Προς το περιεχόμενο

σπυράκια


al_katerinaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα κι απο μενα! Παιδια δεν χρειαζεται να μαλώνετε. Δεν ειμαστε εδω για να κανουμε αντιπαράθεση. Λεει ο καθένας την άποψή του και τελείωσε η ιστορία.

 

Τωρα στο αρχικο μας θεμα!al_katerinaki ειχα κανει και εγω θεραπεια για τα σπυρακια το 2001. Πρεπει ομως να πας σε γιατρο δεν μπορουμε εμεις να σου πουμε τι θαραπεια να κανεις. Εμεις απλα λεμε την εμπειρια μας. Λοιπον εγω ειχα κυστικη ακμη και εκανα θεραπεια με τα Rοaccutan για περιπου 4 μηνες. Δεν ειναι μια θεραπεια απλή και ανώδυνη. Οπως ειπε και καποιος αλλος κατα τη διαρκεια της θεραπειας θα υπάρχει έξαρση της ακμης. Αυτο δε σημαινει οτι κατι δεν παει καλα. Μαδας, ξεφλουδισεις κτλ. Η θεραπεια αντενδείκνυται το καλοκαίρι. Τωρα οσο αφορα τα χαπια οπως ειπε και ο danton, δεν ειναι και τοσο αθωα. Εχουν πολλες παρενέργειες γι αυτο και η δερματολόγος μου εκανε συνεχώς εξετάσεις αίματος. Επίσης απέκτησα τριχοφυΐα μετά τα χάπια. Ακομα απαγορεύεται να μείνεις έγκυος μετα τη θεραπεία για μεγάλο διάστημα(Πάνω απο 6μηνο). Τονίζω βέβαια οτι ειναι και θέμα οργανισμού. Εγω θα σου έλεγα να πας σε ενα δερματολόγο και θα σου πει εκείνος τι θα κάνεις. Αν σου πει να κάνεις θεραπεία να την κάνεις σωστά για να τελειώνεις. Καλή συνέχεια σου εύχομαι και περιμένω νεα σου!

 

 

ΥΓ Να προσεχείς τα καλλυντικά σου όπως ειπε και η Draculina. Περα απο την καθημερινή καθαριότητα, μπορείς να κανεις μονη σου κατα καιρους στο σπιτι, πηλιγκ και μια μασκουλα για να κρατάς οσο το δυνατόν καθαρή την περιοχή. Θελει καλό καθαρισμό. Θα επιλεγείς βέβαια προϊόντα για λιπαρο δερμα ή θα ρωτήσεις τον δερματολόγο να σου γράψει μια σειρά προϊόντων για την περιπτωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
καλημερα κι απο μενα! Παιδια δεν χρειαζεται να μαλώνετε. Δεν ειμαστε εδω για να κανουμε αντιπαράθεση. Λεει ο καθένας την άποψή του και τελείωσε η ιστορία.

 

Τωρα στο αρχικο μας θεμα!al_katerinaki ειχα κανει και εγω θεραπεια για τα σπυρακια το 2001. Πρεπει ομως να πας σε γιατρο δεν μπορουμε εμεις να σου πουμε τι θαραπεια να κανεις. Εμεις απλα λεμε την εμπειρια μας. Λοιπον εγω ειχα κυστικη ακμη και εκανα θεραπεια με τα Rοaccutan για περιπου 4 μηνες. Δεν ειναι μια θεραπεια απλή και ανώδυνη. Οπως ειπε και καποιος αλλος κατα τη διαρκεια της θεραπειας θα υπάρχει έξαρση της ακμης. Αυτο δε σημαινει οτι κατι δεν παει καλα. Μαδας, ξεφλουδισεις κτλ. Η θεραπεια αντενδείκνυται το καλοκαίρι. Τωρα οσο αφορα τα χαπια οπως ειπε και ο danton, δεν ειναι και τοσο αθωα. Εχουν πολλες παρενέργειες γι αυτο και η δερματολόγος μου εκανε συνεχώς εξετάσεις αίματος. Επίσης απέκτησα τριχοφυΐα μετά τα χάπια. Ακομα απαγορεύεται να μείνεις έγκυος μετα τη θεραπεία για μεγάλο διάστημα(Πάνω απο 6μηνο). Τονίζω βέβαια οτι ειναι και θέμα οργανισμού. Εγω θα σου έλεγα να πας σε ενα δερματολόγο και θα σου πει εκείνος τι θα κάνεις. Αν σου πει να κάνεις θεραπεία να την κάνεις σωστά για να τελειώνεις. Καλή συνέχεια σου εύχομαι και περιμένω νεα σου!

 

 

Όπως κι η dimitroula 29 έτσι κι εγώ είχα κυστική ακμή και το 2004,αφότου πρώρα ταλαιπωρήθηκα από έναν κομπογιαννίτη ο οποίος μου έκανε πήλινγκ και στη δική μου περίπτωση επιδείνωσε το πρόβλημα,κατέφυγα σε 2-3 γιατρούς όπου και οι 3 μου συνέστησαν το Roaccutane.H θεραπεία σε μένα κράτησε περίπου 8 μήνες ώσπου να φύγουν εντελώς τα σπυράκια και οι αδένες να μη εκκρίνουν άλλο σμήγμα.Σε μένα δυστυχώς έπεσε και μέσα στο καλοκαίρι.Δεν είναι τόσο τραγικό όσο φαίνεται απλά πρέπει να ακολουθείς συγκεκριμένη διατροφή (όχι λιπαρά,αλμυρά,πικάντικα κ.ο.κ γιατί το χάπι ανεβάζει την χοληστερίνη),να προσέχεις πολύ τον ήλιο-ειδικά το καλοκαίρι-και να είσαι συνέχεια μ'ένα αντηλιακό(εγώ φορούσα αντηλιακό 60άρι σε πρόσωπο και σώμα..Ναι,ήμουν σαν αφρόγαλο καλοκαιριάτικα :P) και κάθε μήνα έκανα εξετάσεις αίματος ώστε η γιατρός να μου ρυθμίζει τη δόση.

 

Πλέον έχει εξαλειφθεί η ακμή,βγάζω κανένα μικρό σπυράκι μια στις τόσες και μου'χουν μείνει ελάχιστα σημαδάκια που μόνο με μεγεθυντικό φαίνονται.

 

Θα σου πρότεινα πάντως να επισκεφτείς οπωσδήποτε γιατρό,εκείνος θα σου πει τι είδος ακμής έχεις και πώς θα την αντιμετωπίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως ο τυπος που αναφερεται στην ομοιοπαθητικη μου θυμιζει ολουσ αυτους που κατηγορουν τον στρατο που χασανε τα μαλλια τους (συγκεκριμενα το κρανος!!!). Μηπως στην ηλικια που παμε στρατο ειναι να μας πεσουν τα μαλλια μας ετσι και αλλιως?

 

 

τελειως ακαιρη ειναι η συγκριση που κανεις δεν το πηγαινα καν εκει το θεμα απλα απο προσωπικη εμπειρια προτεινα μια λυση.. αν καποιοι αρεσκονται στο να flamαρουνε (βλεπε προηγουμενα ποστς) τον καθε ενα που προσπαθει να βοηθησει με καποιον τροπο που δεν συμβαδιζει με τα δικα τους δεδομενα τοτε μαλλον δεν ειναι αξιοι να συμμετασχουνε σε forum.. αν τα μαλλια σου εσενα επεσαν στα 24 τοτε τι να σου πω οτι πασχεις απο τριχοπτωση ? :fear::rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως το πιστεύω αυτό με το κράνος και την τριχόπτωση.

Αν φοράς συνέχεις μια βλακεία στο κεφάλι και τα μαλλιά θα σου πέσουν και όλα

 

 

εγώ πάντως θα σου έλεγα να μη βάλεις τίποτα για τα σπυράκια... κι εγώ είχα σχετικά ήπια ακμή στην εφηβεία κι έκανα κι εγώ κάτι ηλίθιες πατέντες που τελικά το μόνο που κατάφερα ήταν να ταλαιπωρήσουν το δέρμα μου.. Χαρακτήριστικά κάθε βράδυ έβραζα νερό και καθομουν από πάνω κανα τέταρτο καλλημένη με μια πετσέτα, νομίζοντας πως έτσι θα περιορίσω το στίγμα... ουσιαστικά όμως ο καφτός ατμός θα δημιουργούσε περισσότερες τοξίνες...

 

Δεν πρόκειται καμία βλακεία να σε βοηθήσει, ίσως μόνο η βιταμίνη Ε...

 

ξέχνα τα τα σπυράκια, δεν είναι τίποτα το τραγικό, στο λεω γιατι κι εγώ κάποτε νόμιζα ότι ήρθε η καταστροφή του κόσμου...

 

η αδερφή μου δε ,, κάθε βράδυ προσευχόταν "κάνε Θέε μου να έχω ξυπνήσει αύριο και όλα τα σπυράκια να έχουν πάει στον κώλο μου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια όταν δεν έχεις ακμή ή έχεις ελάχιστα σπυράκια (που έτσι κι αλλιώς όλοι λίγο πολύ βγάζουμε που και που), είσαι στην απ' έξω δηλαδή, είναι εύκολο να λες "ξέχνα τα τα σπυράκια".

 

Ρωτήστε όμως κι αυτούς που έχουν πολύ βαριές περιπτώσεις ακμής ή φτάνουν μέχρι τα -άντα και δεν έχουν απαλλαγεί.

 

Το μόνο που μπορεί αποδεδειγμένα να βοηθήσει κάποιον στη καταπολέμηση της ακμής είναι ένας δερματολόγος και μια σωστή θεραπεία. Λίγoi μήνες και καθάρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια όταν δεν έχεις ακμή ή έχεις ελάχιστα σπυράκια (που έτσι κι αλλιώς όλοι λίγο πολύ βγάζουμε που και που), είσαι στην απ' έξω δηλαδή, είναι εύκολο να λες "ξέχνα τα τα σπυράκια".

 

Ρωτήστε όμως κι αυτούς που έχουν πολύ βαριές περιπτώσεις ακμής ή φτάνουν μέχρι τα -άντα και δεν έχουν απαλλαγεί.

 

Το μόνο που μπορεί αποδεδειγμένα να βοηθήσει κάποιον στη καταπολέμηση της ακμής είναι ένας δερματολόγος και μια σωστή θεραπεία. Λίγη μήνες και καθάρισες.

 

ε ναι σίγουρα έτσι είναι...

το χω περάσει και αυτό... επείδη τα πείραζα έπαθα μια άσχημη μόλυνση...και μου είχε κακοφανεί τοσο πολύ που πραγματικά δεν μπορούσα να συμπεριφερθώ πλέον φυσιολογικά, έριχνα τα μαλλιά μου συνέχεια μπροστά και έμοιαζα με το χειρότερο μεταλλά, απεύφευγα να κοιτάζομαι στον καθρέφτη, όταν καθόμουν στην τάξη στο θρανίο κρατούσα συνέχεια τα μάγουλά μου, για να μην φαίνονται και τα σχετικά...

 

Αυτή η μόλυνση ήταν κάτι καινούριο για μένα και με είχε τσακίσει. Μόλις είχα πάει πρώτη λυκείου και ήμουν σε καινουριο σχολείο, η εικόνα μου έπαιζε σημαντικό ρόλο για την ψυχολογία μου...

θυμάμαι μια μέρα ξεκινάω να πάω στο σχολείο, λίγο πριν φτάσω στην είσοδο κοιτάζω την αντανάκλασή μου στο τζάμι της πόρτας μιας πολυκατοικίας. Και εκεί έμεινα. Η εικόνα μου μου φάνηκε τόσο άσχημη που δεν μπόρεσα να κάνω άλλο βήμα... Άκουσα το κουδούνι να χτυπάει, και παρόλαυτά συνέχισα να κάθομαι μόνη και μίζερη στο πεζούλι... η πρώτη ώρα πέρασε έτσι... χτύπησε το κουδούνι για διάλειμμα. . σκέφτομαι "τι θα γίνει τώρα; δε θα ξαναπάς σχολείο;"

 

φυσικά και πήγα σχολείο με μια ψυχολογία του τύπου "GOD DUMΝED! IM A FREAK!"

 

τελικά πήγα σε μια πολύ καλή δερματολόγο και μέκανε καλά... αλλά τα χρειάστηκα

 

Δεν έγινα καλά πριν περάσει ένας ολόκληρος χρόνος... and that's one more story...

 

έχουμε εργασία για ένα μάθημα στο σχολείο και αποφασίζω να παω στη βιβλιοθήκη να μαζέψω υλικό... κάθομαι σ΄ένα θρανίο ανοίγω τα βιβλία και αντιλαμβάνομαι ότι ένα μικρό κοριτάκι έρχεται προς το μέρος μου "΄΄οχι, όχι όχι... πουσου!"

-ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ;;;;;;;

-ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

-ΣΠΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ!!!!

 

η πρώτη και τελευταία φορά που καταράστηκα άνθρωπο,

που να γεμίσεις σπυριά σόλο σου το σώμα!!!

 

 

ελπίζω φυσικά να μην έπιασε η κατάρα μου. Ακόμα αισθάνομαι άσχημα όταν το σκέφτομαι but i was in pain!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οτι δεν το αντεξε ο οργανισμο σου τι εννοεις?Τι παρενεργιες ειχες?

 

Ίσως χρησιμοποίησα λάθος λέξη...απλά στις εξετάσεις μου είχαν ανεβάσει αισθητά την ένδειξη του συκωτιού και αν συνέχισα υπήρχε κίνδυνος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς,το να μην κάνει κάποιος τίποτα όταν έχει ακμή είναι λάθος.Και παλιά έλεγαν "ε,εντάξει της εφηβείας είναι",κάποιοι όμως που είχαν πιο σοβαρό πρόβλημα,έφταναν πια σε μια χ ηλικία και το πρόσωπό τους ήταν γεμάτο σημάδια-λακκούβες,γιατί δεν είναι μόνο τα ίδια τα σπυράκια που είναι ενοχλητικά και αντιαισθητικά αλλά και τα σημάδια που αφήνουν μετά.

 

Οπότε,μόνο ένας γιατρός θα μας συμβουλεύσει κατάλληλα,ακόμα και για ελαφρά μορφή ακμής,θα δώσει την κατάλληλη θεραπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
έχουμε εργασία για ένα μάθημα στο σχολείο και αποφασίζω να παω στη βιβλιοθήκη να μαζέψω υλικό... κάθομαι σ΄ένα θρανίο ανοίγω τα βιβλία και αντιλαμβάνομαι ότι ένα μικρό κοριτάκι έρχεται προς το μέρος μου "΄΄οχι, όχι όχι... πουσου!"

-ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ;;;;;;;

-ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

-ΣΠΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ!!!!

 

αν ερχόταν αγοράκι στοίχημα ότι θα τα έλεγε καυλόσπυρα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορεί αποδεδειγμένα να βοηθήσει κάποιον στη καταπολέμηση της ακμής είναι ένας δερματολόγος και μια σωστή θεραπεία.

Ε οχι και το μόνο. Και η 40 ημερων νηστεια με νερο γιατρευει τα παντα, αλλα ποιος ειναι προθυμος να την κανει ειναι το θεμα.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς,το να μην κάνει κάποιος τίποτα όταν έχει ακμή είναι λάθος.Και παλιά έλεγαν "ε,εντάξει της εφηβείας είναι",κάποιοι όμως που είχαν πιο σοβαρό πρόβλημα,έφταναν πια σε μια χ ηλικία και το πρόσωπό τους ήταν γεμάτο σημάδια-λακκούβες,γιατί δεν είναι μόνο τα ίδια τα σπυράκια που είναι ενοχλητικά και αντιαισθητικά αλλά και τα σημάδια που αφήνουν μετά.

 

Ε ναι, η γενικότερη πεποίθηση είναι ότι πρέπει να θεραπεύεις νωρίς την ακμή για να μη γίνουν χειρότερα τα πράματα. Εκτός κι αν θες να γίνεις σαν τον Danny Trejo (o machete τους έχει όλους).

 

Ε οχι και το μόνο. Και η 40 ημερων νηστεια με νερο γιατρευει τα παντα, αλλα ποιος ειναι προθυμος να την κανει ειναι το θεμα.:-)

 

Και στη Τήνο είχα δει εκτός από πατερίτσες και κουτιά A-cnotren κρεμασμένα.

 

True story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

γεια σασ...ειμαι 17 ετων κ το προβλημα μου δεν ειναι πολυ εντονο...παρολάυτα επισκευτικα δεπματολογο..μ εδωσε την AIROL κ την INDOXYL..μου ειπε οτι δεν εχει παρενεργειεσ..αλλα εχω ακουσει για αλλες κρεμες που προκαλουν τριχοφυια κ.α...θα ηθελα την γνωμη καποιου που τισ εχει χρησιμοποιησει...επισης θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει περιπτωση να εχουν αμβλυνει προσ το παρον το προβλημα κ σε ηλικια 20+ να ξαναεμφανιστουν...ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σασ...ειμαι 17 ετων κ το προβλημα μου δεν ειναι πολυ εντονο...παρολάυτα επισκευτικα δεπματολογο..μ εδωσε την AIROL κ την INDOXYL..μου ειπε οτι δεν εχει παρενεργειεσ..αλλα εχω ακουσει για αλλες κρεμες που προκαλουν τριχοφυια κ.α...θα ηθελα την γνωμη καποιου που τισ εχει χρησιμοποιησει...επισης θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει περιπτωση να εχουν αμβλυνει προσ το παρον το προβλημα κ σε ηλικια 20+ να ξαναεμφανιστουν...ευχαριστω!

 

καλα...δε ρωτας τον δερματολογο σου και ρωτας εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε σεξ και τελείωσε η υπόθεση. Θα χρειαστούν βέβαια μπόλικες συνεδρίες.

 

Καλά σου λέει...17 χρόνων είσαι άντε μην το σκέφτεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...