Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για μικτά - καθαρά


cyber_katsarida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία λογική ρε τρελέ. Δηλαδή αν φτάσει ο μισθός 400 ευρώ θα κυκλοφορούμε γυμνοί, θα κοιμόμαστε στο δρόμο και θα τρώμε μαργαρίτες. Ε τι να κάνουμε; Πρέπει να συμβιβαστούμε με το καθεστώς που μας έχει επιβληθεί. Δεν μου αρέσει αυτό. Από ένα σημείο και μετά τουλάχιστον. Φταίμε και 'μεις όμως, πάει ο άλλος για δουλειά, του δίνει 700 και υπογραφει για 800 για να καλύψει το κώλο του εργοδότη του...και τι να κάνει θα μου πεις; Κάποιο άλλο μαλακισμένο θα βρεθεί να πάρει τη θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ωραία λογική ρε τρελέ. Δηλαδή αν φτάσει ο μισθός 400 ευρώ θα κυκλοφορούμε γυμνοί, θα κοιμόμαστε στο δρόμο και θα τρώμε μαργαρίτες. Ε τι να κάνουμε; Πρέπει να συμβιβαστούμε με το καθεστώς που μας έχει επιβληθεί. Δεν μου αρέσει αυτό. Από ένα σημείο και μετά τουλάχιστον. Φταίμε και 'μεις όμως, πάει ο άλλος για δουλειά, του δίνει 700 και υπογραφει για 800 για να καλύψει το κώλο του εργοδότη του...και τι να κάνει θα μου πεις; Κάποιο άλλο μαλακισμένο θα βρεθεί να πάρει τη θέση του.

 

Αν δεν είχες μπει στο ευρώ των "καπιταλιστών" κάπου τόσο θα ταν ο μισθός σου, με τις υποτιμήσεις που θα χε φάει η δραχμή. Και μη φοβάσαι, 400 ευρώ δεν πάει ο κατώτατος. Το θέμα είναι, ότι κάποιοι χωρίς να έχουν δουλέψει, νομίζουν πως υπάρχει αστείρευτο χρήμα και πως οι εργοδότες μπορούν να δώσουν 10000, αλλά φταίει ο καπιταλισμός.

 

Δεν μου αρέσει αυτό

 

Αντιστάσου (με τις όποιες συνέπειες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν με συμφέρει και μόνος μου δεν πρόκειται να καταφέρω τίποτα, δεν κατηγορώ τον ''καπιταλισμό'' αλλά τη νοοτροπία και την ανέχεια του Έλληνα. Έχω πάει σε δουλειά και έχω φάει άκυρο επειδή το πρώτο πράγμα που ζήτησα ήταν ΑΣΦΑΛΕΙΑ, δεν με ένοιαζε καν το πόσο θα παίρνω. Που είναι το κράτος σε αυτή τη περίπτωση να ρίξει πρόστιμα; Όχι να μου φτάσει το μισθό στα 1.000 αλλά να μου διαφυλάξει τα δικαιώματα που έχω σαν εργαζόμενος του ιδιωτικού τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν με συμφέρει και μόνος μου δεν πρόκειται να καταφέρω τίποτα, δεν κατηγορώ τον ''καπιταλισμό'' αλλά τη νοοτροπία και την ανέχεια του Έλληνα. Έχω πάει σε δουλειά και έχω φάει άκυρο επειδή το πρώτο πράγμα που ζήτησα ήταν ΑΣΦΑΛΕΙΑ, δεν με ένοιαζε καν το πόσο θα παίρνω. Που είναι το κράτος σε αυτή τη περίπτωση να ρίξει πρόστιμα; Όχι να μου φτάσει το μισθό στα 1.000 αλλά να μου διαφυλάξει τα δικαιώματα που έχω σαν εργαζόμενος του ιδιωτικού τομέα.

 

Ναι, αυτό προσπαθώ να σου πω, ότι κάποια δικαιώματα πλέον δε θα θεωρούνται κατοχυρωμένα. Αν το κράτος του ρίξει πρόστιμα του αφεντικού σου, είτε δεν θα τα πληρώσει, είτε θα φαλήρει, οπότε διπλό το κακό για το κράτος. Και έσοδα χάνει από τους φόρους και θα πληρώσει και μερικά επιδόματα περαιτέρω. Θα μου πεις, είναι δίκαιο? οχι, ξεκάθαρα, αλλά ποιος είπε ότι ο καπιταλισμός είναι δίκαιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο είναι ότι αν όχι όλοι, οι περισσότεροι στον ιδιωτικό τομέα δεν παίρνουν όσα δικαιούνται. Αν έπαιρναν όλοι τα της συλλογικής σύμβασης θα ήταν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και ο καπιταλισμός στις υπόλοιπες χώρες;

 

παράγουν. Η να στο πω αλλιώς. Στην αγγλία αν τελειώσεις ανθρωπιστική επιστήμη από οξφόρδη έχεις κάνει την τύχη σου. Θα μου πεις, τι δουλειά θα κάνει ο άλλος με πτυχίο φιλοσοφίας. Μα δε θα κάνει αυτό. Θα κάνει ένα μεταπτυχιακό σε hr και θα καθαρίζει 2000-3000 το μήνα, με το που θα πρωτοβγεί. Θα μου πεις μα δεν παράγουν τπτ οι γκευ. Ναι αλλά έχουν υπηρεσίες (χώρια το real estate, που στη χώρα μας κάποιοι το θεωρούν κακό). Στην ελλάδα, νομίζεις ότι ένα κοριτσι που τελειώνει φιλοσοφική έχει τα φόντα να γίνει hr? Κανά communications και πολύ του είναι.

 

Στις ΗΠΑ, είναι διαφορετικά τα πράγματα. Το να μπεις σε πανεπιστήμιο στις ΗΠΑ είναι πολύ σημαντικό πράμα. το pen, ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια στις ηπα έχει λιγότερους φοιτητές από όσους έχει το εκπα. Η πενσυλβάνια έχει 10 εκ κόσμο. Αρα οι καλοί πάνε σε πανεπιστήμια, ενώ οι μέτριοι σε κολλέγια. Ο κολλεγιάς καθαρίζει 30 χιλιάδες το χρόνο ενώ ο πτυχιούχος 40. Ο phdas ξεκινά από τα 90. Βέβαια, πάλι εκεί παράγουν. Πχ στην καλιφόρνια, εδρέυουν τόσο η wd όσο και η seagate, που χρειάζονται τόσο εξειδικευμένο προσωπικό όσο και ανειδίκευτο. Πέραν του ότι και στις 2 αυτές χώρες, η ανάπτυξη βασίζεται στην κατανάλωση προιόντων που πχ ανήκουν στις ηπα, αλλά κατασκευάζονται στην Κινα (γι' αυτό είναι κ φθηνά). Βέβαια οι θέσεις εργασίας που χάθηκαν από τη φυγή των εργοστασίων, αναπληρώθηκαν λόγω της ανάπτυξης των κομπιούτερ. Walmart (το 59 ήταν ένα μαγαζάκι ), τώρα έχει μεγαλύτερα κέρδη και από την έξξον. Entepreneur, να μια λέξη που κανένας έλληνας (ίσως λίγο ο κόκκαλης), δεν την αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράγουν. Η να στο πω αλλιώς. Στην αγγλία αν τελειώσεις ανθρωπιστική επιστήμη από οξφόρδη έχεις κάνει την τύχη σου. Θα μου πεις, τι δουλειά θα κάνει ο άλλος με πτυχίο φιλοσοφίας. Μα δε θα κάνει αυτό. Θα κάνει ένα μεταπτυχιακό σε hr και θα καθαρίζει 2000-3000 το μήνα, με το που θα πρωτοβγεί. Θα μου πεις μα δεν παράγουν τπτ οι γκευ. Ναι αλλά έχουν υπηρεσίες (χώρια το real estate, που στη χώρα μας κάποιοι το θεωρούν κακό). Στην ελλάδα, νομίζεις ότι ένα κοριτσι που τελειώνει φιλοσοφική έχει τα φόντα να γίνει hr? Κανά communications και πολύ του είναι.

 

Στις ΗΠΑ, είναι διαφορετικά τα πράγματα. Το να μπεις σε πανεπιστήμιο στις ΗΠΑ είναι πολύ σημαντικό πράμα. το pen, ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια στις ηπα έχει λιγότερους φοιτητές από όσους έχει το εκπα. Η πενσυλβάνια έχει 10 εκ κόσμο. Αρα οι καλοί πάνε σε πανεπιστήμια, ενώ οι μέτριοι σε κολλέγια. Ο κολλεγιάς καθαρίζει 30 χιλιάδες το χρόνο ενώ ο πτυχιούχος 40. Ο phdas ξεκινά από τα 90. Βέβαια, πάλι εκεί παράγουν. Πχ στην καλιφόρνια, εδρέυουν τόσο η wd όσο και η seagate, που χρειάζονται τόσο εξειδικευμένο προσωπικό όσο και ανειδίκευτο. Πέραν του ότι και στις 2 αυτές χώρες, η ανάπτυξη βασίζεται στην κατανάλωση προιόντων που πχ ανήκουν στις ηπα, αλλά κατασκευάζονται στην Κινα (γι' αυτό είναι κ φθηνά). Βέβαια οι θέσεις εργασίας που χάθηκαν από τη φυγή των εργοστασίων, αναπληρώθηκαν λόγω της ανάπτυξης των κομπιούτερ. Walmart (το 59 ήταν ένα μαγαζάκι ), τώρα έχει μεγαλύτερα κέρδη και από την έξξον. Entepreneur, να μια λέξη που κανένας έλληνας (ίσως λίγο ο κόκκαλης), δεν την αξίζει.

 

 

Με το συμπάθιο, λόγια εντυπωσιασμού λες.

 

Πρώτον, δεν κατανοώ το διαχωρισμό: college vs πανεπιστήμιο και το imperial, college είναι, τι σημαίνει αυτό;

Δεύτερον, τα νούμερα που δίνεις για μισθούς ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας σου, το λέω αυτό έχοντας πολύ κοντινό μου συγγενή στις ΗΠΑ και ενώ προσπαθώ να βρω δουλειά εκεί.

Τρίτον, η Walmart ψιλοξεπουλιέται διότι μπαίνει μέσα.

 

Γενικά, δεν υπάρχει κάτι που να ευσταθεί στο μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το συμπάθιο, λόγια εντυπωσιασμού λες.

 

Πρώτον, δεν κατανοώ το διαχωρισμό: college vs πανεπιστήμιο και το imperial, college είναι, τι σημαίνει αυτό;

Δεύτερον, τα νούμερα που δίνεις για μισθούς ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας σου, το λέω αυτό έχοντας πολύ κοντινό μου συγγενή στις ΗΠΑ και ενώ προσπαθώ να βρω δουλειά εκεί.

Τρίτον, η Walmart ψιλοξεπουλιέται διότι μπαίνει μέσα.

 

Γενικά, δεν υπάρχει κάτι που να ευσταθεί στο μήνυμα.

 

πρώτον μιλούσα για αμερική. Τα colleges, στις ηπα είναι πολύ υποδιέστερα των universities.

δεύτερον, εγώ μίλησα για μισθούς, δε μίλησα για ώρες εργασίας κλπ. Πόσο είναι το κατώτερο ημερομίσθιο στις Ηπα, για ρώτα το συγγενή σου? Μήπως ξέρεις, πόσα παίρνουν οι γιατροί στις Ηπα?

τρίτον, έυγε, υπάρχει κρίση. Με τη λογική σου η gm και η ford, επειδή κηρύξαν πτώχευση, είναι μάπα εταιρείες.

 

Γενικά, ψάχνεις να μου την πεις. Μπορεί εσένα, να σου ανεβάζει τη λίμπιντο, αλλά δε βοηθάει στη συζήτηση. Ειδικά αν είσαι αμαθής.

 

Επίσης, για ρώτα το συγγενή σου και καμία τιμή ενός προϊόντος από σουπερμάρκετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ, δικό μου το πρόβλημα.

 

Harvard college, υπάρχει; Ξέρεις τι είναι; Που ανήκει;

 

Οι μισθοί που αναφέρεις ίσως υπάρχουν ίσως δεν υπάρχουν! Είναι γελοιότητα που αναφέρεις νούμερα, ειδικά για μία χώρα που όλα είναι εμπόρευμα. Μπορώ να σου πω και να το υπογράψω με τα δυο μου χέρια, ότι για κάτοχο διδακτορικού διπλώματος στην ιατρική φυσική και στην ωκεανογραφία, στις ΗΠΑ ο μισθός ξεκινάει από $45k per annum πριν τους φόρους, άρα τα $90k ανήκουν στη φαντασία σου, αλλά ο καθένας μπορεί να διαπραγματευτεί το μισθό σε κάποια πλαίσια.

Ναι ξέρω πόσα παίρνουν οι γιατροί, η απορία μου είναι αν εσύ ξέρεις; Επίσης ξέρεις πως οι γιατροί πληρώνονται και κατ' ευθείαν από προμηθευτές των κλινικών, για να τους προτιμούν..;

 

H walmart ξεπουλιέται και σπάζεται σε μικρότερες εταιρίες πριν την κρίση και ναι εταιρίες που πτωχεύσαν διότι είχαν επενδύσει στο τίποτα είναι αποτυχημένες.

 

Εξήγησε μας τι θες να πεις για τις τιμές στο super market.

 

Ποια η συζήτηση δε βοηθάει η δική μου αμάθεια; Πες μου τι επιχείρημα προσπαθείς να δομήσεις στο συγκεκριμένο θέμα!!! Να σε θαυμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ, δικό μου το πρόβλημα.

 

Harvard college, υπάρχει; Ξέρεις τι είναι; Που ανήκει;

 

Οι μισθοί που αναφέρεις ίσως υπάρχουν ίσως δεν υπάρχουν! Είναι γελοιότητα που αναφέρεις νούμερα, ειδικά για μία χώρα που όλα είναι εμπόρευμα. Μπορώ να σου πω και να το υπογράψω με τα δυο μου χέρια, ότι για κάτοχο διδακτορικού διπλώματος στην ιατρική φυσική και στην ωκεανογραφία, στις ΗΠΑ ο μισθός ξεκινάει από $45k per annum πριν τους φόρους, άρα τα $90k ανήκουν στη φαντασία σου, αλλά ο καθένας μπορεί να διαπραγματευτεί το μισθό σε κάποια πλαίσια.

Ναι ξέρω πόσα παίρνουν οι γιατροί, η απορία μου είναι αν εσύ ξέρεις; Επίσης ξέρεις πως οι γιατροί πληρώνονται και κατ' ευθείαν από προμηθευτές των κλινικών, για να τους προτιμούν..;

 

H walmart ξεπουλιέται και σπάζεται σε μικρότερες εταιρίες πριν την κρίση και ναι εταιρίες που πτωχεύσαν διότι είχαν επενδύσει στο τίποτα είναι αποτυχημένες.

 

Εξήγησε μας τι θες να πεις για τις τιμές στο super market.

 

Ποια η συζήτηση δε βοηθάει η δική μου αμάθεια; Πες μου τι επιχείρημα προσπαθείς να δομήσεις στο συγκεκριμένο θέμα!!! Να σε θαυμάσω.

 

O μέσος μισθός ενός καθηγητή πανεπιστημίου είναι κοντά στα 100.000. Τώρα, δεν ξέρω αν αυτό ισχύει ανάλογα και με το πόσο δημοφιλές είναι το αντικείμενο του είναι ή σε ποιο πανεπιστήμιο εργάζεται. Επίσης οι γιατροί καλών κλινικών φθάνουν στα 200.000 (πληρώνονται καλύτερα από τα αντίστοιχα μεγαλοστελέχη). Και πάλι δεν εννοώ τον γιατρό που μόλις αποφοίτησε. Απλά, οι μισθοί των αμερικάνων είναι σε άλλα επίπεδα.

Η walmart είναι η μεγαλύτερη εταιρεία λιανικού εμπορίου στον κόσμο. Οσο για το supermarket, τα πάντα είναι πολύ πιο φθηνά σε σχέση με τα ευρωπαικά. Οσον αφορά το κατώτερο μισθό, απλά εργαζόμενοι δυσανασχετούν όταν τους λέει η επιχέιρηση, μάγκες θα δουλεύετε με 18$ την ώρα.

 

Τα παραπάνω σε θέμα μισθών. Ασφαλώς και για να βγάλεις ένα πανεπιστήμιο, χρειάζεσαι κοντά στα 150000 και δω 0. Αλλά το θέμα ήταν οι μισθοί και γιατί δεν παίρνουμε 1500 ευρώ το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με το afentiko7.

 

Κάποιος με απολυτήριο τεχνικού λυκείου (1994), ως προγραμματιστής στην Ελλάδα πόσα πέρνει;

 

 

Γιατί δεν νομίζω να του δίνει κανείς 48Κ ευρώ μικτά το χρόνο.

 

Κάτι που στην βρωμερά καπιταλιστική Αγγλία που δεν υπάρχουν συλλογικές συμβάσεις Ελληνικού τύπου, "οπου το αίμα του εργαζόμενου χρησιμοποιείται ως λιπαντικό για τα γρανάζια του καπιταλιστικού συστήματος", το ίδιο άτομο τα πέρνει.

Μάλιστα έχει και δύο δουλειές για να βγάζει και αλλα 20Κ το χρόνο part time δουλεύωντας από το σπίτι, γιατί απλά δεν θέλει να δουλεύει μετά τα 50 και θέλει να κάνει μια άνετη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχουν ειπωθεί αρκετά για τα πανεπιστήμια στην Αμερική, απλά παραθέτω το εξής link:

 

http://web.mit.edu/career/www/salary/05summary.html

 

Το average κοιτάμε για να κρίνουμε, και αυτά είναι προ φόρων. Αν λοιπόν είναι προ φόρων, τότε ποιές είναι οι πιαθνότητες να παίρνουν όσα λέει το αφεντικό μετά φόρων? Και μιλάμε ίσως για το πιο κορυφαίο πανεπιστήμιο στον κόσμο, σε μια από τις πιο ακριβές περιοχές της Αμερικής, με τα μεγαλύτερα μυαλά, που με το που αποφοιτούν ούτε να ψάξουν για δουλειά δεν χρειάζεται. Από πριν είναι σίγουρο ότι μια (πολύ καλή) θέση τους περιμένει. Αν απλά τελειώσεις ένα από τα 'συνηθισμένα' πανεπιστήμια πιστεύεις ότι θα καταφέρεις να αγγίξεις αυτά τα λεφτά? Ακόμα και ως post-doc researcher, θα κινηθείς λίγο πιο πανω από τα 50k.

 

Όσο για τον διαχωρισμό colleges vs universities, μάλλον κάτι λάθος σου έχουν πει. Δηλαδή το ΜΙΤ που δεν είναο ούτε college ούτε university, τι ακριβώς είναι? Σουβλατζίδες βγάζει? Το caltech? To imperial που είναι college είναι κακό πανεπιστήμιο? Ή το LSE που είναι απλά school είναι γτπ? Ο χαρακτηρισμός είναι αυτός που κρίνει ένα πανεπιστήμιο? Πες το και μπάρμπα-μήτσο, αν είναι καλό ο κόσμος θα το θέλει.

 

Και παραθέτω:

 

In popular usage, the word "college" is the generic term for any post-secondary undergraduate education. Americans go to "college" after high school, regardless of whether the specific institution is formally a college or a university, and the word and its derivatives are the standard terms used to describe the institutions and experiences associated with American post-secondary undergraduate education.

 

While there is no national standard in the United States, the term "university" primarily designates institutions that provide undergraduate and graduate education. A university typically has as its core and its largest internal division an undergraduate college teaching a liberal arts curriculum, also culminating in a bachelor's degree. What often distinguishes a university is having, in addition, one or more Graduate schools engaged in both teaching graduate classes and engaged in research. Often these would be called a School of Law or School of Medicine, (but may also be called a college of law, or a faculty of law, etc.).

 

Α, και στην Αμερική όλα τα πανεπιστήμια έχουν δίδακτρα, ακόμα και τα δημόσια. Γι' αυτό τα πανεπιστήμια είναι σοβαρά εκεί (ως προς το θέμα της οργάνωσης, γιατί διαφορετικά έχουν και αυτοί πολύ σαβούρα με κάποιες εξαιρέσεις οι οποίες βέβαια δεν είναι λίγες).

 

Γιατί δεν νομίζω να του δίνει κανείς 48Κ ευρώ μικτά το χρόνο.

 

Κάτι που στην βρωμερά καπιταλιστική Αγγλία που δεν υπάρχουν συλλογικές συμβάσεις Ελληνικού τύπου, "οπου το αίμα του εργαζόμενου χρησιμοποιείται ως λιπαντικό για τα γρανάζια του καπιταλιστικού συστήματος", το ίδιο άτομο τα πέρνει.

 

Στην βρωμερά καπιταλιστική Αγγλία όμως, από αυτά τα 48k τον χρόνο έχει να πληρώσει σε ενοίκιο τα 20, για να ζήσει σε μια τρύπα, οπότε τελικά τα ίδια βγαίνουν. Δεν ξέρω και πάρα πολλά, δεν έχω εμπειρία από τον τομέα, σίγουρα πρέπει να είναι καλύτερα από Ελλάδα, αλλά όχι και τόσο πολύ καλύτερα ώστε να θεοποιείται πάντα το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μέσος μισθός ενός καθηγητή πανεπιστημίου είναι κοντά στα 100.000. Τώρα, δεν ξέρω αν αυτό ισχύει ανάλογα και με το πόσο δημοφιλές είναι το αντικείμενο του είναι ή σε ποιο πανεπιστήμιο εργάζεται. Επίσης οι γιατροί καλών κλινικών φθάνουν στα 200.000 (πληρώνονται καλύτερα από τα αντίστοιχα μεγαλοστελέχη). Και πάλι δεν εννοώ τον γιατρό που μόλις αποφοίτησε. Απλά, οι μισθοί των αμερικάνων είναι σε άλλα επίπεδα.

Η walmart είναι η μεγαλύτερη εταιρεία λιανικού εμπορίου στον κόσμο. Οσο για το supermarket, τα πάντα είναι πολύ πιο φθηνά σε σχέση με τα ευρωπαικά. Οσον αφορά το κατώτερο μισθό, απλά εργαζόμενοι δυσανασχετούν όταν τους λέει η επιχέιρηση, μάγκες θα δουλεύετε με 18$ την ώρα.

 

Τα παραπάνω σε θέμα μισθών. Ασφαλώς και για να βγάλεις ένα πανεπιστήμιο, χρειάζεσαι κοντά στα 150000 και δω 0. Αλλά το θέμα ήταν οι μισθοί και γιατί δεν παίρνουμε 1500 ευρώ το μήνα.

 

Κάποιος με έδρα καθηγητή στις ΗΠΑ παίρνει πολύ περισσότερα από $250.000. Αν είναι κορυφαίος και το John Hopkins ανταγωνιζόταν το MIT για να τον πάρει ξεπερνάει το $1.000.000, αυτά τα νούμερα τα ξέρω από καθηγητή στις ΗΠΑ, που έχει το παραδιπλανό γραφείο εδώ που εργάζομαι.

Ένας γιατρός σε αντικαρκινικό πανεπιστημιακό νοσοκομείο με ιδιωτικούς πόρους, ξεκινάει πρώτο μισθό μόνο από το νοσοκομείο $250.000 κι αυτά αν είναι ψαρωμένος, σε 3 χρόνια θα παίρνει τα διπλάσια, αυτό το ξέρω διότι το συγγενικό μου πρόσωπο εργάζεται σε τέτοιο ίδρυμα.

Τα σούπερ μάρκετ δεν είναι φθίνοτερα, με την έννοια 1λίτρο γάλα $0,5, αλλά το μπουκάλι των 3 λίτρων έχει κάτι λιγότερο από $3 και για αυτό σε έναν ευρωπαίο φαίνεται φθινότερο, αλλά γενικά δεν είναι. Τα σούπερ μάρκετ προσπαθούν να σε μπουχτίσουν και το κάνουν, έχοντας τα πάντα σε υπεραφθονία.

 

Δεν τα γράφω για να στην πω, απλά μεταφέρω τη μικρή μου εμπειρία για να μη δημιουργούνται εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην βρωμερά καπιταλιστική Αγγλία όμως, από αυτά τα 48k τον χρόνο έχει να πληρώσει σε ενοίκιο τα 20, για να ζήσει σε μια τρύπα, οπότε τελικά τα ίδια βγαίνουν. Δεν ξέρω και πάρα πολλά, δεν έχω εμπειρία από τον τομέα, σίγουρα πρέπει να είναι καλύτερα από Ελλάδα, αλλά όχι και τόσο πολύ καλύτερα ώστε να θεοποιείται πάντα το εξωτερικό.

 

Σαρκαστικά αναφέρω περί καπιταλισμού μιάς και αναφέρομαι στον εαυτό μου, και στις εκφράσεις μερικών περί καπιταλισμού στην συζήτηση.

 

Από εκεί και μετά 20Κ δεν είναι ενοίκιο ας μην υπερβάλουμε. 16Κ μου στοιχίζει το χρόνο για δάνειο (5 υπνοδωμάτια ολοκαίνουργιο σπίτι), δημοτικά τέλη (μόνο αυτά είναι 2Κ), ασφάλεια ζωής, νερο-φως-αέριο-mobile internet, κινητό, ιδιωτική σύνταξη & ιδιωτική περίθαλψη.

 

Και σχετικά με ψώνια διαβίωσης, συγνώμη αλλά δεν τρώω αστακό, ούτε φιλέτα κάθε μέρα. (Είμαι χορτοφάγος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...