οπότε η σκεψη μου είναι οτι είτε ινβερτερ είτε συμβατικο θα δουλευει συνέχεια στο φούλ..Εκτός αν παώ σε 24άρι και επαναφέρει γρήγορα την ψύξη οπότε να χαμιλώνει κάποιοες φορές εξοικονομόντας ενέργεια.εχω δίκιο η όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα πιο αξιόπιστα της αγοράς. Made in China αλλά αυτό εδώ και πολλά χρόνια δνε καθορίζει την αξιοπιστία . Σχεδόν τα πάντα επώνυμα φτιάχνονται στην Κινα samsung εκτυπωτές laptops HP VAIO  κτλ κινητά τηλέφωνα επώνυμων εταιριών κ.α 

 

Στο θέμα μας τώρα. Η inventor είναι ελληνική εταιρία αλλα τα κλιματιστικά της είναι κατασκευής  Gree (China) . Η Gree ειναι παγκοσμίως το μεγαλύτερο εργοστάσιο κλιματισμού κατασκευής κλιματιστικών split units τόσο με την δικιά της επωνυμία καθώς και με την επωνυμία άλλων γνωστών εταιριών. Επίσης επενδύει στην έρευνα . Για να καταλάβεις σε τι επίπεδο είναι η εταιρία μην σου φανεί παράξενο αν ακούσεις Daikin να φορά εξαρτήματα της Gree ή να έχει παραχθεί απο αυτήν μιας και οι 2 εταιρίες έχουν εδω και μερικά χρόνια κοινοπραξία ανταλλαγής τεχνογνωσίας, απο κοινού γραμμές παραγωγής στην κίνα και απο κοινού ερευνητικά εργαστήρια . Πριν απο αυτό η Gree έφτιαξε για λογαριασμό της Daikin 500 000 κλιματιστικά για την αγορά της Ιαπωνίας .

Η gree είναι κρατική εταιρία .

Η gree δεν ειναι κρατικη.....Η inventor δεν ειναι ελληνικη.

Κινεζικα ειναι,δουλευω στην αποθηκη που ερχονται απε ευθειας απο κινα.

Την διανομη την εχει αναλαβει ο μεγαλυτερος διανομεας της Κινας,αν με επιασες τι εννοω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...