Προς το περιεχόμενο

διπλωμα 125 CC


departed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι να'ναι....

 

Λοιπόν

 

Άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου μέχρι 50cc :

Αποκτάται απο τις κατα τόπους τροχαίες με αστείες εξετάσεις με το μηχανάκι σου επι τόπου και κόστος γύρω στα 50 ευρώ. Δεν θυμάμαι αν έχει θεωρητική εξέταση. Αν έχεις ήδη δίπλωμα αυτοκινήτου σίγουρα δεν έχει. Αν δεν έχεις, δεν γνωρίζω. Στην εξέταση χρησιμοποιείται κατα βούληση ότι μηχανάκι θέλεις, αυτόματο ή μη.

 

Δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας μέχρι 125cc:

Αποκτάται απο τις κατα τόπου διευθύνσεις συγκοινωνιών. Το κόστος του κυμαίνεται στα 330 ευρώ. Απαραίτητα 5 μονόωρα θεωρητικά μαθήματα (ή 10 μισάωρα) και εξετάσεις θεωρίας στο γνωστό βιβλιαράκι του υπουργείου με τις 270 ερωτήσεις (το τελικό τέστ αποτελείται απο 10 ερωτήσεις). Στο πρακτικό μέρος χρησιμοποιείται μηχανή 125cc ΜΕ ταχύτητες και η συνηθισμένη εξέταση αποτελείται απο 2 8ρια, αργή πορεία σε ευθεία γραμμή, γρήγορη πορεία με αλλαγή ταχυτήτων σε ευθεία γραμμή και πορεία λίγων λεπτών.

 

 

Δίπλωμα οδήγησης μοτοσυκλέτας απεριορίστων κυβικών:

Τα ίδια ακριβώς με το παραπάνω. Απλά στην πρακτική εξέταση αντί για μηχανή 125cc ο εξεταζόμενος χρησιμοποιεί μηχανή (συνήθως) 400-500cc. Η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι στο λίγο παραπάνω βάρος και στο "γκάζι". Όχι κάτι τραγικό όμως.

 

Το δίπλωμα οδήγησης "μέχρι 125cc" αυτόματα αναβαθμίζεται σε απεριορίστων με το πέρας δύο χρόνων απο την απόκτηση του διπλώματος. Δεν γνωρίζω αν για να έχει ισχύ πρέπει να αλλάξεις το δίπλωμα. Μάλλον ναι.

 

Για να αποκτήσει κανείς το νέου τύπου δίπλωμα (κάρτα) πρέπει να πληρώσει περίπου 40-50 ευρώ Οπότε στην χειρότερη θα πρέπει να δώσετε κάποιο τέτοιο ποσό μετά απο 2 χρόνια.

 

Αυτά ισχύουν μέχρι ΚΑΙ σήμερα.. Αν κάτι ΘΑ αλλάξει δεν το γνωρίζω. Αυτά...

Το υπουργείο κλείνει νομίζω δύο εβδομάδες τέλη ιουλίου με 15 αυγούστου.

Απο τη στιγμή που θα επιτύχει κάποιος στις εξετάσεις περνάνε συνήθως περίπου 2 μήνες μέχρι να πάρει το δίπλωμα στα χέρια. Μέχρι τότε έχει μόνο μια βεβαίωση επιτυχίας απο τη σχολή η οποία δεν σε καλύπτει σε καμία περίπτωση σε περίπτωση ατυχήματος (για κάποιο ηλίθιο λόγο) και επίσης δεν είσαι 100% καλλυμένος σε περίπτωση που σε σταματήσει η αστυνομία για έλεγχο. Είναι στη διακριτική ευχέρεια αυτού που σε σταματάει αν σε γράψει ή όχι.

 

Κάντε το sticky κάποιος γιατί το μισό auto moto αποτελείται απο σχετικά θέματα.

Αυτά..

 

Οι αντιστοιχεις ερωτησεις για μηχανη ειναι τα μηχανολογικα ετσι?

 

1)Ακομα δινεις σε αυτο το μπλε βιβλιαρακι ή εχει αλλαξει κατι? Ειχα δωσει πριν 2 χρονια για 50αρι και τωρα θελω να παω για 125. Εχω και αυτοκινητο αρα δεν δινω σηματα, απλως θελω να ξερω αν εχει αλλαξει το μπλε βιβλιο.

 

2)Επιπροσθετως, για 125/Απεριοριστων δινεις στο υπορυργειο? Για 50αρι ειχα δωσει μηχανολογικα στο αστυνομικο τμημα.

 

3)Η εξεταση ειναι πλεον σε υπολογιστικο συστημα, οπως μου εχουν πει εχει γινει για αμαξια, ή ειναι ακομα χειρογραφη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες αυτο (απο προηγουμενη σελιδα).

 

Το "μικρό" δίπλωμα Α1, που συνήθως το λένε 125, δεν είναι για μοτο μέχρι 125cc αλλά στην ουσία επιτρέπει στον αναβάτη την οδήγηση μοτοσυκλετών ισχύος μέχρι 25 KW (34hp) ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16 KW/κιλό".
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

παιδιά μια ερώτηση να κάνω και εγώ.

έχω δίπλωμα αυτοκινήτου και δίπλωμα για 50cc

θέλω να βγάλω τώρα για 125cc χρειάζεται και θεωρία

η μόνο οδήγηση?

και με το δίπλωμα για 125 μπορώ να οδηγήσω και πιο μεγάλο

παράδειγμα: αντί για 125 μπορώ να οδηγήσω και σκούτερ 150cc???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρια δινεις μονο ερωτησεις μηχανης,νομιζω 175 ερωτησεις , οχι παλι ΚΟΚ κλπ .

ΠΡακτικα κανεις 10 ή 12 μαθηματα με το δικυκλο...

μεχρι στιγμης με το Α1 μπορεις να οδηγησεις μεχρι 30 ή 34 δε θυμαμαι ακριβως ιππους ! Απ οσο ξερω γενικα αυτο μεταφραζεται σε 300 περιπου κυβικα.. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...