Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση - Εγκατάσταση ηλεκτρικής κουζίνας


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατά 90% η μαλ..ια έχει γίνει μέσα στο πίνακα. Μήπως να φέρεις αυτόν που στον πέρασε; Καλά πριν φύγει δεν τα τσέκαρε όλα αν είναι όπως πρέπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πίνακας αλλαχθηκε πριν 8-10 χρόνια.

Η καλωδίωση δεν πειραχθηκε ποτέ.

Ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με τους άλλους φούρνους γιατί τους έβαζαν οι ένοικοι.

Τώρα που πάω να μεινω εγώ βλεπουμε όλα τα κακώς κείμενα σε βάθος.

 

Νομίζω πως δεν είναι και ή ευκολότερη δουλειά να αλλάξουμε την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, μόνο να σημειώσουμε τι είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mα δεν θα αλλάξεις την καλωδίωση. Απλά θα δεις σε πια ένωση έχει γίνει το λάθος και θα το διορθώσεις

Επεξ/σία από veteranos123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παίζεις με αυτά τα πράγματα.

Οπωσδήποτε να φέρεις ηλεκτρολόγο εγκαταστάστη να ελέγξει τις καλωδιώσεις και να βάλει τα ΣΩΣΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΣΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΦΑΣΕΙΣ - ΓΕΙΩΣΗ.

 

Είναι ζήτημα ζωής και θανάτου... και επ'ευκαιρία να βάλει και ρελέ διαφυγής (αντιηλεκτροπληξιακό) αν δεν έχεις...

 

Πιθανώς το λάθος να έχει γίνει στο διακόπτη της κουζίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά χρώματα δε μπορεί να βάλει τώρα γιατί τα πρέπει να αλλαχθεί η καλωδίωση εσωτερικά

και δεν κρίνεται αναγκαίο, θα σημειώσουμε όμως πως είναι η υπάρχουσα εγκατάσταση.

Έχω πλέον ηλεκτρολόγο εμπιστοσύνης όταν θα γίνει αυτή η δουλειά.

Ρελέ διαφυγής υπάρχει καινούργιο.

Ο προηγούμενος ηλεκτρολόγος που έβαλε τον πίνακα έκανε λάθος στα καλώδια της κουζίνας,

αφου εντοπίσαμε το λάθος έχει καλώς.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά χρώματα εννοώ σωστή συνδεσμολογία. Δεν το έγραψα με σαφήνεια.

 

Εννοώ το καλώδιο που φεύγει από πίνακα (πχ γείωσης) να είναι το κιτρινο. Επίσης αυτό που φεύγει (γείωση) από το διακόπτη στο χώρο της κουζίνας επίσης να είναι το κίτρινο... (αν και κανονικά η γείωση δεν πρέπει να διακόπτεται... μόνο η φάση).

Δλδ, να ταιριάξει τα καλώδια.....

 

Κάντο και για τον επόμενο... μπορεί να τον σώσεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντο και για τον επόμενο... μπορεί να τον σώσεις!!

 

To σπίτι είναι της οικόγενειας απλά μέχρι πριν λίγο καιρό το νοικιάζαμε σε τρίτους.

Πλέον θα μπουν όλα σε μια σειρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα για δικιά μου περίπτωση.

Παλαια κουζινα αφαιρέθηκε απο προηγούμενο σπιτι και πρέπει να μπει στο νεο. Στην φωτο δείχνω πως σκέφτομαι να περάσω καλώδια. Μαυρο φάση, μπλέ ουδέτερο, κιτρινοπράσινο γειωση. Εχει χαλκινες γέφυρες πισω οπότε πιστεύω οτι ειναι ετοιμη για συνδεση. Είναι σωστή η σκέψη μου η θα κανει τσαφ;

 

 

Επίσεις

1)για κουζίνα 6χ3 πολύκλωνο ή 4χ3 πολύκλωνο;

2)Αν πάνω στην κλέμα που θα μπει στα καλώδια τοίχου περάσω μαζί με τα χοντρά της κουζίνας και ενα λεπτο 1.5ή 2.5 ρι για να βγάλω μια μπρίζα θα υπάρχει πρόβλημα; Σε αυτήν την πρίζα θα συνδέω μικρές συσκευές (τοστίερα, φραπεδιέρα κτλ για συντομη χρήση)

 

post-73824-0-13352700-1476469420_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά το σκέφτεσαι. Νομίζω 4χ3 είναι μια χαρά. Ναι θα χεις πρόβλημα με την πρίζα και είναι επικίνδυνο, σκέψου αν γίνει κάποιο βραχυκύκλωμα στην πρίζα μέχρι να πέσει ασφάλεια θα περάσουν από 2,5αρι καλώδιο 25 ampere και για τόσα ampere θέλει 4αρι καλώδιο το οποίο δεν μπορεί να μει σε πρίζα. Οπότε ξέχνα το και μην το κάνεις γιατί είναι επικίνδυνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση , γιατί το είδα σε σπίτι κάποιου φίλου  και μου έκανε εντύπωση σε φούρνο εντοιχιζόμενο χωρίς εστιες είχαν βάλει στο φούρνο βύσμα και το συνέδεσαν σε μπριζα (η μπριζα ήταν μόνο για τον φούρνο το είδαμε στον πινάκα), και όχι καλώδιο κουζίνας κλεμες και καλώδιο εγκατάστασης σπιτιού. Είναι σωστό αυτό , ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

Καλημέρα θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση , γιατί το είδα σε σπίτι κάποιου φίλου  και μου έκανε εντύπωση σε φούρνο εντοιχιζόμενο χωρίς εστιες είχαν βάλει στο φούρνο βύσμα και το συνέδεσαν σε μπριζα (η μπριζα ήταν μόνο για τον φούρνο το είδαμε στον πινάκα), και όχι καλώδιο κουζίνας κλεμες και καλώδιο εγκατάστασης σπιτιού. Είναι σωστό αυτό , ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σωστό και συνηθισμένο.Λογικά είναι με 3Χ2,5 αρα 16Α ασφάλεια δηλαδή Ρ=230Χ16=3680W.Αν δεν είναι περισσότερα Watt ο φούρνος(λίγο δύσκολο) είσαι μια χαρά.Άσε που άμα έκοβες το φις θα έχανες την εγκύηση.

Επεξ/σία από bapel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...