Προς το περιεχόμενο

Αριθμός Μητρώου ΙΚΑ (Οχι ΑΜΚΑ)


kkostas77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες....Ξέρει κανεις τη διαδικασια που χρειαζεται για να βγάλει ενας νέος ασφαλισμένος αριθμο μητρωου ΙΚΑ, ωστε να μπορέσω να ασφαλιστει για 1η φορά?

 

Θα στειλω αυριο τον αδελφο μου αλλά επειδη ειναι και πιτσιρικάς δε θέλω να ταλαιπωρηθει το παιδάκι...ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην πηγαινεις τσάμπα... τα μινιμουμ που θελεις ειναι :

ταυτοτητα, Πιστοποιητικό γέννησης, ΑΦΜ.

 

οποτε αν δεν εχεις τα 2 τελευταια, περνα πρωτα απο Εφορία ή Δημαρχείο, ή ΚΕΠ

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/home.cfm

1. Απογραφή ασφαλισμένων και ασφαλιστική ταυτότητα

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/home.cfm#down14

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το χαρτί που πηγαίνει στον ΟΑΕΔ με την πρόσληψή σου ο εργοδότης σου χρειάζεσαι.

 

Η διαδικασία είναι:

Δημιουργία Μητρώου ΙΚΑ για τον υπάλληλο. Αυτό μόνο θα χρειαστεί να κάνει ο μικρός.

 

Δήλωση πρόσληψης - ασφάλισης εργαζομένου στο ΙΚΑ

από τον εργοδότη ΠΡΙΝ ξεκινήσει εργασία ο εργαζόμενος (με επίδειξη υπογεγραμμένης σύμβασης εργασίας - πρόσληψης).

Την δήλωση πρόσληψης την κάνει ο εργοδότης και όχι ο εργαζόμενος. Το μόνο που θα κάνει ο πιτσιρικάς είναι να μελετήσει και να υπογράψει τη σύμβαση εργασίας.

 

Δήλωση της πρόσληψης από τον εργοδότη στον ΟΑΕΔ εντός 7 ημερών από την έναρξη εργασίας του υπαλλήλου.

 

 

 

Καλή δουλειά !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

παιδια θελω κι εγω να ρωτήσω κατι..

εγω τωρα κάνω πρακτική και μου ζητησαν αριθμο μητρωου ΙΚΑ.

( ως τωρα έχω την ασφαλεια του πατερα μου δλδ δεν εχω κανει αλλη δουλεια καπου)

 

πρεπει να βγαλω αριθμο μητρωου ΙΚΑ??? τους πηγα το ΑΜΚΑ δεν κανει αυτο ??

η πρεπει να βγαλω και αριθμο μητρωου ΙΚΑ??? αλλο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το ΑΜΚΑ άλλο ο αριθμός μητρώου ΙΚΑ. Οι εργοδότες πρέπει να δηλώνουν και τα δύο πλέον, για αυτό σου ζητάνε και τα δύο.ΑΜΚΑ έχουν όλοι ( και τα προστατευόμενα μέλη κ.λ.π.). Πρόσεξε όταν θα πας στο ΙΚΑ θα τους πεις ότι έχεις ήδη ΑΜΚΑ μη σου βγάλουν δεύτερο ΑΜΚΑ ( α ρε ελληνικο δημόσιο). Στους πρακτικά ασκούμενους κολλάνε οι εργοδότες μόνο ένσημα επαγγελματικού κινδύνου ( αν πάθεις κάποιο ατύχημα), είναι 10,11 ευρώ το μήνα ( κάπου εκεί τελοσπάντων)οι ασφαλιστικές εισφορές του εργοδότη, εσένα δεν σου κρατάνε τίποτα για εισφορές. Τα ένσημα ΔΕΝ είναι συντάξιμα.

 

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αν δικαιούσαι να είσαι ως προστατευόμενος στο ταμείο του πατέρα σου για γιατρούς έχει καλώς. Αν δεν είσαι πλέον προστατευόμενο μέλος, θα το δηλώσεις στον εργοδότη σου για να σου κρατάνε εισφορές ( είναι κάπου 4 % επί του μισθού σου) και για τον εργοδότη 7, κάτι ( στα λεω στο περίπου δεν έχω μπροστά μου τις λίστες με τα ποσοστά για να σου πω ακριβώς), δηλαδή θα σου αλλάξουνε πακέτο κάλυψης οχι το 210 ( ξέρουν αυτοί).

 

Για να βγάλεις Αριθμό Μητρώου ΙΚΑ θα πας σε ένα ΙΚΑ, στο τμήμα μητρώου , θα έχεις μαζί σου μια φωτοτυπία της αναγγελίας πρόσληψης ή βεβαίωση εργοδότη ( θα σου χορηγηθεί από τον εργοδότη), ΑΦΜ, φωτοτυπία ταυτότητας δεν θυμάμαι αν χρειάζεται, έχε για καλό και για κακό και έναν λογαριασμο ΔΕΗ μαζί σου (σε περίπτωση που έχεις αλλάξει διεύθυνση μπορεί να σου ζητήσουν ένα αποδεικτικό κατοικίας, εσύ έχε το μαζί σου καλού κακού). Δεν κάνει η ειδική σύμβαση αντί για της αναγγελίας πρόσληψης ή βεβαίωσης εργοδότη. Τους δίνεις τα ανάλογα δικαιολογητικά, συμπληρώνεις ένα έντυπο και σου δίνουν την " βεβαίωση άμεσα ασφαλισμένου" στο ΙΚΑ εις τριπλούν αν θυμάμαι καλά. Βεβαιώσου ότι έχουν βάλει την στρογγυλή σφραγίδα πάνω μην τρέχεις τσάμπα δύο φορές ( όπως την πάθαμε κάποιοι άλλοι :devil:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικαιουμαι να μαι στο ταμειο του πατερα μου ακομα.

απλα ελεγα μηπως ηθελαν αμκα γιατι νομιζω οτι τα αντικατεστισε ολα.

τουλαχιστον ετσι καταλαβα :P τι σκατα ¨π

 

η μηπως δεν χρειαζοταν να βγαλω

αριθμο μητρωου ΙΚΑ καν οποτε αν δεν ειχαν προβλημα ουτε θα πηγαινα.

χρειαζεται οπωσδηποτε ε???

 

σε κεπ δε το βγαζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το AMKA θα τα αντικαταστήσει όλα λένε αλλά μέχρι να γίνει ... Ναι θα πας σε ΙΚΑ ( όχι σε ΚΕΠ , δεν βγάζουν αριθμό μητρώου ΙΚΑ στα ΚΕΠ), 8 το πρωί με 1 το μεσημέρι είναι ανοικτά, ζήτα ολιγόωρη άδεια από τον εργοδότη σου για να πας να το βγάλεις. Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται έχουν αναφερθεί στα παραπάνω ποστ. Για γιατρούς λοιπόν θα συνεχίζεις να είσαι στου πατέρα σου αφού είσαι προστατευόμενο μέλος, για εργατικό ατύχημα στο ΙΚΑ ( είναι υποχρεωτικό αυτό το 1 % εκ του νόμου, εσύ δεν δίνεις εισφορές έτσι και αλλιώς) και για σύνταξη πουθενά , αφού η πρακτική άσκηση δεν μετράει ως χρόνος για υπολογισμός σύνταξης. Ναι χρειάζεται το Α.Μ ΙΚΑ πρέπει να πας να το βγάλεις. Μην ξεχάσεις να τους πεις ότι έχεις ΑΜΚΑ, έχουν βρεθεί πολλά άτομα με περισσότερα του ενός ΑΜΚΑ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δουλευω σε μια επιχειρηση απο 29/10/2009 αλλα δε μου εχουν ζητησει τα στοιχεια μου ακομα για να με δηλωσουν σε ΙΚΑ η στον ΟΑΕΔ.

Τι ακριβως συμβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δουλευω σε μια επιχειρηση απο 29/10/2009 αλλα δε μου εχουν ζητησει τα στοιχεια μου ακομα για να με δηλωσουν σε ΙΚΑ η στον ΟΑΕΔ.

Τι ακριβως συμβαινει?

 

Σύμβαση είχες υπογράψει πριν πας στην δουλειά;

 

Δεν έχεις υπογράψει στο βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων ( το πορτοκαλί βιβλίο; ) Σε αυτό αναγράφονται τα ονοματεπώνυμα των απασχολούμενων, το όνομα πατέρα, η ημερομηνία πρόσληψης, ο Αριθμός Μητρώου Ασφαλισμένου ( που από ότι κατάλαβα δεν σου έχει ζητηθεί), η ειδικότητα και υπογραφή εργαζόμένου. Σε αυτό υπογράφεις ΠΡΙΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑ. ( φωνάζω σήμερα :lol:) .Αν δεν έχει γίνει αυτό, 500 ευρώ πρόστιμο πρέπει να πληρώσει ο εργοδότης μετά από καταγγελία ή έλεγχο.

 

Η αναγγελία πρόσληψης στον Ο.Α.Ε.Δ. γίνεται μέσα σε 8 ημέρες από την ημέρα πρόσληψης ή σε 30 ημέρες αν πρόκειται για νεοιδρυόμενη επιχείρηση. Σε κάθε πρόσληψη νέου εργαζομένου ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει στην Οικεία Επιθεώρηση Εργασίας εντός 15 ημερών, συμπληρωματική κατάσταση αλλιώς υπόκειται σε πρόστιμο.

 

Προφανώς δεν σε έχουν δηλώσει πουθενά, δηλαδή δουλεύεις χωρίς ένσημα, " μαύρα" Αν δεν έχεις ξαναδουλεύσει και δεν έχεις αριθμο μητρώου ΙΚΑ , ζήτα τους μία φωτοτυπία της αναγγελίας πρόσληψης σου για να πας να βγάλεις αριθμό μητρώου ΙΚΑ. Εκεί θα φανεί αν δεν σε έχουν δηλώσει πουθενά, θα σου βγάλουν μεταγενέστερη ημερομηνία πρόσληψης. Αν έχεις αριθμό μητρώου ΙΚΑ ζήτα μία φωτοτυπία "για το αρχείο σου".

 

Την έχω πατήσει στο παρελθόν ( μετά από επαναπρόσληψη στον ίδιο εργοδότη):P Δεν υπάρχει δοκιμαστική περίοδος ( αυτό που συχνά λένε οι εργοδότες ως ημέρες αρχικής εκπαίδευσης ), η πρόσληψη γίνεται από την πρώτη ημέρα!

Επεξ/σία από black_widow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και εμενα δε μου εχει ξανατυχει αυτο σε προηγουμενες επιχειρησεις.

 

Τέτοιοι εργοδότες είναι πάρα πολλοί ( μη τυπικοί στις υποχρεώσεις τους), κάποια στιγμή θα σου τύχει. Για αυτό προσπαθώ σιγά σιγά να ενημερώνομαι περί εργατικών και ασφαλιστικών θεμάτων, έχω χάσει αρκετά ένσημα :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

θα παω αυριο κ εγω στο ικα για την ιδια δουλεια. το προβλημα ειναι οτι ο μονος αποδεικτικος λογαριασμος που εχω στο ονομα μου ειναι της vodafone κ οχι δεη, οτε, καποιο συμβολαιο ενοικιασης κτλ... κ στη βεβαιωση αποδοσης αφμ υπαρχει η διευθυνση απο τη μονιμη κατοικια μου, η οποια ομως βρισκεται σε αλλη πολη.

τι κανω σε αυτην την περιπτωση? θα δεχθουν το λογαριασμο vodafone ή τουλαχιστον να χρησιμοποιησουν τη διευθυνση της αλλης πολεως? ή ειναι τοσο αναγκαιο το αποδεικτικο κατοικιας να αναγραφεται σε λογαριασμο δεη, οτε, κτλ, κ δε θα βγαλω καμια ακρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παω αυριο κ εγω στο ικα για την ιδια δουλεια. το προβλημα ειναι οτι ο μονος αποδεικτικος λογαριασμος που εχω στο ονομα μου ειναι της vodafone κ οχι δεη, οτε, καποιο συμβολαιο ενοικιασης κτλ... κ στη βεβαιωση αποδοσης αφμ υπαρχει η διευθυνση απο τη μονιμη κατοικια μου, η οποια ομως βρισκεται σε αλλη πολη.

τι κανω σε αυτην την περιπτωση? θα δεχθουν το λογαριασμο vodafone ή τουλαχιστον να χρησιμοποιησουν τη διευθυνση της αλλης πολεως? ή ειναι τοσο αναγκαιο το αποδεικτικο κατοικιας να αναγραφεται σε λογαριασμο δεη, οτε, κτλ, κ δε θα βγαλω καμια ακρη?

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/chargebib.cfm

 

Για αποδεικτικό κατοικίας λέει, δε διευκρινίζει κάτι. Σε περίπτωση μίας γνωστής μου που μόλις είχε νοικιάσει σπίτι και έπρεπε να ανοίξει λογαριασμό σε τράπεζα της είπανε αντί για αποδεικτικό κατοικίας να φέρει υπεύθυνη δήλωση της σπιτονοικοκυράς ότι μένει εκεί αφού οι λογαριασμοί ΔΕΗ, ΟΤΕ δεν ήταν στο όνομα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οποιον ενδιαφερεται ακομα, τελικα δε μου χρειαστηκε αποδεικτικο κατοικιας, μονο φωτοτυπια του αφμ κ της ταυτοτητας μου, καθως κ της αναγγελιας προσληψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...