Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρεαλιστης ειμαι..

Εξαλλου γι αυτο ανεφερα και για τον ορισμο του after sales τα LIDL! Μεχρι στιγμης δεν μου εδωσαν κανενα δικαιωμα(κακο δειγμα) απεναντιας ο κοπος του after sales ειναι ελαχιστος εως μηδενικος!

Εδω του φιλου του ειπαν βλεπουμε για το 18αρι και για το 9αρι να περιμενει 1 μηνα. Ποια ειναι ομως η ψυχολογια και ο προβληματισμος του καταναλωτη δινοντας 1400ευρω???

Και αν μπουμε στην διαδικασια ποσο επρεπε να πωλουνται αυτα τα μηχανηματα με το κερδος του εμπορα.. και ποσο κοστιζει στον καταναλωτη επρεπε να του κανει αντικατασταση χωρις δευτερη κουβεντα!

Καλα στα λεει ο Dare Davil κατεβα λιγο στη γη απο το πλανητη τον οποιο εισαι

Προφανωσ δεν εχεις φαει ταλεπα και να σε βγαζουνε τρελο

λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρεαλιστης ειμαι..

Εξαλλου γι αυτο ανεφερα και για τον ορισμο του after sales τα LIDL! Μεχρι στιγμης δεν μου εδωσαν κανενα δικαιωμα(κακο δειγμα) απεναντιας ο κοπος του after sales ειναι ελαχιστος εως μηδενικος!

Εδω του φιλου του ειπαν βλεπουμε για το 18αρι και για το 9αρι να περιμενει 1 μηνα. Ποια ειναι ομως η ψυχολογια και ο προβληματισμος του καταναλωτη δινοντας 1400ευρω???

Και αν μπουμε στην διαδικασια ποσο επρεπε να πωλουνται αυτα τα μηχανηματα με το κερδος του εμπορα.. και ποσο κοστιζει στον καταναλωτη επρεπε να του κανει αντικατασταση χωρις δευτερη κουβεντα!

Καταρχάς δεν έχεις καταλάβει ακριβώς τι έγινε

 

Πρωτον ο φιλος δεν επικοινώνησε ποτέ με την inventor να πει το πρόβλημα του αλλα προτίμησε το τεχνικό του όπου του βαλε το κλιματιστικό . Λάθος κίνηση.  Οπότε δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε την εταιρία ότι έκανε την πάπια και μόλις άρχισε το κράξιμο τότε εμφανίστηκαν . 

Δευτερον του πρότειναν να το αλλάξουν το 9άρι με καινούριο μοντέλο που περιμένουν να έρθει προφανώς γιατί είναι προς κατάργηση το συγκεκριμένο vision ή δεν έχουν απόθεμα . O καταναλωτής φυσικά και μπορεί να επιλέξει άλλο μοντέλο αλλά αυτή την στιγμή δεν έχουν διαθέσιμο αντάξιο του vision να του δώσουν που όπως και να το κάνουμε μιλάμε για το κορυφαίο της εταιρίας αυτής  απο όποια οπτική γωνία και αν το δεις . Αυτό είναι υπόθεση δικιά μου που είμαι 99 % σίγουρος ότι ισχύει και μπορεί να μας το επιβεβαιώσει ο uberalles_gr . 

 

Του τα μάσησαν για το 18άρι αλλά δεν του απεκλισαν ότι θα γίνει αλλαγή οπότε μην προτρέχουμε . Φυσικά η εταιρία ίσως θέλει να εξετάσει το ζήτημα ΑΛΛΑ θόρυβοι απο διαστολές συστολές δεν είναι αφύσικο μέσα σε κάποια λογικά πλαίσια . Έχεις ακούσει daikin να κάνει συστολές διαστόλες ; Γιατί εγώ έχω ακούσει και σε daikin και σε fujitsu και σε gree 9άρι των 750 ευρώ (που έχω) και είναι φυσιολογικό .

 

Ας μην προτρέχουμε και να δούμε τι θα κάνουν . Το χω ξαναπεί . Οι συστολές και οι διαστολές είναι λογικό να συμβαίνουν ώς ένα βαθμό αλλά όταν σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία του δωματίου και συνεπώς και τον πλαστικών δεν πρέπει να συμβαίνει κάθε λίγο και λιγάκι . Δεν είμαι σε θέση να κρίνω για πόσο θόρυβο και πόσο συχνά γίνεται στην περίπτωση του uberalles απλά λέω ότι σε κάποια λογικά πλαισια ναι συμβαίνει και σε άλλες εταιρίες το φαινόμενο αυτό . 

 

Στο τελευταίο που λες περι κόστους κτλ δεν πιάνω ακριβώς το σκεπτικό σου . Εσύ μιλάς για 1400 ευρώ 2 μηχανήματα . Που να δεις τι γίνεται με τα daikin όπου έχεις δώσει 1900 ευρώ για 9άρι ururu sharara  όπου σου δίνουν την τυπική εγγύηση κλιματιστικού και αν χαλάσει κάτι μετά την 3τία θα πέσει κλάμα ! .... άστο πόσο έχουν τα ανταλλακτικά της Daikin . Είναι η Mercedes των κλιματιστικών . 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κράζεις την inventor .ΟΚ δεν έχει το ιδανικότερο after sales και ούτε πρόκειται να χει μια εταιρία (είναι ουτοπικό) αλλά απο δικές μου εμπειρίες σου λέω ότι πολλές καταξιωμένες εταιρίες στο χώρο του κλιματισμού δεν υπήρχε πιθανότητα να πράξουν με τον ίδιο σεβασμό προς τον καταναλωτή. 

 

Πάρε για παράδειγμα την LG όπου του αλλουνού το έσπασαν στην κυριολεξία τα πλαστικά απο διαστολές και συστολές . ΔΕΝ ΤΟΥ ΚΑΛΥΨΑΝ  ώς εργοστασιακό πρόβλημα που για μένα δεν είναι εργοστασιακό πρόβλημα απλά . ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ και σηκώνει ανακλήσεις και αποσύρσεις απο την αγορά .  (σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενά του  )

 

 

Επίσης δεν υπάρχει καμία εταιρία στο πλανήτη γη όπου δεν έχει ένα ποσοστό προϊόντων τα οποία αστοχούνε γρήγορα ή έχουν αστοχία απο την ημέρα παραγωγής . 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασ περιμένουμε να μοιραστεί ο Uberalles_gr   την εμπειρία του οταν ολοκληρωθεί και μετά να κρίνουμε 

Αυτο το φορουμ για κλιματισμο εχει 86 σελιδεσ , πολλεσ απο αυτεσ με προβληματα σε κλιματιστικα

Βλεπουμε πολυ σπανια ή και καθολου αντιδραση απο τις εταιρειες, απαντησεις απο ψυκτικουσ εταιρειων  που σε βγαζουνε τρελο και σου λενε ο γιαλός ειναι στραβος 

Επεξ/σία από lexusr450
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα στα λεει ο Dare Davil κατεβα λιγο στη γη απο το πλανητη τον οποιο εισαι

Προφανωσ δεν εχεις φαει ταλεπα και να σε βγαζουνε τρελο

λολ

Ετσι ακριβως επειδη εχω φαει ταλαιπωρια σε 2 επωνυμα..

Στο πρωτο εχει ερθει 6 φορες και ακομα εχει θεμα..! και στο αλλο 3 φορες και παλι εχει θεμα..!

Εμενα με τσιγκλισε η φραση του ts Άψογοι στο after sales support!!

 

Δεν εχω κατι με την inventor..(προτεινα και σε φιλο και πηρε)

Μπορει να εχει συγκριτικα το καλυτερο after sales σε σχεση με τις υπολοιπες εταιριες

αλλα απο την αλλη πρεπει να τα λεμε τα πραγματα οπως ειναι..

Το εμποριο εξω ειναι πολυ βρωμικο(αισχροκερδεια-ασυδοσια)

Και εκει θελω να καταληξω.. με τοσα κερδη που βγαζουν οι εταιριες δεν υπαρχει το απολυτο after sales που στο φιναλε το δικαιουται ο καταναλωτης..

Γιατι να μπαινω στην διαδικασια να αποκτω γνωσεις για να μην με κοροιδεψουν και να πιεζω λεκτικα την εταιρια να μου επισκευασει ή αντικαταστησει???

Ολα κατα το δοκουν!

Ετσι εφτασε εδω η χωρα.. απο την απληστια και την λαμογια..

 

Υ.Γ Ισως το κακο αυτο ειναι με μενα οτι παταω πολυ καλα πανω στη γη..

Του τα μάσησαν για το 18άρι αλλά δεν του απεκλισαν ότι θα γίνει αλλαγή οπότε μην προτρέχουμε . .

Ναι αλλα το χρημα το πηραν.. Να του ελεγαν εκ των προτερων οτι το μηχανημα θα το παρετε σε πιο χαμηλη τιμη

σε εγγυηση ομως που παραπαιει..

Αυτο μου θυμιζει δυο μετρα και δυο σταθμα

 

anyway το κλειδωνω εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειρήνη παίδες!

 

Όπως θεωρώ απαράδεκτο να αγοράζω κλιματιστικά 500 και 950 ευρώ και να κάνουν τους θορύβους που έχω χιλιοπει, από την άλλη δεν μπορώ να μην δείξω την ικανοποιήση μου για την εξυπηρέτηση που δείξανε.

 

Όπως είπα εγώ δεν πήρα τηλέφωνο να τους εξηγήσω το πρόβλημα και κακώς έπραξα εντέλει.
Ναι, για το 9αρι θα μου αντικαταστήσουν την εσωτερική μονάδα με καινούρια, που επειδή είναι καινούριο μοντέλο περιμένουν παραλαβές τέλος του μήνα, αλλά για το 18αρι μου τα μασάγανε λίγο αλλά θα δείξει. Θα το πιέσω και εκεί γιατί το είδε ο τεχνικός ότι έχουμε το ίδιο πρόβλημα και εκεί πέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και απο μένα,

Ήρθε ο καιρός να πάρω κλιματιστικό για το καινούριο σπίτι και θα ήθελα την βοήθεια σας.
Το σπίτι είναι 45τμ και αποτελείται απο σαλοκουζίνα και 2 δωμάτια. Το σαλόνι και η κρεβατοκάμαρα είναι προσανατολισμένα έτσι που τα βλέπει ο ήλιος όλη την μέρα, φυσικά υπάρχει τέντα, ενώ το άλλο δωμάτιο δεν το βλέπει σχεδόν καθόλου οπότε είναι πιο δροσερό.

Η σκέψη είναι να πάρω ένα κλιματιστικό το οποίο θα τοποθετηθεί στο κέντρο του σαλονιού ώστε στην ευθεία θα βλέπει την πόρτα της κρεβατοκάμαρας και στα δεξιά του θα είναι η πόρτα του 2ου δωματίου. Σύμφωνα με διάφορα που έχω διαβάσει στο διαδίκτυο θεωρώ πως ένα κλιματιστικό με 18.000 Btu θα μου είναι αρκετό. Το budget κυμαίνεται max στα 1000€ με την τοποθέτηση και σημαντικό είναι να μπορέσω να το βάλω σε άτοκες δόσεις. 
Με μια έρευνα αγοράς που έκανα καταλήγω στο Inventor Life που μαζί με την τοποθέτηση θα μου βγεί 850€ και θα μπορέσω να το βάλω και σε 24 άτοκες. Επίσης έχει και λειτουργία ιονιστή που δε ξέρω κατά πόσο είναι όντως χρήσιμη.
 

Θα εκτιμούσα να ακούσω την γνώμη των πιο έμπειρων για την επιλογή μου καθώς και αν έχετε να προτέινετε κάποια εναλλακτική στο εύρος των χρημάτων που ψάχνομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα Θεμοσ3 

Αν ακολουθησεις τι σκεψη που προτεινεισ ενα κλιματιστικο 18,000 για ολο το χωρο, θα εχεισ να αντιμετοπισεις το εξης .

Το κλιματιστικο σου θα παγωνει τον βασικο χωρο και θα κοβει λογω αισθητηρα θερμοκρασιασ που θα βλεπει οτι επιασεσ την θερμοκρασια χωρου , ο 2οσ χωρος θα παραμενει ποιο ζεστος. Οι καταναλωσεις σου δεν θα ειναι σωστες και δεν θα εχεισ σωστο επιπεδο ανεσης

 

Θα σου προτεινα να παρεις ενα 12αρι και ενα 9 αρι , θα πληρωσεις κανα 150 αρι ευρω παραπανω αλλα θα κανεισ δουλεια με χαμηλη σταθμη θορηβου , οικονομια στο ρευμα και ανεση στην απολαυση ψυξης και θερμανσησ

 

Δεσ και το νεο   http://www.skroutz.gr/s/8877086/Inventor-Omnia-O1MVI-09WFR-O1MVO-09.html ειναι ελαχιστα ποιο ακριβο αλλα εχει Wifi control και καποια εξτρα φιλτρα καθαρισμου αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκέψη είναι να πάρω ένα κλιματιστικό το οποίο θα τοποθετηθεί στο κέντρο του σαλονιού ώστε στην ευθεία θα βλέπει την πόρτα της κρεβατοκάμαρας και στα δεξιά του θα είναι η πόρτα του 2ου δωματίου. Σύμφωνα με διάφορα που έχω διαβάσει στο διαδίκτυο θεωρώ πως ένα κλιματιστικό με 18.000 Btu θα μου είναι αρκετό. Το budget κυμαίνεται max στα 1000€ με την τοποθέτηση και σημαντικό είναι να μπορέσω να το βάλω σε άτοκες δόσεις.

Σωστο αυτο.. αλλα θα εχεις θεμα με το αλλο δωματιο(αυτο δηλαδη που δεν ειναι απεναντι απο το κλιματιστικο).

Αν το θες μονο για ψυξη το προβλημα επιλυνεται με εναν ανεμιστηρα που θα τον εχεις στο σαλονι με κατευθυνση στο δωματιο!

 

Ενημερωτικα στο δωματιο(αυτο με το κλιμα απεναντι) θα υπαρχει μια καθυστερηση και απο θεμα καταναλωσης δεν συμφερει..

Αυτο το λεω σε συγκριση με κλιματιστικο εντος δωματιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα,

Ήρθε ο καιρός να πάρω κλιματιστικό για το καινούριο σπίτι και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Το σπίτι είναι 45τμ και αποτελείται απο σαλοκουζίνα και 2 δωμάτια. Το σαλόνι και η κρεβατοκάμαρα είναι προσανατολισμένα έτσι που τα βλέπει ο ήλιος όλη την μέρα, φυσικά υπάρχει τέντα, ενώ το άλλο δωμάτιο δεν το βλέπει σχεδόν καθόλου οπότε είναι πιο δροσερό.

 

Η σκέψη είναι να πάρω ένα κλιματιστικό το οποίο θα τοποθετηθεί στο κέντρο του σαλονιού ώστε στην ευθεία θα βλέπει την πόρτα της κρεβατοκάμαρας και στα δεξιά του θα είναι η πόρτα του 2ου δωματίου. Σύμφωνα με διάφορα που έχω διαβάσει στο διαδίκτυο θεωρώ πως ένα κλιματιστικό με 18.000 Btu θα μου είναι αρκετό. Το budget κυμαίνεται max στα 1000€ με την τοποθέτηση και σημαντικό είναι να μπορέσω να το βάλω σε άτοκες δόσεις. 

Με μια έρευνα αγοράς που έκανα καταλήγω στο Inventor Life που μαζί με την τοποθέτηση θα μου βγεί 850€ και θα μπορέσω να το βάλω και σε 24 άτοκες. Επίσης έχει και λειτουργία ιονιστή που δε ξέρω κατά πόσο είναι όντως χρήσιμη.

 

Θα εκτιμούσα να ακούσω την γνώμη των πιο έμπειρων για την επιλογή μου καθώς και αν έχετε να προτέινετε κάποια εναλλακτική στο εύρος των χρημάτων που ψάχνομαι.

Λάθος τακτική ένα κλιματιστικό για όλους τους χώρους. Θα έχεις λάθος θερμοκρασιακή κατανομή που μεταφράζεται σε χαμηλές συνθήκες άνεσης .  Το σωστό είναι κάθε χώρος/δωμάτιο το δικό του κλιματιστικό εκτός αν κάποια μικρή ιδιομορφία του χώρου επιτρέπει να βάλεις 2 . 

 

Σε κάθε περίπτωση το τί θα βάλεις ΠΟΣΑ κλιματισιτκά και ΠΟΣΑ btu θα στο πει ψυκτικός ο οποίος πρεπει να έρθει να δει το χώρο σου . 

 

 

Το life δεν στο συνιστώ λόγο θορύβου . 

 

 

Δες πρώτα αυτά που σου πα με τον ψυκτικό και μετά σου λέμε μοντέλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κρεβατοκαμαρα και το δωματιο ειναι 12 και 10 τμ αντιστοιχα και ειδικα το δωματιο δε το βλέπει ο ηλιος καθολου ολη μερα.
Απο αναλογη εμπειρια με κλιματιστικα σε τοσο μικρα δωματια αδυνατουσα να κοιμηθω εχοντας τα ανοιχτα οποτε οδηγουμαι στον μονοδρομο του ενος κλιματιστικου τοποθετημενου ετσι ωστε να με καλυψει οσο γινεται καλυτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κρεβατοκαμαρα και το δωματιο ειναι 12 και 10 τμ αντιστοιχα και ειδικα το δωματιο δε το βλέπει ο ηλιος καθολου ολη μερα.

Απο αναλογη εμπειρια με κλιματιστικα σε τοσο μικρα δωματια αδυνατουσα να κοιμηθω εχοντας τα ανοιχτα οποτε οδηγουμαι στον μονοδρομο του ενος κλιματιστικου τοποθετημενου ετσι ωστε να με καλυψει οσο γινεται καλυτερα. 

Η όποια αρνητική εμπερία σου έχει να κάνει με λάθος επιλογή κλιματιστικού .  Φυσικά αν δεν υπάρχει μηχανολογική μελέτη δεν μπορουμε να ειμαστε σίγουροι για το αποτέλεσμα . 

 

Τώρα αν επιμένεις για ένα κλιματιστικό . Πέρα αποα υτό πυο σου περιγράψαν πιο πάνω με την θερμοκρασία και τα προβλήματα που δημιουργεί η λύση του ένώς κλιματιστικού 

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις inventor vision και όχι το life . Για μέγεθος κλιματιστικού συμβουλέψου ψυκτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Daikin ή Mitsubishi; Ποιο από τα 2 να πάρω; ή κάποιο αλλο παρόμοιας ποιότητας και κυρίως χαμηλού θορύβου;

 

http://www.electronica.gr/20CB3F18.el.aspx

 

http://www.electronica.gr/58B709D7.el.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daikin ή Mitsubishi; Ποιο από τα 2 να πάρω; ή κάποιο αλλο παρόμοιας ποιότητας και κυρίως χαμηλού θορύβου;

 

http://www.electronica.gr/20CB3F18.el.aspx

 

http://www.electronica.gr/58B709D7.el.aspx

Για πραγματικα αθορυβη λειτουργια εξωτερικης-εσωτερικης μοναδας ειναι αυτο https://www.skroutz.gr/s/289677/Mitsubishi-SRK-25ZJX-S.html
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daikin ή Mitsubishi; Ποιο από τα 2 να πάρω; ή κάποιο αλλο παρόμοιας ποιότητας και κυρίως χαμηλού θορύβου;

 

http://www.electronica.gr/20CB3F18.el.aspx

 

http://www.electronica.gr/58B709D7.el.aspx

 

Mitsubishi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...