Προς το περιεχόμενο

Στο νοίκι χωρίς συμβόλαιο - προβλήματα


catdogbio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

 

Προσφατα μετακομισα με το φιλο μου σε νεο διαμερισμα, αφηνοντας το παλιο, στο οποιο μέναμε (ακριβώς για ένα χρόνο) σε σχετικά καλή κατάσταση. Η μόνη "ζημιά" που κάναμε ήταν σε έναν τοίχο να μείνουν σημάδια απο σελοτέιπ, και οι υπόλοιποι τοίχοι είναι μια χαρά.

Η ιδιοκτήτρια (η οποία τα έχει ελαφρώς χαμένα και η οποία με τίποτα δεν ήθελε να ακούσει για τη λέξη συμβολαιο οταν μπηκαμε μεσα - και της δινουμε και 400 ευρώ το μηνα, ολα μαυρο χρημα - και νοικιαζει αλλα 5-6 διαμερισματα στη ιδια πολυκατοικια χωρις συμβολαιο και αυτα) μας ζηταει 100 ευρώ για να βάψει ξανα το διαμερισμα.

 

Εμεις ομως ουτε γραπτη συμφωνια εχουμε κανει ουτε τιποτα! Μπορει να μας υποχρεωσει να πληρωσουμε? Η γρια ειναι τελειως ελεϊνή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκώνεστε και φεύγετε έτσι απλά. Εγώ θα πασάλειβα και με σκ.. τους τοίχους. Δεν υπάρχει συμβόλαιο που να σας υποχρεώνει για οτιδήποτε. Για καλού κακού και για να μην έχει τίποτα για να σας τρέξει στα δικαστήρια η τρελή, κόφτε τυχόν λογαριασμούς στο όνομά σας πρίν.

Και στο νέο σπίτι συμβόλαιο ε για να αποφύγετε ξανά τέτοια σκηνικά στα οποία περισσότερο εκτεθειμένος είναι ο ενοικιαστής από τον ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επρεπε σας ειχε βαλει σε σκεψεις οτι δεν κανει συμβολαιο... εχετε δωσει εγγυηση; Αν ναι, τοτε και να μην τα δωσετε θα τα κρατησει απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μπήκατε πληρώσατε εγγυηση φαντάζομαι ενα ενοικιο μπροστά.Να μην πληρώσετε το τελευταίο νοίκι και να της πειτε αν υπάρχουν ζημιες να τα πάρει απο εκείνα τα λεφτά.

 

Αν δε δώσατε εγγυηση και πάλι την κάνετε με ελαφρά πηδηματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν σου πει και μα-μου-σου-του της τραβάς και μια καταγγελία στην εφορία και να δεις πόσα θα πληρώσει παραπάνω για να βάψει ένα δωμάτιο.

 

Εγώ, επειδή μπήκα Σεπτέμβριο πρίν 2 χρόνια, συμφώνησα μέχρι Δεκέμβριο να μην έχουμε συμβόλαιο και τον Ιανουάριο που την έψαχνα να κάνουμε το συμβόλαιο, μου το έπαιζε τρελίτσα. Της λέω, συμβόλαιο ή καταγγελία και το γύρισε μετά στη σαχλαμάρα και ότι δεν ευκαιρούσε. Τελικά το υπέγραψε Μάρτιο.

 

Μην λυπάστε κανέναν. Εφόσον φοροδιαφεύγουν, αυτή είναι η τιμωρία τους.

Μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Να κλέβουμε το κράτος, αλλά να θέλουμε να κλέψουμε και τον ενοικιαστή? Παραπάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααα.. ρε απληστεια 5-6 διαμερισματα ε? δηλαδη 2500 περιπου το μηνα μαυρα και εσυ ησουν με ενικοιο και σου ζηταει 100 ευρω? πραγματικα τα εχει ελαφρώς χαμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν σου πει και μα-μου-σου-του της τραβάς και μια καταγγελία στην εφορία και να δεις πόσα θα πληρώσει παραπάνω για να βάψει ένα δωμάτιο.

 

Εγώ, επειδή μπήκα Σεπτέμβριο πρίν 2 χρόνια, συμφώνησα μέχρι Δεκέμβριο να μην έχουμε συμβόλαιο και τον Ιανουάριο που την έψαχνα να κάνουμε το συμβόλαιο, μου το έπαιζε τρελίτσα. Της λέω, συμβόλαιο ή καταγγελία και το γύρισε μετά στη σαχλαμάρα και ότι δεν ευκαιρούσε. Τελικά το υπέγραψε Μάρτιο.

 

Μην λυπάστε κανέναν. Εφόσον φοροδιαφεύγουν, αυτή είναι η τιμωρία τους.

Μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Να κλέβουμε το κράτος, αλλά να θέλουμε να κλέψουμε και τον ενοικιαστή? Παραπάει.

 

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Οταν νοικιαζεις για 400ευρω ενα διαμερισμα και ερχεται το κρατος και σου ανεβαζει το φορολογικο συντελεστη, απο ενα σημειο κ μετα δε σε συμφερει καν να το νοικιασεις. Δηλαδη εσυ αν ειχες ενα διαμερισμα θα το νοικιαζες για ''καθαρα'' 200 ευρω? Δεν ειναι παρανοια?

 

Δεν δικαιολογω την ιδιοκτητρια του σπιτιου που νοικιαζες, απλα θελω να πω οτι υπαρχει κ αλλη οπτικη στο συγκεκριμενο ζητημα. Οποτε ας μην δινουμε τοσο ελαφρα τη καρδια συμβουλες για καταγγελιες κτλ...

 

Τωρα για τα 100 ευρω, εννοειται οτι ειναι απαραδεκτη κινηση.

 

*επισης απαραδεκτη κινηση ειναι και το να μην εχεις καθολου συμβολαιο. Γιατι ετσι ζημιωνεις τον ενοικιαστη, ο οποιος φοροεκπιπτει στην εφορια μεχρι 180 ευρω για μισθωση κατοικιας. Απο κει κ περα, για μενα, μια πιο συμβιβαστικη λυση ειναι ενα ''εικονικο'' συμβολαιο σ αυτα τα λεφτα, με αντιστοιχη μειωση του πραγματικου τιμηματος, π.χ. 350 ευρω αντι για 400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της ζητας και πισω 2-3 ενοικια αλοιως στα καρακολια της εφοριας...Ετσι για την κακη συμπεριφορα της...

 

Chris 85

 

Κι εγω νοικιαζω σπιτια και με οτι και αν σημαινει αυτο για μενα κοβω 100% αποδειξη.

 

Αρχες του 2010 στην φορολογικη σου δηλωση δηλωνεις οτι πληρωσες με υπευθυνη δηλωση και τα στοιχειαα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να τη δείρετε κι όλας.

Ή δώσε τα 100 ή μη τα δώσεις. Και τελειώνει εκεί. Τα υπόλοιπα είναι κουραδομαγκιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Γεια σας, ξανανοίγω το θέμα μετά από ένα χρόνο αλλά έχω σοβαρό πρόβλημα,

Έχει λήξει το συμβόλαιο μου εδώ και ένα χρόνο. Τώρα θυμήθηκε ο ιδιοκτήτης μου ότι θέλει να το ανανεώσει για 1 χρόνο ενώ εγώ σκοπεύω να τελειώσω τη διπλωματική μου τον Μάρτιο και να φύγω από το σπίτι. Αυτός όμως είναι ανένδοτος επιμένει ότι έχει βρει καινούριο ενοικιαστή που του δίνει 750 ευρώ για 3 χρόνια (το ποσό άλλαξε κατά τη διάρκεια της συζήτησης στα 700-μούφα προφανώς) χωρίς ωστόσο να εμφανιστεί κανείς για να το δει. Σημειωτέον ότι εγώ πληρώνω 620(με συγκάτοικο εννοείται) εδώ και 6 χρόνια και του ζήτησα αν είναι αύξηση για να το κρατήσω μέχρι τέλος Μαρτίου. Αυτός ισχυρίζεται ότι από τον Απρίλιο και μετά το σπίτι θα μείνει ξενοίκιαστο μέχρι τον Σεπτέμβριο και θα πληρώνει τις δόσεις του και τα κοινόχρηστα- χωρίς να το ξέρει αυτό σίγουρα από τώρα. Το σπίτι είναι σε πολύ καλή περιοχή κοντά στο μετρό Ευαγγελισμός και θεωρώ ότι θα ενοικιαστεί αμέσως αλλά προφανώς όχι από φοιτητή.

Τέλοσπάντων να μην τα πολυλογώ σκέφτομαι τα εξής ενδεχόμενα:

1. Παίζω το βρώμικο του παιχνίδι, δηλαδή τον απειλώ ότι θα τον καρφώσω στην εφορεία γιατί τα παίρνει μαύρα εδώ και ένα χρόνο χωρίς συμβόλαιο και τον αναγκάζω να μείνω μέχρι την ημερομηνία που θέλω εγώ; Πρέπει βέβαια να συμβουλευτώ δικηγόρο για κάθε ενδεχόμενο…

2. Κάνω το συμβόλαιο για τον 1 χρόνο που μου είπε και όταν τελειώσω το σπάω και την κάνω χάνοντας την εγγύηση που θα δώσω για 1 μήνα;

3. Ή να σιωπήσω και να ξεκινήσω να ψάχνω σπίτι εν μέσω της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου και με τη μικρή ελπίδα για το αν θα μου νοικιάσει κάποιος για 7 μήνες;

 

Τα ‘χω πάρει άγρια μαζί του γιατί έχει 5 χρόνια που είμαι μέσα στο σπίτι χωρίς να του δημιουργήσω κανένα πρόβλημα και τώρα που τελειώνω με πετάει στους δρόμο… Εσείς τι νομίζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...