Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή οι τιμές στα καταστήματα είναι κάπως τσιμπημένες και δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία στα μοντέλα σκέφτομαι να κάνω online αγορά. Με λίγο ψάξιμο βρήκα το eastbay το οποίο έχει ό,τι θέλω και είδα να το προτείνουν αρκετοί. Έχω κάποιες απορίες όμως.

 

Με το τελωνείο τι γίνεται; Έχω παραγγείλει μόνο μια φορά από Αμερική στο παρελθόν, κάτι βιβλία και δεν υπήρξε πρόβλημα. Τι γίνεται με τα παπούτσια όμως; Υπάρχει περίπτωση να με χρεώσουν παραπάνω; Υπάρχει κάποιο ανώτερο όριο χρημάτων για να ψωνίζω δίχως να ανησυχώ;

Επίσης, υπάρχει κάποιος που να έχει αγοράσει προϊόντα από το εν λόγω site να μου πει εντυπώσεις;

 

Ενδιαφέρομαι για αθλητικά μόνο. Εννοείται πως έχω κοιτάξει και τα online shops των εταιριών αλλά προτιμώ ένα μαγαζί που να τα διαθέτει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Bump γιατί παρέλαβα την παραγγελία και ίσως να ενδιαφέρει κάποιους.

 

Πήρα κάτι παπούτσια απ' το eastbay λοιπόν, η παραγγελία ήρθε γρήγορα και τα έξοδα τελωνείου ήταν 3 ευρώ, μικρό πόσο. Απ' ότι έχω διαβάσει άτομα που πήραν περισσότερα ζευγάρια δε πλήρωσαν κάτι παραπάνω για τελωνείο οπότε μάλλον είναι στάνταρ τιμή.

 

Αν ψάχνετε φτηνά αθλητικά αυτό το eshop είναι ο παράδεισος σας.

 

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bump γιατί παρέλαβα την παραγγελία και ίσως να ενδιαφέρει κάποιους.

 

Πήρα κάτι παπούτσια απ' το eastbay λοιπόν, η παραγγελία ήρθε γρήγορα και τα έξοδα τελωνείου ήταν 3 ευρώ, μικρό πόσο. Απ' ότι έχω διαβάσει άτομα που πήραν περισσότερα ζευγάρια δε πλήρωσαν κάτι παραπάνω για τελωνείο οπότε μάλλον είναι στάνταρ τιμή.

 

Αν ψάχνετε φτηνά αθλητικά αυτό το eshop είναι ο παράδεισος σας.

 

:P

 

3 ευρώ τελωνείο δεν είναι καθόλου άσχημα :-).Πόσο ήταν όμως το συνολικό κόστος της παραγγελίας σου(παίζει ρόλο και αυτό για το τελωνείο) και πόσο καιρό έκαναν να σου έρθουν?Ενδιαφέρομαι και εγώ να πάρω παπούτσια από το net αυτό το καιρό και μου φαίνεται πολύ καλό αυτό το site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ευρώ τελωνείο δεν είναι καθόλου άσχημα :-).Πόσο ήταν όμως το συνολικό κόστος της παραγγελίας σου(παίζει ρόλο και αυτό για το τελωνείο) και πόσο καιρό έκαναν να σου έρθουν?Ενδιαφέρομαι και εγώ να πάρω παπούτσια από το net αυτό το καιρό και μου φαίνεται πολύ καλό αυτό το site.

 

Το συνολικό κόστος παραγγελίας ξεπερνούσε τα $100. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η χρέωση τελωνείου είναι στάνταρ γιατί απ' τη μία διάβασα σε ένα άλλο forum ότι κι ένας τύπος που είχε παραγγείλει από εκεί πλήρωσε 3 ευρώ, απ' την άλλη επειδή ένας φίλος μου που έκανε παραγγελία λίγες μέρες μετά από μένα πλήρωσε τα ίδια για τελωνείο.

 

Η παραγγελία έκανε ακριβώς 10 ημέρες να έρθει. Μάλιστα παρουσιάστηκε ένα θέμα (μάλλον επειδή η παραγγελία ήταν στο όνομα μου αλλά η χρεωστική σε άλλο όνομα) και μου ζήτησαν γραπτή επιβεβαίωση της παραγγελίας λέγοντας μου να τους στείλω κάποια στοιχεία (όχι αριθμούς κάρτας και expire date φυσικά). Έτσι νόμιζα ότι θα καθυστερήσει κι άλλο η παραγγελία, τελικά όμως ήταν γρήγοροι. Μάλιστα την ίδια μέρα που μου ήρθε ειδοποιητήριο απ' το ταχυδρομείο, ήρθε και στον φίλο.

 

Αν τελικά αποφασίσεις να αγοράσεις απ' το εν λόγω κατάστημα, σε μια σελίδα που θα σου υπολογίσει το τελικό κόστος έχει και ένα πλαίσιο για coupon code ή κάτι τέτοιο. Θα βάλεις τον κωδικό AFEMMA20 που σου προσφέρει έκπτωση 20% για αγορές άνω των $75. Ουσιαστικά όμως το ποσό της έκπτωσης είναι ίσο με το ποσό των μεταφορικών (έχω κάνει πολλές δοκιμές), άρα πρακτικά δεν θα πληρώσεις μεταφορικά. Πρόσεξε όμως, απ' ότι έχω δει υπάρχουν παπούτσια που είναι ήδη σε προσφορά απ' το κατάστημα και σε αυτά δε μπαίνει έκπτωση. Και πάλι όμως, συμφέρει σίγουρα η αγορά δεν το συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx Slipknot για τις πληροφορίες. Αν είναι 3 ευρώ το τελωνείο δεν τίθεται θέμα καν.Μέσα στην εβδομάδα θα κάνω και εγώ την παραγγελία μου και θα ενημερώσω :lol:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πάντως πως έχεις το δικαίωμα να αρνηθείς να παραλάβεις την παραγγελία αν χρεώσουν κάνα υπέρογκο ποσό. Ειδικά αν πρόκειται για δικό τους λάθος, πχ να μη στείλουν τα προϊόντα με απλό ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντόπισες συγκεκριμένα παραδείγματα; Συγκρίνοντας τις τιμές του με τις τιμές σε διάφορα καταστήματα εδώ διαπίστωσα ότι όντως είναι φτηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά Gi0.

 

Νομιζω αλλο εξοδα τελωνειου κ αλλο εκτελωνισμος...

 

Ίσως και να έχεις δίκιο, δεν είμαι και ο πιο σχετικός με αυτά τα θέματα. Απλά υπάρχει ο γνωστός φόβος του τελωνείου για αγορές εκτός ευρωπαϊκής ένωσης και συνδέουμε αυτομάτως τις εξτρά χρεώσεις με αυτό. Πάντως στην απόδειξη που έλαβα από τα ΕΛΤΑ, στη περιγραφή έγραψαν «Τέλη Παρουσίασης»

 

Και μια και μιλάμε για αγορές παπουτσιών μέσω internet, παραθέτω άλλα 2 shops που θυμήθηκα και είχα βρει από ελληνικά forums.

Foot Locker

PickYourShoes

 

Δεν έχω παραγγείλει από αυτά όμως οπότε δε ξέρω τι παίζει ακριβώς με εξτρά χρεώσεις και τα συναφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και μια και μιλάμε για αγορές παπουτσιών μέσω internet, παραθέτω άλλα 2 shops που θυμήθηκα και είχα βρει από ελληνικά forums.

Foot Locker

PickYourShoes

 

Δεν έχω παραγγείλει από αυτά όμως οπότε δε ξέρω τι παίζει ακριβώς με εξτρά χρεώσεις και τα συναφή.

/Quick review mode

To Footlocker,κανοντας μια απλη αναζητηση για τα παπουτσια που εψαχνα(και ηδη παρηγγειλα πια:-))βγαζει ακριβως την ιδια ποικιλια+τιμες+μεγεθη με το eastbay και με παρομοιο τροπο(promotional code,shipping).Ισως να χουν καποια σχεση.

Το PickYourShoes εκ πρωτης οψεως φανηκε να χει μεγαλυτερη ποικιλια(παντα οσον αφορα αυτα που εψαχνα εγω,nike air max basketball shoes)αλλα οταν πηγα να κανω παραγγελια 2,3 διαφορετικα κομματια για δοκιμη,μου βγηκαν sold out.

Αυτα που πηρα παντως απο eastbay,τα εχει κανονικα σε πωληση κ απο οτι φαινεται σε μεγαλυτερη ποικιλια μεγεθων.

Nice finds και παλι!Eπιτελους θα παρω και παλι αθλητικα της αρεσκειας μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αντικαταβολή παίζει????

Στο eastbay με το promotion code που δινει ο slipknot σε προηγουμενο post,μηδεν μεταφορικα για παραγγελιες ανω των 75$.Αντικαταβολη οχι,πιστωτικη και paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...