Προς το περιεχόμενο

συνδεση 2 pc στο internet


apostoliskap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

K μια τελευταια απορια.Με αυτον τον τροπο θα μοιραζεται η συνδεση μοθ στους 2 υπολογιστες η δεν θα εχω καποιο προβλημα με την ταχυτητα?

 

Θα μοιραζεται η ταχυτητα σου.Τι προβλημα να εχεις με την ταχυτητα?δεν καταλαβαινω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη οταν π.χ ο ενας υπολογιστης θα ειναι κλειστος παλι θα μοιραζεται η ταχυτητα η αυτος που θα ειναι στο internet θα παιρνει ολη την συνδεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με ένα SWITCH θα κάνεις δουλειά και μάλιστα όχι προσωρινή αλλά μόνιμη ;)

Απλά το συνδέεις στην υπάρχουσα έξοδο ethernet του modem σου και σου βγάζει άλλες 5 για συνδέσεις μέχρι και 5 υπολογιστές. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με ένα SWITCH θα κάνεις δουλειά και μάλιστα όχι προσωρινή αλλά μόνιμη ;)

Απλά το συνδέεις στην υπάρχουσα έξοδο ethernet του modem σου και σου βγάζει άλλες 5 για συνδέσεις μέχρι και 5 υπολογιστές. :-)

 

ναι σωστο αυτο και αυτο,δεν το ειχα σκεφτει να σου πω την αληθεια ;)

 

 

apostoliskap στην ethernet δεν χρειαζεσαι καμια ρυθμιση.απλως συνδεεις το καλωδιο και εισαι μια χαρα;).Στην usb χρειαζεται να περασεις τους drivers του μοντεμ σου.τπτ αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι αλλο.Επειδη υπαρχει πιθανοτητα να βαλω ασυρματο ιντερνετ μπορειτε να μου εξηγισετε τι πρεπει να κανω ωστε να εχω ιντερνετ κ στον αλλον υπολογιστη που δεν εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Και κατι αλλο.Επειδη υπαρχει πιθανοτητα να βαλω ασυρματο ιντερνετ μπορειτε να μου εξηγισετε τι πρεπει να κανω ωστε να εχω ιντερνετ κ στον αλλον υπολογιστη που δεν εχει

αν βαλεις ασυρματο οποιο pc θες θα μπαινει με καλωδιο και οποιο θες με ασυρματο.απλα να το εχεις κλειδωσει.και το ασυρματο παιζει μεχρι καπποια αποσταση.

K μια τελευταια απορια.Με αυτον τον τροπο θα μοιραζεται η συνδεση μοθ στους 2 υπολογιστες η δεν θα εχω καποιο προβλημα με την ταχυτητα?

η ταχυτητα μοιραζεται δυναμικα εκεινη την στιγμη οχι στατικα.δηλαδη αναλογως τι κανει ο καθενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα μπορει καποιος να με βοηθησει στο παρακατω :

 

Με ενα switch μπορεις να συνδεσεις 2 και παραπανω υπολογιστες και να παιρνουν ολοι οι υπολογιστες ιντερνετ.

 

Εγω θελω να δωσω σε 2 pc ( ενα κατεβαστηρι και ενα κανονικο πισι ) ιντερνετ ( 2mbps συνδεση εχω τωρα ) αλλα να μη διαμοιραζεται η ταχυτητα.

Δηλαδη να παιρνουν και οι δυο υπολογιστες 2 mbps ταυτοχρονα και ας ειναι στο ιντερνετ και οι δυο συνδεδεμενοι την ιδια ωρα και κατεβαζουν.

 

Καπου ειχα διαβασει/ακουσει πως με το switch γινεται αυτο.

 

Εδω θελω τη βοηθεια σας.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων...

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γινετε αυτο.ειναι σαν να μου λες εχω μια πιτσα και δεν θελω να δωσω απο μιση στον καθενα αλλα απο ολοκληρη στον καθενα.ε δεν γινετε.τα 2 Mbps μοιραζονται οχι στο μισο βεβεα παντα μεταξυ των υπολογιστων.αν κατεβαζετε και οι 2 πχ τοτε θα κατεβαζετε 100 ο καθενας δηλαδη απο 1 mbps Ο καθενας.αν τωρα καποιος εχει ανοιχτο P2p λογω περισοτερων connection θα παρει μεγγαλυτερο bandwidth .οταν σταματαει καποιος να κανει κατι ακομα και με το Pc ανοιχτο ο αλλος μπορει να παρει ολο το bandwidth αλλα οταν ο αλλος παει να κατεβασει κατι τοτε θα μειωθει του αλλου αυτοματα.η συνδεση σου ειναι 2 Mbps.και με αλλο παραδειγμα .οσο μεγαλος και να ειναι ο πατος του μπουκαλιου το ποσο γρηγορα θα παρεις εξαρτατε απο το λαιμο.το switch ειναι σαν ενα πολυπριζο τιποτε παραπανω.δεν ξερει τιποτα απλα περνει και δινει.δεν εχει ορια δεν εχει τιποτα.οτι ζητησει κατι του το δινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γινετε αυτο.ειναι σαν να μου λες εχω μια πιτσα και δεν θελω να δωσω απο μιση στον καθενα αλλα απο ολοκληρη στον καθενα.ε δεν γινετε.τα 2 Mbps μοιραζονται οχι στο μισο βεβεα παντα μεταξυ των υπολογιστων.αν κατεβαζετε και οι 2 πχ τοτε θα κατεβαζετε 100 ο καθενας δηλαδη απο 1 mbps Ο καθενας.αν τωρα καποιος εχει ανοιχτο P2p λογω περισοτερων connection θα παρει μεγγαλυτερο bandwidth .οταν σταματαει καποιος να κανει κατι ακομα και με το Pc ανοιχτο ο αλλος μπορει να παρει ολο το bandwidth αλλα οταν ο αλλος παει να κατεβασει κατι τοτε θα μειωθει του αλλου αυτοματα.η συνδεση σου ειναι 2 Mbps.και με αλλο παραδειγμα .οσο μεγαλος και να ειναι ο πατος του μπουκαλιου το ποσο γρηγορα θα παρεις εξαρτατε απο το λαιμο.το switch ειναι σαν ενα πολυπριζο τιποτε παραπανω.δεν ξερει τιποτα απλα περνει και δινει.δεν εχει ορια δεν εχει τιποτα.οτι ζητησει κατι του το δινει

 

Eυχαριστω για την γρηγορη απαντηση και τη βοηθεια.

 

Αυτο που αναφερω παραπανω με το switch μου το ειπε ενας καθηγητης στη σχολη !!

Αραγε να εκανε λαθος. :rolleyes:

 

Παντως τo πιασα το νοημα.;)

Και τον σκυλο χορτατο και την πιτα ολοκληρη δε γινεται.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω για την γρηγορη απαντηση και τη βοηθεια.

 

Αυτο που αναφερω παραπανω με το switch μου το ειπε ενας καθηγητης στη σχολη !!

Αραγε να εκανε λαθος. :rolleyes:

 

Παντως τo πιασα το νοημα.;)

Και τον σκυλο χορτατο και την πιτα ολοκληρη δε γινεται.:P

 

τι μαθενουν οι καθηγητες απορω.αν ηταν ετσι τοτε θα επερνα μια συνδεση 24 Mbit θα εβαζα ενα switch 24 Ports πανω και θα εδινα σε 5-10 σπιτια ιντερνετ και θα ελεγαο καθενας απο εσας τους 24 εχεις και 24 Mbit γραμμη και θα περνα και ενοικιο.τοτε ουτε οπτικες θα εβαζαν οι ετερειες ουτε πολλες γραμμες θα εβαζαν τα ιντερνετ καφε που βαζουν 2-3 adsl.

εξω στον κοσμο βγαινεις με 24 Mbit max.τωρα πισω απο το δικτυο σου οτι θες μπορεις να κανεις βαλε ενα Pc βαλε 1000 βαλε και μια γιαγια να πλεκει εξω θα βγαινεις παλι με 24.τον χαλκο δεν τον νοιαζει ποσα Pc ειναι απο πισω .δεν βλεπει pc παρα μονο data Που το μεγιστο ειναι 24 mbit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...