Προς το περιεχόμενο

λιποδιαλυτες...? [διλημμα]


viper2005

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη το κοβω να γινεται flame στο τελος

μπορειτε να απαντησετε σε κατι?

αν ναι

 

στην προπονηση και μονο στην προπονηση

αν παρω λιποδιαλυτες θα εχω η δεν θα εχω αποτελεσματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Θα έχεις ένα ελαφρό boostάρισμα αν αφότου τους πάρεις επικεντρωθείς περισσότερο σε ασκήσεις κοιλιακής χώρας.

Δεν προκειταί να δείς ιδιαίτερη διαφορά όμως και προσωπικά δεν τους συνιστώ μιας και δεν μεταβολίζονται εύκολα και δεν αξίζουν το "ρίσκο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

klainmaingr εκτός από τα βιβλία συμαντικό είναι το know how, δηλαδή να έχεις στην διαθεσή σου ένα δείγμα ανθρώπων αντιπροσωπευτικό και να κάνεις πράξη την θεωρία. Θα σου πω το εξής ΔΕΝ φτάνει μόνο το προσωπικό διάβασμα ή το προσωπικό feedback,πρέπει να τα δεις αυτά τα πράγματα δοκιμασμένα ΠΑΝΩ σε ανθρώπους. Οταν θα προπονήσεις ποτέ σου άνθρωπο ελα να μου πεις μετά για τους λιποδυαλίτες ....

 

disclaimer : είναι επιεικως απαράδεκτο να υποστηρίζεις πως το λίπος χάνεται τοπικά.. :s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το κοβω να γινεται flame στο τελος

μπορειτε να απαντησετε σε κατι?

αν ναι

 

στην προπονηση και μονο στην προπονηση

αν παρω λιποδιαλυτες θα εχω η δεν θα εχω αποτελεσματα?

 

Αν μετα απο ολη αυτη την συζητηση εξακολουθεις να θες να παρεις, να το κανεις οπωσδηποτε.

 

Θα κανεις πολυ καλο στην ψυχολογια σου. Εισαι Ελληναρας και κακομαθημενος:

 

"Θελω να χασω τα love handles εδω και τωρα"

 

Αν ειναι δυνατον :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

klainmaingr εκτός από τα βιβλία συμαντικό είναι το know how, δηλαδή να έχεις στην διαθεσή σου ένα δείγμα ανθρώπων αντιπροσωπευτικό και να κάνεις πράξη την θεωρία. Θα σου πω το εξής ΔΕΝ φτάνει μόνο το προσωπικό διάβασμα ή το προσωπικό feedback,πρέπει να τα δεις αυτά τα πράγματα δοκιμασμένα ΠΑΝΩ σε ανθρώπους. Οταν θα προπονήσεις ποτέ σου άνθρωπο ελα να μου πεις μετά για τους λιποδυαλίτες ....

 

disclaimer : είναι επιεικως απαράδεκτο να υποστηρίζεις πως το λίπος χάνεται τοπικά.. :s

 

Δεν θέλω να θέσου επι προσωπικού τι και πώς...

Ούτε και εσύ θέλεις...

Αυτά απο μένα στη "συζήτηση" :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μετα απο ολη αυτη την συζητηση εξακολουθεις να θες να παρεις, να το κανεις οπωσδηποτε.

 

Θα κανεις πολυ καλο στην ψυχολογια σου. Εισαι Ελληναρας και κακομαθημενος:

 

"Θελω να χασω τα love handles εδω και τωρα"

 

Αν ειναι δυνατον :mad:

 

ο τροπος μαζι με το κειμενο που απαντησες τα λεει ολα για το ατομο σου

και φυσικα και το ελληναρας ειναι αυτος που λεει την αποψη του no matter what οποτε καταλαβαινεις ποιος απο τους δυο μας κουβαλαει την συγκεκριμενη ταμπελα...

κλεινει η παρενθεση...

 

 

οταν λετε οτι δεν μεταβολιζονται ευκολα τι σημαινει αυτο ακριβως...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι εισα 100% αποφασισμενος και απλα ποσταρεις για καμια γνωμη, γιατι το κουραζεις το θεμα??

 

Εχουν πει τα παιδια πολλα και μαλιστα βλεπεις οτι ξερουν, ο ενας ειναι και επαγγελματιας.

 

Δλδ θα επιμενεις μεχρι να σου πουν 1-2 παρε φιλαρακι, ολα καλα???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανόφελο να πάρεις... Το λίπος γύρο απ την μέση

είναι το δυσκολότερο σημείο και το τελευταίο που θα φανεί.

Επίσης θα συμφωνήσω με τους άλλους αν δεν κάνεις σωστή διατροφή με μέτρημα θερμίδων κτλ.. μην περιμένεις να δεις διαφορά ότι και να πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι εισα 100% αποφασισμενος και απλα ποσταρεις για καμια γνωμη, γιατι το κουραζεις το θεμα??

 

Εχουν πει τα παιδια πολλα και μαλιστα βλεπεις οτι ξερουν, ο ενας ειναι και επαγγελματιας.

 

Δλδ θα επιμενεις μεχρι να σου πουν 1-2 παρε φιλαρακι, ολα καλα???????

 

αμα ησουν αρκετα ωριμος θα ηξερες οτι αυτο που πιστευεις δεν ειναι παντα αληθινο

επισης αν ωριμος και ειχες διαβασει τα ποστ θα παρατηρουσες δεν συμφωνουν σε καποια σημεια που με ενδιαφερουν εμενα και αυτο το topic

 

το οτι ενας ειναι επαγγελματιας δεν μου λεει τπτ

ειδικα πισω απο μια οθονη...

 

αμα δεν εχεις τπτ να προσφερεις στην συζητηση δεν χρειαζεται να εισαι εδω, ελπιζω να το καταλαβαινεις αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

viper2005 ξεκίνα τους πλάγιους κοιλιακούς συστηματικά. Αν δεν δουλεύεις κτλ.. πήγαινε το πρωί γυμναστήριο και όχι το βράδυ, αποδίδει καλύτερα.

Άσε τα σκευάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να θέσου επι προσωπικού τι και πώς...

Ούτε και εσύ θέλεις...

Αυτά απο μένα στη "συζήτηση" :-)

Δεν κατάλαβα γιατί το "επι προσωπικού"; Τι να θέσω ρε αδελφέ. Ειλικρινά τώρα , επιμένεις οτι το λίπος καταναλώνεται επιλεκτικά ; Πχ με κοιλιακούς για την περιφέρεια της μέσης; Ελπίζω πως δεν επιμένεις , από την άλλη όλη η συζήτηση αν πήγε εν μέρη λίγο πιο βαθειά δεν πήγε για show off, άλλωστε αυτά που ανέφερα είναι στοιχειώδη πράγματα που γνωρίζουν ΟΛΟΙ οι προπονητές/γυμναστές με εμπειρία , δεν είναι εκπόνηση Phd :P - πως να στο θεμελιώσω διαφορετικά δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα γιατί το "επι προσωπικού"; Τι να θέσω ρε αδελφέ. Ειλικρινά τώρα , επιμένεις οτι το λίπος καταναλώνεται επιλεκτικά ; Πχ με κοιλιακούς για την περιφέρεια της μέσης; Ελπίζω πως δεν επιμένεις , από την άλλη όλη η συζήτηση αν πήγε εν μέρη λίγο πιο βαθειά δεν πήγε για show off, άλλωστε αυτά που ανέφερα είναι στοιχειώδη πράγματα που γνωρίζουν ΟΛΟΙ οι προπονητές/γυμναστές με εμπειρία , δεν είναι εκπόνηση Phd :P - πως να στο θεμελιώσω διαφορετικά δηλαδή;

 

Αχ αχ...

Ξεκινώ..

Πρώτες κουβέντες που ειπώθηκαν σε αυτό το θέμα ήταν ΑΛΛΑΞΕ τη διατροφή σου...

Για να χαθεί το τοπικό λίπος πρέπει ΠΡΩΤΑ απο όλα να αλλάξει ο μεταβολισμός μας...

 

Αυτό πώς θα γίνει; Για αρχή αλλάζουμε (δές μια σειρά πιο πάνω) εντελώς την διατροφή μας.. Τρώμε κατα βάση πρωτείνες, δεν αγγίζουμε υδατάνθρακες, εννοείται μπουκώνουμε στα νερά κτλ..

Μια απλά καλή διατροφή δεν θα βοηθήσει σε αυτό το στάδιο.. Fact.. Χρειάζεται αυστηρότητα προγραμματισμός και φυσικά διάθεση για συνέχιση ώστε να φτάσουμε στο πρώτο και πιο σημαντικό βήμα απο όλα που είναι η ενεργοποίηση του μεταβολισμού..

 

Τώρα.

Λίποδυαλιτικές ουσίες είναι μόνο η καφεινή,μαζί με λεκιθίνες(τσάι) αλλα σε τεράστιες δόσεις.. Επίσης και η λεπτίνη μπορεί να κάνει δουλειά...

Τί κάνουν λοιπόν όλοι αυτοί στα φαρμακεία; Βάζουνε σε μια αμπουλίτσα μεγάλες συγκεντρώσεις καφείνης/λεκιθίνης/λεπτίνης/χολίνης ανάλογα με το σκεύασμα και στο πουλάνε για να μήν πίνεις 3κιλά τσάι την ημέρα... Οπότε ΚΑΠΟΙΑ σκευάσματα βοηθάνε κάπως την κατάσταση.. Το θέμα είναι οτι επειδή οι ουσίες μεταβολίζονται στο ήπαρ, η μεγάλη συγκέντρωση τους μπορεί να προκαλέσει προβλήματα (μπορεί). Θα σε βοηθήσουν λίγο με τα όποια προβλήματα πιθανόν μπορούν να δημιουργήσουν. ΔΕΝ θα κάνουν τη δουλειά για σένα όμως..

Ένα αυτό με τους διαλύτες...

 

ΚΑΙ

Μετά απο αυτό ερχόμαστε στην όμορφη μας προπόνησης...

Πρέπει να συνδυάσουμε επικεντρωμένη (καλύτερα) αναερόβια άσκηση (κοιλιακούς; λέω εγώ; )με αερόβια σε αυξανόμενο ποσοστό στη διάρκεια του χρόνου... Έτσι σιγά σιγά επιτυγχάνουμε ενεργοποίηση του μεταβολισμού μάς.. Και κοιλιακούς να μην κάνεις (φαγώθηκες), εφόσον κάνει ήδη γυμναστήριο τα ωφέλη της υπερτροφίας στο μεταβολισμό τα έχει πάρει οπότε γιατί να του βάλεις και ΑΛΛΕΣ αναερόβιες ασκήσεις;;; (η δύναμη που ανέφερες οτι παρέλειψα στα πρώτα σου πόστ)

 

 

Τέλος..

Καλά είναι ο μεταβολισμός πλέον αλλα κάτι πρέπει να κάψει.. Ποιά άσκηση που ανέφερα και απέρριψες είναι καλύτερη για κατανάλωση λιπαρών οξέων;

Το τρέξιμο για πολύ χρόνο σε μέτριες εντάσεις...

Γιατί ώς γνωστόν αερόβιος μεταβολισμος... οξυγόνο.. τρέξιμο... χαμηλή VO2.. ποιός ενεργοποιείται; Ναίίίίί!!.. Τα λιπαρά οξέα.. Ποιός διασπάται; Ναίίίί!!.. Τα λιπαρά οξέα..

:-)

 

Τα παραπάνω είναι πράγματι στοιχειώδη πράγματα που πρέπει να γνωρίζουν προπονητές/γυμναστές με εμπειρία..

Δεν ήθελα να μπω σε αυτή τη διαδικασία γιατί αυτός που άνοιξε το θέμα αποδείχτηκε αγενέστατος και γι αυτό το έκοψα στο προηγούμενο πόστ, αλλα εφόσον το συνέχισες...

 

Τα παραπάνω είναι και η τελική μου πρόταση στον φίλο που άνοιξε το θέμα και σε αυτόν και μόνο αναφέρομαι σε όλα τα παραπάνω πόστ μου και ΟΧΙ σε γενικότητες.

Αν θές να επιμείνεις στην ιδιότητα σου και πιστεύεις οτι όλα αυτά τα λέω απο θεωρητική βάση και μόνο, πίστεψε το.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και 5 μερες κανω πλαγιιους κοιλιακους και βλεπω οτι αρχιζει και φουσκωνει εκεινη η περιοχη και δειχνει πολυ ασχημα...

 

οταν λες τρεξιμο για ποσο τρεξιμο μιλας γιατι καθε μερα κανω 1 χλμ με 8,8 ταχυτητα

αλλα 20 λεπτα ποδηλατο σε fat burner plus προγραμμα και ισως 15 λεπτα ελλειπτικο

 

δλδ μου προτεινεις να κανω περισσοτερο διαδρομο...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok , θέλεις να παίξουμε , να το κάνω ευχαρίστως και τζάμπα κιόλας .. ελπιζω να μην παρεξηγείσαι από την συζήτηση τύπου καφενείου , δεν είμαστε ούτε στον άρειο πάγο , ούτε στην 504η διάλεξη του world fitness management -

 

Αχ αχ...

Ξεκινώ..

Πρώτες κουβέντες που ειπώθηκαν σε αυτό το θέμα ήταν ΑΛΛΑΞΕ τη διατροφή σου...

Για να χαθεί το τοπικό λίπος πρέπει ΠΡΩΤΑ απο όλα να αλλάξει ο μεταβολισμός μας...

 

Αυτό πώς θα γίνει; Για αρχή αλλάζουμε (δές μια σειρά πιο πάνω) εντελώς την διατροφή μας.. Τρώμε κατα βάση πρωτείνες, δεν αγγίζουμε υδατάνθρακες, εννοείται μπουκώνουμε στα νερά κτλ..

 

Μια απλά καλή διατροφή δεν θα βοηθήσει σε αυτό το στάδιο.. Fact.. Χρειάζεται αυστηρότητα προγραμματισμός και φυσικά διάθεση για συνέχιση ώστε να φτάσουμε στο πρώτο και πιο σημαντικό βήμα απο όλα που είναι η ενεργοποίηση του μεταβολισμού..

 

 

Ναι , αυτό που δεν λές να καταλάβεις ή δεν θές να καταλάβεις και δεν ξέρω ΤΙ είναι χειρότερο. Για να αλλάξεις τον μεταβολισμό ενός ανθρώπου πρέπει να αλλάξεις τον βιορυθμό του, σε πιο πάνω ποστς έχω εξηγήσει τι σημαίνει αυτό, τα διάβασες ή τα προσπέρασες; Η διατροφή ΔΕΝ μπορεί να προκαλέσει το σοκ που χρειάζεται ο οργανισμός για να μεταβληθεί το ορμονικό baseline -> ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ και αυτό δεν γίνεται μεταβάλλοντας περιεκτικότητες διαιτολογίου , εφόσον μιλάμε για προπόνηση -άσκηση και στόχους γύρω από ανάλογο τρόπο ζωής. Πως θα το καταφέρεις αυτό; Οχι φυσικά δινοντάς του να πιεί τσαί , χαμομήλη και διαιτιτικές χυλοπίτες, τον βάζεις ΝΑ ΚΟΥΝΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΤΟΥ.

 

Για αρχή (και μετά το στάδιο της εκμάθησης τεχνικής βασικών ασκήσεων ) τον βάζεις να ασκηθεί δίνοντας τα κατάλληλα ερεθίσματα που χονδρικά περιλαμβάνουν σχετικό όγκο και ένταση βάση του προσωπικού του προφιλ. Μετά τον βάζεις να χλαπακιάσει ανάλογα , μάντεψε γιατί , για να μπορέσει να αντεπεξέλθει ενεργειακά στο ΕΡΕΘΙΣΜΑ.

 

Τα υπόλοιπα είναι απλός ταραμάς.

 

Τώρα.

Λίποδυαλιτικές ουσίες είναι μόνο η καφεινή,μαζί με λεκιθίνες(τσάι) αλλα σε τεράστιες δόσεις.. Επίσης και η λεπτίνη μπορεί να κάνει δουλειά...

Τί κάνουν λοιπόν όλοι αυτοί στα φαρμακεία; Βάζουνε σε μια αμπουλίτσα μεγάλες συγκεντρώσεις καφείνης/λεκιθίνης/λεπτίνης/χολίνης ανάλογα με το σκεύασμα και στο πουλάνε για να μήν πίνεις 3κιλά τσάι την ημέρα... Οπότε ΚΑΠΟΙΑ σκευάσματα βοηθάνε κάπως την κατάσταση.. Το θέμα είναι οτι επειδή οι ουσίες μεταβολίζονται στο ήπαρ, η μεγάλη συγκέντρωση τους μπορεί να προκαλέσει προβλήματα (μπορεί). Θα σε βοηθήσουν λίγο με τα όποια προβλήματα πιθανόν μπορούν να δημιουργήσουν. ΔΕΝ θα κάνουν τη δουλειά για σένα όμως..

Ένα αυτό με τους διαλύτες...

Ακου τώρα και αυτό. Από τότε που σταμάτησαν τα εφιδρινούχα όλες οι εταιρίες προσπαθούν να βγάλουν την επόμενη γενικά των λιποτροπικών , πέρα από αυτό που ήδη ανέφερα σε πιο πάνω ποστ , υποτίθεται μεταφέρουν λιπίδια από την κυτταρική μεμβράνη ή το άλλο το κορυφαίο οτι μετατρέπουν νερό επειδή περιέχουν κάποιες υδατόφιλες ουσίες , τεσπά αυτά στην πραγματικότητα δεν κάνουν τίποτα είναι placebo effect , κοινώς οι λιποδιαλύτες αυτοί είναι μια από τις μεγαλύτερες απάτες in fitness world.

 

Μετά απο αυτό ερχόμαστε στην όμορφη μας προπόνησης...

Πρέπει να συνδυάσουμε επικεντρωμένη (καλύτερα) αναερόβια άσκηση (κοιλιακούς; λέω εγώ; )με αερόβια σε αυξανόμενο ποσοστό στη διάρκεια του χρόνου... Έτσι σιγά σιγά επιτυγχάνουμε ενεργοποίηση του μεταβολισμού μάς.. Και κοιλιακούς να μην κάνεις (φαγώθηκες), εφόσον κάνει ήδη γυμναστήριο τα ωφέλη της υπερτροφίας στο μεταβολισμό τα έχει πάρει οπότε γιατί να του βάλεις και ΑΛΛΕΣ αναερόβιες ασκήσεις;;; (η δύναμη που ανέφερες οτι παρέλειψα στα πρώτα σου πόστ)

 

Καλά είναι ο μεταβολισμός πλέον αλλα κάτι πρέπει να κάψει.. Ποιά άσκηση που ανέφερα και απέρριψες είναι καλύτερη για κατανάλωση λιπαρών οξέων;

 

 

Δεν είναι έτσι. (εδώ ειδικά μου έρχεται να πάθω εγκεφαλικό ...)

Χονδρικά το ερέθισμα έντασης στο οποίο αναφέρομαι έχει να κάνει κατα βάση με αναερόβιες διαδικασίες με κινητικά μοτίβα που δρουν ΣΥ-ΣΤΕ-ΜΙ-ΚΑ. Γιατί; Ακριβώς για να προκαλέσουν ορμονική απόκριση. Μάντεψε κάτι , με ροκανίσματα και ραχιαίους έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό και αυτό γιατι αυτές οι ασκήσεις δεν στρεσάρουν το ΚΝΣ δεν έχουν ορμονική απόκριση , αρα οτι και να φας όσο καλά και να φας δεν κάνεις ΤΙΠΟΤΑ.

 

Πως θα καταφέρεις λοιπον να δώσεις ένα τέτοιο ερέθισμα που θα είναι σοκ για τον οργανισμό; Οταν ο ασκούμενος θα ασχοληθεί με κάτι το οποίο προκαλέι μεγάλη συστράτευση κινητικών μονάδων στην μονάδα του χρόνου. Τέτοια μοτίβα είναι τα σπριντς , είναι οι βασικές ασκήσεις , αν ναι ...είναι και οι βασικές ασκήσεις. (πολυαρθρικές μεγάλων εντάσεων)

 

Ολο αυτο δημιοργεί το κατάλληλο μεταβολικό περιβάλλον για να επιφέρεις σε βάθος χρόνου τα ζητούμενα μυικά σχήματα , σε δύο παράλληλες κατευθύνσεις: α) αναβολικές διαδικασίες με κινητοποιήση του ορμονικού άξονα β) γραμμική αύξηση ενεργειακού κόστους. Εδώ έρχεται η διατροφή λοιπόν , συνταγογραφείς ανάλογα την γραμμικότητα αυτη και αυτό είναι όλο...

 

 

Αν θές να επιμείνεις στην ιδιότητα σου και πιστεύεις οτι όλα αυτά τα λέω απο θεωρητική βάση και μόνο, πίστεψε το.. ;)
Ακου δεν μπορώ να μιλάω με γρίφους ήδη με έχει πιάσει πονοκέφαλος :P , όλα αυτά που σου λέω είναι δοκιμασμένα και συγκρινόμενα με τις παραδοσιακές απόψεις για την φυσική κατάσταση. Δεν υπάρχει σύγκριση. Αυτά που λες εσύ τώρα μου έμαθαν και εμένα οι άχρηστοι καθηγητές στο πανεπιστήμιο , μετά από χρόνια κατάλαβα (και με την βοήθεια πιο γνωστικών απο εμένα ) οτι όλες αυτές οι πιπες που λέγανε ήταν χωρίς ΚΑΜΙΑ πρακτική εφαρμογή , μόνο θεωρίες και αποκομένα πράγματα από μετρήσεις σε εργαστήρια. Δεν δουλεύουν αυτά φίλε, ακουσεμέ ....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δεν το καταλαβες η δεν το ειπα καλα

αεροβια ασκηση κανω καθε νυκτα [ποδηλατο+διαδρομο+ελλειπτικο]

 

και καλυτερα να παρω καρτινινη παρα να χτυπαω ενεσεις

η τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω...

 

i could be wrong

Δεν ξέρω αν το λαϊφσταϊλ σου επιτρέπει να γυμνάζεσαι πρωί αλλά γνωρίζω πως η πρωινή αεροβική άσκηση ενεργοποιεί το μεταβολισμό και έτσι καίμε θερμίδες σε όλη τη διάρκεια της ημέρας ενώ η απογευματινή άσκηση βοηθάει στο να έχουμε καλό ανοσοποιητικό σύστημα.

όσον αφορά τα συμπληρώματα δε πιστεύω πως θα κάνουν τη μεγάλη διαφορά, και πως είναι μόνο για τους σκληροπυρηνικούς που ψάχνουν την τελειότητα και τη λεπτομέρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...