Προς το περιεχόμενο

λιποδιαλυτες...? [διλημμα]


viper2005

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ikaruga24 συμβολικά πιάνομαι από το ποστ σου για να κάνω ένα σχόλιο σχετικά με το ΠΟΣΟ γυμναστική και το ΠΟΣΟ διατροφή. Υπάρχει ένας μύθος που λέει οτι 80% διατροφή ή 70% ή ή ή .... και το υπόλοιπο γυμναστική. Πραγματικά ήθελα να ήξερα από ΠΟΥ προκείπτει αυτή η αναλογία , με στοιχεία και νούμερα δηλαδή ...

 

Ειλικρινά από την δική μου εμπειρία (είμαι γυμναστής ) έχω δει ακριβώς το ΑΝΤΙΘΕΤΟ. ΜΗΝ το υπολογίσεις με ποσοστά ( ή όποιος άλλος) είναι ανοησία. Χονδρικά ο οργανσιμός έρχεται στα ίσια του ΟΤΑΝ καταναλώνει ενέργεια και σε δεύτερη μοίρα εξαρτάται από το ΤΙ τρώει. Εννοείται οτι χρειάζονται κάποια στοιχειώδη πράγματα στην διατροφή να ακολουθήσεις, κάποιες βασικές αρχές , αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι το Α και το Ω , οπερ και τις πιτσες σου μπορεις να φας και τα σουβλάκια σου (μέσα σε ένα λογικό πλάνο ) ΑΡΚΕΙ να έχεις τις ανάλογες ενεργειακές ΔΑΠΑΝΕΣ.

 

Το σώμα δεν αλλάζει με ράψιμο στώματος ή με την gilli diet ή με λιποδιαλύτες ή δεν ξέρω γω τι άλλο , το σώμα αλλάζει όταν ρυθμίζεται κατάλληλα ο βιορυθμός του , οίτη κινητικότητα και εκτόνωση ενέργειας.

 

Η προπονηση ή η γυμναστική ή (βάλτε οτι θέλετε , κινησιολογικής μορφής) είναι ΠΙΟ συμαντική από την διατροφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ναι αλλα απο μόνη της είναι δώρον άδωρον...

Τι να το κάνω εγώ να χτυπιέμαι 2 ώρες σε οποιαδήποτε μορφή άσκησης και μετά να σαβουριάζω πιτόγυρα Ή μεγάλες ποσότητες απο "υγιεινές" τροφές.. Ασχολούμαι με τη γυμναστική εκνευριστικά πολλά χρόνια... Επειδή όμως τη διατροφή μου την έχω (κακώς) γραμμένη, ποτέ δεν κατάφερα να κάνω το uber six pack.. Εκεί θέλει πραγματικά διατροφή>άσκηση και αυτό το λέω έχοντας περάσει πολλές ώρες ασκούμενος και χωρίς υπερβολές στη διατροφή... Απλά δεν έκοψα ποτέ τις μπύρες και δεν κολλάω να χτυπάω καμια pizza που και πού... Αν τα έκανα αυτά είμαι σίγουρος οτι θα έβλεπα αποτέλεσμα.. Φυσικά σε όλα τα παραπάνω παίζει και τεράστιο ρόλο ο μεταβολισμός, η κατανομή του σώματος και γενικά βιολογικοί παράμετροι που παίζουν απο άνθρωπο σε άνθρωπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και για 6 pack ίσχύει η ίδια αρχή : Πρώτα η προπόνηση να είναι ποιοτική , και μετά προσεγμένη διατροφή.

 

Γιατί είναι τόσο δύσκολο να γίνει κατανοητό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιαίτερα στο sixpack Νο1 είναι η γενετική προδιάθεση, Νο2 η διατροφή και Νο3 πάει η παράλληλη επικεντρωμένη άσκηση. Και ο φίλος στο πρώτο πόστ αυτό θέλει.. Στην μέση.. Η άσκηση συμβάλλει φυσικά στην απώλεια λίπους αλλα η διατροφή προηγείται για αποτελέσματα στην συγκεκριμένη περιοχή. Για μένα ας πούμε το καλύτερο που έχει να κάνει για απώλεια λίπους, είναι τρέξιμο για πολλή ώρα σε χαλαρό-μέτριο ρυθμό... Αυτό μαζί με καλή διατροφή φέρνει τάχιστα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ειστε τρελοι κανονικα ετσι...?

 

ας ξεκινησουμε με τα βασικα

εχω χασει 10-15 κιλα αλλα εχω κολλησει και δεν χανω αλλο

ετσι και εχανα τα πακια της μεσης δεν θα πηγαινα 5-6 φορες την εβδομαδα gym

λιωνω στην αεροβια διαδρομος-ποδηλατο-ελλιπτικο

εχω χασει σχεδον απο παντου αλλα οχι απο την μεση

πηγαινω καθε νυχτα και φισικα δεν τρωω μετα

θα ημουνα και εγω τρελος αν ετρωγα πιτσες και σουβλακια ειδικα το βραδυ

η αληθεια ειναι οτι τρωω μια πιτσα κανονικη καθε σαββατο βραδυ και αν ειναι να φαω σουβλακια θα τα φαω το μεσημερι

δεν μπορω να κανω διατροφη γιατι δεν μπορω να τρωω τονοσαλατες καθε μερα επειδη εχω μια μικρη αλλεργια οχι οτι δεν κοβω κατι καθε μερα

 

αυτα...

καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και για 6 pack ίσχύει η ίδια αρχή : Πρώτα η προπόνηση να είναι ποιοτική , και μετά προσεγμένη διατροφή.

 

Γιατί είναι τόσο δύσκολο να γίνει κατανοητό αυτό;

 

Εδω σιγουρα συμφωνουμε αλλα το παρατηρησα απο το δικο μου σωμα και μεταβολισμο τοσα χρονια. Αν δεν τρωω σωστα τοτε οτι και αν κανω, οσο και αν χτυπηθω δεν θα εχω τα αναλογα αποτελεσματα. Αντιθετα εχω περιπου 1.5 χρονο τωρα και λογο δουλειας που απλα δεν προλαβαινω και δεν εχω ορεξη να παω γυμναστηριο η εστω να κανω κατι σε σχεση με ΣΒ και εχω "γεμισει" σε διαφορα σημεια (ειδικα στη μεση). Εχω περιπου 1 μηνα τωρα που εχω αλλαξει ριζικα τον τροπο που τρωω και αυτα που τρωω και βλεπω διαφορα μεγαλη χωρις να κανω την παραμικρη γυμναστικη.

 

Βεβαια αυτο δεν εχει σχεση με το τοπικ που μιλαμε, απλα εχω παρατηρησει οτι με λιποδιαλυτες τα αποτελεσματα ειναι ποιο αμεσα, ποιο γρηγορα μονο ομως σε συνδιασμο με τα παραπανω γιατι μονα τους δεν κανουν απολυτως τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε προσεκτικά τα σχολιά μου στις παρακάτω παραθέσεις.

 

Ιδιαίτερα στο sixpack Νο1 είναι η γενετική προδιάθεση, Νο2 η διατροφή και Νο3 πάει η παράλληλη επικεντρωμένη άσκηση.

 

Ανεξάρτητα από παράγοντες , όπως τα γονίδια , ο βιορυθμός , το φύλο ή η ηλικία, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κοιτάξεις είναι η ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΟΥ και μετά πάνω σε αυτή να διαμορφώσεις την διατροφή σου. ΤΟ ανάποδο δεν στέκει και αυτό είναι ... ΠΡΟΦΑΝΕΣ.

 

Τώρα προπόνηση δεν σημαίνει χτυπιέμαι 2 ώρες στο γυμναστηριο , ή τρέχω 5 μαραθώνιους την βδομάδα ή σκάβω το κήπο μου μετά το ποδήλατο. Αυτό προφανώς είναι ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΡΓΑ. Η προπόνηση στο gym έχει κάποια σντανταρς αν θέλουμε να την χαρακτηρσήσουμε ποιοτική. Σε αυτο το παιχνίδι παίζουν ρόλο, ο όγκος προπόνησης, η διάρκεια , το είδος (πχ προπόνηση που στοχεύει σε μεγάλη ορμονική απόκριση ) , και μια στοιχειώδη περιοδικότητα για τους αρχάριους , και άκρως εξιδικευμένη για τους προχωρημένους.

 

Η διατροφή σε όλο αυτο παιχνίδι αρκεί να ακολουθεί 5-6 βασικές αρχές οι οποίες σας είναι ΓΝΩΣΤΕΣ στα πρότυπα της ολοκληρωμένης/ισσοροπημένης ακα μεσογειακής, και αυτό είναι ΟΛΟ.

 

Και ο φίλος στο πρώτο πόστ αυτό θέλει.. Στην μέση..
Είνα παγκοσμίος γνωστό οτι το λίπος ΔΕΝ χάνεται τοπικά , και επιλεκτικά. Δεν υπάρχει "θέλω να χάσω λίπος στην μέση" , υπάρχει "θέλω να δυναμώσω ή να βελτιώσω την φυσική κατάσταση (περιλαμβάνει σύσταση σώματος)"

 

Η άσκηση συμβάλλει φυσικά στην απώλεια λίπους αλλα η διατροφή προηγείται για αποτελέσματα στην συγκεκριμένη περιοχή. Για μένα ας πούμε το καλύτερο που έχει να κάνει για απώλεια λίπους, είναι τρέξιμο για πολλή ώρα σε χαλαρό-μέτριο ρυθμό... Αυτό μαζί με καλή διατροφή φέρνει τάχιστα αποτελέσματα.
Είναι ελλειπης η προπονησή σου για τον στόχο που συζητάμε , ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ προπόνηση ΔΥΝΑΜΗΣ. Χωρίς αυτήν δεν υπάρχει περίπτωση να ξεφύγεις από το πλατώ στο οποίο βρίσκεσαι.

 

εχω χασει 10-15 κιλα αλλα εχω κολλησει και δεν χανω αλλο

ετσι και εχανα τα πακια της μεσης δεν θα πηγαινα 5-6 φορες την εβδομαδα gym

λιωνω στην αεροβια διαδρομος-ποδηλατο-ελλιπτικο

εχω χασει σχεδον απο παντου αλλα οχι απο την μεση

 

Το αυτώ , η προπονησή σου είναι ελλειπείς . ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ η προπόνηση /άσκηση για βελτίωση της δυναμής σου; Αν περιμένεις μόνο από την αερόβια να προσεγγίσεις τον στόχο σου ,θα περιμένεις για πάντα.

 

Μείωσε την αερόβια και βάλε μέσα ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΣΚΣΗΣΕΙΣ ενδυνάμωσης. Μόνο έτσι μπορείς να αλλάξεις την ομοιόσταση (κόλημα= πλατώ) στην οποία έχεις περιέλθει, ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΔΥΝΑΜΗΣ= ΣΤΡΕΣ ΟΡΜΟΝΙΚΟΥ ΑΞΟΝΑ = και ΜΕΙΩΣΗ ΛΙΠΟΥΣ .

 

δεν μπορω να κανω διατροφη γιατι δεν μπορω να τρωω τονοσαλατες καθε μερα επειδη εχω μια μικρη αλλεργια οχι οτι δεν κοβω κατι καθε μερα

Αδελφε ΑΝ έχεις κάποιου είδους αλεργία σε κάποιες ουσίες πρέπει να μιλήσεις με κλινικό διατροφολόγο να δεις ΠΩΣ μπορείς να λύσεις το πρόβλημα.

 

Κατα τα άλλα ΑΝ δεν μπορείς να κάνεις στοιχειώδη διατροφή ΤΟΤΕ μην περιμένεις αποτελέσματα. Και εν πάση περιπτώση ΠΟΥ ΚΟΛΑΝΕ οι λιποδιαλύτες εδω; Εφόσον δεν μπορείς να κάνεις διατροφή τότε δεν μπορείς να αλλάξεις την προπονηση σου , αρα μην περιμένεις να αλλάξεις (αν και αμφιβάλλω για την ορθότητα της αντίληψης που έχεις για το τι είναι καλή φυσική κατάσταση κατα πρώτον και δεύτερον για την σύστηαση του σώματός σου.)

 

Βεβαια αυτο δεν εχει σχεση με το τοπικ που μιλαμε, απλα εχω παρατηρησει οτι με λιποδιαλυτες τα αποτελεσματα ειναι ποιο αμεσα, ποιο γρηγορα μονο ομως σε συνδιασμο με τα παραπανω γιατι μονα τους δεν κανουν απολυτως τιποτα.

Λιποδιαλύτες ,ήπια διεργετικά τύπου καφεινης , ανάλογες της λεκιθίνης , αντε απορόφηση νερου (υδατόφιλες ουσίες) ΤΙΠΟΤΑ το τραγικά διαφορετικό από να μην τις πέρνεις.. είναι placebo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{εμπλεξα...}

 

γραφω πουθενα οτι κανω μονο αεροβια...?

γραφω ομως οτι εχω χασει σχεδον παντου εκτος απο την μεση...!

επισης τι ειναι η στοιχειωδη διατροφη για εσας...?

γιατι για εμενα ειναι μειωμενο λιπος και περιορισμενοι υδατανθρακες [i could be wrong]...!

 

αυτο που εχεις ξεχασει η δεν εχεις καταλαβει οτι δεν ειμαι gymrat και ουτε θελω να γινω...

και

αρχιζω πραγματικα να αμφιβαλλω για την δικια σου αντιληψη φυσικης καταστασης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ανεξάρτητα από παράγοντες , όπως τα γονίδια , ο βιορυθμός , το φύλο ή η ηλικία, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κοιτάξεις είναι η ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΟΥ και μετά πάνω σε αυτή να διαμορφώσεις την διατροφή σου. ΤΟ ανάποδο δεν στέκει και αυτό είναι ... ΠΡΟΦΑΝΕΣ.

 

2)Τώρα προπόνηση δεν σημαίνει χτυπιέμαι 2 ώρες στο γυμναστηριο , ή τρέχω 5 μαραθώνιους την βδομάδα ή σκάβω το κήπο μου μετά το ποδήλατο. Αυτό προφανώς είναι ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΕΡΓΑ. Η προπόνηση στο gym έχει κάποια σντανταρς αν θέλουμε να την χαρακτηρσήσουμε ποιοτική. Σε αυτο το παιχνίδι παίζουν ρόλο, ο όγκος προπόνησης, η διάρκεια , το είδος (πχ προπόνηση που στοχεύει σε μεγάλη ορμονική απόκριση ) , και μια στοιχειώδη περιοδικότητα για τους αρχάριους , και άκρως εξιδικευμένη για τους προχωρημένους.

 

3)Η διατροφή σε όλο αυτο παιχνίδι αρκεί να ακολουθεί 5-6 βασικές αρχές οι οποίες σας είναι ΓΝΩΣΤΕΣ στα πρότυπα της ολοκληρωμένης/ισσοροπημένης ακα μεσογειακής, και αυτό είναι ΟΛΟ.

 

4)Είνα παγκοσμίος γνωστό οτι το λίπος ΔΕΝ χάνεται τοπικά , και επιλεκτικά. Δεν υπάρχει "θέλω να χάσω λίπος στην μέση" , υπάρχει "θέλω να δυναμώσω ή να βελτιώσω την φυσική κατάσταση (περιλαμβάνει σύσταση σώματος)"

 

5)Είναι ελλειπης η προπονησή σου για τον στόχο που συζητάμε , ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ προπόνηση ΔΥΝΑΜΗΣ. Χωρίς αυτήν δεν υπάρχει περίπτωση να ξεφύγεις από το πλατώ στο οποίο βρίσκεσαι.

 

Εντελώς φιλικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης... Πιστεύω τα παρακάτω:

 

1)Η διατροφή είναι διατροφή.. αν κάποιος ενδιαφέρεται για αύξηση μυικής μάζας κτλ τότε ναι θα προσαρμόσει την διατροφή του στην προπόνηση του.. Αν όχι τότε αυτό που λές πολύ απλά δεν είναι προφανές.. Επειδή απο ότι καταλαβαίνω ασχολείσαι αποκλειστικά με ασκήσεις κλειστού χώρου/γυμναστηριακές γι αυτό και θεωρώ οτι έχεις αυτή την πάγια άποψη.

 

2)Συμφωνώ. Χρειάζεται πρόγραμμα. Το θέμα είναι οτι το πρόγραμα αυτό δεν είναι απαραίτητο να είναι γυμναστηριακό. To τρέξιμο με κατάλληλο προγραμματισμό είναι μάλλον ότι καλύτερο μπορεί να κάνει.. Δεν θέλει να φουσκώσει.. Να του φύγει το λίπος απο τη μέση θέλει. Ενδεικτικά και απλοικά πάλι, δές τον σωματότυπο και το ποσοστό λίπους στους αθλητές στίβου..

 

3)Απλά όχι. Αν δεν είναι η διατροφή του χαμηλή σε λιπαρά και φούλ σε λιποδιαλυτικές τροφές, νερό κτλ δεν θα έχει το αποτέλεσμα που θέλει.. Μια απλή μεσογειακή διατροφή δεν σημαίνει χάσιμο λίπους σε καμία περίπτωση.

 

4)Το λίπος χάνεται τοπικά αν επικεντρωθείς σε συγκεκριμένες μυικές ομάδες.. Αυτό δηλάδη που θέλει να κάνει ο φίλος.. Απλοικά να σου πώ οτι αμα κάνω όλη μέρα γλουτιαίους δεν θα γραμμωθεί η κοιλιά μου..

Καλύτερη λύση στην περίπτωση του είναι να τρέξει μέτρια/υπομέγιστα για κάποια ώρα και να δημιουργήσει χρέος οξυγόνου. Λίγο μετά το τρέξιμο να επικεντρωθεί σε ασκήσεις κοιλιακών κτλ όπου θα τροφοδοτούνται κατα βάση απο καύση λίπους μέχρι να εκπληρωθεί το χρέος αυτό μιας και στην παραπάνω προπόνηση και για αρκετή ώρα μετά την προπόνηση δρόμου υπομέγιστης έντασης, στη φάση της αποκατάστασης, η καύση λίπους κορυφώνεται.

ΑΝ τυχόν θελήσει να πάρει λιποδιαλύτες αυτή είναι και η κατάλληλη ώρα(λίγο μετά το τρέξιμο) γιατί και δρούν ενεργειακά για να συνεχίσει της επικεντρωμένες ασκήσεις αλλα και τον μπουκώνουν χολίνη(ανάλογα με το σκεύασμα) η οποία διασπά το λίπος.

 

5)Ποιός μίλησε για πλατώ; Η συσσώρευση λίπους δεν έχει απαραίτητα σχέση με τα βιομετρικά χαρακτηριστικά του op. Το πλατώ όπως σωστά λές υπάρχει σε αντοχή δύναμη κτλ και ξεπερνιέται με γνωστές διαλλειματικές μεθόδους/υπομέγιστης δύναμης και τέλος πάντων με τρόπους που δεν αφορούν τον οπ μιάς και δεν έχει "κολλήσει" στα κιλά αλλα τα κιλά έχουν κολλήσει σε αυτόν.

 

Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να μπούμε σε αναλύσεις επι αναλύσεων για κάτι τόσο απλό όσο το θέμα του op...

Πιθανώς κάτι να ξέρω λάθος.. Feel free να με διορθώσεις.. Ευχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου να κοιταξεις να πας σε κανενα επιστημονα διαιτολογο.Να σου μετρησει το λιπος/μεταβολισμο και να σου προτεινει μια διαιτα/διατροφη συμφωνα με τις δικες σου αναγκες.

Στα δικα σου πλαισια.Επισης να σου πει τι να ζητησεις απο τον γυμναστη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kalainmaingr

 

Δηλαδή εσύ λες, " Πρώτα θα καθορίσω το διαιτολόγιο και μετά θα αποφασίσω τι προπονηση να κάνω" ; Δεν βλέπεις οτι αυτό δεν στέκει;

Δεν έχουν σχέση οι ασκήσεις κλειστού ή ανοιχτού χώρου , είναι θέμα θερμιδικού ισοζυγίου. Τι ενεργειακό κόστος έχεις ; Αυτό καθορίζει το διατροφικό πλάνο σου. Είναι τόσο προφανές.

 

Το δύσκολο δεν είναι να φτιάξεις ένα στοιχειώδες διαιτολόγιο , το δύσκολο είναι να υπολογίζεις τις παραμέτρους της προπονησής σου και αυτό γίνεται γιατί κινησιολογικά ο ανρθώπινος οργανισμός στηρίζεται σε πολύπλοκους μηχανισμούς παραγωγής ενέργειας. Το καύσιμο για την σωστή λειτουργία τους είναι κοινό , το πως όμως θα καθορίσεις τις ειδικές προσαρμογές είναι το ζήτημα ...όγκος προπόνησης , πόσοτητα , διάρκεια , συχνότητα κ.α. πολλά .....

 

Παραπάνω στο τελευταίο κάνεις πολλά λάθη , αλλά συμπάθαμε βαριέμαι να απαντήσω...για τα περισσότερα ήδη έχω τοποθετηθεί συνοπτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι αλληλενδετα.

Γιατι δλδ να βαλετε ενα μετρο σε τι παιζει ρολο περισσοτερο.

Και τα δυο μετρανε το ιδιο.Για αυτο μετρας τον μεταβολισμο για να δεις τι θερμιδικες/ενεργειακες καυσεις/απαιτησεις εχεις.

Βεβαια το προγραμμα προπονησης πρεπει να ειναι σταθερο.

Αν δεν ειναι οι καθημερινες καυσεις σταθερες δεν θα ειναι και ο μεταβολισμος,κατα συνεπεια και οι καθημερινες αναγκες για προσληψη τροφης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια το προγραμμα προπονησης πρεπει να ειναι σταθερο.

 

Οχι ,αυτό είναι το βασικότερο λάθος στο οποίο πέφτουν όλοι.

 

Το πρόγραμμα δεν μπορεί να είναι σταθερό και αυτό βασίζεται στην αρχή της περιοδικότητας , οπερ: το σώμα έρχεται κάθε φόρα σε ένα πλατώ ομοιόστασης ανάλογα τα εξωτερικά ερεθσίματα και όταν αυτά είναι σταθερά. Για να υπερβείς αυτό το πλατω ΠΡΕΠΕΙ να αλλάξεις το ερέθισμα, δηλαδή την προπόνηση. (εγκυκλοπαιδικά να αναφέρω οτι αυτά προέρχονται από το γνωστό GAS General Adaptation Syndrome)

 

Οι αρχάριοι βέβαια καθυστερούν να φτάσουν σε ένα τέτοιο πλατώ , οι πιο προχωρημένοι και όσο έχουν προσεγγίσει το γενετικό τους δυναμικό το παθαίνουν πολύ συχνότερα.

 

Εν ολίγοις , η διαφορά ανάμεσα στους προχωρημένους κρίνεται στην δομή του προπονητικού τους πλάνου και δευτερευόντως της διατροφής τους η οποία στηρίζει το πλάνο αυτό. Ο αρχάριος οτι και να κάνει επηρεάζεται λιγότερο , ωστόσο αν θέλει αλλαγές δραματικές πρέπει να σοκάρει τον οργανισμό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι να μην αλλαξεις την διατροφη?

Αμα προσλαμβανεις λιγοτερες θερμιδες,και συνεχιζεις την ιδια ποσοτητα ασκησης,το ιδιο αποτελεσμα δεν θα εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία όλα αυτά που λές fidelio για τον προγραμματισμό μυικής ενδυνάμωσης και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης.. και εγώ μπορώ να σου κάνω c/p όλη την προπονητική..

Το θέμα του οπ όμως είναι καθαρά το χάσιμο λίπους απο τη μέση.. Δεν νομιζω πως γενικευμένες αρχές προπονητικής και μεσόκυκλοι θα τον βοηθήσουν..

Επίσης το αρνητικό θερμιδικό ισοζύγιο δεν είναι απαραίτητα η λύση στο θέμα του.. Δεν έχει γενικό πρόβλημα βάρους.. Τοπικά θέλει να χάσει. Οπότε η διατροφή πρέπει να είναι τρομερά στοχευμένη και προσεγμένη, όπως και το είδος,ένταση,συχνότητα της άσκησης.

Συμπάθα με και μένα αλλα η βιοχημεία της άσκησης (οι περίπλοκοι μηχανισμοί ενέργειας που λές παραπάνω) είναι αυτή που πρέπει να συμβουλευτούμε για την πιο αποτελεσματική απώλεια λίπους και όχι η στεγνή προπονητική. Δεν νομίζω πως χρειάζεται να σκαλίζω βιβλία για να το αποδείξω αυτό (no reason)

Φιλικά πάντα και με διάθεση να βοηθήσω τον αρχικό πόστερ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...