Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι ρε,το ιδιο λενε και οι κομπιουτεραδες στην δουλεια,ολοι τα 32αρια εχουν βαλει

Απλα δεν γινεται να ισχύει αυτο που λες, αλλού ειναι η αιτια για τις διαφορές που βλεπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είχα "αμφιβολίες" για να βάλω τα 64bit win7 στο PC μου, μέχρι που χθες το βράδυ είπα δεν μαμιέται, ας τα δοκιμάσω

 

Καλου κακού έκανα ένα image με τα 7 32bit και βουρ format κτλ

 

Συμπέρασμα; Το μηχάνημα ΠΕΤΑΕΙ! είναι πολύ ποιο γρήγορο από τα 32bit (τα είχα περασμένα μόλις 1 εβδομάδα), πρόβλημα με drivers κτλ δεν είχα κανένα αφού όλες οι εταιρίες πλέον βγάζουν 64bit drivers/software κτλ

 

όσα δεν βγάζουν 64bit, οι 32bitες εφαρμογές τρέχουν το ίδιο (μην πω και ποιο γρήγορα)!

 

Συμπέρασμα, όσοι έχετε Ram 4gb και πάνω, μην το σκέφτεσται καθόλου !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα "αμφιβολίες" για να βάλω τα 64bit win7 στο PC μου, μέχρι που χθες το βράδυ είπα δεν μαμιέται, ας τα δοκιμάσω

 

Καλου κακού έκανα ένα image με τα 7 32bit και βουρ format κτλ

 

Συμπέρασμα; Το μηχάνημα ΠΕΤΑΕΙ! είναι πολύ ποιο γρήγορο από τα 32bit (τα είχα περασμένα μόλις 1 εβδομάδα), πρόβλημα με drivers κτλ δεν είχα κανένα αφού όλες οι εταιρίες πλέον βγάζουν 64bit drivers/software κτλ

 

όσα δεν βγάζουν 64bit, οι 32bitες εφαρμογές τρέχουν το ίδιο (μην πω και ποιο γρήγορα)!

 

Συμπέρασμα, όσοι έχετε Ram 4gb και πάνω, μην το σκέφτεσται καθόλου !!!!

ακριβως ετσι ειναι οπως τα λες και στα δικα μου μηχανηματα:-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ακόμα χειρότερα 3 χρονια :-)

καμια ali διαφορα ;)

 

τίγκα στο επιχείρημα όπως και το προηγούμενο post, για αυτό είπα ότι ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ στην ημερομηνία κάνεις λάθος...προφανώς εννοούσα ότι έκανες και κάπου αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σημαινει οτι και ολα τα προγραμματα πρεπει να ειναι 64? τα 32 δεν θα τα λειτουργει? αν δεν υπαρχουν 64ρια προγραμματα θα τρεχουν τα 32αρια?

με τα games θα εχω προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια γενικη ερωτηση αν ξερετε.

 

δικαιουμαι απο το msdnaa τα windows 7. Έχει 2 εκδοσεις, τα win7 professional(x64) DVD english και τα win7 professional(x86) DVD english.

 

Σε laptop toshiba A100-906 με επεξεργ. intel core 2 duo T5600 (64bitos) ποιά ειναι καλύτερα να βάλω? Επίσης, εχω 3gbyte ram στο laptop.Αρκει πιστεύω.

 

 

Γενικα ποιες διαφορες εχουν οι παραπανω 2 εκδόσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τις βάλεις όποια απ τις δύο θες. Άλλος θα πει καλύτερα/ταχύτερα τα 64 άλλος τα 32. Προσωπική μου άποψη είναι πως δεν πρόκειται να δεις σημαντική διαφορά. Δες αν υπάρχουν οι απαραίτητοι drivers στο site του κατασκευαστή.

Η 64bit επιτρέπει στο λειτουργικό να χρησιμοποιεί >~3.2GB RAM για τις εφαρμογές σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τις βάλεις όποια απ τις δύο θες. Άλλος θα πει καλύτερα/ταχύτερα τα 64 άλλος τα 32. Προσωπική μου άποψη είναι πως δεν πρόκειται να δεις σημαντική διαφορά. Δες αν υπάρχουν οι απαραίτητοι drivers στο site του κατασκευαστή.

Η 64bit επιτρέπει στο λειτουργικό να χρησιμοποιεί >~3.2GB RAM για τις εφαρμογές σου.

 

κατεβαζω τα 64 bit τελικά.Εχω 3gb ram, πιστευω να φτανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, προ λίγου πέρασα τα Win7 x64 Ultimate EN, και είμαι πολύ ευχαριστημένος... Τα πέρασα σε ένα παλιό σύστημα για δοκιμή και είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος με τους χρόνους φόρτωσης και γενικά την ανταπόκριση του συστήματος... Σχεδόν όμοια με τα ΧΡ...

 

Το σύστημα είναι:

cpu: AMD Athlon 64 X2 3800+

ram: 4Gb 800Mghz CL5 DDR2 Kingston (dual channel) {επιτέλους τα αναγνωρίζει στο ακέραιο :-) )

gpu: ATI Radeon HD3650 (pci-e)

mobo: ASUS M2A-MX (μια των 42 ευρώ... :P )

hdd: WD 250Gb 7500rpm 16mb cahce

 

Η εγκατάσταση κράτησε μόλις 27 λεπτά, περίμενα πολύ περισσότερο για ένα τόσο παλιό σύστημα...

 

Στον δείκτη εμπειρίας το σύστημα βαθμολογείται ως εξής:

cpu: 4,9

ram: 7,0

gpu: 6,4

gaming: 6,4

hdd: 5,5

 

Αρκετά καλά για το σύστημα αυτό... Μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα ασυμβατότητας, και όλα λειτουργούν ρολόι, ενώ το σύστημα φτάνει στην επιφάνεια εργασίας σε λιγότερο από 2 λεπτά. Δοκίμασα να τρέξω το Lineage 2 και τρέχει κανονικότατα, αλλα δυστηχώς δεν μπορώ να drivers για την κάρτα δικτύου μου (Gigabyte GN-WP01GS pci wlan card turbo), να βάλω των 64bit vista? ή όπως φαντάζομαι θα έχουν πρόβλημα? Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, θα είμαι ευγνώμων...

 

Η χρήση τους στην συνέχεια θα δείξει αν όντως αξίζουν τόσο πολύ...

 

 

Υ.Γ. έχετε μήπως υπόψη σας κάποιο μνημόνιο ενεργειών/Manual για Win7 στο ιντερνετ που να λέει πως γίνονται μερικά βασικά πράγματα? Ακόμη π.χ. δεν έχω βρει τις "συνδέσεις δικτύου" ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...