Προς το περιεχόμενο

σπυράκια


al_katerinaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειχα ποτε προβλημα με σπυρακια/ακμη, στην εφηβεια ολα και ολα να χα βγαλει 2-3!!

ειμαι 23 τωρα και τον τελευταιο καιρο εχω βγαλει μικρα σπυρακια(πρωτη φορα)στην πλατη και κυριως στην μια πλευρα, δεν φευγουν..ειναι μολυνση? ακμη?τωρα στα 23?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

παιδια ειμαι 16 κ εδω και 1,5 περιπου χρονο εχω ακμη... σε μετριο βαθμο... αλλοτε υποχωρουν αισθητα και αλλοτε εμφανιζονται... Περσυ τετοια περιοδο εκανα μια θεραπεια ομοιοπαθητικης, με κατι χαπια για 2 μηνες ( ξερετε με τη λογικη οτι ωθει προς τα εξω την ακμη και ετσι την εξουδετερωνει).

Κατα τη διαρκεια της θεραπειας ειχε εξασθενησει λιγο, εβγεναν σπυρακια λιγο πιο σπανια...

Μετα σταματησα,ομως παλι τα ιδια. Τωρα βαζω κατι αλιφες απο φαρμακεια ( δε βοηθουν ιδιαιτερα). Διαβασα το topic εδω, αλλα βλεπω οι αποψεις διυστανται... ( σχετικα με ομοιοπαθητικη ή δερματολογο)

Επειδη η ακμη, δεν επηρρεαζει μονο την εξωτερικη σου εμφανιση, αλλα και την ψυχολογια σου, καποιος να δωσει καποια εγκυρη λυση αν ειναι εφικτο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η ακμη, δεν επηρρεαζει μονο την εξωτερικη σου εμφανιση, αλλα και την ψυχολογια σου, καποιος να δωσει καποια εγκυρη λυση αν ειναι εφικτο... :P

 

Πώς δεν είναι; Ο δερματολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ειμαι 16 κ εδω και 1,5 περιπου χρονο εχω ακμη... σε μετριο βαθμο... αλλοτε υποχωρουν αισθητα και αλλοτε εμφανιζονται... Περσυ τετοια περιοδο εκανα μια θεραπεια ομοιοπαθητικης, με κατι χαπια για 2 μηνες ( ξερετε με τη λογικη οτι ωθει προς τα εξω την ακμη και ετσι την εξουδετερωνει).

Κατα τη διαρκεια της θεραπειας ειχε εξασθενησει λιγο, εβγεναν σπυρακια λιγο πιο σπανια...

Μετα σταματησα,ομως παλι τα ιδια. Τωρα βαζω κατι αλιφες απο φαρμακεια ( δε βοηθουν ιδιαιτερα). Διαβασα το topic εδω, αλλα βλεπω οι αποψεις διυστανται... ( σχετικα με ομοιοπαθητικη ή δερματολογο)

Επειδη η ακμη, δεν επηρρεαζει μονο την εξωτερικη σου εμφανιση, αλλα και την ψυχολογια σου, καποιος να δωσει καποια εγκυρη λυση αν ειναι εφικτο... :P

 

βρες μια κοπελα να ριξεις την κρεμα στο γαλακτομπουρεκο και σε ενα μηνα το δερμα σου θα ειναι σαν κωλαρακι,να το θυμασαι αυτο :)

 

 

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ το μεγαλυτερο εγκλημα ειναι η ομοιοπαθητικη...

 

ξερω υπαρχουν κατι "αλοιφες" και κατι "χαπια" που ως συσταση εχουν πχ εκχυλισμα τριανταφυλλου και αγριας τσουκνιδας που τα χρυσοπληρωνει ο κοσμακης και οπως ειναι φυσικο δεν τους κανουν απολυτως τιποτα....απλα καταφερνουν αυτο που καταφερνουν στις γυναικες τα καλλυντικα : πουλανε ελπιδα

μου θυμιζουν τα μαντζουνια που εκαναν προ 70ετιας στα χωρια με πατατες,κολοκυθια και μαυρο τσαι...και με ενα τετοιο πραμα "θεραπευονταν" τα παντα,ακμη,πονοδοντος,οποια το επινε θα γεννουσε αγορι και αλλα τετοια κουλα...

 

περα απο την πλακα,με τον συγχρονο τροπο ζωης και τα σκατα που τρωμε και αναπνεουμε και κυριως την σκατοζωη που ακολουθουμε ουτε τα ματζουνια ουτε τα γαρυφαλλα δεν βοηθανε,παρα μονο η επιστημη και τα αντιβιωτικα...ας μη γελιωμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν φτιαξεις την διατροφη σου θα βελτιωθει αισθητα το δερμα σου. δεν θα γινεις καλα φυσικα, εκει θελει γιατρο, αλλα κοψε τα τηγανιτα τα λιπαρα φαγητα και οτιδηποτε ειναι απ εξω η συσκευασμενο και ριχτο στα φρουτα και τα ωμα οσο γινεται.

 

παντως εγω αν ειχα ακμη, κατευθειαν χαπια. ριζικες λυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ειμαι μια αναλογη περιπτωση με του pcbraker που ή θα εβγαζα ή δε θα εβγαζα εδωσα λυση στο προβλημα μου σχετικα απλα. Απο τα The Body Shop πηρα ενα σαπουνι για το προσωπο με πρασινο τσαι ελεγε. Επλενα καθημερινα το προσωπο μου με αυτο και σιγα σιγα ειδα αποτελεσματα μεχρι που σημερα (6 μηνες μετα περιπου και συνεχιζω να το χρησιμοποιω γιατι κανει πολυ καλη δουλεια ) βγαζω σπυρακια μονο με καποια βρωμια που ισως ακουμπισω στο προσωπο μου, ας πουμε απερισκεπτα καμια φορα τα χερια μου στο σχολειο η εξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

roacutan το μονο που βοηθαει πραγματικα

εγω ειχα παρει οτι κυκλοφορουσε σε αλοιφες (νορεσκιν, σκινορεν, φτιαχτες στο φαρμακειο) αλλα τπτ

με ροακουταν στην αρχη και τρετιν μετα (ιδια δραστικη ουσια) στους πρωτους 6 μηνες δεν ειχα τρομερα αποτελεσματα, συνεχισα ομως και αλλους 2 και μετα ειμουν η νυχτα με την μερα απο οτι ειμουν πριν

 

εχω μια ερωτηση: μιας και εχω την ταση να πειραζω τα λιγα σπυρακια που εμφανιζονται πλεον και να κανω κοκκινιλες, ηθελα να ρωτησω αν βαζετε κατι στην συνεχεια για να φυγουν. εγω βαζω elidel η fucicort, αλλα καποιες φορες δεν κανουν τπτ, ασε που δεν ειναι για μακροχρονη χρηση

επισης εχει κανεις καμια αλοιφη στο μυαλο του που να την βαζεις οταν παει να γινει ενα σπυρακι, ωστε να μην βγαινει τελικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη με το roaccutan,δεν ειναι καραμελα.Εννοεται μονο απο γιατρο,εννοεται τακτικη παρακολουθηση με μηνιαιες εξετασεις αιματος(θα σας πει ο δερματολογος) και εννοειται οτι παει πακετακι με αντισυλληπτικα για τις κοπελες.

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη με το roaccutan,δεν ειναι καραμελα.Εννοεται μονο απο γιατρο,εννοεται τακτικη παρακολουθηση με μηνιαιες εξετασεις αιματος(θα σας πει ο δερματολογος) και εννοειται οτι παει πακετακι με αντισυλληπτικα για τις κοπελες.

Αυτα.

 

μια φιλη μου επαιρνε φαρμακο με την ιδια δραστικη ουσια αλλα αλλο ονομα αλλα αντισυλληπτικα δεν επαιρνε. :rolleyes: τα αντισυλληπτικα καλα εξαφανιζουν τα σπυρακια οσο τα παιρνεις μολις κοπουν ομως ξαναβγαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι η συστηματική επάλειψη του σπέρματος στο πρόσωπο εξαφανίζει τα σπυράκια ισχύει;

 

:mad::mad::mad: δεν ειχα ποτε σπυρακια στην μαπα για να ξερω. μπορεις να βρεις μια σπυριαρα να την δοκιμασεις. εγω δεν το εχω προσπαθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:mad::mad::mad: δεν ειχα ποτε σπυρακια στην μαπα για να ξερω.

 

Μ' αρέσει που απαντάς αυθόρμητα και ειλικρινά, ρησπέκτ.

 

---------- Προσθήκη στις 22:16 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 22:13 ----------

 

Ε τώρα με το εντιτ το γάμησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...