Προς το περιεχόμενο

Αριθμός Μητρώου ΙΚΑ (Οχι ΑΜΚΑ)


kkostas77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!
Θελω να βγαλω αριθμο μητρωου ΙΚΑ γιατι στς 1/4 ξεκιναω πρακτικη. Εχω παει δυο φορες μεχρι τωρα εκει, σε δυο διαφορετικους υπαλληλους και με ολα τα απαραιτητα χαρτια αλλα κανεις τους δεν δεχεται να μου το βγαλει. Μου ειπαν οτι πρεπει να παω την ημερα που ξεκιναει η δουλεια "γιατι ετσι λειτουργει το συστημα". Απο την αλλη, ο εργοδοτης μου ζηταει να βγαλω αριθμο μητρωου ΙΚΑ πριν της 1/4 και δεν με πιστευει οταν του λεω οτι αυτο δεν γινεται. Ξερεις κανεις τι παιζει σ'αυτη τη περιπτωση? Αν οντως ειναι ετσι τα πραγματα στο ΙΚΑ κ ο εργοδοτης μου δεν το ξερει ή μου λενε ψεματα οι υπαλληλοι του ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα!

Θελω να βγαλω αριθμο μητρωου ΙΚΑ γιατι στς 1/4 ξεκιναω πρακτικη. Εχω παει δυο φορες μεχρι τωρα εκει, σε δυο διαφορετικους υπαλληλους και με ολα τα απαραιτητα χαρτια αλλα κανεις τους δεν δεχεται να μου το βγαλει. Μου ειπαν οτι πρεπει να παω την ημερα που ξεκιναει η δουλεια "γιατι ετσι λειτουργει το συστημα". Απο την αλλη, ο εργοδοτης μου ζηταει να βγαλω αριθμο μητρωου ΙΚΑ πριν της 1/4 και δεν με πιστευει οταν του λεω οτι αυτο δεν γινεται. Ξερεις κανεις τι παιζει σ'αυτη τη περιπτωση? Αν οντως ειναι ετσι τα πραγματα στο ΙΚΑ κ ο εργοδοτης μου δεν το ξερει ή μου λενε ψεματα οι υπαλληλοι του ΙΚΑ?

 

 

Πονεμενη ιστορια που αντιμετωπισα προσφατα με προσληψη στον ΔΕΔΔΗΕ ανειδικευτου εργατη ...Κι εγω ετσι του ελεγα αλλα το ΙΚΑ θελει συμβαση προσληψης για να του βγαλει Α.Μ.

 

Όταν του δωσαμε πηγε και εβγαλε .Θελει και ΙΒΑΝ Τραπεζας που θα πληρωνεσαι και χαρτι αποδοσης ΑΦΜ αν δεν εχεις κανει φορολογικη δηλωση καθως και ΑΜΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ΑΦΜ, ΑΜΚΑ, ΙΒΑΝ και βεβαιωση πρακτικης ασκησης η οποια αναφερει το χρονικο διαστημα για το οποιο θα δουλευω, δηλαδη 1/4 εως 30/9. το θεμα ειναι οτι στο ΙΚΑ δεν μου βγαζουν αριθμο μητρωου πριν την 1/4. για ποιο λογο γινεται αυτο? αφου ετσι κι αλλιως εχω ολα τα απαραιτητα χαρτια. τι θα αλλαξει την 1η Απριλιου που μου λενε να παω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ απ ότι θυμάμαι κ συ στην εθνικη υα κάνεις πρακτική σαν κ μενα . εμένα απ την τραπεζα μ ειπαν πως 1/4 θα παω στο ικα για το μητρώο. Αρα καλά στο λεει ο υπάλληλος ότι πας οταν αρχίσει η δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ απ ότι θυμάμαι κ συ στην εθνικη υα κάνεις πρακτική σαν κ μενα . εμένα απ την τραπεζα μ ειπαν πως 1/4 θα παω στο ικα για το μητρώο. Αρα καλά στο λεει ο υπάλληλος ότι πας οταν αρχίσει η δουλειά σου.

ναι στην εθνικη θα παω αλλα η υπευθυνη με την οποια εχω κλεισει τη συμφωνια επιμενει στο οτι θα πρεπει να βγαλω τον αριθμο μητωρου πριν της 1/4. εσυ με ποιον συνεννοηθηκες απο την εθνικη τραπεζα κ σου ειπε οτι οντως θα πας στς 1/4 στο ΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δικαιολογιτικα που χρειαζονται για να βγαλω αριθμο μητρωου, εκτος απο τα γνωστα (ταυτοτητα, αφμ, αμκα, iban, κλπ), ειναι και η αναγγελια προσληψης οαεδ - εντυπο 3 ή βεβαιωση πρακτικης ή συμφωνητικο μαθητειας ή το πρωτο εξαργυρωμενο εργοσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπεύθυνη που σου είπε να βγάλεις αριθμό μητρώου πριν την πρόσληψη είναι ανίδεη.

Για πολλούς λόγους δε μπορείς να απογραφείς πρίν την έναρξη ισχύος της σύμβασης εξαρτημένης εργασίας.

 

Κατά τα άλλα, όλη μέρα στο internet, ψάξτε λίγο:

www.ika.gr/gr/infopages/downloads/mitrwo.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπεύθυνη που σου είπε να βγάλεις αριθμό μητρώου πριν την πρόσληψη είναι ανίδεη.

Για πολλούς λόγους δε μπορείς να απογραφείς πρίν την έναρξη ισχύος της σύμβασης εξαρτημένης εργασίας.

 

Κατά τα άλλα, όλη μέρα στο internet, ψάξτε λίγο:

www.ika.gr/gr/infopages/downloads/mitrwo.pdf

εχω ψαξει στο ιντερνετ κ εχω μπει στη σελιδα αυτη πριν καν παω στο ικα. την δευτερα θα παω να μιλισω με τον υπευθυνο πρακτικης ασκησης, κατι αλλο θα παιζεται δεν γινεται να ειναι τοσο χαζοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 9 μήνες μετά...

εισαι 100% σιγουρος γι΄αυτο που γραφεις ; Γιατι κατι λιγο που εψαξα βρηκα αυτο.

 

Ø  Βεβαίωση του εργοδότη από την οποία να προκύπτει η ημερομηνία έναρξης της ασφάλισης στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, εφόσον απασχολείται σε κοινή επιχείρηση.(για αυτοαπασχολούμενους και εργαζόμενους σε οικοδομές ή άνεργους δεν είναι απαραίτητη η Βεβαίωση Εργοδότη)

 

 

 

Εχω ΑΜΚΑ και  καρτα ανεργιας. Αυτο που με απασχολει ειναι αν γινεται να βγαλω αριθμο μητρωου ικα χωρις να υπαρχει προσληψη, ετσι ωστε οταν υπαρξει να μη τρεχω τελευταια στιγμη.

 

εχει καποιος αλλος γνωση επι του θεματος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...