Προς το περιεχόμενο

ερώτηση για μικτά - καθαρά


cyber_katsarida

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από εκεί και μετά 20Κ δεν είναι ενοίκιο ας μην υπερβάλουμε. 16Κ μου στοιχίζει το χρόνο για δάνειο

 

Συγγνώμη, αλλά χωρίς να θέλω να είμαι καθόλου εριστικός ή οτιδήποτε άλλο και χωρίς να έχω εμπειρία αλλά με ένα μικρό ψάξιμο που έχω ψάξει, μία τρύπα για ένα άτομο στο κέντρο του Λονδίνου στοιχίζει περί τα 10k τον χρόνο. Και μιλάω για ένα άτομο να μένει σε τρύπα. Οπότε λογικά μου φαίνονται τα 20k για ένα αξιοπρεπές σπίτι στο οποία θα ζήσει τουλάχιστον ζευγάρι.

 

Όσο για τους μισθούς των καθηγητών στην Αμερική, δεν ξέρω από πρώτο χέρι, αλλά όσα λέει ο InsomniaK μου φαίνονται απολύτως λογικά. Εδώ ένας post-doc χτυπάει 60-70, ένας καθηγητής δεν θα φτάνει τουλάχιστον τα 200 και με τεράστιες προοπτικές ανέλιξης άμεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Συγγνώμη, αλλά χωρίς να θέλω να είμαι καθόλου εριστικός ή οτιδήποτε άλλο και χωρίς να έχω εμπειρία αλλά με ένα μικρό ψάξιμο που έχω ψάξει, μία τρύπα για ένα άτομο στο κέντρο του Λονδίνου στοιχίζει περί τα 10k τον χρόνο. Και μιλάω για ένα άτομο να μένει σε τρύπα. Οπότε λογικά μου φαίνονται τα 20k για ένα αξιοπρεπές σπίτι στο οποία θα ζήσει τουλάχιστον ζευγάρι.

 

Φίλε DarkOrion, μου λες για Λονδίνο και το συγκρίνεις με Ελλάδα;

Στο Λονδίνο (Greater London, στο κανονικό Λονδίνο μένουν μονο 500 άτομα), μένει το 17% του πληθυσμού στην Αγγλία (Αγγλία και όχι HB) και όλοι γνωρίζουν ότι ο πληθωρισμός του είναι διπλάσιος από την υπόλοιπη Αγγλία. Γι αυτό και οι μισθοί είναι διπλάσιοι εκεί γιατί έχεις και διπλάσια έξοδα. Ας μην ξεχνάς και το ratio φτωχών και πλουσίων είναι διαφορετικό σε σχέση με αλλού.

 

Και ενώ Ελλάδα μπορεί κάποιος να πάρει την Αθήνα ως αντιπροσωπευτικό δείγμα (λόγω του 55% του πληθυσμού είναι εκεί). Δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο και με κάποια άλλη χώρα.

 

Θα μπορούσες να συγκρίνεις Sheffield, Manchester και Birmingham με την Ελληνική πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O διαχωρισμός ανάμεσα σε κολλέγια και σε πανεπιστήμια υπάρχει στις ΗΠΑ. Δλδ αν έχεις τελειώσει το τοπικό κολλέγιο της περιοχής σου, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις δουλειά σε μια μεγαλοεταιρεία που εδρεύει στο μανχάτταν (ως στέλεχος μιλάμε, πάντα). Δλδ απαξ και βγεις από καλό πανεπιστήμιο, έχεις κάνει την τύχη σου. Εδώ αν βγεις από το εμπ, είσαι σίγουρα καλυμμένος? Δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ αν βγεις από το εμπ, είσαι σίγουρα καλυμμένος? Δε νομίζω.

 

Πιστεύεις ότι οι απόφοιτοι του ΕΜΠ είναι σαν τους απόφοιτους ενός καλού πανεπιστημίου στην Αμερική? Μάλλον όχι θα έλεγα. Εκεί τα καλά πανεπιστήμια είναι σοβαρά όχι σαν τα Ελληνικά μπου^%@%#^. Βέβαια, αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι πολλά ελληνικά πανεπιστήμια προσφέρουν σοβαρή γνώση, μόνο όμως για όποιν θέλει να την πάρει. Οι υπόλοιποι είναι απλά ρέμπελοι. Τα καλά πανεπιστήμια της Αμερικής δεν βγάζουν ρέμπελους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...