Προς το περιεχόμενο

διπλωμα 125 CC


departed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ειμαι 22 χρονων εχω διπλωμα αυτοκινητου και σκεφτομαι να βγαλω και μηχανης μεχρι ποσα cc μπορω να βγαλω, ποσο θα κοστισει περιπου και ποσα κυβικα εκατοστα μου προτινεται λογω απειριας απο μηχανακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βγάλεις όλων των κυβικών με περίπου 330 ευρώ.

Καλό είναι να βγάλεις πρώτα τα 125 τα οποία ούτως η άλλως αυτόματα πάνε στη μεγάλη κατηγορία μετά απο 2 χρόνια κατοχής του διπλώματος.

Μπορείς να βγάλεις βέβαια απευθείας το μεγάλο.. Καμία διαφορά δεν έχει παρα μόνο οτι η μηχανή είναι λίγο πιο βαριά όταν δίνεις εξετάσεις και κάποια περισσότερα κυβικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον απο πάνω, μόνο να εξηγήσω κάτι.

 

Το "μικρό" δίπλωμα Α1, που συνήθως το λένε 125, δεν είναι για μοτο μέχρι 125cc αλλά στην ουσία επιτρέπει στον αναβάτη την οδήγηση μοτοσυκλετών ισχύος μέχρι 25 KW (34hp) ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16 KW/κιλό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή βγάλε για λίγα κυβικά. Μην βιάζεσαι να οδηγήσεις μεγάλη μηχανή. Μετά από κάποια χρόνια αναβαθμίζεται από μόνο του όταν θα έχεις αποκτήσει και μία σχετική εμπειρία.

Δεν έχει νόημα το "μεγάλη μηχανή από την αρχή".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο το οτι αναβαθμίζεται μόνο του;Και εγώ δε θέλω να αρχίσω με 125cc και θέλω μια ωραία μικρούλα μηχανή τον 250 κυβικών να κυκλοφορώ παράνομα;

Πχ θέλω να βγάλω δίπλωμα κ αμέσως μετά να αγοράσω μια πχ. CBF 250.Αν βγάλω 125cc δίπλωμα δεν θα είμαι παράνομος όταν την οδηγάω;

Πρόβλημα εμπειρίας με τα κυβικά τίθεται,αλλά έμαθα να οδηγάω σε FX 125 το οποίο είναι σκοτώστρα,κ όσο να ναι έχω μια εμπειρία παραπάνω από έναν τελείως άσχετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο το οτι αναβαθμίζεται μόνο του;Και εγώ δε θέλω να αρχίσω με 125cc και θέλω μια ωραία μικρούλα μηχανή τον 250 κυβικών να κυκλοφορώ παράνομα;

Πχ θέλω να βγάλω δίπλωμα κ αμέσως μετά να αγοράσω μια πχ. CBF 250.Αν βγάλω 125cc δίπλωμα δεν θα είμαι παράνομος όταν την οδηγάω;

Πρόβλημα εμπειρίας με τα κυβικά τίθεται,αλλά έμαθα να οδηγάω σε FX 125 το οποίο είναι σκοτώστρα,κ όσο να ναι έχω μια εμπειρία παραπάνω από έναν τελείως άσχετο.

 

Ξεχαστε ρε παιδια αυτο με τα 125cc,δεν υπαρχει πια...οπως ανεφερε κ ο sorath ,μπορεις να οδηγησεις μοτοσυκλετα εως 34hp(25kw) η αλλιως να ειναι η μηχανη 0,16 KW/κιλό...αυτα

 

σιγουρα μπορεις να οδηγησεις αρκετες μηχανες μεχρι και 400cc ...κ εννοειται τις 125 και 250cc που θες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχαστε ρε παιδια αυτο με τα 125cc,δεν υπαρχει πια...οπως ανεφερε κ ο sorath ,μπορεις να οδηγησεις μοτοσυκλετα εως 34hp(25kw) η αλλιως να ειναι η μηχανη 0,16 KW/κιλό...αυτα

 

σιγουρα μπορεις να οδηγησεις αρκετες μηχανες μεχρι και 400cc ...κ εννοειται τις 125 και 250cc που θες ;)

 

Ωραία τότε μας συμφέρει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Μπορείς να βγάλεις όλων των κυβικών με περίπου 330 ευρώ.

Καλό είναι να βγάλεις πρώτα τα 125 τα οποία ούτως η άλλως αυτόματα πάνε στη μεγάλη κατηγορία μετά απο 2 χρόνια κατοχής του διπλώματος.

Μπορείς να βγάλεις βέβαια απευθείας το μεγάλο.. Καμία διαφορά δεν έχει παρα μόνο οτι η μηχανή είναι λίγο πιο βαριά όταν δίνεις εξετάσεις και κάποια περισσότερα κυβικά.

 

Πως ακριβως γινεται αυτοματα?

εγω που εχω για 125cc χροοοονια τωρα τι χρειαζεται να κανω ακριβως για να γινει απεριοριστου κυβισμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβως γινεται αυτοματα?

εγω που εχω για 125cc χροοοονια τωρα τι χρειαζεται να κανω ακριβως για να γινει απεριοριστου κυβισμου?

 

Δεν έχω ιδέα. Φαντάζομαι βλέπει όποιος σε σταματήσει οτι έχει βγεί το δίπλωμα πρίν 2 χρόνια + και είσαι οκ. Αλλιώς σίγουρα θα μπορείς να βγάλεις το νέο τύπου δίπλωμα και να το περάσουν και ώς αναβαθμισμένο (30 ευρώ).

Δίπλωμα για μεγάλη μηχανή έβγαλα πρίν μερικές μέρες οπότε οι πληροφορίες είναι "φρέσκιες". Μου είπαν αν ήθελα να βγάλω για 125 και οτι σε 2 χρόνια θα γινόταν αυτόματα απεριορίστων... Εγώ έβγαλα το μεγάλο για να τελειώνω...

Τώρα τι και πώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισσης το διπλωμα το μικρο ας το πω εγω 125 υπαρχει πλεων σε 2 τυπους με συμπλεκτη και χωρις συμπλεκτη :S

 

 

Ότι να'ναι....

 

Λοιπόν

 

Άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου μέχρι 50cc :

Αποκτάται απο τις κατα τόπους τροχαίες με αστείες εξετάσεις με το μηχανάκι σου επι τόπου και κόστος γύρω στα 50 ευρώ. Δεν θυμάμαι αν έχει θεωρητική εξέταση. Αν έχεις ήδη δίπλωμα αυτοκινήτου σίγουρα δεν έχει. Αν δεν έχεις, δεν γνωρίζω. Στην εξέταση χρησιμοποιείται κατα βούληση ότι μηχανάκι θέλεις, αυτόματο ή μη.

 

Δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας μέχρι 125cc:

Αποκτάται απο τις κατα τόπου διευθύνσεις συγκοινωνιών. Το κόστος του κυμαίνεται στα 330 ευρώ. Απαραίτητα 5 μονόωρα θεωρητικά μαθήματα (ή 10 μισάωρα) και εξετάσεις θεωρίας στο γνωστό βιβλιαράκι του υπουργείου με τις 270 ερωτήσεις (το τελικό τέστ αποτελείται απο 10 ερωτήσεις). Στο πρακτικό μέρος χρησιμοποιείται μηχανή 125cc ΜΕ ταχύτητες και η συνηθισμένη εξέταση αποτελείται απο 2 8ρια, αργή πορεία σε ευθεία γραμμή, γρήγορη πορεία με αλλαγή ταχυτήτων σε ευθεία γραμμή και πορεία λίγων λεπτών.

 

 

Δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας απεριορίστων κυβικών:

Τα ίδια ακριβώς με το παραπάνω. Απλά στην πρακτική εξέταση αντί για μηχανή 125cc ο εξεταζόμενος χρησιμοποιεί μηχανή (συνήθως) 400-500cc. Η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι στο λίγο παραπάνω βάρος και στο "γκάζι". Όχι κάτι τραγικό όμως.

 

Το δίπλωμα οδήγησης "μέχρι 125cc" αυτόματα αναβαθμίζεται σε απεριορίστων με το πέρας δύο χρόνων απο την απόκτηση του διπλώματος. Δεν γνωρίζω αν για να έχει ισχύ πρέπει να αλλάξεις το δίπλωμα. Μάλλον ναι.

 

Για να αποκτήσει κανείς το νέου τύπου δίπλωμα (κάρτα) πρέπει να πληρώσει περίπου 40-50 ευρώ Οπότε στην χειρότερη θα πρέπει να δώσετε κάποιο τέτοιο ποσό μετά απο 2 χρόνια.

 

Αυτά ισχύουν μέχρι ΚΑΙ σήμερα.. Αν κάτι ΘΑ αλλάξει δεν το γνωρίζω. Αυτά...

Το υπουργείο κλείνει νομίζω δύο εβδομάδες τέλη ιουλίου με 15 αυγούστου.

Απο τη στιγμή που θα επιτύχει κάποιος στις εξετάσεις περνάνε συνήθως περίπου 2 μήνες μέχρι να πάρει το δίπλωμα στα χέρια. Μέχρι τότε έχει μόνο μια βεβαίωση επιτυχίας απο τη σχολή η οποία δεν σε καλύπτει σε καμία περίπτωση σε περίπτωση ατυχήματος (για κάποιο ηλίθιο λόγο) και επίσης δεν είσαι 100% καλλυμένος σε περίπτωση που σε σταματήσει η αστυνομία για έλεγχο. Είναι στη διακριτική ευχέρεια αυτού που σε σταματάει αν σε γράψει ή όχι.

 

Κάντε το sticky κάποιος γιατί το μισό auto moto αποτελείται απο σχετικά θέματα.

Αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίπλωμα μπορεί να αναβαθμίζεται αυτόματα μετά απο 2 χρόνια σε ελεύθερο, αλλά έχει ισχύ μόνο αν πας στο υπουργείο και σου δώσουν το νέο δίπλωμα όπου αναγράφεται ξεκάθαρα οτι μπορείς να οδηγάς οτι θες.

 

Για να το πω ποιό απλά, αυτόματη αναβάθμιση πρακτικά σημαίνει οτι δεν έχεις εξετάσεις και θεωρηρικά μαθήματα όταν θα πας να το αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας μέχρι 125cc:

Αποκτάται απο τις κατα τόπου διευθύνσεις συγκοινωνιών. Το κόστος του κυμαίνεται στα 330 ευρώ. Απαραίτητα 5 μονόωρα θεωρητικά μαθήματα (ή 10 μισάωρα) και εξετάσεις θεωρίας στο γνωστό βιβλιαράκι του υπουργείου με τις 270 ερωτήσεις (το τελικό τέστ αποτελείται απο 10 ερωτήσεις). Στο πρακτικό μέρος χρησιμοποιείται μηχανή 125cc ΜΕ ταχύτητες και η συνηθισμένη εξέταση αποτελείται απο 2 8ρια, αργή πορεία σε ευθεία γραμμή, γρήγορη πορεία με αλλαγή ταχυτήτων σε ευθεία γραμμή και πορεία λίγων λεπτών.

 

 

σωστα με ταχυτητες,αλλα ημιαυτοματο,δλδ παπακι ;)σωστα τα λες συνφορουμιτη απλα διευκρινιζω!βεβαια να μου πεις μικρη λεπτομερεια αλλα σιγουρα καποιος θα ρωτουσε:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου μέχρι 50cc :

Αποκτάται απο τις κατα τόπους τροχαίες με αστείες εξετάσεις με το μηχανάκι σου επι τόπου και κόστος γύρω στα 50 ευρώ. Δεν θυμάμαι αν έχει θεωρητική εξέταση. Αν έχεις ήδη δίπλωμα αυτοκινήτου σίγουρα δεν έχει. Αν δεν έχεις, δεν γνωρίζω. Στην εξέταση χρησιμοποιείται κατα βούληση ότι μηχανάκι θέλεις, αυτόματο ή μη.

 

οταν δινεις για διπλωμα 50αριου δε δινεις μονο το βιβλιο του αυτοκινητου αλλα και το βιβλιαρακι της μηχανης στα θεωρητικά..δηλαδη σου δινουν δυο φύλλα ενα με τα σηματα και του αυτοκινητου και ενα με τα της μηχανης:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...