Προς το περιεχόμενο

Αριθμός Μητρώου ΙΚΑ (Οχι ΑΜΚΑ)


kkostas77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΙαννη το λεω απο την σκοπια να μπορεις να μαζευεις την προυπηρεσια σου και να την αποδεικνυεις ευκολα. Να μπορει και ο εργοδοτης με βαση εναν ατομικο αριθμο να μπορει να σε ελεγχει ευκολα και οχι να πηγαινεις 100 χαρτια για προυπηρεσιες, ποινικο μητρωο, κατασαση γαμου , τεκνα κτλ

 

Σε πολλες χωρες εχουν τετοιο αριθμο μητρωου δεν ξερω στην ελλαδα εαν αυτο τον ρολο θα το παιξει το ΑΜΚΑ ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΓΙαννη το λεω απο την σκοπια να μπορεις να μαζευεις την προυπηρεσια σου και να την αποδεικνυεις ευκολα. Να μπορει και ο εργοδοτης με βαση εναν ατομικο αριθμο να μπορει να σε ελεγχει ευκολα και οχι να πηγαινεις 100 χαρτια για προυπηρεσιες, ποινικο μητρωο, κατασαση γαμου , τεκνα κτλ

 

Σε πολλες χωρες εχουν τετοιο αριθμο μητρωου δεν ξερω στην ελλαδα εαν αυτο τον ρολο θα το παιξει το ΑΜΚΑ ομως

 

Εννοεις Αριθμο Ασφαλισης ανεξαρτητα απο το Ταμειο.

 

Συμφωνω απολυτα σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο να έχει ο κάθε άσχετος πρόσβαση σε προσωπικά στοιχεία μας; Δεν το θεωρώ ουσιώδες.

 

Αν εννοείς να τα κρατάει το κράτος για απλοποίηση των διαδικασιών και για λιγότερη γραφειοκρατεία, συμφωνώ.

Να υπάρχει μια κοινή βάση δεδομένων για να μην χρειάζεται ο υπάλληλος της εφορίας να ζητάει ένα σωρό χαρτιά από ΙΚΑ-ΟΑΕΕ κλπ.

 

 

Πάντως πρακτικά, στην αγορά εργασίας συνήθως ούτε καν το πτυχίο ζητάνε, πόσο μάλλον ποινικό μητρώο ή αριθμό τέκνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο να έχει ο κάθε άσχετος πρόσβαση σε προσωπικά στοιχεία μας; Δεν το θεωρώ ουσιώδες.

 

 

 

Να εχει προσβαση σε ενα αριθμο μας αυτος που στο τελεος θα μας δωσει συνταξη.Ειδικα οταν υπαρχει διαδοχικη ασφαλιση θα ηταν πολυ χρησιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βεβαίωση Απόδοσης ΑΦΜ λέγεται . Εγώ έχω ένα χαρτί που λέγεται " Επανεκτύπωση βεβαίωσης απόδοσης ΑΦΜ " κάπως έτσι γιατί είχα χάσει τη βεβαίωση και είχα ξεχάσει και το ΑΦΜ μου ποιό είναι . Μάλλον βαριόντουσαν να εξυπηρετήσουν , δεν παίζει αυτό το πράγμα . Γράφει πάνω πότε σου δόθηκε αριθμός ΑΦΜ , τα στοιχεία σου , σφραγίδα , υπογραφή κ.λ.π. Δεν μπορεί να πήγες στο τμήμα μητρώου της εφορίας και να μην ξέρανε τι είναι , έλεος... :shock: Δεν μπορείς να βγάλεις αριθμό μητρώου ΙΚΑ χωρίς αυτό ( εκτός εάν έχεις αντίγραφο εκκαθαριστικού ή φορολογικής δήλωσης ).

 

H αίτηση που συμπληρώνεις στο ΙΚΑ είναι αυτή ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗΣ ΑΜΕΣΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ

 

θα πας σε αυτό το Link και στο τμήμα " Αίτηση Απογραφής 'Αμεσα Ασφαλισμένου " θα βρεις ένα έγγραφο με το τι δικαιολογητικά χρειάζονται και οδηγίες για τη διαδικασία . Για ΑΦΜ μπορείς να προσκομίσεις αντίγραφο εκκαθαριστικού ή φορολογικής δήλωσης αντί για το χαρτί απόδοσης.

 

Τα δικαιολογητικά που κανονικά ζητάνε είναι αυτά που λέει ο Platano εκτός από το αποδεικτικό κατοικίας που το ζητάνε μόνο εάν πας να κάνεις την εγγραφή στο ΙΚΑ στην περιοχή που μένεις , εάν πας να την κάνεις στο ΙΚΑ που υπάγεται ο εργοδότης δε ζητάνε αποδεικτικό κατοικίας .

 

Όσοι είχατε άλλο ταμείο πριν ( αυτό ισχύει και για τον danton που είναι στο ΤΣΜΕΔΕ για τους υπόλοιπους κλάδους ) θέλετε και έγγραφο από το οποίο να προκύπτει η ημερομηνία έναρξης της ασφάλισης σε άλλο ασφαλιστικό φορέα της ημεδαπής ή της αλλοδαπής, προκειμένου να χαρακτηριστεί ο ασφαλισμένος ως «παλαιός» ή «νέος».

Βlack_widow εισαι φοβερη, σε ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

εχω αριθμο μητρωου ΙΚΑ αλλα ειχα κανα-δυο χρονια να το χρησιμοποιησω.τωρα τον χριεαζομαι για την πρακτικη αλλα δε τον βρισκω!!μπορω να τον βρω με καποιο τρόπο,αφου εχω ψαξει ολο το σπιτι αλλα τιποτα?

αν παω στα κεπ με το αφμ θα γινει τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αριθμο μητρωου ΙΚΑ αλλα ειχα κανα-δυο χρονια να το χρησιμοποιησω.τωρα τον χριεαζομαι για την πρακτικη αλλα δε τον βρισκω!!μπορω να τον βρω με καποιο τρόπο,αφου εχω ψαξει ολο το σπιτι αλλα τιποτα?

αν παω στα κεπ με το αφμ θα γινει τιποτα?

 

σε ΙΚΑ ή ιστοσελίδα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αριθμο μητρωου ΙΚΑ αλλα ειχα κανα-δυο χρονια να το χρησιμοποιησω.τωρα τον χριεαζομαι για την πρακτικη αλλα δε τον βρισκω!!μπορω να τον βρω με καποιο τρόπο,αφου εχω ψαξει ολο το σπιτι αλλα τιποτα?

αν παω στα κεπ με το αφμ θα γινει τιποτα?

 

Εάν πας στο ΙΚΑ και δώσεις ονοματεπώνυμο και ΑΦΜ τον βρίσκουν τον αριθμό σου . Έχω πάει άπειρες φορές με ολόκληρες λίστες ατόμων που δεν είχαμε αριθμό μητρώου ΙΚΑ όταν έκανα την πρακτική και ασχολιόμουν με τα του ΙΚΑ.

 

Στην εταιρεία που θα κάνεις πρακτική δε χρειάζονται απλά τον αριθμό χρειάζονται το έντυπο του ΙΚΑ αυτό που σου έδωσαν όταν απέκτησες αριθμό μητρώου ΙΚΑ απαραιτήτως με σφραγίδα πάνω ( εμένα δεν είχαν βάλει και το ανακάλυψα χρόνια μετά όταν ήταν να ξεκινήσω την πρακτική :shock: ). Υποθέτω ότι θα μπορούν να στο ξαναεκτυπώσουν ( ούτε εγώ το έχω πλέον , δεν ξέρω που στο καλό το έχω βάλει ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πας στο ΙΚΑ και δώσεις ονοματεπώνυμο και ΑΦΜ τον βρίσκουν τον αριθμό σου . Έχω πάει άπειρες φορές με ολόκληρες λίστες ατόμων που δεν είχαμε αριθμό μητρώου ΙΚΑ όταν έκανα την πρακτική και ασχολιόμουν με τα του ΙΚΑ.

 

Στην εταιρεία που θα κάνεις πρακτική δε χρειάζονται απλά τον αριθμό χρειάζονται το έντυπο του ΙΚΑ αυτό που σου έδωσαν όταν απέκτησες αριθμό μητρώου ΙΚΑ απαραιτήτως με σφραγίδα πάνω ( εμένα δεν είχαν βάλει και το ανακάλυψα χρόνια μετά όταν ήταν να ξεκινήσω την πρακτική :shock: ). Υποθέτω ότι θα μπορούν να στο ξαναεκτυπώσουν ( ούτε εγώ το έχω πλέον , δεν ξέρω που στο καλό το έχω βάλει ).

θενξ!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδια καλησπερα ξερει κανεις πως θα βγαλω αριθμο μητρωου ΙΚΑ για πρακτικη ασκηση ..

 

Μονο τα παρακατω χρειαζονται?

Ταυτοτητα

Βεβαιωση Α.Φ.Μ

Βεβαιωση συμβασης

Α.Μ.Κ.Α

 

Xρειαζεται κατι αλλο ?

 

Μην πηγαινω τζαμπα..

 

Ο λογαριασμος του νερου ειναι στο ονομα του ιδιοκτητου του οποιου νοικιαζω το σπιτι και η ΔΕΗ στο τοπο διαμονης μου στελνεται ..χρειαζομαι τιποτα απο αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα ξερει κανεις πως θα βγαλω αριθμο μητρωου ΙΚΑ για πρακτικη ασκηση ..

 

Μονο τα παρακατω χρειαζονται?

Ταυτοτητα

Βεβαιωση Α.Φ.Μ

Βεβαιωση συμβασης

Α.Μ.Κ.Α

 

Xρειαζεται κατι αλλο ?

 

Μην πηγαινω τζαμπα..

 

Ο λογαριασμος του νερου ειναι στο ονομα του ιδιοκτητου του οποιου νοικιαζω το σπιτι και η ΔΕΗ στο τοπο διαμονης μου στελνεται ..χρειαζομαι τιποτα απο αυτα?

 

Αν η διεύθυνση που γράφεται στη βεβαίωση ΑΦΜ είναι διαφορετική από τη διεύθυνση που κατοικείς τώρα , χρειάζεσαι και έγγραφο που να φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας σου . Θυμάμαι μία περίπτωση συναδέλφου στην πρακτική που είχε το ίδιο πρόβλημα και νομίζω συνεννοήθηκε με αυτήν που της νοίκιαζε το σπίτι και κάνανε υπεύθυνη δήλωση , κάτι τέτοιο. Έχεις κάποιο άλλο λογαριασμό που να έρχεται εκεί που μένεις , π.χ. κινητής τηλεφωνίας ;

 

Αναλυτικότερα για τα δικαιολογητικά , τη διαδικασία κλπ κοιτάς στο http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/home.cfm , τομέας " Αίτηση Απογραφής 'Αμεσα Ασφαλισμένου " ( κάτι ποστ πιο πριν το έχω αναφέρει πάλι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κατι που να ερχεται στο ονομα μου στο σπιτι που μενω τωρα.

 

Μονο κατι παλιους πριν το αλλαξω να στελνεται στο τοπο διαμονης μου.

 

Το νερο ερχεται σε μενα αλλα εχει το ονομα της ιδιοκτητριας.

 

Βρηκα ενα λογαριασμο της ΔΕΗ που ειναι στο ονομα μου αλλα ειναι το 2008...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού είσαι στο νοίκι τι σε νοιάζει πια διεύθυνση θα έχει? βάλε πατρικό

εμένα το ΙΚΑ έχει κάπου στην Ικαρία μια διεύθυνση

η στρατολογία στη Δραπετσώνα

η εφορία στον Πειραιά (του αδερφού μου)

η αστυνομία σε άλλο σπίτι στον Πειραιά...

α ναι και γω δεν είμαι πλέον σε καμία από αυτές :P

 

 

χμμμ μόνο η Alpha Bank ξέρει που να με βρει...πρέπει να το αλλάξω και αυτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...