Προς το περιεχόμενο

Στο νοίκι χωρίς συμβόλαιο - προβλήματα


catdogbio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, ξανανοίγω το θέμα μετά από ένα χρόνο αλλά έχω σοβαρό πρόβλημα,

Έχει λήξει το συμβόλαιο μου εδώ και ένα χρόνο. Τώρα θυμήθηκε ο ιδιοκτήτης μου ότι θέλει να το ανανεώσει για 1 χρόνο ενώ εγώ σκοπεύω να τελειώσω τη διπλωματική μου τον Μάρτιο και να φύγω από το σπίτι. Αυτός όμως είναι ανένδοτος επιμένει ότι έχει βρει καινούριο ενοικιαστή που του δίνει 750 ευρώ για 3 χρόνια (το ποσό άλλαξε κατά τη διάρκεια της συζήτησης στα 700-μούφα προφανώς) χωρίς ωστόσο να εμφανιστεί κανείς για να το δει. Σημειωτέον ότι εγώ πληρώνω 620(με συγκάτοικο εννοείται) εδώ και 6 χρόνια και του ζήτησα αν είναι αύξηση για να το κρατήσω μέχρι τέλος Μαρτίου. Αυτός ισχυρίζεται ότι από τον Απρίλιο και μετά το σπίτι θα μείνει ξενοίκιαστο μέχρι τον Σεπτέμβριο και θα πληρώνει τις δόσεις του και τα κοινόχρηστα- χωρίς να το ξέρει αυτό σίγουρα από τώρα. Το σπίτι είναι σε πολύ καλή περιοχή κοντά στο μετρό Ευαγγελισμός και θεωρώ ότι θα ενοικιαστεί αμέσως αλλά προφανώς όχι από φοιτητή.

Τέλοσπάντων να μην τα πολυλογώ σκέφτομαι τα εξής ενδεχόμενα:

1. Παίζω το βρώμικο του παιχνίδι, δηλαδή τον απειλώ ότι θα τον καρφώσω στην εφορεία γιατί τα παίρνει μαύρα εδώ και ένα χρόνο χωρίς συμβόλαιο και τον αναγκάζω να μείνω μέχρι την ημερομηνία που θέλω εγώ; Πρέπει βέβαια να συμβουλευτώ δικηγόρο για κάθε ενδεχόμενο…

2. Κάνω το συμβόλαιο για τον 1 χρόνο που μου είπε και όταν τελειώσω το σπάω και την κάνω χάνοντας την εγγύηση που θα δώσω για 1 μήνα;

3. Ή να σιωπήσω και να ξεκινήσω να ψάχνω σπίτι εν μέσω της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου και με τη μικρή ελπίδα για το αν θα μου νοικιάσει κάποιος για 7 μήνες;

 

Τα ‘χω πάρει άγρια μαζί του γιατί έχει 5 χρόνια που είμαι μέσα στο σπίτι χωρίς να του δημιουργήσω κανένα πρόβλημα και τώρα που τελειώνω με πετάει στους δρόμο… Εσείς τι νομίζετε;

 

 

Εστω και αν δεν εχεις συμβολαιο αν σου δινει αποδειξη δεν ειναι μαυρα τα λεφατ που παιρνει.

Κακως δεν επεμενες να κανεις συμβολαιο οταν εληξε το παλιο.

Ακομα και να βρεις αλλο σπιτι το συμβολαιο δεν μπορει να ειναι μικροτερο απο τρια χρονια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και να βρεις αλλο σπιτι το συμβολαιο δεν μπορει να ειναι μικροτερο απο τρια χρονια .

 

μια ερωτηση... αυτο που ειπες κατα ποσο (πρεπει να) ισχυει;

 

εννοω (επειδη και οι γονεις μου νοικιαζουν μια γκαρσονιερα)...αν ερθει πχ ενας φοιτητης (που ειναι και οι κυριοι ενοικιαστες) τριτοετης που σε 1 χρονο τελειωνει, τι θα του πουν/πει ο οποιοσδηποτε ιδιοκτητης; ''κοψε το λαιμο σου, το μινιμουμ ειναι 3 χρονια;'' ή μηπως θα πρεπει ολοι να ψαχνουν πρωτοετεις φοιτητες; κι αν ναι, οταν θα τελειωνουν τα φοιτητακια το 3ο ετος τους, για το 4ο τι θα κανουν; θα νοικιαζουν γι αυτο και αλλα 2 χρονια; κατι δεν μου αρεσει σε αυτο :rolleyes:

 

εγω παντως στην αγγλια σαν φοιτητης νοικιαζα για 1 χρονο και προς το τελος του χρονου ειτε συνεχιζα στο ιδιο ειτε εβρισκα αλλο αν ηθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση... αυτο που ειπες κατα ποσο (πρεπει να) ισχυει;

 

εννοω (επειδη και οι γονεις μου νοικιαζουν μια γκαρσονιερα)...αν ερθει πχ ενας φοιτητης (που ειναι και οι κυριοι ενοικιαστες) τριτοετης που σε 1 χρονο τελειωνει, τι θα του πουν/πει ο οποιοσδηποτε ιδιοκτητης; ''κοψε το λαιμο σου, το μινιμουμ ειναι 3 χρονια;'' ή μηπως θα πρεπει ολοι να ψαχνουν πρωτοετεις φοιτητες; κι αν ναι, οταν θα τελειωνουν τα φοιτητακια το 3ο ετος τους, για το 4ο τι θα κανουν; θα νοικιαζουν γι αυτο και αλλα 2 χρονια; κατι δεν μου αρεσει σε αυτο :rolleyes:

 

εγω παντως στην αγγλια σαν φοιτητης νοικιαζα για 1 χρονο και προς το τελος του χρονου ειτε συνεχιζα στο ιδιο ειτε εβρισκα αλλο αν ηθελα.

 

 

http://www.apn.gr/uncategorized/%CE%B7-%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%84%CE%AF%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B5%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%AC/

 

http://www.pomida.gr/misthoseis/symvoyles-enoikiaston.html

 

http://www.spitogatos.gr/main/enimerosi/symvoules_protaseis/tretia-i-elahisti-diarkeia-tou-misthotiriou-simbolaiou/

 

Με κοινη συναινεση βεβαια μπορει να ληξει και πιο νωρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξέρω όμως είχα φύγει για erasmus και το αμέλησα δυστυχώς. Του έβαζα τα ενοίκια σε ένα αριθμό λογαριασμού στην τράπεζα, και σε κάποιες περιπτώσεις έλεγα ότι είναι για ενοίκιο. Όχι όμως σε όλες. Αυτό θεωρητικά είναι η απόδειξη που παίρνω για την πληρωμή που του κάνω;

Γιατί δεν υπάρχει πουθενά καταχωρημένο μέσα στην εφορεία ότι εγώ για 1 χρόνο πληρώνω 620 ευρώ ενοίκιο κάθε μήνα. Οπότε αυτός δεν πληρώνει φόρους...

Αυτό που λες με τα 3 χρόνια δεν ξέρω αν ισχύει. Τα προηγούμενα 2 συμβόλαια που είχα μαζί του ήταν για δύο χρόνια το καθένα. Δηλαδή εγώ τώρα θα μείνω στους δρόμους ή θα πρέπει να βρω κάποιον να μου νοικιάσει χωρίς συμβόλαιο μαύρα πάλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξέρω όμως είχα φύγει για erasmus και το αμέλησα δυστυχώς. Του έβαζα τα ενοίκια σε ένα αριθμό λογαριασμού στην τράπεζα, και σε κάποιες περιπτώσεις έλεγα ότι είναι για ενοίκιο. Όχι όμως σε όλες. Αυτό θεωρητικά είναι η απόδειξη που παίρνω για την πληρωμή που του κάνω;

Γιατί δεν υπάρχει πουθενά καταχωρημένο μέσα στην εφορεία ότι εγώ για 1 χρόνο πληρώνω 620 ευρώ ενοίκιο κάθε μήνα. Οπότε αυτός δεν πληρώνει φόρους...

 

 

Αν ειναι ετσι τον εχεις στο χερι αφου δεν σου εχει κοψει αποδειξη , δεν το εχει δηλωσει στην εφορια.

Δεν θα τολμησει να σου κανει τιποτα αν εμμεσως πλην σαφως του το αναφερεις.

Φυσικα και τα χαρτια της Τραπεζας ειναι αποδεικτικο στοιχειο.

 

---------- Προσθήκη στις 19:18 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:09 ----------

 

Δεν νομίζω να σε αναγκάζει κάποιος ενοικιαστής να μείνεις κάποιο διάστημα αναγκαστικά.

Φεύγεις όποτε γουστάρεις, ακόμα και την επόμενη μέρα.

 

 

Φυσικα και φευγεις αλλα μπορει ανετα να απαιτησει τα ενοικια για οσο εχεις υπογραψει συμβολαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως το ένα ενοίκιο που βάζουμε μέσα όταν κλείνουμε ένα συμβόλαιο, είναι η εγγύηση σε περίπτωση που γίνει κάποια σοβαρή ζημιά μέσα στο διαμέρισμα ή σπάσεις το συμβόλαιο πριν την ημερομηνία λήξης του. Έτσι δεν είναι;

Οπότε αν συμφωνήσω μαζί του σε συμβόλαιο για ένα χρόνο, εγώ το μόνο που θα χάσω όταν φύγω θα είναι η εγγύηση αυτή. Δεν πιστεύω να παίζει ενδεχόμενο να του πληρώσω όλους τους μήνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως το ένα ενοίκιο που βάζουμε μέσα όταν κλείνουμε ένα συμβόλαιο, είναι η εγγύηση σε περίπτωση που γίνει κάποια σοβαρή ζημιά μέσα στο διαμέρισμα ή σπάσεις το συμβόλαιο πριν την ημερομηνία λήξης του. Έτσι δεν είναι;

Οπότε αν συμφωνήσω μαζί του σε συμβόλαιο για ένα χρόνο, εγώ το μόνο που θα χάσω όταν φύγω θα είναι η εγγύηση αυτή. Δεν πιστεύω να παίζει ενδεχόμενο να του πληρώσω όλους τους μήνες...

 

 

Αυτο το χανεις σιγουρα αλλα αν θελει να σε παει δικαστικα μπορει να απαιτησει ολα τα ενοικια μεχρι την ληξη του συμβολαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...