Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες το ως εξής: το Amazon πουλάει τα πάντα, από παπούτσια μέχρι τσιμπιδάκια για τα φρύδια. Το Eastbay ειδικεύεται στα αθλητικά είδη εδώ και δεκαετίες.

 

Φαντάζομαι μιλάς για το αμερικάνικο Amazon και όχι το αγγλικό και αν κατάλαβα καλά το εν λόγω προϊόν που σε ενδιαφέρει διατίθεται από τρίτο και όχι από το ίδιο το Amazon. Είσαι σίγουρος ότι ο πωλητής στην Ταϊβάν στέλνει όντως Ελλάδα; Και πόσο είναι τα μεταφορικά; Το Amazon θα σου βγάλει τελικό λογαριασμό με προπληρωμένα τελωνεία κλπ (όπως γίνεται με τις συνηθισμένες αγορές από Αμερική) ή θα βρεθείς προ εκπλήξεως;

 

Από Eastbay συνήθως χρειάζονται 10-15 μέρες για την παραλαβή της παραγγελίας, εκτός κι αν αυτή σταματήσει στο τελωνείο οπότε φτάνει άνετα και τις 20 μέρες μέχρι να έρθει στο τοπικό ταχυδρομείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σε ευχαριστω πολυ,απο οτι φαινεται με συμφερει περισσοτερο το eastbay.
και κατι ακομα,οταν λεει shipping method:standard εννοει usps ετσι;;οχι courier και μου ερθει κανα τελωνειο και τρεχω και δεν φτανω
τα παπουτσια που θελω κανουν 105 δολλαρια+40 τα μεταφορικα...το βλεπεις για τελωνειο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θα έρθει με USPS δεν σημαίνει ντε και σώνει ότι θα γλυτώσεις το τελωνείο. Η διαφορά με τις παραδοσιακές courier (Fedex, UPS κλπ) είναι πως οι τελευταίες πρακτικά έχουν όφελος από τον εκτελωνισμό, γι' αυτό και οι ίδιες φροντίζουν να στέλνουν τα δέματα γραμμή στο τελωνείο. Αντιθέτως η USPS δεν έχει κάποιο κέρδος, επειδή όμως στην τελική τα πάντα περνάνε από τελωνείο υπάρχει πάντα περίπτωση να δεσμευθεί το δέμα (έστω και δειγματοληπτικά) και να επιβληθούν φόροι και λοιπά έξοδα διασάφησης. Σε ένα παπούτσι των 120 ευρώ (συνυπολογίζω και τα μεταφορικά) υπολόγισε άλλα 30-40 ευρώ φόρο (ΦΠΑ κλπ). Αυτή είναι και η χειρότερη δυνατή περίπτωση.

 

Μια άλλη διαφορά είναι ότι συχνά με τους παραδοσιακούς courier πρέπει να πας ο ίδιος να κανονίσεις τον εκτελωνισμό (βλ. απίστευτη ταλαιπωρία) εκτός κι αν τους εξουσιοδοτήσεις με το αζημίωτο. Στην περίπτωση της USPS το δέμα θα φτάσει σίγουρα μέχρι το τοπικό υποκατάστημα των ΕΛΤΑ και (αν χρειαστεί) θα πληρώσεις οτιδήποτε έξτρα επιτόπου στο γκισέ. Διαφορετικά δεν είναι απίθανο να σου φέρουν το δέμα μέχρι το σπίτι σου με ΕΛΤΑ Courier (αν και ειδικά σε παπούτσια δεν θυμάμαι αν το έχω δει ποτέ να γίνεται).

 

Το Eastbay κατά περιόδους αλλάζει τον τρόπο ή/και την εταιρεία αποστολής (άλλες φορές στέλνει τα δέματα μέσω θαλάσσης, άλλες φορές αεροπορικά κλπ) και επειδή έχω αρκετό καιρό να αγοράσω (τελευταία φορά ήταν τον Μάιο του '14 με USPS) δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά για την παρούσα κατάσταση. Καλύτερα να μας πει εντυπώσεις κάποιος που αγόρασε πρόσφατα από αυτούς. Διαφορετικά μπορείς να τους στείλεις ένα email να επιβεβαιώσεις ότι όντως στέλνουν ακόμα με USPS. Επίσης αν μετά την παραγγελία δεν σου δώσουν αριθμό φορτωτικής (tracking number), στείλε email να τους ρωτήσεις. Συνήθως απαντούν εντός 1-2 ημερών το πολύ.

 

Να υπενθυμίσω ξανά ότι η USPS δεν σημαίνει οπωσδήποτε ότι θα γλυτώσεις το τελωνείο, προσωπικά έχω πληρώσει 2-3 φορές έξοδα διασάφησης για παραγγελίες που στάλθηκαν έτσι. Αν νομίζεις πως ακόμα κι αν χρειαστεί να πληρώσεις τελωνείο (βλ. +20-50 ευρώ ή περισσότερο, ανάλογα πάντα με το αρχικό κόστος του προϊόντος), τότε αξίζει η αγορά επειδή πχ. δεν μπορείς να βρεις αυτά τα παπούτσια στην Ελλάδα ή είναι πανάκριβα εδώ, τότε προχώρησε άφοβα. Από εμπειρία πάντως συνήθως ένα 10-20% των παραγγελιών πρέπει να περνάει από τελωνείο, οπότε αν έχεις σκοπό να κάνεις πολλές στο τέλος σίγουρα θα βρεις κερδισμένος. Αρκεί φυσικά να μην είναι προϊόντα κράχτες, αν πχ. αγοράσεις πέντε συνεχόμενες φορές το τελευταίο μοντέλο των Nike Air Max, οι πιθανότητες για φόρο είναι πολύ μεγαλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά τι παίζει τελικά με το mybrandshoes?Είναι γνήσια τα παπούτσια που πουλάει,έχει αγοράσει κανένας?Οι τιμές είναι χαμηλές αλλά σε επίπεδο των μαγαζιών του εξωτερικού όταν βάζουν προσφορές και έτσι δεν μπορώ να κρίνω σωστά.Μπορώ αν καταλάβω πως δεν είναι γνήσια τα παπούτσια να κάνω κάτι ,αν έχω πληρώσει μέσω paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδιά. Μου έβγαλε το Fb μια διαφήμιση για το κατάστημα ShoesAvenue.gr.

Είναι απο Αθήνα και ενω δεν ακολουθεί την πεπατημένη των μαιμουδομαγαζων (δηλαδή στάνταρ τιμή για όλα τα κομμάτια), τα διαφορετικά σχεδια ίδιων μοντέλων κρατάνε ίδια τιμή. Υπάρχει ελπίδα, η ειναι μπανανιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οικονομικα ανδρικα μποτακια, σε μαρκα που να μην την διαθετουν μονο ελαχιστοι,

τι θα προτεινατε;

Τιμη βαρια 50αρι.

Ειμαι οπαδος των timberland τα οποια θεωρω κορυφαια, οπως σε τιμες 100ευρου, μονο σε timberland θα πηγαινα.

Αλλα για κατι φτηνοτερο, πχ μιση τιμη, θελω να ξερω αλλες καλες επιλογες, φυσικα μεσω internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω παρα πολυ ησουν κατατοπιστικοτατος!!!

 

Αν ξερει κανεις ας απαντησει αν το eastbay στελνει με usps 

 

κανεις δεν ειναι σίγουρος με το eastbay. αλλαζει την εταιρεία αποστολής απροειδοποιήτα. μαλλον τωρα εχει usps

 

Ρε παιδιά τι παίζει τελικά με το mybrandshoes?Είναι γνήσια τα παπούτσια που πουλάει,έχει αγοράσει κανένας?Οι τιμές είναι χαμηλές αλλά σε επίπεδο των μαγαζιών του εξωτερικού όταν βάζουν προσφορές και έτσι δεν μπορώ να κρίνω σωστά.Μπορώ αν καταλάβω πως δεν είναι γνήσια τα παπούτσια να κάνω κάτι ,αν έχω πληρώσει μέσω paypal?

 

αξιόπιστο κατάστημα εχω ψωνίσει και μια χαρά

αν τωρα μπορέσεις και καταλάβεις ότι είναι μαϊμού το παπούτσι, θα πρέπει να το αποδείξεις και μετά αφου πεισθεί το paypal θα αναλάβει να κάνει ενεργειες με το μαγαζί για refund

αλλά είναι πολύ δύσκολο να αποδείξεις οτι κάτι είναι μαϊμού

άσε που και το κατάστημα θα σου λέει ότι παρήγγειλες ότι γραφει το site

γενικά μπλέξιμο

 

 

Εχω διαβασει και τα παραπανω...αλλα τελικα εχει ψωνισει κανεις απο shoesonsale για να μας πει αν ειναι αυθεντικα ή οχι;

 

 

Καλημερα παιδιά. Μου έβγαλε το Fb μια διαφήμιση για το κατάστημα ShoesAvenue.gr.

Είναι απο Αθήνα και ενω δεν ακολουθεί την πεπατημένη των μαιμουδομαγαζων (δηλαδή στάνταρ τιμή για όλα τα κομμάτια), τα διαφορετικά σχεδια ίδιων μοντέλων κρατάνε ίδια τιμή. Υπάρχει ελπίδα, η ειναι μπανανιά;

 

εχουμε πει πως ενα απο τα πρώτα κριτήρια αξιοπιστίας είναι αν διατίθεται τροπος πληρωμής με Paypal

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

χμ, εχει λες; γιατι κι εγω οσο κι αν το εψαξα στο ιντερνετ βλεπω οτι αυτο προτιμα πολυς κοσμος με πλατυποδια ειδικα

Εγω δοκιμασα LunarGlide 7 (και τα 6 λογικα θα κανουν) και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος , πολυ ελαφρια με αρκετο γεμισμα και στηριξη . Ριξτε μια ματια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα δυο ζευγάρια (ένα για μένα, ένα για τη γυναίκα) Asics Nimbus 17 από αγγλικό Amazon και τα περιμένω πως και πως. Έχει να πέσει πολύ περπάτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδω κ ενα λινκ για να δειτε πως να ξερετε αν ειναι γνησια ή μουφα

 

http://www.ebay.com/gds/How-to-Spot-Fake-Nike-Air-Max-90s-/10000000177808455/g.html

Επεξ/σία από john_pl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...