Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω για αγορα ποδοσφαιρικων παπουτσιων ποια σαιτ καλα γνωριζετε που ταυτοχρονα οι τιμες τους να διαφερουν απο αυτες που υπαρχουν στα καταστηματα στην ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά από Amazon,

 

http://www.amazon.com/Nike-Hyperdunk-Metallic-Silver-Basketball/dp/B00H5AIDNO/ref=sr_1_5?s=apparel&ie=UTF8&qid=1409163982&sr=1-5&keywords=NIKE+HYPERDUNK

 

διαλέγοντας το obsidian blue στο 11 νουμερο που με ενδιαφέρει το δινει 140$ με free shiping. Οντως είναι free shiping ή κατι μου ξεφευγει? με ισοτιμία βγαίνει 106Ε

Εδώ στα καταστήματα το εχει 140Ε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε τα σταλτικά για τα παπουτσια που θες ειναι 102,34€, το free shipping προφανώς αναφερεται στην Αμερική.

Κοιτα αυτο το λινκ http://basketmania.co.uk/product-eng-6580-Hyperdunk-2014-USA-Away.html

νομιζω τα σταλτικά ειναι 5€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, εκανα αγορα απο eastbay κοντα στα 170 ευρω με μεταφορικα και η κατασταση στο tracking ειναι αυτη:

 

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ              27-08-2014

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ                                30-08-2014

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ                                          30-08-2014

 

Το δεμα εχει μεινει τελωνειο πολλες μερες (συνηθως μετα απο μια μερα το πολυ φευγει. Η ερωτηση μου ειναι

 

1) αν περασει τελωνειο πως θα ενημερωθω? (γραφουν κατι συγκεκριμενο στο tracking?)

2) ποιο ειναι το μαξ ποσο που θα πληρωσω αν η παραγγελια ειναι της ταξης των 170 ευρω?

Επεξ/σία από lebronikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Απ' ότι θυμάμαι γράφουν απλώς ότι το δέμα αποδεσμεύθηκε από το τελωνείο. Στις δικές μου περιπτώσεις πάντως, το δέμα έμεινε εκεί για τουλάχιστον μια βδομάδα (είχε τύχει και 10+ μέρες).

 

2) Αν τελικά επιβάλουν έξοδα διασάφησης, το τελικό ποσό θα το μάθεις όταν έρθει ο ταχυδρόμος και σου φέρει τη... λυπητερή. Το δε πακέτο θα το παραλάβεις από το πλησιέστερο κέντρο διανομής των ΕΛΤΑ (τουλάχιστον έτσι γίνεται στην Αθήνα, στην επαρχία φαντάζομαι ότι μπορεί να το πάνε και στο τοπικό ταχυδρομείο). Με ένα μπακάλικο υπολογισμό, θεωρώ ότι τα έξοδα διασάφησης θα ανέρχονται σε περίπου 70 ευρώ.

 

Περιμένουμε νεότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

θελω να αγορασω κατι airmax. Τα βρηκα απο eastbay τελικη τιμη με μεταφορικα,εκπτωσεις κλπ 135.98$.  (120+40 -24εκτπ)

Λετε να περάσει τελωνείο? Αν ναι πως υπολογιζεται το κοστος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι το ειδα για τα 100Ε. απλα ειναι ακριβως ή γυρω στα 100? γιατι αν το οριο ειναι 100 θα περασει σιγουρα.

αμα περασει υπολογιζεται φπα στην τιμη του παπουτσιου μονο η και στα μεταφορικα? και ποσο επιπλεον ειναι τα εξοδα εκτελονισμου? παλια που αγορασα εδινα ενα 3Ε μονο γμτ.. πανε αυτα μαλλον

 

update:

τα αγορασα κι ο θεος βοηθος.

με 103 Ε που τα βρηκα και τελωνειο να περασει θα ειναι πιο φθηνα απ οτι τα πουλανε εδω ;)

Επεξ/σία από Eki_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να σου απαντήσει με βεβαιότητα για το αν θα πληρώσεις τελωνείο. Τα 100 ευρώ είναι περισσότερο εμπειρικό και... ψυχολογικό όριο, αλλά προσωπικά έχει τύχει να πληρώσω τελωνείο ακόμα και με συνολική τιμή 85-90 ευρώ για ένα και μόνο ζευγάρι παπούτσια. Φαντάζομαι είναι κυρίως θέμα τύχης (αν όμως αγοράζεις από EB για μεγάλο χρονικό διάστημα και σου κάτσει τελωνείο 2-3 φορές, στην τελική είσαι σίγουρα κερδισμένος και άρα αξίζει τον κόπο).

 

Για τη δική σου περίπτωση θεωρώ πως το πιθανότερο είναι να μην πληρώσεις τίποτα έξτρα. Αν όμως κάτσει η στραβή, υπολογίζω τα κερατιάτικα γύρω στα 30 ευρώ. Θεωρητικά ο ΦΠΑ πρέπει να υπολογισθεί βάσει της τιμής του παπουτσιού, αλλά σε μία τουλάχιστον περίπτωση θυμάμαι πως μου είχαν χρεώσει ΦΠΑ στα πάντα (παπούτσι και μεταφορικά, ενώ φυσικά δεν συνυπολόγισαν καν το 20% της έκπτωσης αφού αυτό δεν αναγράφεται πάνω στο πακέτο). Κερατάδες.

 

ps: δυστυχώς οι εποχές των 3-6 ευρώ έχουν περάσει ανεπιστρεπτί (όπως και τα $30 των μεταφορικών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή τα airmax είναι γνωστό οτι είναι ακριβά και εύκολα τα καταλαβαίνεις, εγώ θα έδινα πιθανότητα πάνω απο 75% οτι θα φας τελωνείο.

μόνο άμα βαρεθεί ο τελώνης ή έχει πολύ δουλειά εκείνη την ώρα, τότε μόνο ίσως να τη γλιτώσεις.

γύρω στα 30 ευρώ το υπολογίζω και εγώ το κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα. το μονο που ελπιζω ειναι να υπολογιουν φπα στην τελικη τιμη. Παντως μου κανει εντυπωση αυτο που λετε οτι δν υπολογιζουν την εκπτωση. Τις προηγουμενες φορες εξω απο το πακετο ειχε την τιμη μετα την εκπτωση, οχι την αρχικη. Μικρη η διαφορα φπα βεβαια αν δεν υπολογιστει με την εκπτωση. Παλι καλα που δεν υπολογιζεται με την αρχικη τιμη του παπουτσιου που ειναι 180$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όσες φορές έχω δει την τιμή που αναγράφεται πάνω στο κουτί, είναι πάντα χωρίς την έκπτωση. Η τελευταία φαίνεται μόνο στο χαρτί της απόδειξης, που φυσικά είναι μέσα στο δέμα. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τους τελευταίους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5η μερα και το δεμα ακομα κολλημενο τελωνειο ( ειμαι το παιδι απο πανω, απλα εφτιαξα νεο account, γιατι εχασα κωδικους).

 

Εχω συμβιβαστει οτι θα δωσω κερατιατικα, απλα αντε να τελειωνουμε, γιατι εχω κατι μπασκετικα μεσα που τα χρειαζομαι αμεσα. Πηρα τηλεφωνο στο τελωνειο να βρω καμια ακρη αλλα κλασσικα, ντριν ντριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...