Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πρόκειται να προσθέσω μνήμη, ούτε να αναβαθμίσω τίποτα.  Πρόσφατα αγόρασα καινούριο laptop και αυτό θα μείνει για απλό σερφάρισμα, word και excel. Από την άλλη ψάχνοντας στο site της Acer δε βρίσκω drivers για Win 32bit, παρά μόνο για τα 64.

 

 

Αστο οπως το αγορασες ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη σαβουρα την βαζει ο κατασκευαστης του λαπτοπ, πχ η hp εχει την δικη της hp-o-σαβουρα, η toshiba την δικη της toshiboσαβουρα κλπ, δεν την εχουν τα ιδια τα windows.

 

Μπορεις να κατεβασεις ενα καθαρο iso στο οποιο αντιστοιχει το κλειδι σου και να κανεις εγκατασταση με αυτο. Ετσι

 

http://arstechnica.com/information-technology/2012/06/blowing-away-bloatware-a-guide-to-reinstalling-windows-on-a-new-pc/

 

Απλα το digitalriver δεν εχει ελληνικα iso, οποτε αναγκαστικα κατεβαζεις το αγγλικο και μετα με το vistalizator περνας το ελληνικο mui. Το κλειδι σου κανει για οτιδηποτε ειναι home premium, απο 32αρι ελληνικο ή 64αρι... γερμανικο :P

Drivers και λοιπα συνοδευτικα προγραμματα πας στη σελιδα του κατασκευαστη του λαπτοπ σου και τα κατεβαζεις.

 

Τα παραπανω πραγματα που προσφερουν τα ultimate ειναι αχρηστα για εναν απλο χρηστη

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions#Comparison_chart

σημερα μου εβγαλε μνμα οτι το κλειδι δεν ειναι σωστο,(???)

ενω εβαλα το κλειδι που αναφερεται κατω απο το laptop.

καθαρο iso win7 64 bit απο microsoft...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τα premium κανονικα ο'τι ειχα.

μετα απο 1 εβδομαδα εγκαταστασης μου εβγαλε το μνμα 1η φορα.

τωρα ανα 2 μερες περιπου μου το βγαζει συνεχεια.

παταω X και προχωραω κανονικα.

Γιατι το κανει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτησω αν κανεις εχει παρατηρησει πραγματικη διαφορα στην ταχυτητα του υπολογιστη σε γενικη χρηση  (ανοιγμα, σερφαρισμα, ψαξιμο αρχειων ) στα 64bit σε σχεση με τα 32bit Win7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα εβαλα για πρωτη φορα 64αρια σε υπολογιστη που ειχα 32αρια χρονια και υπαρχει μια μικρη διαφορα στην ταχυτητα απο οτι εχω καταλαβει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα εβαλα για πρωτη φορα 64αρια σε υπολογιστη που ειχα 32αρια χρονια και υπαρχει μια μικρη διαφορα στην ταχυτητα απο οτι εχω καταλαβει .

Σε ανοιγμα αρχειων και σερφαρισμα ? Αν ειναι να τα ριξω επανω στα γρηγορα. Τα home pr. τα βαρεθηκα σκεφτομαι για τα Pro. η Ultimate η μνημη μου ειναι 3Gg αλλα ο P8600 μου δεν μασαει. Ειναι laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ανοιγμα αρχειων και σερφαρισμα ? Αν ειναι να τα ριξω επανω στα γρηγορα. Τα home pr. τα βαρεθηκα σκεφτομαι για τα Pro. η Ultimate η μνημη μου ειναι 3Gg αλλα ο P8600 μου δεν μασαει. Ειναι laptop.

 

 

Οχι σε σερφαρισμα δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα .Δοκιμασε τα αν τα εχεις και θα καταλαβεις και απο μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στα χερια ενα δυνοσαυρο Toshiba Satelite L20-101

http://www.toshiba.eu/discontinued-products/satellite-l20-101/

τι να του βαλω? Εχω τωρα τα Win7 Home basic  sp1 και ψιλοσουρνεται

 

 

Με 512 μνημη ουτε για αστειο για 7αρια ....Λογικο να σερνεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τον εχεις αναβαθμισει σε μνημη μαλλον το υπολοιπο hardware δεν ειναι ικανο γιατι με 2 γιγα μνημη δεν θα ειχες αλοιως προβλημα.

 

Μηπως θελει καποιο format ή απο την αρχη ηταν ετσι αργος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...