Προς το περιεχόμενο

Ψύξη = Τενοντίτιδα?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να βρω πληροφοριες στο web για την ψυκη και περιγραφοντας την παθηση κατηληγω στον ορο tenontitis/tenintitis. Ισχυέι πως πρόκειται για κάποια μορφη τενοντίτιδας.

 

Επειδη με εχει πιασει το χειμωνα μια γερη ψυξη στην πλατη και με ειχε αφησει κοκαλο (δεν μπορουσα να κουνηθω, μονο και που ανεπνεα ποναγα) και αυτες τις μερες επανηλθε με την κλασσικη μορφη του air-condition στον σβερκο, αλλα αντι να εχω αυτο το ηπιο πονακι που απλα δεν μπορω να στριψω προς την μια κατευθυνση, εχω και ενα τραβηγμα απο τον ωμο προς την πλατη, απομειναρι της προηγουμενης μου ψυξης.

 

Γενικοτερα γνωριζεται τροπο αντιμετωπισεις ωστε να περιορισω την παθηση?

 

Απο οτι διαβαζω, αντιφλεγμονωση,φυσιοθεραπειες και εγχειρηση αμα το ζητημα εχει ξεφυγει. Επισης και ενα φιλαρακι μου ειχε πει και για εμπλαστρο, αλλα δεν ξερω αν αυτο εχει μονιμη επιδραση η προκειται για προσωρινη-τοπικη ανακουφιση.

 

Αλλωστε ανα προκειται για ζητημα θερμοτητας, 3 μερες τωρα με στην ζεστη του ηλιου βρισκομαι και δεν φαινεται αυτο να βοηθαει, αρα λογικα δεν νομιζω ουτε και το εμπλαστρο να βοηθησει αποφασιστικα.

 

Τα αντιφλεγμονωδη απο την αλλη, αυτα πως βοηθανε? Η ψηξη δημιουργει φλεγμονη? Απο την περιγραφη της καταλαβαινω πως προκειται για σκισιματα που προκαλουνται σε τενοντες. Η φλεγμοωνει πως υπησερχεται στο ζητημα.

 

Παντως ελπιζω πως υπαρχει καποια αντιμετωπιση υπο μορφης φυσιοθεραπειας που μπορει να το εηαλειψει.

 

Το χειμωνα παντως που ειχα παει στο γιατρο να το ελεξει, με εδιωξε λεγοντας πως δεν ειναι τιποτα θα περασει, αρα ειλικρινα ηταν κατι πολυ παραπανω απο μια κλασσικη ψυξη.

 

Επειδη παιζω μπασκετ και σηκωνω και βαρια πραγματα στην δουλεια, θα ηθελα να απαλλαγω πληρως και για αυτο κανω ολοκληρη αναλυση. Σορυ για την εκταση του μυνηματος απλως ηθελα να ειμαι λεπτομερης.

 

Οποιος γνωριζει αναφορικα με το προβλημα ας αναφερει τα οσα κατεχει. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέμε ψύξη δεν είναι η τενοντίτιδα. Είναι μυικός σπασμός, μην διαβάζεις για λάθος θέμα και βγάζεις λάθος συμπεράσματα.

 

Δεν έχω χρόνο να γράψω περισσότερα, ίσως πιο μετά (συγγνώμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολύ απλή λύση για αρχή θα ήταν να μη κάθεσαι σε ρεύματα αέρος.Τα αιρ-κοντίσιον έχουν περσίδες κάθετες-οριζόντιες και ρύθμιση θερμοκρασίας.Περσίδες ρυθμισμένες ώστε να μη χτυπάει εμάς ο αέρας,και θερμοκρασία το πολύ 2-3 πιο κάτω από οτι είχε ο χώρος πριν ανάψουμε το κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ψυξη αμα δεν της κανεις αμεση θεραπεια με μασαζ, ρευματα, διαθερμιες κτλ σου μενει κουσουρι για παντα. Θελει πολυ προσοχη και να μην την πηγαινεις "κοντρα", αμα σε ποναει μην προσπαθεις να την ενοχλησεις μηπως και σε αφησει.

 

Αυτο με τον ηλιο και την ζεστη δεν ισχυει. Το εμπλαστρο δημιουργει τοπικη υπερ-αιμια με αποτελεσμα η φλεγμονη να "τρεφεται" με καθαρο αιμα, σε συνδυασμο με την εντονη κυκλοφορια του στο σημειο να σου δημιουργει αισθηση ανακουφισης. Δεν ειναι φαρμακο για να περναει, με την εννοια οτι πρεπει να παρεις καποιο αντιφλεγμωνωδες/μυοχαλαροτικο (voltaren/musco ril/norgesic κτλ) και να μην μεινεις μονο στο εμπλαστρο. Φυσικα με την συγκαταθεση του γιατρου/φυσιοθεραπευτη σου.

 

Ο μυικος σπασμος ειναι μπλεγμενες μυικες ινες αναμεταξυ τους, με αποτελσμα να εχεις αυτα τα μικρα "μπαλακια" οταν προσπαθεις να πιεσεις το σημειο. Αυτες οι μυικες ινες για να ερθουν στα ισια τους πρεπει να κανεις μασαζ με αποτερο σκοπο την αιματωση της περιοχης.

 

Στα λεω οσο πιο αλμπανιστικα γινεται... Η ψυξη θελει προσοχη, ειδικα η ψυξη στο προσωπο καθως εκει υπαρχουν πολυ μεγαλοι κινδυνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα να τονισω εδω οτι αμα δεν το εχεις,μη γραφεις καθολου.Φιλε therock θα σου προτεινα να μη διαβασεις καν το αποπανω ποστ.Δεν ειναι αλμπανιστικα,ειναι ανακριβειες.

 

Λυπαμαι που και εγω δε μπορω να σε βοηθησω παραπανω,οι γνωσεις μου περιοριζονται στην συμπτωματικη αντιμετωπιση του μυικου σπασμου.Δηλαδη αποφυγη κρυου αερα,εφαρμογη τοπικης θερμοτητας και μασαζ με counterpain/voltaren αλοιφη εναλλαξ.Αλλα αυτα ειναι γενικες γνωσεις τελειοφοιτου ιατρικης χοντρικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε επειδή πάσχω από χρόνια τενοντίτιδα στον τετρακέφαλο μπορώ να καταλάβω τι περνάς. Η μοναδική λύση είναι το voltaren emulgel. Αλλά και αυτό είναι προσωρινό και μόνο για ανακούφιση. Πραγματικά δεν έχω βρει τόσα χρόνια κάποιο φάρμακο και ας έχω πάει σε 4 διαφορετικούς γιατρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω πληροφοριες στο web για την ψυκη και περιγραφοντας την παθηση κατηληγω στον ορο tenontitis/tenintitis. Ισχυέι πως πρόκειται για κάποια μορφη τενοντίτιδας.

 

Επειδη με εχει πιασει το χειμωνα μια γερη ψυξη στην πλατη και με ειχε αφησει κοκαλο (δεν μπορουσα να κουνηθω, μονο και που ανεπνεα ποναγα) και αυτες τις μερες επανηλθε με την κλασσικη μορφη του air-condition στον σβερκο, αλλα αντι να εχω αυτο το ηπιο πονακι που απλα δεν μπορω να στριψω προς την μια κατευθυνση, εχω και ενα τραβηγμα απο τον ωμο προς την πλατη, απομειναρι της προηγουμενης μου ψυξης.

 

Γενικοτερα γνωριζεται τροπο αντιμετωπισεις ωστε να περιορισω την παθηση?

 

Απο οτι διαβαζω, αντιφλεγμονωση,φυσιοθεραπειες και εγχειρηση αμα το ζητημα εχει ξεφυγει. Επισης και ενα φιλαρακι μου ειχε πει και για εμπλαστρο, αλλα δεν ξερω αν αυτο εχει μονιμη επιδραση η προκειται για προσωρινη-τοπικη ανακουφιση.

 

Αλλωστε ανα προκειται για ζητημα θερμοτητας, 3 μερες τωρα με στην ζεστη του ηλιου βρισκομαι και δεν φαινεται αυτο να βοηθαει, αρα λογικα δεν νομιζω ουτε και το εμπλαστρο να βοηθησει αποφασιστικα.

 

Τα αντιφλεγμονωδη απο την αλλη, αυτα πως βοηθανε? Η ψηξη δημιουργει φλεγμονη? Απο την περιγραφη της καταλαβαινω πως προκειται για σκισιματα που προκαλουνται σε τενοντες. Η φλεγμοωνει πως υπησερχεται στο ζητημα.

 

Παντως ελπιζω πως υπαρχει καποια αντιμετωπιση υπο μορφης φυσιοθεραπειας που μπορει να το εηαλειψει.

 

Το χειμωνα παντως που ειχα παει στο γιατρο να το ελεξει, με εδιωξε λεγοντας πως δεν ειναι τιποτα θα περασει, αρα ειλικρινα ηταν κατι πολυ παραπανω απο μια κλασσικη ψυξη.

 

Επειδη παιζω μπασκετ και σηκωνω και βαρια πραγματα στην δουλεια, θα ηθελα να απαλλαγω πληρως και για αυτο κανω ολοκληρη αναλυση. Σορυ για την εκταση του μυνηματος απλως ηθελα να ειμαι λεπτομερης.

 

Οποιος γνωριζει αναφορικα με το προβλημα ας αναφερει τα οσα κατεχει. Ευχαριστω.

 

 

η ψύξη δεν είναι το ίδιο με την τενοντίτιδα. Δεν ξέρω πώς κατέληξες να διαβάζεις για τενοντίτιδα, αλλά ότι διάβασες για αυτήν ξέχασέ το :-) .

 

Ο πόνος που είχες στην πλάτη, και τώρα τον έχεις στον αυχένα, τον ώμο και την πλάτη, μπορεί να είναι κάτι τοπικό, όπως πχ η λεγόμενη "ψύξη", όπου έχεις έντονους μυικούς σπασμούς τοπικά που προκαλούν πόνο και περιορισμό την κίνησης, μπορεί όμως να έχει την προέλευσή του αλλού, όπως πχ στον αυχένα από μια κήλη ή κάτι. Καλό είναι να σε δει ένας γιατρός, που θα κάτσει να σε εξετάσει λίγα λεπτά, ίσως σου δώσει και καμιά ακτινογραφία πχ. Σίγουρα όχι αυτός που σου είπε πως δεν είναι τίποτα, θα περάσει.

 

τι μπορείς να κάνεις από μόνος:

- προσοχή ισοβίως σε ερκοντίσια, ανεμιστήρες, ρεύματα αέρα, όχι ιδρωμένος στο αγιάζι, όχι λουσμένος στο μηχανάκι και λοιπά παρόμοια. Οι "ψύξεις" αφήνουν πάντα ευαισθησία, δεν έχω ιδέα με ποιόν μηχανισμό, αλλά αφήνουν.

-τα αντιφλεγμονώδη δεν έχω καταλάβει ακόμα σε τι βοηθούν και για ποιόν σκοπό τα δίνουν οι γιατροί. Η μάλλον, έχω μια υποψία, αλλά ας μην την πω. Εμπειρικά, επειδή ποτέ δεν λέω σε ασθενείς μου "μην πάρεις τα φαρμάκια που σου έδωσαν", αντίθετα λέω πάντα "να πάρεις ότι σου είπε ο γιατρός να πάρεις", εκτός κι αν είναι πχ ο αδερφός μου, εμπειρικά λοιπόν βλέπω πως τα αντιφλεγμονώδη σπάνια, σπανιότατα, βοηθούν.

-τοπική θερμότητα, όπως προαναφέρθηκε. Θερμοφόρα, ζεστό νερό στο ντούς για αρκετά λεπτά. Δεν είναι το ίδιο με την ζέστη του ήλιου του Ιούνη :-) .

-το έμπλαστρο ίσως να βοηθήσει. Δεν χάνεις να δοκιμάσεις. Το έμπλαστρο δεν ζεσταίνει, δεν είναι σόμπα. Έχει ουσίες που προκαλούν τοπική (και σχετικά επιφανειακή) υπεραιμία, η οποία με την σειρά της προκαλεί αίσθημα θερμότητας. Υπάρχουν κάποια έμπλαστρα γιαπωνέζικα, είναι λευκά (και όχι το κλασικό μπεζ) και μικρότερα σε μέγεθος, και επίσης ξεκολλάν εύκολα, χωρίς να δημιουργούν προβλήματα σε ασθενείς φέροντες την κλασσική μεσογειακή γούνα :-) . Εμπειρικά μου φαίνονται πως είναι καλύτερα...

-Μασαζάκι, είτε με αλοιφές, είτε με απλό λαδάκι.

 

Κατά την γνώμη μου πάντα, καλό θα είναι να πας να σε δει κανένας ορθοπαιδικός ή κανένας φυσικοθεραπευτής της προκοπής...

 

 

Ευχαριστώ, ευχαριστώ... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ψύξη δεν είναι το ίδιο με την τενοντίτιδα. Δεν ξέρω πώς κατέληξες να διαβάζεις για τενοντίτιδα, αλλά ότι διάβασες για αυτήν ξέχασέ το :-) .

 

Ο πόνος που είχες στην πλάτη, και τώρα τον έχεις στον αυχένα, τον ώμο και την πλάτη, μπορεί να είναι κάτι τοπικό, όπως πχ η λεγόμενη "ψύξη", όπου έχεις έντονους μυικούς σπασμούς τοπικά που προκαλούν πόνο και περιορισμό την κίνησης, μπορεί όμως να έχει την προέλευσή του αλλού, όπως πχ στον αυχένα από μια κήλη ή κάτι. Καλό είναι να σε δει ένας γιατρός, που θα κάτσει να σε εξετάσει λίγα λεπτά, ίσως σου δώσει και καμιά ακτινογραφία πχ. Σίγουρα όχι αυτός που σου είπε πως δεν είναι τίποτα, θα περάσει.

 

τι μπορείς να κάνεις από μόνος:

- προσοχή ισοβίως σε ερκοντίσια, ανεμιστήρες, ρεύματα αέρα, όχι ιδρωμένος στο αγιάζι, όχι λουσμένος στο μηχανάκι και λοιπά παρόμοια. Οι "ψύξεις" αφήνουν πάντα ευαισθησία, δεν έχω ιδέα με ποιόν μηχανισμό, αλλά αφήνουν.

-τα αντιφλεγμονώδη δεν έχω καταλάβει ακόμα σε τι βοηθούν και για ποιόν σκοπό τα δίνουν οι γιατροί. Η μάλλον, έχω μια υποψία, αλλά ας μην την πω. Εμπειρικά, επειδή ποτέ δεν λέω σε ασθενείς μου "μην πάρεις τα φαρμάκια που σου έδωσαν", αντίθετα λέω πάντα "να πάρεις ότι σου είπε ο γιατρός να πάρεις", εκτός κι αν είναι πχ ο αδερφός μου, εμπειρικά λοιπόν βλέπω πως τα αντιφλεγμονώδη σπάνια, σπανιότατα, βοηθούν.

-τοπική θερμότητα, όπως προαναφέρθηκε. Θερμοφόρα, ζεστό νερό στο ντούς για αρκετά λεπτά. Δεν είναι το ίδιο με την ζέστη του ήλιου του Ιούνη :-) .

-το έμπλαστρο ίσως να βοηθήσει. Δεν χάνεις να δοκιμάσεις. Το έμπλαστρο δεν ζεσταίνει, δεν είναι σόμπα. Έχει ουσίες που προκαλούν τοπική (και σχετικά επιφανειακή) υπεραιμία, η οποία με την σειρά της προκαλεί αίσθημα θερμότητας. Υπάρχουν κάποια έμπλαστρα γιαπωνέζικα, είναι λευκά (και όχι το κλασικό μπεζ) και μικρότερα σε μέγεθος, και επίσης ξεκολλάν εύκολα, χωρίς να δημιουργούν προβλήματα σε ασθενείς φέροντες την κλασσική μεσογειακή γούνα :-) . Εμπειρικά μου φαίνονται πως είναι καλύτερα...

-Μασαζάκι, είτε με αλοιφές, είτε με απλό λαδάκι.

 

Κατά την γνώμη μου πάντα, καλό θα είναι να πας να σε δει κανένας ορθοπαιδικός ή κανένας φυσικοθεραπευτής της προκοπής...

 

 

Ευχαριστώ, ευχαριστώ... :-)

 

Ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση.

 

Ναι ουτε εγω δεν μπορω να καταλαβω πως μπορουν τα αντιφελγομονωδη να βοηθησουν σε μια τετοια περιπτωση, αυτο αλλωστε ειπα και στο αρχικο ποστ.

 

Εμπλαστρο δοκιμασα χτες, αλλα δεν εκανε και τιποτα. Ισως να μην το εφαρμοσα και σωστα γιατι ηταν μικρο και δεν καταλαμβανε μεγαλη περιοχη. Εχω ενα Λεοντος και κατι Diclo Plus. Επειδη η θεια μου μου ειχε προτεινει τα Diclo Plus sαν πιο ψαγμενα δοκιμασα ενα απο αυτα. Αλλα οπως ειπα δεν εκανε τιποτα.

 

Η καλυτερη μου ελπιδα ειναι να βρω εναν σωστο φυσιοθεραπευτη, αλλα ποιος μπορει να γνωριζει σε βαθος μια τετοια παθηση και να δουλεψει σωστα μαζι μου?

 

Δεν νομιζω πως ειναι κατι που ενοχλει πολυ κοσμο και σε μεγαλο βαθμο, και κατι ενοχλησεις τετοιου τυπου, δεν ξερω κατα ποσο απασχολουν πολλους γιατρους. Γιαυτο μαλλον οι περισσοτεροι σε διωχνουν σε φαση κοιμησου το και θα περασει. Οχι βεβαια πως ειναι καθολου σωστη αυτη η αντιμετωπιση, αλλα μαλλον ετσι εχουν τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη μου ελπιδα ειναι να βρω εναν σωστο φυσιοθεραπευτη, αλλα ποιος μπορει να γνωριζει σε βαθος μια τετοια παθηση και να δουλεψει σωστα μαζι μου?

 

αν έχεις τύχη διάβαινε... :-)

 

εντάξει, δεν έχεις και καμιά σπάνια πάθηση. Δεν θα χρειαστείς τον House για να θεραπευτείς. Θα χρειαστείς απλά έναν γιατρό ή φυσικοθεραπευτή που να ασχοληθεί μαζί σου. Φυσικά ούτε λόγος για ικα, σύκα, εφημερεύοντα νοσοκομεία, κέντρα υγείας κλπ. Σπάνια θα βρεις σε αυτά γιατρό της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε για αρχη να λαβεις καποιο ΜΣΑΦ για μυϊκο πονο.Θα σου συνιστουσα το mesulid.Ναι ειναι αντιφλεγμονωδες αλλα εχει ισχυρη αναλγητικη δραση και κυριως για μυϊκους πονους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;2777057'']Δοκιμασε για αρχη να λαβεις καποιο ΜΣΑΦ για μυϊκο πονο.Θα σου συνιστουσα το mesulid.Ναι ειναι αντιφλεγμονωδες αλλα εχει ισχυρη αναλγητικη δραση και κυριως για μυϊκους πονους.

 

Οχι,μην δοκιμασεις να λαβεις τιποτα,χωρις να στο δωσει ο γιατρος σου.Τα ΜΣΑΦ δεν ειναι καραμελιτσες για να τα συστηνουμε στο ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως νομίζει κανεις.Ενα χάπι για μια ημέρα δεν προκαλεί ουτε πεπτικά έλκη,ουτε ηπατική ανεπάρκεια,ουτε γαστρορραγία,κτλπ.Σαφως να επισκεφθεις εναν συνάδελφο να παρεις μια άποψη ακόμη.

 

Τα ΜΣΑΦ δεν εινα καραμελίτσες για μηνιαία/ετήσια βάση.Για αναλγησία σωματικών/μυϊκών πόνων ομως χρησιμοποιούνται κατα κόρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απ' όλα, βρήκες το mesulid. Για κάποιον ο οποίος δεν ξέρεις καν αν έχει αλλεργία στη γύρη. Γηέη.

 

Γενικά αδερφέ, πήγαινε κάπου όπου κάποιος με δίπλωμα ιατρικής θα σου συνταγογραφήσει κάτι με μια υπογραφή -και την ευθύνη που αυτή συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...