Προς το περιεχόμενο

σπυράκια


al_katerinaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερούδια!!!ήθελα να ρωτήσω,μήπως ξέρετε κανέναν καλό δερματολόγο,εδώ στην Αθήνα...χρόνια βασανίζομαι με τα σπυράκια,έχω δοκιμάσει πόσες κρέμες αλλά.....είχα επισκεφθεί και το νοσοκομείο ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΥΓΓΡΟΣ,δοκίμασα κάποιες θεράπειες αλλα και πάλι έβγαιναν...σας ευχαριστώωωω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τι θεραπείες δοκίμασες και για πόσο καιρό καιρό περίπου; Το πρόβλημα δεν εξαφανίζεται σε λίγες μέρες, κάθε θεραπεία θέλει τον χρόνο της. Το Ανδρέας Συγγρός απ' όσο ξέρω θεωρείται καλό νοσοκομείο για τέτοιες περιπτώσεις.

 

σημ:Δεν είμαι κορίτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρει την αντιβιωση minocin και κρεμες...μιλάμε όμως ότι τα ακολουθω αυτα 4 χρόνια τώρα εκτος από την αντιβίωση που την εχω παρει 3-4 φορες σε αυτο το διάστημα..απλά θέλω κατι μόνιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To minocin ειναι το μοναδικο φαρμακο μαζι με την κρεμα benzac που με βοηθουσαν. Αλλα τι γινετε μετα απο μακροχρονα χρηση αυτων? Πιστευω αυτες οι θεραπιες βοηθανε μονο στην περιπτωση που ειναι να σου φυγει η ακμη ετσι και αλλιως καποια στιγμη οποτε μεχρι τοτε αυτες μπορουν να κρατανε το δερμα σου καθαρο.

 

Για μονιμη λυση υπαρχει μον μια θεραπεια και το Ανδρεας Συγγρου εχει τους καλυτερους δερματολογους της Αθηνας. Σιγουρα θα σου προτεινουν την συγκεκριμενη θεραπεια εαν βλεπουν οτι την εχεις αναγκη.

 

Εγω σου προτεινω να συνεχισεις να πηγαινεις στο συγκεκριμενο νοσοκομειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To minocin ειναι το μοναδικο φαρμακο μαζι με την κρεμα benzac που με βοηθουσαν. Αλλα τι γινετε μετα απο μακροχρονα χρηση αυτων? Πιστευω αυτες οι θεραπιες βοηθουνε μονο στην περιπτωση που ειναι να σου φυγει η ακμη ετσι και αλλιως καποια στιγμη οποτε μεχρι τοτε αυτες μπορουν να κρατανε το δερμα σου καθαρο.

 

Για μονιμη λυση υπαρχει μον μια θεραπεια και το Ανδρεας Συγγρου εχει τους καλυτερους δερματολογους της Αθηνας.

Ποια ειναι αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ειναι αυτη?

 

Δεν θελω να την αναφερω γιατι θεωρειτε βαρια θεραπεια. Πρεπει να σε παρακολουθησει γιατρος και να δοκιμασεις αλλες θεραπειες πρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη παρα πολυς κοσμος ταλαιπωρειται και συνεχεια ακουω το ιδιο οτι κανει θεραπειες πολλα χρονια και δεν γινεται τιποτα. Προσωπικα στα 15 μου ειχα του που****η την ακμη σε φαση ημουνα φουλ σπυρακια στο προσωπο δεν φαινοτανε δερμα. Ειχα δοκιμασει και εγω αλοιφες και γιατρους χωρις αποτελεσμα. Τελικα στραφικα στην ομοιοπαθητικη.. 3 χρονια μετα (σημερα δηλαδη) δεν εχω καν σημαδι πανω μου.. Ειναι ισως ο μονος τροπος να αντιμετωπισεις το προβλημα μια και καλη καθως και αλλοι ειπανε οτι με κανονικες θεραπειες ναι μεν εξαφανιστηκαν αλλα μετα απο καποιο καιρο επανεμφανιστηκαν. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να την αναφερω γιατι θεωρειτε βαρια θεραπεια. Πρεπει να σε παρακολουθησει γιατρος και να δοκιμασεις αλλες θεραπειες πρωτα

Μα δεν θελω να την δοκιμασω, το ονομα της, πως γινεται, δηλαδη με τι φαρμακα θελω να μαθω μονο.

 

 

Επειδη παρα πολυς κοσμος ταλαιπωρειται και συνεχεια ακουω το ιδιο οτι κανει θεραπειες πολλα χρονια και δεν γινεται τιποτα. Προσωπικα στα 15 μου ειχα του που****η την ακμη σε φαση ημουνα φουλ σπυρακια στο προσωπο δεν φαινοτανε δερμα. Ειχα δοκιμασει και εγω αλοιφες και γιατρους χωρις αποτελεσμα. Τελικα στραφικα στην ομοιοπαθητικη.. 3 χρονια μετα (σημερα δηλαδη) δεν εχω καν σημαδι πανω μου.. Ειναι ισως ο μονος τροπος να αντιμετωπισεις το προβλημα μια και καλη καθως και αλλοι ειπανε οτι με κανονικες θεραπειες ναι μεν εξαφανιστηκαν αλλα μετα απο καποιο καιρο επανεμφανιστηκαν. :-)

Εδω περνας μια πολυ κακου ειδους λογικη. Την επαγωγικη λογικη δηλαδη. (ευτυχως παντως που χρησιμοποιεις το "ισως" και κρατας μια επιφυλαξη)

Επειδη δηλαδη δουλεψε(αν δουλεψε βεβαια και η καλυτερευση των συμπτωματων οφειλοταν πραγματι στην ομοιοπαθητικη μεθοδο) σε εσενα η ομοιοπαθητικη μεθοδος, συμπεραινεις οτι και θα δουλευει σε ολους τους υπολοιπους ανθρωπους αν την δοκιμασουν.

 

Περιττο να πω οτι αυτο απεχει ετη φωτος απο την πραγματικοτητα. Κατι που δουλευει σε εσενα, σε καποιον αλλο μπορει να μην δουλευει καθολου ή να τον κανει ακομα και χειροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θελω να την δοκιμασω, το ονομα της, πως γινεται, δηλαδη με τι φαρμακα θελω να μαθω μονο.

 

 

 

Εδω περνας μια πολυ κακου ειδους λογικη. Την επαγωγικη λογικη δηλαδη. (ευτυχως παντως που χρησιμοποιεις το "ισως" και κρατας μια επιφυλαξη)

Επειδη δηλαδη δουλεψε(αν δουλεψε βεβαια και η καλυτερευση των συμπτωματων οφειλοταν πραγματι στην ομοιοπαθητικη μεθοδο) σε εσενα η ομοιοπαθητικη μεθοδος, συμπεραινεις οτι και θα δουλευει σε ολους τους υπολοιπους ανθρωπους αν την δοκιμασουν.

 

Περιττο να πω οτι αυτο απεχει ετη φωτος απο την πραγματικοτητα. Κατι που δουλευει σε εσενα, σε καποιον αλλο μπορει να μην δουλευει καθολου ή να τον κανει ακομα και χειροτερα.

 

Μα δεν εχει δουλεψει μονο σε μενα.. Εχω παραπεμψει τουλαχιστον 8-10 ατομα με τα ιδια ακριβως συμπτωματα με μενα εκει και πιστεψε με με ευχαριστουσανε.. Προφανως και δεν αμφισβητω τις παραδοσιακες θεραπειες.. Αλλα δεν νομιζω να ειναι τυχαιο που οσα ατομα ξερω που τις δοκιμασαν ενω στην αρχη ητανε κομπλε μετα απο καποιον καιρο παρατηρησαν επανεμφανιση (και δυστυχως σε μεγαλυτερο βαθμο). Btw τι εισαι κανονικος γιατρος η πολεμιος της ομοιοπαθητικης? Για να ξερω που οφειλεται η εμμεση επιθεση σου.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν εχει δουλεψει μονο σε μενα.. Εχω παραπεμψει τουλαχιστον 8-10 ατομα με τα ιδια ακριβως συμπτωματα με μενα εκει και πιστεψε με με ευχαριστουσανε.. Προφανως και δεν αμφισβητω τις παραδοσιακες θεραπειες.. Αλλα δεν νομιζω να ειναι τυχαιο που οσα ατομα ξερω που τις δοκιμασαν ενω στην αρχη ητανε κομπλε μετα απο καποιον καιρο παρατηρησαν επανεμφανιση (και δυστυχως σε μεγαλυτερο βαθμο). Btw τι εισαι κανονικος γιατρος η πολεμιος της ομοιοπαθητικης? Για να ξερω που οφειλεται η εμμεση επιθεση σου.:-)

 

Conclusion εχεις πολλους φιλους με σπυρακια.

 

Εγω παντως δεν ειχα την τρελλη ακμη αλλα μετα την εφηβεια συνεχειζε ακομα.Ετσι αρχισα να εχω ατομικη πετσετα προσωπου,να σαπουνιζω το προσωπο μου καθε πρωι και οταν κανω μπανιο δεν βαζω το σαπουνι του σωματος γενικα δεν κανω κατι υπερβολικο απλα το προσεχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τον flamarete τοσο ασχημα? και σε εμενα δουλεψε η ομοιοπαθητικη μεσα σε 6 μηνες. αμα δεν θες να ακουσεις την αληθεια αντε δοκιμασε καμια αλλη κρεμα που δε θα δουλεψει ουτε και αυτη. με την ομοιοπαθητικη εχεις μεγαλες πιθανοτητες να απαλαγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Conclusion εχεις πολλους φιλους με σπυρακια.

 

Εγω παντως δεν ειχα την τρελλη ακμη αλλα μετα την εφηβεια συνεχειζε ακομα.Ετσι αρχισα να εχω ατομικη πετσετα προσωπου,να σαπουνιζω το προσωπο μου καθε πρωι και οταν κανω μπανιο δεν βαζω το σαπουνι του σωματος γενικα δεν κανω κατι υπερβολικο απλα το προσεχω

 

Ειχα :P . Τωρα ειναι ολοι τζετ. Και μιλαω για καταστασεις τραγικες οχι για το ελαφρυ που λες εσυ.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:51 ----------

 

γιατι τον flamarete τοσο ασχημα? και σε εμενα δουλεψε η ομοιοπαθητικη μεσα σε 6 μηνες. αμα δεν θες να ακουσεις την αληθεια αντε δοκιμασε καμια αλλη κρεμα που δε θα δουλεψει ουτε και αυτη. με την ομοιοπαθητικη εχεις μεγαλες πιθανοτητες να απαλαγεις.

 

ετσι. :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα :P . Τωρα ειναι ολοι τζετ. Και μιλαω για καταστασεις τραγικες οχι για το ελαφρυ που λες εσυ.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:51 ----------

 

 

ετσι. :-D :-D

 

λογικό είναι η κάθε θεραπεία να μην αποδίδει το ίδιο σε ολους τους τυπους δέρματος...προσωπικά,δεν έχω ιδέα απο ομοιπαθητική..πρέπει να πας σε κάποιον γιατρό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τον flamarete τοσο ασχημα? και σε εμενα δουλεψε η ομοιοπαθητικη μεσα σε 6 μηνες. αμα δεν θες να ακουσεις την αληθεια αντε δοκιμασε καμια αλλη κρεμα που δε θα δουλεψει ουτε και αυτη. με την ομοιοπαθητικη εχεις μεγαλες πιθανοτητες να απαλαγεις.

Καμια επισημη ερευνα που να το αποδεικνυει?

Ή βασιζομαστε μονο σε εσενα και στους 8-10 φιλους του Nick++ ?

 

Η ομοιοπαθητικη και βασικα ολες οι μεθοδοι της, δεν βασιζονται σε μεθοδους που ειναι επιστημονικα αποδεκτοι ή εξακριβωμενοι. Για να μην μιλησουμε για μερικες αρχες της που εναντιωνονται μεταξυ τους οσον αφορα την λογικη συναφεια τους!

Επισης η ολη προσεγγιση της ομοιοπαθητικης ειναι μαλλον η εστιαση στην θεραπευση των συμπτωματων των ασθενειων και οχι της υποκειμενης αιτιας τους. Για να μην αναφερω την εξτρα σουπερ χαμηλη συγκεντρωση των φαρμακων της ομοιοπαθητικης και τα οσα συνεπαγεται αυτο.

 

Οι νεωτερες ερευνες δε(και οι παλαιοτερες απλως οι νεωτερες με μεγαλυτερη σαφηνεια-οση ειναι δυνατον να υπαρξει σε αυτο το θεμα λογω ιδιαιτεροτητων των φαρμακων της ομοιοπαθητικης), δειχνουν μηδαμινη ή σχεδον μηδαμινη επιδραση των φαρμακων και των θεραπειων γενικοτερα της ομοιοπαθητικης στις διαφορες ασθενειες. Λιγο παραπανω ή και καθολου απο το να παρεις "εικονικο φαρμακο". Και μιλαμε παντα στατιστικα και οχι μεμονωμενα.

 

Πχ αν σε δειγμα 1000 ατομων οι 140 δουνε βελτιωση με το ομοιοπαθητικο φαρμακο ενω οι 920 οχι, τοτε προφανως με 95% δεικτη εμπιστοσυνης η αποτελεσματικοτητα του φαρμακου βρισκεται μεταξυ του 11.9% και 16.2%, δηλαδη ειναι τραγικο φαρμακο με χαμηλοτατη αποτελεσματικοτητα.

Αλλά υπαρχουν ομως 140 ατομα που να επιβεβαιωνουν με μεγαλη θερμη οτι το φαρμακο δουλευει για αυτους και θα το συνιστουσαν ανεπιφυλακτα.;)

 

Για να μην μιλησουμε και για την μεγαλη επικινδυνοτητα της σε ασθενειες μεγαλου κινδυνου, οπου η χρηση της ομοιοπαθητικης και οχι της κλασικης ιατρικης μπορει να βλαψει ανεπανορθωτα για απειρους λογους. Περιπτωσεις καταγεγραμμενες που συνεβησαν.

 

Δεν αμφιβαλω οτι οι ομοιοπαθητικοι δεν εχουν κακο σκοπο, καθε αλλο, μαλλον καλους σκοπους εχουν, αλλα εως οτου να βρεθει/αποδειχτει επιστημονικα το που βασιζεται και αν εχει αποτελεσμα θετικο(τα εως τωρα δειγματα λενε ακριβως το αντιθετο-για να μην παρεξηγηθω-δεν λενε οτι εχει αρνητικο αποτελεσμα, οχι δεν λενε αυτο, απλως λενε οτι δεν εχει θετικα αποτελεσματα ή εστω θετικοτερα της κλασικης ιατρικης, καθε αλλο μαλιστα) τοτε δεν νομιζω οτι πρεπει να υπαρχουν ανθρωποι που να συνιστουνε την ομοιοπαθητικη εναντι της κλασικης ιατρικης σε ημισοβαρα ή σοβαρα προβληματα υγειας.

 

Για την ακμη? Ε ξερω γω δεν ακουγεται και τοσο επικινδυνο να δοκιμασει καποιος ομοιοπαθητικη για την θεραπεια αυτης.

Ποτέ δεν ξερεις αν λιγο νερο=φαρμακο ομοιοπαθητικης(:lol:kidding and no kidding actually) κανει καλο στην ακμη.

Α ξεχασα! Κανει. Φαινομενικα τουλαχιστον ή και μη φαινομενικα.

Οσοι εχουν προβλημα ακμης δοκιμαστε το εξης: Πιειτε 15-18(4 λιτρα περιπου) ποτηρια νερο την ημερα ή εστω πολυ πολυ νερο. Σε 1-2 ημερες ή ακομα και μεσα στην ημερα πιθανον να διαπιστωσετε μια μικρη ή μεγαλη υφεση των συμπτωματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει παιδιά,μην τσακωθούμε κιόλας...ο καθένας λέει την άποψή του και είναι σεβαστή..ολοι μιλάνε με βαση τις εμπειρίες τους,γι αυτο και κανουμε τη συζήτηση για να οδηγηθούμε σε κάποιο συμπέρασμα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...