Προς το περιεχόμενο

Ταξιδι απο Αθηνα σε Θεσσαλονικη με τραινο


fe31h

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αθηνα Θεσσαλονικη δεν συμφερει με την καμια intecity καθως κανει 35-40 ευρω νομίζω και κανει μονο μια ωρα λιγοτερο απο το απλό.παντως εμαθα οτι απο 1η αυγουστου τα ειστηρια αλλαξαν,υπηρχαν αυξησεις μεχρι 100 τις εκατο απο οτι ακουσα σε ορισμένα δρομολογια.εγω οταν ειχα κατεβει αθηνα τλταια φορα πληρωσα 11 ευρώ το φοιτητικό παντώς.παρε στο 1110 να σε διαφωτισουν και για δρομολογια και για τιμές.ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει ενα 9 το πρωι πάντως,ενα μεσημερι κοντα 3 παρα και ενα βραδυ στις 12 (απο αθηνα παντα) με διαφορων εθνικοτητων ατομα να σε περιτρυγυριζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

οκ ευχαριστω παιδια.... :)

την κανω συντομα...

και οσο για τον φιλο που λεει οτι δεν βγαινουμε κτλ δεν ισχυει απλα δεν εχει χρειαστει να παω θεσσαλονικη... τωρα μπηκε κοπελα στην μεση οποτε....

φιλικα παντα ε??

και παλι ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές των τρένων αυξήθηκαν σημαντικά πριν λίγες εβδομάδες, οπότε προσοχή. Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι η απλή γραμμή Θεσ/νίκη - Αθήνα (όχι intercity) είχε 100% αύξηση, μέσα σε μια νύχτα. Πήγα να κόψω και μου λέει το φοιτητικό πάνε-έλα 48 ευρώ από 24!! Φυσικά έκοψα ΚΤΕΛ που έχει και πιό πολλά δρομολόγια και βάζει και καμιά ταινία, και το φοιτητικό πάνε-ελα είναι 39 ευρώ (μέχρι στιγμής το απέφευγα λόγω εισιτηρίου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει χρειαστει να παω θεσσαλονικη... τωρα μπηκε κοπελα στην μεση.

 

XOXOXOXO XO

XO.

XO.-

 

Κατά τα άλλα, πάρε των 9.21. Όταν ανέβαινα εγώ ήταν απλό (όχι IC) και έκανε νταν 6 ώρες, τα άλλα βαρούσανε και 7ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε τωρα για να παω θεσσαλονικη θα μου παει 50 ευρω?????????????????????????????????? :s

 

Ναι, ή πάρε ΚΤΕΛ λέμε (39). Πιό φθηνά μόνο με τα πόδια. Πάνε οι καιροί που ήταν τσάμπα το χχχχχ! :lol:

 

 

ίσως να είναι ακόμη τσάμπα στην Κομοτηνή, όπως λέγεται....;)

 

 

Τεσπα, πέρα από την πλάκα, αν τα πάτε καλά, μια εσύ μια αυτή θα ψιλοπαλευτεί η κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Οι τιμές των τρένων αυξήθηκαν σημαντικά πριν λίγες εβδομάδες, οπότε προσοχή. Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι η απλή γραμμή Θεσ/νίκη - Αθήνα (όχι intercity) είχε 100% αύξηση, μέσα σε μια νύχτα. Πήγα να κόψω και μου λέει το φοιτητικό πάνε-έλα 48 ευρώ από 24!!

Για την ακρίβεια, 47Є από 22Є = 109,1% αύξηση το πήγαινε-έλα το φοιτητικό! Πάμε καλά; Έπαθα ένα σοκ σήμερα! Άμα είχα διαβάσει νωρίτερα το ποστ του αρχάγγελου θα την είχα γλυτώσει βέβαια, αλλά και πάλι...109%; Όλα τα σπασμένα στον επιβάτη πια; :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, η ακραία αύξηση έγινε στα απλά δρομολόγια, τα ιντερσίτι έχουν λιγότερη. Μαλακία, ναι, αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ε, 6 ευρώ Θεσσαλονίκη-Κομοτηνή (για παράδειγμα) ήταν τραγικά λίγο, όταν πιθανότατα το ταξί που κάποιος ενδεχομένως να πάρει προς και από το σταθμό να βγαίνει τα διπλάσια χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, η ακραία αύξηση έγινε στα απλά δρομολόγια, τα ιντερσίτι έχουν λιγότερη. Μαλακία, ναι, αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ε, 6 ευρώ Θεσσαλονίκη-Κομοτηνή (για παράδειγμα) ήταν τραγικά λίγο, όταν πιθανότατα το ταξί που κάποιος ενδεχομένως να πάρει προς και από το σταθμό να βγαίνει τα διπλάσια χρήματα.

 

Καθιστε ρε παιδια?τραγικά λιγο?για το συγκεκριμένο δρομολογιο δεν έχω αποψη..

αλλά πιστευω 11 ευρώ το φοιτητικό θεσσ αθήνα ειναι μια φυσιολογικοτατη τιμή.ενω απεναντιας το λεωφορειο 20 ευρώ ηταν ακριβή.τωρα πια εινα και τα 2 ακριβα με το λεωφορειο να παιρνει την νικη καθως έχει περισσοτερα δρομολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε φυσιολογική τιμή δεν είναι, είναι χαμηλή τιμή. Βολική τιμή. Προτιμητέα τιμή. Γενικά υπάρχουν πολλοί επιθετικοί προσδιορισμοί που μπορούν να την περιγράψουν. Φυσιολογική επίσης δεν είναι και η τιμή στα τοστ του Γρηγόρη εντός, καθώς και των έβερεστ εκτός. Φυσιολογικό δεν είναι ότι δεν μπορείς να αγοράσεις ένα νόρμαλ 0,5L μπουκαλάκι νερό σε κανένα από τα προαναφερθέντα "κυλικεία", καθώς όλα τα προς πώληση είναι 0,7L.

Φυσιολογικό είναι να παραπονιέται κανείς για την αύξηση στα εισιτήρια των τρένων, αλλά δεν είναι φυσιολογικό να μην παραπονιέται για τις σκουριασμένες ράγες, τις μονές γραμμές, τα απαρχαιωμένα βαγόνια κλπ.

 

Προσωπικά αγαπάω οσε, στηρίζω και θα συνεχίσω να στηρίζω και μετά τα ανατιμημένα εισιτήρια, αλλά μόνο στα δρομολόγια από Θεσσαλονίκη και κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δε θα παραπονιόταν κανείς για την τιμή αν οι υποδομές ήταν καλές. Ας πούμε η απόσταση Βερολίνο - Αμβούργο είναι μια διαδρομή 1 ώρας και 40 λεπτών και κάνει 58 ευρώ πήγαινε-έλα. Φαινομενικά είναι πολλά, αλλά η απόσταση είναι 300 χιλιόμετρα, τα 3/5 της απόστασης Αθήνας-Σαλονίκης.

 

Ο δικός μας ο καρβουνιάρης πόσο κάνει ως τη Λάρισα (365 χλμ), πεντάωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν το Αθήνα-Θεσσαλονίκη γινόταν σε 2,5-3 ώρες μια τέτοια τιμή θα ήταν λογική. Τώρα όχι, μη σου πω κι όλας καλύτερα αεροπλάνο για αντίδραση.

 

Θλίβομαι, πιστεύω ότι τα τραίνα γαμάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που λες σλιπ για το αεροπλάνο αλλά όχι, σε καμία περίπτωση δε συμφέρει, διότι αν προσθέσεις αναμονή, διάρκεια πτήσης και βαλίτσες το 4ωράκι το έχεις χαλαρά. Ακριβώς δηλαδή τις ώρες που κάνει και το σουπερντουπερεξπρες Αθήνα-Θεσσαλονίκη, με πενήντα (50) ευρώ. Χωρίς να μετρήσουμε την απόσταση κέντρο Αθήνα-αεροδρόμιο ε.

 

Τώρα σχετικά με τον οσε, εξ όσων γνωρίζω ήταν ελλειματικός. Λαμβάνοντας αυτό λοιπόν ως δεδομένο, δε νομίζω ότι οι παραπάνω απαιτήσεις θα έβρισκαν πρόσφορο έδαφος για συζήτηση. Το μόνο που θα ήθελα βέβαια από τον κύριο οσέ, είναι με τα νέα κέρδη -όταν με το καλό- να το αναβαθμίσουν. Γι΄αυτό και μόνο λοιπόν, τρενάκι και πάλι τρενάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που λες σλιπ για το αεροπλάνο αλλά όχι, σε καμία περίπτωση δε συμφέρει, διότι αν προσθέσεις αναμονή, διάρκεια πτήσης και βαλίτσες το 4ωράκι το έχεις χαλαρά. Ακριβώς δηλαδή τις ώρες που κάνει και το σουπερντουπερεξπρες Αθήνα-Θεσσαλονίκη, με πενήντα (50) ευρώ. Χωρίς να μετρήσουμε την απόσταση κέντρο Αθήνα-αεροδρόμιο ε.

 

Γι' αυτό ακριβώς είπα ότι θλίβομαι.

 

Τώρα σχετικά με τον οσε, εξ όσων γνωρίζω ήταν ελλειματικός. Λαμβάνοντας αυτό λοιπόν ως δεδομένο, δε νομίζω ότι οι παραπάνω απαιτήσεις θα έβρισκαν πρόσφορο έδαφος για συζήτηση. Το μόνο που θα ήθελα βέβαια από τον κύριο οσέ, είναι με τα νέα κέρδη -όταν με το καλό- να το αναβαθμίσουν. Γι΄αυτό και μόνο λοιπόν, τρενάκι και πάλι τρενάκι.

 

Ε ναι, για αναβάθμιση μιλάμε. Δε νομίζω να τίθεται ζήτημα τιμολόγησης των εισιτηρίων. Και να κρατήσουν τις γριές που κάθονται δίπλα σου και σου πιάνουν την κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...