Προς το περιεχόμενο

Πως να βαλω Web Camera online


JimxxZe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω η ποιοτητα εικονας των IP cams εξαρταται απο το PC?δηλαδη τη καρτα ραφικων -εεπεξεργαστη κτλπ,γιατι αποτι εχω διαβασει για τις webcam πρπ το pc να χει πχ 2gb ram dual core 3ghz και μια καλη καρτα γραφικων..αυτα για την microsoft life cam...για τις ip ισχυει το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλαβατε γιατι την θελω,θα την εχω εξω απτο σπιτι πανω στη σκεπη και θα μεταδιδει live την εικονα εξω(καιρικες συνθηκες περισσοτερο γτ την θελω για τον μετεωρολογικο σταθμο μου)

σκεφτομαι για ip cam αντι για web cam αλλα μου φενοντε ψιλο ακριβες...η 640x480 αναλυση σε μια ip cam einai καλη??

Εχω βρει μια web cam microsoft lifecam cinema λεγεται http://www.plaisio.gr/Peripherals/Mu...-H5D-00002.htm μου φενεται αρκετα καλη, αυτη η ip cam http://www.plaisio.gr/Peripherals/Se...tek-IP7135.htm σε σχεση με την microsft σε τι διαφερει?Ποια θα ηταν η πιο καταλληλη..την θελω για να δειχνει την εικονα ονλινε θα την εχω εξω απτο σπιτι...

Οταν εχεις static-ip σε τι χρησιμευει??Το νo-ip,dydns σου προσφερουν ενα sub domain οπου αμα το βαλεις σε ενα browser θα βλεπεις την cam online?Αυτο μπορει να γινει απο καποια web host εταιρεια?

 

Δηλαδη εγω που εχω το speedtouch 530v6 ενσυρματο με usb το εχω συνδεσει με το pc αλλα συνδεομαι αυτοματα το ιντερνετ,μπορω να συνδεσω Ip cam στη θυρα ethrnet που εχει?Ολες οι ip cam μπορουν να συνδεθουν με καλωδιο ethrnet?Αλλα αφου εχω ενσυρματο router γιατι να παρω ip cam που ειναι πιο ακριβη και να μη παρω web cam που συνδεται με καλωδιο και ειναι φθηνοτερη?H webcam συνδεεται με το Pc και για να βγανει η εικονα πρεπει να ειναι ανοιχτο και το pc ενω η ip cam δε χριαζεται pc etsi?

Η ip cam δε χριαζεται καποιο software-drivers να εγκαταστησω στο pc και να ρυθμισω καποια πραγματα??

μεσα απο interface την ρυθμιζεις.σου απαντησα και στο αλλο θεμα.σαν ρουτερ την σεταρεις την ip καμερα και απλαθα κανεις και port forward Στον ρουτερ.

Δεν υπαρχει προβλημα εκτος αν και πας να την βαλεις διπλα απο ενα σπιτι και να φενοντε καθαρα καποια ιδωτικα πραγματα κτλπ...ειναι ανοιχτος ο χωρος εδω δν νομιζω να υπαρχει τετοιο προβλημα

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:01 ----------

 

Οντως ειμαι ψιλοασχετος σε αυτο το θεμα

η 640χ480 μεγιστη αναλυση που εχει ειναι καλη???

νορμαλ ειναι σκεψου οτι μια γραμμη εχει 1 mbit upload οποτε παραπανω αναλυση δεν εχει και πολυ νοημα.

Να ρωτησω η ποιοτητα εικονας των IP cams εξαρταται απο το PC?δηλαδη τη καρτα ραφικων -εεπεξεργαστη κτλπ,γιατι αποτι εχω διαβασει για τις webcam πρπ το pc να χει πχ 2gb ram dual core 3ghz και μια καλη καρτα γραφικων..αυτα για την microsoft life cam...για τις ip ισχυει το ιδιο?

 

δεν χριαζεται τοσο τρελες απαιτησεις.ενταξει με ενα νορμαλ Pc Θα παιξει.2 gb ram και 3 ghz επεξεργαστης ειναι πλεον φυσιολογικοτατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα απο interface την ρυθμιζεις.σου απαντησα και στο αλλο θεμα.σαν ρουτερ την σεταρεις την ip καμερα και απλαθα κανεις και port forward Στον ρουτερ.

 

νορμαλ ειναι σκεψου οτι μια γραμμη εχει 1 mbit upload οποτε παραπανω αναλυση δεν εχει και πολυ νοημα.

 

 

δεν χριαζεται τοσο τρελες απαιτησεις.ενταξει με ενα νορμαλ Pc Θα παιξει.2 gb ram και 3 ghz επεξεργαστης ειναι πλεον φυσιολογικοτατο.

Okey ησουν σαφεστατος thanx!~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδια πηρα σημερα την lifecam cinema(webcam)

τη συνδεσα στο pc Ολα καλα κατεβασα και software για να στελνει εικονα online αλλα δε βρισκει τον server της οτενετ να ανεβασει την εικονα..

στο help files λει πρεπει να κανω portforward...

στο Portward τωρα θα δηλωσω τις πορτες με τις οποιες δουλευει το software etsi????θα πρπεει να φτιαξω static-ip??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου απαντησα στο αλλο θεμα σου.

ναι δηλωνεις ports.κλεινεις απο Site οτενετ την αυξημενη ασφαλεια και static φτιαχνεις απλα αν θες να μπεις πχ στην camera η να την δεις απο μακρια αντι να τιν δεις απο το site που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

δινεις οτι Ip θες δεν εισαι υποχρεωμενος να δωσεις ουτε μεσα ουτε εξω απο το range.αν μπεις μεσα στον ρουτερ θα λεει ποιες ip εχει το dhcp pool.αλλα καλο θα ηταν να δωσεις εκτος range.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...