Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παραλαβη παραγγελιας eastbay πανω απο ενα μηνα απο(18/1)εγινε στις 24/2 αξιας 160 ευρω μου ζητησαν να πληρωσω τελωνειο 78 ευρω,πρωτη φορα μου συμβαινει μετα απο καμμια δεκαρια παραγγελιες συνολικα και δεν νομιζω να ρισκαρω να πραγγειλω παλι απο εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από Πειραιά ήρθε (βλ. Σουηδία) ή από Ελ. Βενιζέλος (βλ. απευθείας από ΗΠΑ); Λογικά Πειραιά, αφού λες ότι η παραγγελία έγινε το Γενάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι. Απ' ότι φαίνεται ό,τι περνάει από Πειραιά χτυπιέται αλύπητα.

 

Η τελευταία παραγγελία μου όμως (έγινε μέσα Φλεβάρη, την παρέλαβα πριν λίγες μέρες) στάλθηκε απευθείας από τις ΗΠΑ στο Ελ. Βενιζέλος και δεν πλήρωσα έξοδα εκτελωνισμού. Ίσως το Eastbay να άλλαξε -ξανά- τον τρόπο αποστολής και να γύρισε στην πρότερη κατάσταση. Όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο, ας μας ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν δυο μερες ηρθε η παραγγελια που σας ελεγα παραπανω στο αργος αργολιδας και πληρωσα απολυτως τιποτα παραξενο αν κρινω απο τους υπολοιπους

 

Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους 20% off για αγορές από $99 και πάνω. Είχαν καιρό να βγάλουν. Πήρα τούτα εδώ που τα είχα βάλει καιρό στο μάτι και θα ενημερώσω για την πορεία τους.

 

 

κωδικός: emeb2367

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους 20% off για αγορές από $99 και πάνω. Είχαν καιρό να βγάλουν. Πήρα τούτα εδώ που τα είχα βάλει καιρό στο μάτι και θα ενημερώσω για την πορεία τους.

 

 

κωδικός: emeb2367

 

Ενημερωσε για το tracking number οποτε μπορεσεις να δουμε αν τα στελνουν παλι απευθειας απο ΗΠΑ.Εγω παρελαβα κατι παπουτσια απο ebay που εφυγαν απο Αμερικη μετα απο 10 μερες περιπου και περασαν ανενοχλητα απο Ελ.Βενιζελος και στα ελτα δε πληρωσα ουτε καν το κλασσικο 3ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Αποφάσισα να πάρω και εγώ ένα ζευγάρι παπούτσια από το eastbay.com

και έχω την εξής απορία.

Τα 40 δολάρια shipping δεν μπορούμε να τα γλιτώσουμε;

 

Subtotal: $139.99

Estimated Shipping & Handling: $39.99

Estimated Savings: $28.00

Estimated Total: $151.98

 

Δηλαδή 115 ευρώ + 3 ευρώ τελωνείο

Θα μου κοστίσει δηλαδή 118 ευρώ;

 

Την διεύθυνση μου την έχω στα Greeklish.

Υπάρχει πρόβλημα;

 

Επίσης billing adress και shipping adress έχω την ίδια,

αν και η χρέωση θα γίνει από κάρτα φίλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν μπορείς να γλυτώσεις το shipping. Εκτός πια κι αν έχεις κανα φίλο στην Αμερική, να τα αγοράσει αυτός για σένα (με τζάμπα μεταφορικά) και στη συνέχεια να στα στείλει.

 

Αν δεν έχεις νταραβέρια με το τελωνείο, τότε ναι λογικά θα πληρώσεις 118 ευρώ. Υπάρχει όμως περίπτωση να γλυτώσεις ακόμα και τα 3 ευρώ. Αν ο μη γένοιτο σου χρεώσουν έξοδα εκτελωνισμού, ίσως πάει συν κανα 50άρι ή και λίγο παραπάνω.

 

Τη διεύθυνση καλά κάνεις και την έχεις σε Greeklish.

 

Με τα shipping/billing address δεν νομίζω να έχεις θέμα από το ίδιο το ΕΒ. Ίσως όμως προκύψει θέμα με την τράπεζα που έχει εκδόσει την κάρτα. Σε αυτή την περίπτωση ενδεχομένως να πάρουν τηλέφωνο το φίλο σου για να επιβεβαιώσουν την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα από αρκετό ψάξιμο στο διαδίκτυο γενικότερα αλλά και στο συγκεκριμένο Thread ειδικότερα, θέλω να μοιραστώ τις "καταναλωτικές ανησυχίες μου"...

 

Έψαχνα συγκεκριμένα μοντέλα αθλητικών υποδημάτων όπως:

Adidas Titan Bounce

Adidas Porsche Design Bounce

Adidas Porsche Design Athletic Drive

Nike Air Max 97'

Nike Air Max 24-7

Nike Air Max 2011

Nike Air Max 2012

 

Για τα Nike Air Max 97, βρήκα έναν τύπο στο www.ricardo.gr ο οποίος μιλάει για το 1/3 της τιμής (σε περίπτωση που είναι αυθεντικά) διαφορετικά μιλάμε για εισαγωγή από Κίνα της τάξης των 30€ το κομμάτι από εδώ... http://www.wholesalerofchina.com ... Και για μένα είναι προφανές ότι ισχύει η δεύτερη περίπτωση. Το θέμα είναι ότι ο τύπος στο ricardo.gr έχει πάνω από 200 θετικές ψήφους κάτι που σημαίνει ότι "μαϊμού" παπούτσι μεν, σχετικά καλή ποιότητα δε.

Το επόμενο αποτέλεσμα απ' αυτή την σκέψη είναι ότι αγοράζεις με 30€ παπούτσι και με 15€ μεταφορικά (Έστειλα μήνυμα στους Κινέζους και μου απάντησαν για αγορά άνω των 100$ δωρεάν έξοδα αποστολής ενώ για κάτω των 100$ είναι 20$).

Αυτό που έμεινε είναι ο εκτελωνισμός κι επειδή διάβασα ότι οι ανησυχίες ξεκινάνε όταν στο προϊόν αναγράφεται η τιμή των 45$ και άνω (αν και δεν μπορώ να καταλάβω από πού προκύπτει αυτό) οι τιμές των Κινέζων στα sites τους είναι κατά το 50% των προϊόντων τους κάτω από τα 45$.

Το σκέφτομαι σοβαρά να ρισκάρω 45€ για να μάθω αν αξίζει ή όχι καθώς στη συγκεκριμένη κινέζικη σελίδα γίνεται ο "χαμός" από ποικιλία κι όχι μόνο σε Nike αλλά και Adidas, Puma, Reebok...

Παραθέτω τις παρακάτω σελίδες αν γνωρίζετε κάτι να ενημερώσετε, Ευχαριστώ.

 

http://www.wholesalerofchina.com/

http://www.cheap-nikes.com/index.asp

http://www.cheapnikefree.net/

 

Σε περίπτωση που κάνω την αγορά σε κάποια απ' αυτά τα κινέζικα sites, θα ενημερώσω παίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν νομίζω να υπάρχει η οποιαδήποτε περίπτωση τα παπούτσια να είναι αυθεντικά αλλά όπως είπες "μαϊμού παπούτσι μεν, σχετικά καλή ποιότητα δε". Οπότε σε αυτές τις τιμές δεν πολυπειράζει.

 

Την τελευταία φορά που είχα πάρει 2 ζευγάρια Nike από Αγία Βαρβάρα (πριν χρόοονια), τα πλήρωσα κοντά 40-50 ευρώ έκαστο και μου κράτησαν τουλάχιστον 3 χρόνια με πολλή κακομεταχείριση (πχ. με τα Shox είχα παίξει άπειρη μπάλα σε χωμάτινα γήπεδα και χάλασαν μετά από 3 καλοκαίρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν νομίζω να υπάρχει η οποιαδήποτε περίπτωση τα παπούτσια να είναι αυθεντικά αλλά όπως είπες "μαϊμού παπούτσι μεν, σχετικά καλή ποιότητα δε". Οπότε σε αυτές τις τιμές δεν πολυπειράζει.

 

Την τελευταία φορά που είχα πάρει 2 ζευγάρια Nike από Αγία Βαρβάρα (πριν χρόοονια), τα πλήρωσα κοντά 40-50 ευρώ έκαστο και μου κράτησαν τουλάχιστον 3 χρόνια με πολλή κακομεταχείριση (πχ. με τα Shox είχα παίξει άπειρη μπάλα σε χωμάτινα γήπεδα και χάλασαν μετά από 3 καλοκαίρια).

 

Με συγχωρείς αλλά όταν λες Αγία Βαρβάρα; Είναι περιοχή της Αθήνας με καταστήματα ιμιτασιόν; Ή απλά έχει πάγκους με τσάντες και παπούτσια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://el.wikipedia....%BA%CE%AE%CF%82

 

Περιοχή με παράδοση στα ιμιτασιόν προϊόντα, αν και τα τελευταία χρόνια μάλλον πρέπει να έχουν χάσει την... πρωτοκαθεδρία (αφού έχει γεμίσει η αγορά "μαϊμούδες").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...