Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποια inventor είναι wifi ready. Αυτό σημαίνει πως μπορείς να βάλεις μια wifi κάρτα (που έχει 60€) και να συνδεθείς στο ασύρματο δίκτυο ώστε να έχεις απομακρυσμένη διαχείριση.

 

Ξέρει κανείς αν αυτή η κάρτα των 60€ είναι απλά μια wifi κάρτα και αν βρούμε μια με ίδιο chip του εμπορίου, θα κάνουμε μια χαρά τη δουλειά μας με 15-20€?

 

INVENTOR-Module-Stick-Invertor.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ θέλω ένα για το μαγαζί μας το καλοκαίρι. Θα δουλεύει με ανοιχτές πόρτες. Έχω βάλει αεροκουρτινες. Το μαγαζί είναι 33 τετραγωνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 τετραγωνικά δωμάτιο σκέφτομαι τα παρακάτω κλιμαστικά (με σειρά προτίμησης):

  1. http://www.skroutz.gr/s/4944738/Fujitsu-Ecolandia-ASYG25LLCR.html
  2. http://www.skroutz.gr/s/6578939/Inventor-Life-L2VI-L2VO-09.html
  3. http://www.skroutz.gr/s/3479951/Fujitsu-ASYG25LLCP.html

Ποια είναι η γνώμη σας; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 τετραγωνικά δωμάτιο σκέφτομαι τα παρακάτω κλιμαστικά (με σειρά προτίμησης):

  1. http://www.skroutz.gr/s/4944738/Fujitsu-Ecolandia-ASYG25LLCR.html
  2. http://www.skroutz.gr/s/6578939/Inventor-Life-L2VI-L2VO-09.html
  3. http://www.skroutz.gr/s/3479951/Fujitsu-ASYG25LLCP.html

Ποια είναι η γνώμη σας; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

 

Ευχαριστώ.

Aπο τα 3 σε καμία περίπτωση το life γιατί κάνει θόρυβο πόσο μάλλον για υπνοδωμάτιο . 

 

Προτείνω απο τα 3 το πρώτο αλλά δεν είναι τόσο καλό σε κατανάλωση στην θέρμανση όπως επίσης αν δεν απατόμαι έχει τις απολύτως βασικές λειτουργίες.

 

Με διαφορά καλύτερη επιλογή σε όλα που δεν χωράει σύγκριση με αυτά τα 3 είναι το inventor vision .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dare_devil, μιλάω τελείως φιλικά και δεν έχω ιδέα από κλιμαστικά. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

 

Συγκρίνοντας το 1ο που έχω βάλει, είναι πιο οικονομικό με αυτό που λες και πιο φτηνό.

 

Χαρακτηριστικά το 1ο που έχω βάλει έχει:

  • Βαθμός Ενεργειακής Απόδοσης Ψύξης, Εποχικός βαθμός (SEER): 6.9
  • Βαθμός Ενεργειακής Απόδοσης Θέρμανσης, Εποχικός βαθμός (SCOP): 5.2
  • Απόδοση ψύξης σε kW/h: 2.5 kWh
  • Απόδοση θέρμανσης σε kW/h: 2.3 kWh

σε αντίθεση με αυτό που λες να έχει:

  • Βαθμός Ενεργειακής Απόδοσης Ψύξης, Εποχικός βαθμός (SEER): 6.5
  • Βαθμός Ενεργειακής Απόδοσης Θέρμανσης, Εποχικός βαθμός (SCOP): 5.1
  • Απόδοση ψύξης σε kW/h: 2.8 kWh
  • Απόδοση θέρμανσης σε kW/h: 2.6 kWh

Για ποιο λόγο είναι πιο οικονομικό αυτό που προτείνεις; Δεν καταλαβαίνω...

 

Στις λειτουργίες, το inventor vision βλέπω ότι έχει παραπάνω.

 

Κάποιος άλλος να βοηθήσει;

 

Με ενδιαφέρει και για δωμάτιο με ~38 τετραγωνικά. Τι μου προτείνετε εδώ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dare_devil, μιλάω τελείως φιλικά και δεν έχω ιδέα από κλιμαστικά. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

 

Συγκρίνοντας το 1ο που έχω βάλει, είναι πιο οικονομικό με αυτό που λες και πιο φτηνό.

 

Χαρακτηριστικά το 1ο που έχω βάλει έχει:

  • Βαθμός Ενεργειακής Απόδοσης Ψύξης, Εποχικός βαθμός (SEER): 6.9
  • Βαθμός Ενεργειακής Απόδοσης Θέρμανσης, Εποχικός βαθμός (SCOP): 5.2
  • Απόδοση ψύξης σε kW/h: 2.5 kWh
  • Απόδοση θέρμανσης σε kW/h: 2.3 kWh

σε αντίθεση με αυτό που λες να έχει:

  • Βαθμός Ενεργειακής Απόδοσης Ψύξης, Εποχικός βαθμός (SEER): 6.5
  • Βαθμός Ενεργειακής Απόδοσης Θέρμανσης, Εποχικός βαθμός (SCOP): 5.1
  • Απόδοση ψύξης σε kW/h: 2.8 kWh
  • Απόδοση θέρμανσης σε kW/h: 2.6 kWh

Για ποιο λόγο είναι πιο οικονομικό αυτό που προτείνεις; Δεν καταλαβαίνω...

 

Στις λειτουργίες, το inventor vision βλέπω ότι έχει παραπάνω.

 

Κάποιος άλλος να βοηθήσει;

 

Με ενδιαφέρει και για δωμάτιο με ~38 τετραγωνικά. Τι μου προτείνετε εδώ;;;

Σε οικονομία δεν είναι καλύτερο . Είδα λάθος τιμές σε κάποιο site . Είναι στα ίδια επίπεδα με το fujitsu στην θέρμανση αλλά στην ψύξη το fujitsu είναι λίγο καλύτερο σε καταναλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταλήξει σε αυτό, για το σαλόνι Κάποιο σχόλιο ή κάποια άλλη πρόταση;

Για την κρεβατοκάμα είμαι ανάμεσα σε αυτό, ή σε αυτό ή σε αυτό ή σε αυτό. Είμαι αρκετά μπερδεμένος για τα μικρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταλήξει σε αυτό, για το σαλόνι Κάποιο σχόλιο ή κάποια άλλη πρόταση;

Για την κρεβατοκάμα είμαι ανάμεσα σε αυτό, ή σε αυτό ή σε αυτό ή σε αυτό. Είμαι αρκετά μπερδεμένος για τα μικρά.

Για υπνοδωμάτιο το vision με διαφορά !

 

Για σαλόνι άσε το izuru στην άκρη πολλοί παραπονούνται για θόρυβο .

Σαλονι σου προτείνω passion !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Dare-Devil για την απάντησή σου.

 

Βέβαια, όπως και την 1η φορά που απάντησες ήσουν "κολλημένος" με τα vision και τα passion... Παίρνεις τίποτα ποσοστά;; Δεν εξηγείται αλλιώς :) :)

Γιατί αυτά που προτείνω είναι σαφώς καλύτερα και σε σχέση οικονομίας και θορύβου όπως λες. Έχεις κάποια προσωπική εμπειρία;;;

 

Γιατί το izuru που λες έχει 46 db ισχύς θορύβου εσωτερικού θορύβου, όταν το passion έχει 57 !!!! Πως γίνονται να παραπονιούνται;;

 

Επίσης, πολύ σημαντικό για εμένα (το πιο σημαντικό) είναι και τα σχόλια που υπάρχουν κάθε φορά. Για το passion δεν είδα ούτε ένα σχόλιο σε αντίθεση με το izuru που είχε ΜΟΝΟ θετικά σχόλια.

 

Εντελώς φιλικά και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Dare-Devil για την απάντησή σου.

 

Βέβαια, όπως και την 1η φορά που απάντησες ήσουν "κολλημένος" με τα vision και τα passion... Παίρνεις τίποτα ποσοστά;; Δεν εξηγείται αλλιώς :) :)

Γιατί αυτά που προτείνω είναι σαφώς καλύτερα και σε σχέση οικονομίας και θορύβου όπως λες. Έχεις κάποια προσωπική εμπειρία;;;

 

Γιατί το izuru που λες έχει 46 db ισχύς θορύβου εσωτερικού θορύβου, όταν το passion έχει 57 !!!!

Μην στηριζεστε απολυτα στα τεχνικα χαρακτηριστικα.. Για μενα ειναι απατη.. Το καλο κλιματιστικο ειναι αυτο που θα σου προτεινει καποιος γνωστης που το εχει βαλει και εχει συσκευες μετρησεως για ρευματα και θερμοκρασιες οπως εμπρακτος θα σου πει για τους θορυβους της εσωτ. και εξωτ. μοναδας.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Dare-Devil για την απάντησή σου.

 

Βέβαια, όπως και την 1η φορά που απάντησες ήσουν "κολλημένος" με τα vision και τα passion... Παίρνεις τίποτα ποσοστά;; Δεν εξηγείται αλλιώς :) :)

Γιατί αυτά που προτείνω είναι σαφώς καλύτερα και σε σχέση οικονομίας και θορύβου όπως λες. Έχεις κάποια προσωπική εμπειρία;;;

 

Γιατί το izuru που λες έχει 46 db ισχύς θορύβου εσωτερικού θορύβου, όταν το passion έχει 57 !!!! Πως γίνονται να παραπονιούνται;;

 

Επίσης, πολύ σημαντικό για εμένα (το πιο σημαντικό) είναι και τα σχόλια που υπάρχουν κάθε φορά. Για το passion δεν είδα ούτε ένα σχόλιο σε αντίθεση με το izuru που είχε ΜΟΝΟ θετικά σχόλια.

 

Εντελώς φιλικά και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Mην κοιτάς τα sites που πουλάνε τί λένε για τεχνικά χαρακτηριστικά . Του κατασκευαστή να κοιτάς . 

 

http://www.gedsa.gr/product/984/trntrg-556zr

 

http://www.inventoraircondition.gr/air-conditioners/home/wall-mounted/seira-passion-all-dc-inverter-p4mvi-18wfr-p4mvo-18/

 

Όχι δεν τα παίρνω ! Θα μπορούσα όμως !

 

Aπο σχόλια που λες αν λες ότι δεν βρίσκει σχόλια για το καινούριο passion to skroytz ναι συμφωνώ μόνο ένα σχόλιο υπάρχει . Αν μιλάς γενικά για τα ινβεντορ έχει πάρα πολλά σχόλια . 

Κοίτα ! Αν αγοράζεις ενα προϊόν με βάση τα σχόλια στο skroutz είναι μια λογική τακτική αλλα δεν έχει νόημα να σου πουμε εμείς τι να πάρεις απο κει και πέρα ! Εγω εχω αρκετούς γνωστούς μου που έχουν inventor σπιτι τους  και εγώ της Gree . Oταν πη΄ρα το Gree Hansol δεν υπήρχε ούτε μια κριτική πουθενά .Ούτε σε φορουμς δεν έβρισκα πληροφορίες . Καμία αποψη . Το πως βρήκα όμως πληροφορίες βρήκα μέσα απο επαγγελματίες και απο την σχολή μου και απο προσωπικο ψάξιμο για την εταιρία . Ότι πουλάει Ελλάδα δεν πάει να πει ότι ειναι γνωστό έξω και στην περίτπωση των toyotomi παραπουλάνε Ελλάδα αλλα είναι σχεδόν αγνωστα σε άλλες χώρες !!!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...