Προς το περιεχόμενο

Συχνό Άνοιγμα Μύτης!!


EstellePr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο μήνα, χωρίς προηγουμένως να συμβεί κάτι, μου ανοίγει η μύτη.

Αυτό γίνεται σχεδόν μέρα παρα μέρα, και μόνο το αριστερό ρουθούνι.

 

Έκλεισα ένα ραντεβού με το γιατρό, και μου είπε πως αυτό συμβαίνει όταν ανεβαίνει η αρτηριακή πίεση, και όταν ξανασυμβεί, να τη μετρήσω, όπως και να τη μετράω συχνά.

Επείσης, αν η αιμορραγία είναι αποτέλεσμα ανεβασμένης αρτηριακής πιέσεως, είμαστε τυχεροί, μιας και αυτό αποτρέπει απο εγκεφαλικά επεισόδια.

 

Είμαι υποτασική, το μάξιμουμ πίεσής μου φτάνει το 9 με 7.

 

Όταν δοκίμασα να πάρω την πίεσή μου, έκπληκτη διαπίστωσα πως συνεχώς και ανέβαινε!!

Λογικά απο φόβο.

 

Ρώτησα το γιατρό λοιπόν μιας και οι εξετάσεις μου είναι παραπάνω απο τέλειες, και μου είπε πως αυτό είναι δείγμα στρές, άγχους, και στεναχώριας.

 

 

Σας πληροφορώ πως είμαι το μόνο άτομο που γνωρίζω, τόσο καλά, τόσο ήρεμο, χωρίς νεύρα και άγχη, και στρές ΔΕΝ είχα ΟΥΔΕΠΟΤΕ στη κατα τ' άλλα υπέροχη ζωή μου.

 

Απο τί προέρχονται αυτές οι αιμορραγίες όμως??

:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπον εχω ακριβως κι εγω το ιδιο προβλημα.

 

Η πιεση μου κυμαινεται απο 12-16 (η μεγαλη) σε νορμαλ φαση (δεν το καταλαβαινω) και αν τσαντιστω βαραω και 20 :P

Πριν 2 βδομαδες εκανα τριπλεξ,καρδιογραφημα και γενικες και βγηκαν ολα κομπλε.

Αγχος μου λεει και να ηρεμισω..μα ηρεμος ειμαι :-D

Το τελευταιο που μου ειπε ο γιατρος να κανω εξετασεις για επινεφριδια που παιζουν μεγαλο ρολο στο να ανεβαινει η πιεση.

 

Τωρα για τη μυτη μπορεις να κανεις καυτηριασμο για να σταματησει να ανοιγει(δεν ξερω αν ποναει παντως και μονο με τη λεξη το εχω απορριψει :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρινορραγια+υπερταση = Ασχετα μεταξυ τους.

 

Δεν ξερω ποιος στο ειπε,πηγαινε αλλου,εννοειται σε ΩΡΛ.Συνηθως να ξερεις ειναι κατι αθωο,αλλα καλο ειναι να το δει καποιος.Κατα προτιμηση πηγαινε σε καποιο ιδιωτη με καλη φημη,ετσι ωστε να το ψειρισει λιγο το θεμα.Οχι στα επειγοντα,αν μπορεις να αποφυγεις και το ΙΚΑ επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρινορραγια+υπερταση = Ασχετα μεταξυ τους.

 

 

 

Πως γινεται σε 2 γιατροι σε 2 ατομα να ειπαν για την πιεση αφου κατι τετοιο δεν ισχυει?:fear:

Με τρομαζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To επαθα στη 2α λυκείου από τότε άνοιγε αρκετα συχνά ειδικά μετά απο άσκηση.. Πήγα σε ΟΡΛ και μου είπε ότι είχε σπάσει ενα αγγείο και πως ή θα το καυτηριάζαμε ή θα το αφηνα κλείσει μόνο του... Δεν ξερω αν βοηθησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σε ΩΡΛ πήγα, μου έχωσε κ ένα ματζαφλαράκι στη μύτη, να κοιτάξει αν υπάρχει κάποιος κιρσός, γτ προκαλεί κύστη στη μύτη, όπου επιφέρει αιμορραγίες, αλλα δεν βρήκε τίποτε.

Έχω κρεατάκια, αλλα μου είπε πως δεν έχουν κάποια σχέση με τις αιμορραγίες.

:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αιμορραγίες στη μύτη προκαλούνται καί λόγω ξηρότητας της εσωτερικής βλεννογόνου της μύτης σε περίπτωση που ο χώρος δεν υγραίνεται καλά.

Το εξετάσατε αυτό το ενδεχόμενο με το γιατρό σου;...

Προτείνω να πάρεις καί μία δεύτερη γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται σε 2 γιατροι σε 2 ατομα να ειπαν για την πιεση αφου κατι τετοιο δεν ισχυει?:fear:

Με τρομαζεις

 

Οκ,ισως ημουν λιγο υπερβολικος και δορθωνω αυτα που εγραψα προηγουμενως.Υπαρχει σχεση μεταξυ υπερτασης και ρινορραγιας/επισταξης.Με εκανες να ξανα-ανοιξω τα βιβλια μου,οποτε καλο μου εκανες.

 

ΑΛΛΑ

Η υπερταση ειναι το τελευταιο πραγμα στο οποιο θα αποδωσεις μια επισταξη η μια ρινορραγια.Πρεπει πρωτα να σιγουρευτεις οτι δεν υπαρχουν αλλοι λογοι,τοπικοι η γενικοι,και μετα να πεις οτι ευθυνεται η υπερταση.

 

Σε νεα κοπελα(οπως η topic-starter γιατι δεν ειχα δει τη δικη σου απαντηση οταν εγραφα) με πιεση γυρω στο 9,σαφως και η επισταξη δεν οφειλεται στην υπερταση γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει υπερταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουν μικρούλης (7-8 χρονών) είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Τι άγχος να έχει ένα παιδί 7-8 χρονών ;; Απλώς σταμάτησε μόνο του... Μην στεναχωριέσαι δεν είναι τίποτα. Μπορεί η μύτη σου να περνάει περίοδο εκκαθάρισης (χιούμορ :P) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο μήνα, χωρίς προηγουμένως να συμβεί κάτι, μου ανοίγει η μύτη.

Αυτό γίνεται σχεδόν μέρα παρα μέρα, και μόνο το αριστερό ρουθούνι.

Δηλαδη περιπου 15 φορες τον τελευταιο μηνα σου ανοιξε η μυτη και ετρεχε αιμα?

 

Για ποσο αιμα μιλαμε και για ποση ωρα ετρεχε καθε φορα μεσο ορο?

Επισης οταν γινεται αυτο τι κάνεις για να σταματησει?

Επισης την πρωτη φορα η μυτη ετρεχε περισσοτερο απο τις αλλες μετεπειτα φορες?

Επισης το αιμα νιωθεις να κυλαει μονο απο τη μυτη ή και απο τον λαρυγγα?

 

Η συχνη ρινορραγια μπορει να ειναι αποτελεσμα πολλων αιτιων.

Πχ:

 

Ελλειψη βιταμινης Κ. Αφου εκανες εξετασεις λογικα δεν θα διαπιστωθηκε κατι τετοιο, σωστα? Ο γιατρος** που ρωτησα μου ειπε και τα εξης: Η ελλειψη βιταμινης Κ μπορει και να οφειλεται σε συχνη χρηση καποιας κρεμας οπου περιεχει βιταμινη Ε, και σκεφτηκε οτι τωρα με την γριππη Η1Ν1 οπου οι περισσοτεροι προμηθευτηκαν κρεμες αποστειρωσης χεριων ισως να χρησιμοποιησες τετοια κρεμα οπου περιειχε βιταμινη Ε και ετσι αφου αυτη(η βιτ Ε) λειτουργει ανταγωνιστικα με την βιτ Κ να προκληθηκε ανεπαρκεια βιταμινης Κ. Επισης η συχνη καταναλωση χυμων φρουτων μπορει να προκαλεσει ανεπαρκεια βιταμινης Κ.

Κληρονομικη γενετικη διαταραχη.

Υψηλη αρτηριακη πιεση στο αιμα.

Αλλεργια.

Παρενεργεια απο χρηση καποιου/καποιων φαρμακων(ασπιρινη, κλπ).

Χρηση ναρκωτικων(κοκαΐνης).

Ξηροτητα του χωρου που βρισκεσαι. Μαλιστα η ξηροτητα μαζι με το ελαφρυ σκαλισμα της μυτης δημιουργουν συχνοτατα τραυματα και ρινορραγιες.

Καρκινος.

Μεγαλη υγρασια και μεγαλη ζεστη του χωρου που βρισκεσαι.

Χρηση καποιου σπρει μυτης.

Εγκυμοσυνη.

 

 

Είμαι υποτασική, το μάξιμουμ πίεσής μου φτάνει το 9 με 7.

 

Όταν δοκίμασα να πάρω την πίεσή μου, έκπληκτη διαπίστωσα πως συνεχώς και ανέβαινε!!

Τι θα πει συνεχως ανεβαινε?

Την μετρησες μια φορα και ηταν ποσο? Μετα την ξαναμετρησες και ηταν ποσο?

Επισης επαιρνες την πιεση την ωρα που ετρεχε αιμα η μυτη σου ή μετα?

 

Λογικά απο φόβο.

Δεν παιζει.

 

Σας πληροφορώ πως είμαι το μόνο άτομο που γνωρίζω, τόσο καλά, τόσο ήρεμο, χωρίς νεύρα και άγχη, και στρές ΔΕΝ είχα ΟΥΔΕΠΟΤΕ στη κατα τ' άλλα υπέροχη ζωή μου.

Ουδεποτε δεν ειχες στρες?????

Μπορω να ρωτησω ποσο χρονων εισαι και επισης αν εισαι πλουσιος/α και επισης που ζεις? Αν ναι ρωταω.

 

 

 

(Μερικα(τα περισσοτερα) απο τα γραφομενα του ποστ μου ειναι ρωτωντας τον γιατρο** που μενει διπλα μου και οχι δικα μου, οποτε επιφυλασσομαι για την αληθεια τους, αν και γιατρος ειναι θα ξερει λογικα την αληθεια σε αυτα τα θεματα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...